Bisikleti A'sından Z'sine kendi tamir edenler

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Aslında bisiklet grupları veya dernekleri meraklısı için günler düzenleyebilir ya da yapmak isteyenler bir hobi cafe tarzı bir araya gelebilir.
Ben işini iyi yapan ustaya verdiğim paraya acimam ama insan bazen salak gibi hissediyor kendini.

Scudo

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
@nonsteril hocam ben tek tel almaya karar verdim

• Beğen
Tepkiler: nonsteril

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@TuTKuN elinizde alyan seti ve ingiliz anahtarı varsa üstüne cassette remover gibi spesifik parçaları almanız yeterli. Set olarak isterseniz bütçe sıkıntısı da yoksa topeak ve parktool un ürünleri çok iyi. Bisiklet toplama planım vardı, araştırdığımda aletler içinde parformans/fiyat oranı olarak pro'nun ürünleri mantıklı gelmişti. Toplamaktan vazgeçmeseydim bu seti alıcaktım. (link)
Yurt dışından almak daha uyguna geliyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisikletçilere para kazandirmayin demiyorum arkadaslar, sonuçta bu insanlar bu isten evine ekmek götürüyorlar.

Ama ÜÇKAGITÇILARA kesinlikle para kazandirmayin.

Bahsettigim üçkagitçilar zincire 1 Lira"lik yag sikip 80-100 Lira para isteyen üçkagitçilar.

Güzel kardesim sen zaten bu paraya tamir seti alirsin.

Elinde alisir hem, hertürlü bakimi tamiri yaparsin bisikletine.

KAMU SPOTU :)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
eskiden ne youtube ne de internet falan vardı o zamanlarda ben bisikletçiye gittiğimde adamı izlerdim nedeni ise 1 şeyleri öğrenme arzusunda olduğumdan dolayı şuan bile aynı bu arzum neyse yıllar sonra temmuz 3ünde çalıştığım yerde cenixin o meşhur amortisörlü bisikletini bilmeyen yoktur herhalde ona her parçasını aldım sadece ön tekerlek mevcuttu bisiklette onu bile değiştirdim gerçi şayet pekte beceremedim ama sonrasında gittikçe iyileşmeye başladım tek 1 konu haricinde tel bağlama konusunda korkuncum hiç bulaşmam o konuya ama her türlü bisikletin parçalarını sökme takma işi yerli yerinde yapabiliyorum bakım işi zaten en basidi

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Nigga

Daimi Üye
Tepki
337
İsim
Özkan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Alyan takımı var sağlam hemde yıldız düz tornavida var yarında inşallah bu aynakol malzemeleriyle açık ağızlı anahtar takımını halledicem geriside yavaş yavaş toparlanır artık

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Selamlar. Ben de birçok bakımı kendim yapıyordum. 1 hafta önce de ruble sökme anahtarını aldım. Zincirli ruble sökme anahtarı ise pahalı geldi onu da kendim yaparak tüm bakımları kendim yapar hale geldim. Ve arka göbeği alarm verdi katlanır bisikletimin. Kendim yapınca aklımda soru işareti kalmıyor. Bisikletçiye gitsem acabalar hiç bitmiyor.
Bu arada evde tüm tamir bakım işlerini de kendim yaparım. Tadilat, boya, elektrik işlerinden tutun bisiklet ve kombi tamir bakımına kadar. En son 1 gün arayla yaptığım bisikletimin ve kombimin bakımıyla ilgili paylaşımım linkte 528 nolu mesajdadır.
(link)

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ihsankılıçkaya

Yaparsim kardesim niye yapamayasin.

Sadece 1 tane vidyo izlemene bakar :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ihsankılıçkaya
si.shimano.com da her parçanın Türkçe ayrıntılı kılavuzu var, burdaki yazıları okuyup youtube tan da ilgili videoları izlerseniz kısa sürede çözersiniz işi :harika:

Tepki
63
İsim
Ali Sönmez
Bisiklet
Diğer
Zoraki sebeplerden zincir atlamasi, ön aynakolda ki kirik disler. Aynakol ve orta göbek adini bilmiyorum ayrica 48 dis aynakola uyamayan ön degistirici toplamda 3 parca degistirdim. En aci kismi orta göbek cikartmak oldu pedallar yine sifirlandi. Kişa haziriz.

Gesendet von meinem SM-A300FU mit Tapatalk

Tepki
63
İsim
Ali Sönmez
Bisiklet
Diğer
@aallyy_3585
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161018/452e3a92d7e18000aa9b774a35579138.jpg http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161018/190575452bbe952415e3c4baca9e8a4d.jpg

Gesendet von meinem SM-A300FU mit Tapatalk

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Bir kafede ya da acik alanda toplanıp atölye çalışması yapma işi hoşuma gitti. Ben de işi öğrenmek isteyen taraftayım. Fren-vites ayarı, lastik değişimi, kabaca akort ayarı, zincir değişimi/tamiri falan yapabiliyorum ama fazlasını öğrenmeyi de isterdim. Öyle bir etkinlik düzenlenirse gelmek isterim.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
geçenlerde kadıköyden bastım tuzla marinaya geldim bisikletinde zinciri rublesi değişeli 1 ay falan olmuştu. 30 dakika moladan sonra dönüşe grçmek için marinadan yukarı 50 metre gitmeden rampa üzeri bir inşaat teli üstünden 15 km hızla geçtim rampa üstü olunca görür görmez duramadım.

ve o inşaat teli 5 mm kalınlığında tel arka aktarıcıyı ve kadro kulağını kopardı zinciride ters çevirdi

yanımda hem arka aktarıcı hem kadro kulağı hemde zincir olması lazımdı birde zincir sökme aparatı ve alyan...

ne mi yaptım atladım taksiye gittim bisikletçime. bulunmayan kadro kulağı yerine demir bir kulak bulup zinciri aktarıcıyı değiştirdiler.

kendim yapabilirmiydim evet yapardım. da ne gerek var bisikletçi varken.

Tepki
36
İsim
Bilal
Bisiklet
Diğer
Gerekli tüm parçaları temin edebiliriz. Bisikletinizi tamir etmekten çekinmeyin
iyi forumlar

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Tüm bakımlarını, tamiratını yapmayı bilmeli. Denemeli, gerekirse bozmalı.
Sürekli bisikletçi çevresinde turlamıyoruz.
Ancak işinin ehli, dürüst bisikletçide işin yapılırken izlemek, sohbet etmek, dükkanı gezmek, çay içmek benim sevdiğim birşey.
Bu gibi bisikletçiler kazanacak ki biz de bisikletlere, malzemelere erişebilelim diye düşünüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Akort bile yapabiliyorum. İlerde jantta ördüm mü tamamdır bu iş. :)

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
824
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti