Bisiklete plaka ehliyet olur mu?

Scudo

kadir karakaya

Forum Demirbaşı
Tepki
492
İsim
kadir
Bisiklet
Bianchi
@Muhammed Tutuş
Katiliyorum. Vergi zaten uygularlar oyle birsey yapsalar. Ustune de hiz siniri sehir ici 5 otoyol 30 km/sa yapar, aşanlara da hiz cezasi kitlerler.

B

BF Okuru

Misafir
Bencede banlayalım bi de ruhsat çıkar şoförler odasına plaka bastır falan arkadan zorunlu trafik sigortasıydı falan aman ha... :) Üstüne bi de bisiklet sürerken telefonla konuştun cezası yedi mi oh misss :):)

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.109
Bisiklet
Kron
En son iklim degisikligi vergisinde kalmistik ha bi de vestel var

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Plaka, dolayısıyla vergi, değil teşvik istiyorum ben... Devlet evini iş yerine yakın muhite taşıyana üstüne bisikletle işe gidip gelene BİSİKLET YOLU VE TEŞVİK VERMELİ..

Teşvikten gelecek maddi tutar burada (ben dahil) hobi için zaten binler harcayan güzel insanlar için değil, çevreye daha duyarlı, kendi şehrinde daha güzel yaşayan, geleceğe, çocuklara daha güzel bir dünya bırakmak isteyen, daha sağlıklı ve uzun yaşamak isteyen, yaşam stresinden popüler tüketim yönlendirmesiyle değil neredeyse bedava ve sporla kurtulan bir millet bilinci oluşturmak, daha güzel insanları bu platforma teşvik etmek içindir. Amaç her bütçe ile bu sporu yapabilmek, çevreye verdiğimiz zararı en aza indirgemektir.

Gerçekten arabayla işi olanlar da rahat eder belki..

• Beğen
Tepkiler: BetitoXXY
B

BF Okuru

Misafir
@İbrahim A. Tebrik ederim keşke bu bilinç kısa zamanda oluşsa... Kaldı ki milli gelirimize inanılmaz bir girdisi olur...Trafik rahatlar, insanlar daha sağlıklı ve stressiz olur...

hamidgf

Üye
Tepki
41
İsim
Hamid Fidan
Bisiklet
Dahon
@BF Okuru

Vestel işbirliği ile ithal mallara ek vergi gelmesinden bahsediyor galiba.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk
B

BF Okuru

Misafir
plaka gereksizde ehliyet konusunda benim bir fikrim var.

tablet vereceğine okullara bisiklet zimmetlesin. beden eğitimi derslerinde çocuklara bisiklet binmeyi öğretsinler. trafiği ve bisikleti öğrensin çocuklar genç yaşta.

tabi önce bisiklet parası derler, sonra o bisikletlere kim bakacar, sonra o çocuklar bisikletle nasıl gidecek. neyse s...et.

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
@BF Okuru teşekkür ederim. bu fikir uzun süredir aklımda, nerede söylesem dalga geçiliyor (bisiklete aktif binmeyenler dalga geçiyor) ama bu gün dalga geçenler yarın aylık 100-200 TL yardımı duysa benden önce bisiklete biner.. 3-5 ay sonra yardım kesilse de bisikletten inmek istemezler..

tameryc

Aktif Üye
Tepki
182
İsim
Tamer
Bisiklet
Scott
Büyük ihtimalle biraz ütopik olacak ama plaka yerine ruhsat daha iyi olurdu gibi. Ruhsata da şasi numarası işli olacak rengi kadro boyu vs. Arada polis çevirmelerinde ruhsat ile bisikletin altındaki şasi numarası vs karşılaştırılacak. :) :) Çalıntının önüne belki bi nebze geçer ve ve belki bisiklet daha ciddiye alınır ama dediğim gibi ütopik gibi biraz :) hayal kurmak güzeldir.

• Beğen
Tepkiler: anon

oguzhan0101

Aktif Üye
Tepki
46
İsim
oğuzhan tekkardeş
Bisiklet
b'Twin
Hollandada veya başka ülkelerde böyle birşey varmı peki?

Hollandada veya başka ülkelerde böyle birşey varmı peki?

umutcanv

Aktif Üye
Tepki
99
İsim
Umutcan Vurgun
Bisiklet
Carraro
@Yusuf'san
bisiklet trafikte zaten hak ve sorumluluk sahibi hiç gerek yok hocam plakya filan :D

Yusuf'san

((( Sadece Bisiklet )))
Tepki
1.605
İsim
Yusuf
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@umutcanv
@umutcanv doğru ancak bizim dışımızda diğer araç sürücüleri bunun ne kadar farkında.
İşin içine daha fazla resmiyet girmesi emin ol diğer sürücülerin bizi daha fazla ciddiye almalarını sağlayacaktır.
Bizim insanımız ekseriyet ile bisikleti hala çocuk oyuncağı olarak görmüyor mu?
Bence yine bu sayede toplumdaki bisiklet ve bisiklet kullanma kavramları değişmeye başlayacaktır. Hele biraz devlet teşviği olsa mesela Fransa da işine bisikletle gidenlere devlet km başı belli bir miktar ödüyor buna benzer destekler ile insanların bisiklete bakış açısı değişmeye başlayacaktır bu yüzden bu olaya hala sıcak bakıyorum.

• Beğen
Tepkiler: umutcanv

promuro

Üye
Tepki
44
İsim
Murat A.
Bisiklet
Carraro
@oguzhan0101 Dostum bence son derece gereksiz bir paylaşım olmuş. Çalıntı arabaları bulamıyorlar ki çalıntı bisikleti nasıl bulacaksın :) Plaka sistemini adalarda gördüm o da bisiklet kiralama dükkanlarında. Büyükşehirlerde böyle bir uygulama ancak bisiklet mevzuatı, bisikletin vergi mevzuatı, bisikletin karayolları ile ilgili mevzuatı... şeklinde kurallarla gerçekleşmesi mümkün olabilir, ona da hiç gerek yok, zaten bir bisiklet zevkimiz var onun için de vergi ödemeyelim.

• Beğen
Tepkiler: Recep G
Tepki
84
İsim
Çağlar
Bisiklet
Sedona
Zaten bisikleti alırken tonla vergi veriyoruz bi de bunun için mi vergi verelim :(