Bisiklete motorsuz taşıtlar vergisi geliyor...

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Yuh diyorum, bu haberi bile müjde diye vermişler ya!
Yazıklar olsun!

Bisiklete Motorsuz Taşıtlar Vergisi Geliyor

Sabah 31 Mart 2017-Güncel Haberler

Bisikletler de artık yıllık olarak vergilendirilecek. Bisiklet kullanımının artması ile hükümet, bisikletle ulaşıma vergi dönemi için kolları sıvadı.
İstanbul'da iş adamlarının geleceği panelinde konuşan Nihat Zeybekçi, "Bisiklet kullanımı her geçen gün artmakta. Hükümet olarak bu kayıtdışılığa seyirci kalamazdık. Elbette ulaşımın bir vergisi olmalı. Ancak bu vergi motorlu taşıtlar vergisi gibi olmayacak" dedi.

Vergiler Cüzi Olacak

Bisikletli ulaşımın vergilendirilmesi konusunda ekonomi bürokratlarının çalışmasını tamamlamak üzere olduğunu belirten Zeybekçi "Vergiler bisikletin yapısı, türü ve vites sayısına göre belirlenecek ama yıllık 150 liradan fazla olmayacak" dedi.

Bakandan iki müjde!

Bisiklette vergilendirme hakkında sözlerine devam eden Zeybekçi "Vergi sayesinde bisiklet yollarında kalite artacak, ayrıca çocuk bisikletleri de yıllık Motorsuz Taşıtlar Vergisinden muaf olacak. Yani çocuklarımız özgürce bisiklet sürecek" dedi. Ayrıca bakan Zeybekçi Haziran 1 itibariyle vergilendirmenin başlayacağını o tarihle birlikte sokaklarda kayıtdışı bisiklet olmayacağını sözlerine ekledi.

Hangi bisiklet için ne kadar vergilendirme olacak?

Sabah Gazetesi İstanbul Temsilcisi Mete Karar'ın araştırmasına göre bisiklet vergilerinin yıllık şu şekilde olması bekleniyor:

20"-24" bisiklet yıllık 103 TL
24"-28" bisiklet yıllık 116 TL
29"- Fat Bike bisiklet yıllık 124 TL
Yol/Yarış bisikletleri yıllık 146 TL
Katlanır bisikletler (teker çapına bakılmaksızın) 146 TL
Vitessiz Bisikletler 112 TL

Kaynak: Bisiklete Vergi Dönemi

Benim bu ülkeden zerre umudum kalmadı arkadaşlar!
Bi bisiklet vardı severek bindiğimiz!!!:snzdglsn::acpsnr:

Düzenleme: Ama neyse ki bu 1 Nisan şakasıydı.
Sosyal medyada gerçek sanılarak yüzlerce paylaşım yapıldıktan sonra olsa da belirtmiş olalım. Biraz güldüysek ne mutlu. Zeybekçi kardeşim meşazımı alayım deme :D

Scudo

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Yeni bisiklet alabilmek için zar zor para biriktirirken(zaten fiyatlar uçuyor) bir de bu çıktı şimdi

(büyük ihtimal şaka çıkacak ben de sazan gibi atladım :D

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
Yaf size de şaka yapılmıyor.
Bir saat haber hazırlamak için uğraştım. Anında anladınız.
Olsun güzeldi değil mi?
Ama bu ülkede çok şaka denilen şey gerçek oldu.
Bu da yarın bir gün gerçekleşir, eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmüş olmayayım ama :)
Demedi demeyin.
Esen kalın :)

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.634
İsim
Ahmet
@Enginkale
Olsun bugün olur öyle şeyler.
Kız arkadaşımın sabah saat 10 da öğrencileriyle birlikte çok önemli bir gösterisi vardı. Güzelce uyurken saati sordum uyandırıp, telefona baktı ve çığlık attı ağlamaya başladı, çünkü saati üç saat ileri kurmuştum :D
10:35'te saatin aslında 7:35 olduğunu söylediğim zaman baya bi laf yedim zaten ahahha

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Ben bir kaç fotograf çekip ilan açayım. 146TL haraç ödemek istemiyorum.

Deep Not: Sazanmışım, alacağın olsun @Ahmetgitar valla ciddi ciddi niyetlenmiştim.

• Beğen
Tepkiler: Ahmetgitar

macabeyi

Üye
Tepki
22
Şaka olmasa gerçek olsa keşke. ödediğimiz vergiler ile güvenli,güzel bisiklet yolları yapılsa binlerce kilometrelik...Yerli yatırımcı bisiklet sektörüne daha fazla yatırım yapsa.Bir almanya bir hollanda olsak...

ı-ıh olmaz.
O vergiler köprü olur,saat olur,makam aracı olur hiç olmadı gemicik olur ama bisiklet yolu olmaz.