Bisiklete mecburi ara! Avasküler nekroz.

Scudo

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Hasta ben süreç de devam ettiğine göre konu hortlamış olmaz sanırım.
Tam 21 ay geride kaldı.Önceki ilk yorumlarımda bir süre durmuş olan 'nekroze olma durumu' 2012 yılı sonu artış gösterdi.Femur'un % 50 sini geçmeye başlayınca tam 3,5 ay önce PRP'Lİ foraj uygulandı.Yani femura yandan 8 mm. matkapla girildi,nekroze alan kısmen temizlenip oraya kendi kanımdam elde edilen prp(zenginleştirilmiş trombosit)zerk edildi.başarı şansı % 60-65 olarak söylendi.Dünkü MR değerlendirilmesinde nekrozlu kısımda minimal geriye gidiş saptandı.Yani 'kanlanmama'durumu durmuş,bölgede minimal yeni kemik oluşumu başlamış gibi görünüyor.
Bu operasyonlarda tamamen iyileşme çok çok nadir olsa da nekrozlu kısmın küçülmesi en azından biraz daha sorunsuz yıl ya da yıllar sağlayarak proteze giden yolu nispeten uzatıyor.
Doktorumda artık yavaş yavaş spora başlayabileceğimi söyledi.
21 ay nasıl mı geçti?
Öncelikle çalışamadım.Yaklaşık 3,5 ay ayağımı hiç basmadım,çift değnek.Allah kimseye yaşatmasın.Su içmeye gitmek,diş fırçalamak,gece tuvalete gitmek vs. tam bir eziyet be başkasına bağımlılık durumu.
Yaklaşık 6-7 ay tek değnek.Hayat büyük oranda daha kolay.İş görebiliyorsun çünkü kendi kendine.Dışarıdaki insan bakışlarına alışmak zaman alsa da oda oluyor zamanla:)
Kronik hastalığın tahribatları bir bir ardına kendini belli ediyor.Saç beyazlarının artması,gerginlik....
Bu durum bir yılın sonunda hastalığı kabul ediş,ona uyumlanma,mücadele(yeme içme alışkanlıklarının değişimi,egzersiz vs.)şeklinde devam ediyor.Bu arada hiperbarik oksijeni atladım.Yaklaşık 60-65 seans aldım.Denizaltı benzeri ortam.Yüksek basınç altında sunni dalışla beraber iki saat boyunca maske ile soluk alma...Benim AVN de kanıtlanmış yararı tartışılsa da amaç 'denemek'...
Velhasıl başlangıçta dediğim gibi gidişat umut verici.Tam 21 ay sonra bu pazar bisikletliler derneğinin organize ettiği köprü geçişine katılmayı planlıyorum.Herkes sağlığına iyi baksın.
Bazen bu forumda okuyorum da 20 gün alçı,40 gün dinlenme gibi durumlarda insanların dünyaları yıkılıyor.Gülüyorum.İnanıyorum ki bir çok çaresiz hastalık sahipleri de bana gülüyordur:)Çünkü ne olursa olsun ucunda ölüm yoksa başetmek inanın mümkün,öyle ya da böyle.
Şimdilik yüzümdeki gülümsemeye devam tabi dik bir duruşla.Ötesini düşünmeden...Şükrederek.
Pazar günü üstümde Ankaragücü bisiklet takımı forması olacak.Belki yanımdan geçerken bir zille geçmiş olsun demek isteyen olur,kim bilir:))
Herkese selamlar,SAĞLICAKLA:))

ihsangencer

Forum Demirbaşı
Tepki
729
Bisiklet
Carraro
geçmiş olsun, ne dersek diyelim bayat, umarım sağlığınıza kavuşursunuz

• Beğen
Tepkiler: Okan Örs

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Sağlık durumunuzun iyiye gitmesi ve tekrar pedal çevirebilmenize çok çok sevindim. :)

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Okan Örs

Benim de ıki diz ve kalçamda kortizon kullanımına bağlı Avasküler nekroz oluştu. Birer sene arayla kanlandırma ameliyatı uygulandı. Özellikle bisiklete binmek dizlerime çok ıyi geldi. Kalçaya yönelik sporu asla bırakmayın.

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam çok geçmiş olsun. Hastaların, hastalıklarından olumlu sonuç çıkartabilmesi lazım ve anladığım kadarıyla siz bunu başarmışsınız. Ne durumda olursanız olun, "kahrın da hoş, lütfun da hoş" diyerek şükredin. Böylece hastalık süreci, ölümden sonra size son derece faydalı bir süreç haline gelir ki 21 ay hiç kısa bir süreç değil. Bunu kötüye yorup isyan etmek, hastalığın iyileşmesini engellediği gibi daha kötüye de götürebilir. Tekrar geçmiş olsun.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okan bey,ilk konuyu açtığınızda geçmiş olsun dileğimi sunmuştum.Belli ki çok yakında geçmiş olacak.Ayrıca spora yeniden başlamanız da bir o kadar sevindirici.Yaşadığınız bu sorunu herkesle paylaşarak-özellikle kortizon kullanımı-önemli bir sosyal sorumluluğa da imza attığınızı düşünüyorum.Pazar günü yanınızdan geçemeyeceğim ama,size Ankara'dan selamlarımı yolluyorum.

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Hepinize iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Cenk bey;
Sizde hastalık ve süreç ile ilgili tecrübelerinizi paylaşırsanız katkı vermiş olursunuz.Sizin sorununuz nasıl başladı?Şu an nasılsınız? gibi...

Salih Bey;Haklısınız,hastalıktan olumlu sonuçlar çıkarma konusu uğraşlarım hala devam ediyor,edicek...Özellikle hiperbarik oksijen tedavisi alan insanların mücadele manzaraları dayanılmaz.
Bir çoğu diabetik ve farklı farklı uzuvlarını kaybetmiş insanlar.Birisi yanınıza gelip,oturup tek bir hareketle onun sandığınız koca protez ayağı yanınıza koyuveriyor.Özellikle hem iskelet sistemi ve ek olarak zihinsel engelli küçücük çocukların ebeveynleri ile üniteye girmeleri,o anne-babaların inanılmaz özverisi ve yüz ifadeleri anlatılır gibi değil.
Daha sonra çevremdeki sözde sağlıklı insanların ,sosyal hayat içindeki küçük hesaplarını,ailelerin birbirlerine olan sebepsiz,garip tutumlarını,kendilerine büyük dert olarak gördükleri şeyleri:)) gördükçe değişmemek inanın mümkün değil.
Filmlerde,gazetelerde bize artık uzak gibi görünen hastalıklar gerçekmiş.Başına gelince anlıyor insan.
Derya abi;
Geçmiş olsun dileğini tabi ki hatırlıyorum.Tekrar teşekkür ediyorum.Bu hastalığın bana öğrettiği bir şey de Hasan Hüseyin'in bir şiirinde geçen dizesinin ne kadar önemli olduğu.
Bir sıcacık merhaba,bir içten geçmiş olsun...
Bunları unutmuyor ve önemsiyorum.Benden de Ankara'ya selam olsun.
Kortizon kullanımı konusunda ise yazdıkların için teşekkür ederim.Kortizon oldukça yaygın maalesef bir o kadar da bilinçsiz kullanılan bir ilaç.Tamam transplantasyon hastalarında,kanser tedavisinde yeri yadsınamaz ve mecbur kullanılmalı.Bunun yanında eklem ağrıları,sinüzit,fıtık gibi hastalıklarda tedavi edici değil sadece bir süre! rahatlatıcı...Savaşta ölmekte olan ve acı çeken hastaya nasıl morfin verilir ve rahatlatılır,aynen o...
Ey burnunda polip olanlar,sinüziti olanlar,bahar nezlesi olanlar vs.diş fırçalar gibi kullanılan kortizon içerikli spreyleri uzun süre kullanmayın.Sonu hiçte tahmin ettiğiniz gibi olmayabilir!
Sağlıcakla kalın...

Bir de araştırmalarım sonucu bir ünlü bisikletçi Floyd Landis'inde AVN(osteonekroz)'den muzdarip olduğunu öğrendim.Biliyorsunuz dopigden ötürü Fransa turu şampiyonluğu elinden alınmıştı.Kendisinde bir düşme kalça kırığı sonrası üç beş yılda avn gelişmiş.5-6 yıl önce de total değil de yüzey yenileme adlı protez sistemi uygulanmış.Bisiklete binmeye devam ediyor:)
Aşağıya linkini koyuyorum.Hastalıkla ilgili ropörtajı.Operasyon sonrası filmini de görebilirsiniz.Sağlıcakla kalın...

(link)

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Çok geçmiş olsun,

iyileşmenize çok sevindim,

Hepimize sağlıklı günler dilerim..

• Beğen
Tepki
12
Sevgili Okan Bey,

Epeydir buralarda yoktum, hastalığınızın detaylarını ve atlattığınız sıkıntıları şimdi öğreniyorum. Çokça geçmiş olsun, yakın zamanda tamamen iyileşmeniz dileklerimle. Önder

• Beğen

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Ooooooo hocam nerelerdeydiniz:))
Teşekkürler iyi dilekleriniz için...Umarım Tekrar birlikte pedallarız:in:

• Beğen
Tepkiler: Snr U

ulaş kaya

Forum Bağımlısı
Tepki
405
Bisiklet
Cannondale
Okan bey geçmiş olsun en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.

Allah şifalar versin.

• Beğen

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
Merhabalar
öncelikle büyük geçmiş olsun bende ankilozan spondilit hastasıyım bunun yanında kullandığım ilaçlardan dolayıda ileri derecede kemik erimesi hastasıyım ve inatla bisiklet kullanıyorum bakalım ne olacak (normal şartlarda bisikletimi kaldıramıyorum bile)

• Beğen

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
Sizede büyük geçmiş olsun Soner bey.Bildiğim kadarıyla takip ve dikkat gerektiren bir hastalık Ankilozan spondilit.Osteoporoz da olası ilaç yan etkilerinin bir sonucu olsa gerek.
Umarım süreç istediğiniz gibi geçer.Bisiklet de yine umarım ki tedavinize katkı sağlıyordur.
Kronik hastalıklarla birlikte yaşamayı öğreniyoruz böylece.Hep mi biz onun istediklerini yapacağız,biraz da o bize uysun değil mi?:)
Tekrar geçmiş olsun.
Sağlıcakla...

• Beğen
Tepkiler: Snr U

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.230
Bisiklet
Mosso
@Okan Örs

Evet malesef kronik bir hastalık sürekli takip altındayım aslında doktoruma göre bisiklet kullanmam yasak kemik erimesinden dolayıda tam bir intihar seleyi en altta olası bir sorunda iki ayağımıda yere koyabileceğim şekilde kullanıyorum malesef koltuğu oturmadan pedal çevirmem imkansız fakat bana göre kullanmaya balşadıktan sonra daha iyi gibiyim en azından daha iyi hissediyorum(psikolojik olarakta öyle hissediyor olabilirim) ağrılarım azaldı gibi fakat 50li yaşlarda bu hastalık zaten bisiklet kullanamaz hale getirecek en azından hem süreci geciktirmek adına hemde hevesimi almak adına bütün risklerini bilerek kullanıyorum doğru karar olup olmadığını ilerleyen zamanda göreceğim tekrar büyük geçmiş olsun en kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Okan Örs

okan bey
geçmiş olsun ,bu kortizonun bu kadar etkili olabileceğini düşünmemiştim sinüzit ve burun polipleri için kullandığınız sipreyin kortijon içermesi ,ben genelde kışın çok c vitamini tüketirim ,sinizüt olmadıım ,ama nezle olduğum vakit vicks kullandım burnumun iki yanına koyarım kokusunu çekerim içindekilere baktım kortijon içermiyor doğal yapılmış ürünler ,,çok fazla kullanmadım zati vicks ' i ,herhangi bi ilaç kullanmadım bazen aspirin ,evde ilaç depom yok zati ,ama bu ilaçlara dikkat etmek lazım özellikle kortijon içerenlere ,
evet aşağıdaki mesajı okuyunca sahalara dönmenize sevindim,,

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Okan Örs

bu mesajı okuyunca sevindim,
okan bey ,tekrar sahalara dönmeniz sevindirici ,,