Bisikletçinin Body Building Rehberi

Tepki
30
Bisiklet
Sedona
@mustafa akman

Ha profesyonel spor yapmıyorsak vücudumuzun ihtiyacı olan proteini karşılamayalım öyleyse. Spor yapmıyorsak vitamin takviyesi falan da almayalım. Sizin dediğiniz bu kapıya çıkıyor. Ayrıca Allah'ın yarattığı şeyler yararlıdır demişsiniz ama kırmızı etin bir çok yeri çok sağlıksız, haftada 1'den çok balık yemek vücuda zarar veriyor (ağır metal birikmesi), fazla bitkisel brslenmek sindirimi zorluyor ve bunun gibi bir çok örnek var. GDO ve hormonların adı çıktı diye tüm kimyasal şeylere karşı çıkmanızı anlamıyorum. Tıpkı Bianchi Türkiye'nin bisikletleri dandik diye gidip İtalya'dan Bianchi almamak gibi bir şey yaptığınız.

Scudo

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Cem Unden

Amatör profesyonel olarak sınıflandırmak tamamen yanlış.Bu sınıflandırmayı hobi binicileri ve performans binicileri olarak ikiye ayırmak daha doğru olur.

Hobi binicileri için ağırlık antrenmanına hiç gerek yok. Yani isterlerse yapsınlar zararını değil yararını görürler. Ayrıca normal sağlıklı beslenme programları günlük hayatlarında yeterli olacaktır.

Performans için binenler ise birçok değişik antrenman yöntemini kullanmalıdırlar. Bu yöntemler gelişi güzel seçilmez önceden programlanmış olmalıdır.

Bu burda yazılacak kadar kısa konular değil.

Beslenme konusuna gelince. Performans binicileri eğer gerçekten vücutlarının limitlerini görmek istiyorlarsa bir profesyonele yakın derecede beslenme programı izlemek zorundalar.

Buarada peynir yiyerek whey proteini alamazsınız. Peynir casein proteini içerir.

Whey proteini peynir altı suyundan özel microfiltre yöntemleri ile üretilir. Özelliği 10-15 dakika içinde kana karışıp vücdu çok hızlıbiçimde beslemesi ve onarmasıdır.

Beslenme konusuda çok çok uzun bir konu.Soruları olan arkadaşlar var ise özelden mesaj atabilirler...

Bisiklet ve ağırlık antrenmanları ile ilgilide bilgilendirme yapabilirim....

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Oksal Özdöl

Selamlar

Yapılan yorumlara göz gözderdim fakat, kimsenin casein ve whey konusuna girdiğini göremedim. Biz genel olarak proteinden bahsediyoruz.

Size bir soru sorsam. Bir gün içerisinde 60 km menzil hedefliyen bir bisikletci, aktivite öncesi ve sonrası nasıl beslenmeli?

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Volkan AYAZ

Benim alıntı yaptığım mesajı incelerseniz whey proteinden bahsedilmiş.

Neyse çok problem değil.

Aktiviteden 1-2 saat önce glisemik indeksi düşük 100-150 gr civarında karbonhidrat tüketebilirsiniz. Bunun amacı kan şekerinizi aniden yükseltmemek.
Aslında 30 gr civarında proteinde tüketilebilir.Ama proteinin çeşidi ve sindirim zamanıda çok önemli. Demek istediğim 25-30 gr protein almak için yarımsaat yada 1 saat önce 100 gr civarında et yerseniz bu size rahatsızlık verebilir.

Aktiviteden hemen sonra vücudu acele şekilde beslemeniz gerekiyor. İlk 15 -20 dakika çok çok önemli. Fakat hiçbir pişirilmiş doğal besin ile kaslarınızı okadar kısa süre içerisinde besleyemezsiniz. Tamamen doğal beslenme diyorsanız antrenman sonrasında belli miktarlarda basit şeker tüketmelisiniz. Aktivite sonrasıda 150 gr civarında karbonhidrat ve 25-30 gr civarında protein yeterli olacaktır.

umutguclu

Üye
Tepki
17
turkıyede uretılen hıcbır urunun içinde pıyasada bulunan raflarda bulunan hıcbır yogurtta domuz jelatını yoktur.tarım koyıslerı bakanlıgının izni ile uretılıp pıyasaya surulen hıcbır urunde bu yoktur.genel yorum yaparken somut delıllerle yapalım.

yurtdısından turkıyeye gıren urunler proteın tozları vs.hepsi, tescıllı gırenlerden bahsedıyorum.gumruklerden resmı gırısle gırenler arap ulkelerı turkıye ve ısraıle gıdenler oşi anlasması geregı ozel uretılır ıcersınde domuz urunu yoktur.

tarım koyısler tescıllı hıc bır urunde bu yoktur.

olanda uzerınde uyarı yazısı ıle satılır.

yurtdısından kacak getırılenler konusunda ıse bır sey dıyemem.dıkkat edılmeden alınabılır.

umutguclu

Üye
Tepki
17
proteın tozları hakkında yapılmıs bırcok arastırma vardır.
yararları konusunda konusmaya gerek oldugunu sanmıyorum.et yıyerek 6 saate yakın bır surede sındırıme ugrayıp kanımıza gecer.prooteın tozonda ISE bu surec yarım saat veya kırk dakıka arası kana gecer ve yıpranmıs kasları onarmaya baslar.ayrıca proteın tozunda vıtamınler ve mıneraller eklenmıstır.

cıddı ıdman yapan arkadaslar form korumak ıcın ıdman sonrası hemen veya ıdman oncesı içebılırler.evet dogal beslenmek guzel fakat form korumakta onemlıdır.bunlar gıda takvıyesıdır.yemege ek olarak kullanılabılır.
ve etkılerı buyuktur.

sporla 15 senedır ugrasan ve egıtmenlık yapan bırı olarak proteın tozunun yararını bu sure zarfında gordum.6 ayda bır karacıger.kan,ve hormon testlerıne gırerım.ve sonuclarım mukemmeldır.

ayrıca proteın tozu alırken dıkkat etmemız gereken en onemlı olaylardan bır tanesı proteını basıt sekerle alınmasıdır.basıt seker.insulını artırır buda proteının daha cabuk gecmesını saglar ıdman sonrası oranı 2:1 karbonhıdrat proteın oranıdır.

saygılar dılerım.

Çagatay Çimşit

Daimi Üye
Tepki
277
Konu güç çalışmalarından beslenmeye kaydı ama bunu yararlı buluyorum.

Yıllar boyu yurt içinde ve dışında insanları "kolesterolün yükselir" diye yumurtadan soğutan, "daha çok kilo verirsin" diye aç karnına spor yaptıran, "az ye, öğlen hiç yeme kilo ver" diye yönlendiren bir dönem yaşadık. Artık spor yapan ve bilimsel kaynakları okuyan insanlar bunların ne kadar yanlış olduğunu anladılar. Bu davranışın sonu kilo kaybının kas dokusu kaybı şeklinde olması ve performansın kaçınılmaz olarak düşmesidir.

Beslenme ve dinlenme sporcular ve daha kötüsü antrenörler tarafından yeteri kadar önemsenmeyen halbuki gelişimin antrenman kadar önemli parçalarıdır. Whey protein bahsedildiği gibi süratle kana karışır ve antrenman sonrasında karbonhidratlar ile birlikte alındığında hızlı toparlanma için kritik ilk 1-2 saatte görevini yapar.

Bu sayede dinlenme periodu sonrasında bir sonraki antrenmana hazır olursunuz. Haftada 4 gün ve üzeri antrenman yapanların performans artışı için hızlı toparlanmaları şarttır. Aksi takdirde ilerleme değil gerileme görülür.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
Arkadaşlar , hep günlük tavsiyelerde bulunuyorsunuz ? Ben bu proteini düzenli beslenme ile alamaz mıyım ? İlla whey falan filan mı kullanmalıyım ?

Bir de bir arkadaş L-Carnitine yağ yakıcı falan demiş . Haftada ortalama 10-12 saat 125-135 ortalama kalp atışı ile bisiklet sür bakalım , o zaman L-carnitine falan ihtiyaç kalıyor mu ? Hemen bir hap , bir kaşık toz ile işi çözmeye çalışıyorsunuz . Bu işler terlemeden olmaz . Protein işi de düzenli beslenme ile çözülür ; et , süt tavsiye etmeden whey proteini tavsiye etmek uygun değil .

Ama aşağıdaki gibi olmak amacındaysan , o zaman susarım arkadaş.
http://ressim.net/8/thumb/thumb_b5e7053e.jpg

@Berkhan Bayraktar

Arkadaşım , öncelikle senin daha yaşın küçük . Daha bu yaşta hala doğal yollarla vücudunu geliştirme imkanın çok fazla iken , bu protein tozu vs. safsatasını savunman ilginç geliyor . Senin bu yaşta vücut geliştirme bile yapman hatalı . 23-24 yaşından önce vücut geliştirmeye başlanmaz . 18-20 yaşına kadar da ağırlık çalışmaları vücut ağırlığıyla olur . Sen önce proteini düzenli beslenme ile et, süt vs'den karşıla . O sana yeter zaten . İçki , sigara da içme , 200-300 TL verip protein tozu vs alacağına , şöyle az yağlı tarafından koyun , inek eti alıp onu haşla , yanına da 150-200 gr brokoli koy , az da yoğurt yeter de artar .

Afiyet olsun

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
protein tozlarının peynirden ibaret olduğunu öğrendiğim iyi oldu
sanayi ürünü olmadığını
itirazımı kaldırıyorum

ancak
bu da beni şuna yönlendiriyor ki
çoğu zaman uygularım
ekşimik
kilosu 2 tlden az
ama toz değil
%50si sudur
bu da hadi
kilosu 5 tlye gelsin
http://3.bp.blogspot.com/-zv7ebd33PMk/TamjLhq9VyI/AAAAAAAAMqQ/606qT2spiks/s1600/cokelek_peynir.jpg

ister hobi amaçlı olsun
ister performans
beslenme her zaman önemli
kas geliştireceğim derken kas erimesi içten bile değil

insan elinin değdiği her şeyi dikkatle değerlendirmek gerekir

dikkat ederseniz
sevgili kardeşim
balığın içindeki ağırmetallerden bahs etmiş
ki
o da bizim eserimizdir

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@mustafa akman

Al benden de o kadar , Mustafa abi . Sabah al çökeleği , yanına da biraz bal . Sana ziyafet sofrası hazır .

Zaten ortalama beslenen bir insan , günlük proteini her şekilde alır . Fazlasına ihtiyaç yoktur zaten çünkü vücuttan dışarı atılır .

Ağır metal olayına girersen , orada burada soluduğun havada daha çok zehirli madde var . Ha bu arada Somon balığından da şaşmayın derim

umutguclu

Üye
Tepki
17
cok onemlı bır besın resmını vermıs oldugunuz.lor .
ama sakın karıstırmayın kasar loru almayın.o ınanılmaz yaglıdır.

sabah kahvaltısında dıette.50 gr lor ve uc yumurta beyazından bır omlet.asgı yukarı bıze 30 gr lık proteın saglar vucudumuza.
saygılar dılerım.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Çagatay Çimşit

Burdaki aç karnın ile antrenman ifadesi kahvaltıdan önce yapılan antrenman ise oldukça işe yarar bir yöntemdir. Uyurken vücut kendini beslemeye devam eder. Bu süreç siz uyanana kadar devam eder. Siz sabah kalktığınızda kanınızda kullanılmaya hazır parçalanmış yağ asitleri bulunur. Yemek yemeden antrenmana çıkarsanız vücut enerji için bu yağ asitlerini kullanır. Dahası enerji sisteminiz daha sonraki antrenmanlar için aerobik enerjiyi kullanmaya daha erken başlar.

FAKAT :)Vücut çoktan katabolizmaya girmiştir. Hali hazırda kaslarınız için kullanılmayı bekleyen amino asit havuzunuzdaki amino asitlerin %60 ı kullanılmak üzere karbonhidrata(glikoza) dönüşmüştür bile. Kaslarınız için yeterli amino asit yoktur. Sonuç kas yıkımı.

Eğer bisikletle uzun yol yapıyorsanız. Ben dağlara çıkarım çok gezerim diyorsanız yukarıdaki kas yıkımı sizin çok önemli olmaz. Kilo kaybedersiniz vücudunuzda enerji üreten sistemler daha verimli çalışır.

Önceden de dediğim gibi bu konu bu şekilde dallanıp budaklanır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Cem Bey selamlar. Profesyonel olarak bir sporla uğraşıyormusunuz?

"23-24 yaşından önce vücut geliştirmeye başlanmaz ."

"200-300 TL verip protein tozu vs alacağına , şöyle az yağlı tarafından koyun , inek eti alıp onu haşla , yanına da 150-200 gr brokoli koy , az da yoğurt yeter de artar ."

Bu cümleler maalesef hatalı.

"bu protein tozu vs. safsatasını savunman ilginç geliyor" bunuda pek anlayamadım? Protein tozu ve safsata?

Bütün üniversiteler, klinik deneyler, raporlar hepsi yalan ve yanlış...?

İlginç

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Volkan AYAZ

1. Siz hangi profesyonel sporla uğraşıyorsunuz ? profesyonel demek ; bu işten para kazanan demek

2.Şuraya güzel bir doğal beslenme programı yazacağınıza , daha bismillah demeden protein tozundan işe başlıyorsunuz . Lütfen öncelikle bize güzel bir beslenme programı tavsiye ediniz

3.Forumda şu anda Erdal Kılıç adında oldukça tecrübeli bir atletizm antrenörü bulunmakta . İsterseniz bu yazdıklarımızı birde ona soralım . Bakalım hangimiz daha fazla haklı çıkacak .

4.Hala protein tozlarını ; et , süt vs'ye alternatif olarak sunuyorsunuz gibi geliyor bana , yanlış mı anlıyorum ?

5.Hatalı dediğiniz cümlelerim neye göre hatalı ?

Selamlar,saygılar

@Oksal Özdöl

Burada önemli bir konu var . Sabah aç karnına antreman yapacaksanız ; 1 saatten fazla yapmayı denemeyiniz , aksi halde kan şekeriniz daha da düşer ve sorun yaşarsınız . Ya da yanınıza yiyecek alıp , ilk 1 saatten sonra yemeye başlayabilirsiniz . Eğer yanınıza aldığınız gıdanın Glisemik indeksi düşük ise ilk 30-45dk'dan sonra alabilirsiniz . Tabii bu süreye ısınma dahil değil

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
bir süre önce yöneticilerimize bir öneride bulunmuştum
kabul görmemişti

uzmanlardan oluşan bir ekip denetleme görevi üstlense
nazi baskısı gibi değil elbet
o zaman söyle bir konsensus oluşmuştu.
önerilerde kaynak belirtilmeli

nasıl ki
2. el ilanında haklı bir sürü şey gerekiyor
burada olmalı demiştik
olmadı

Erdal beyin önerilerini takip etmek isterim

her ne ise

birini eleştiri hakkı var diye düşünülüyorsa
o konunun uzmanı olmanız gerekir
aksi takdirde sadece fikrinizi beyan ettiğinizi söylemeniz gerekir

mesajlar edep dışı ve haddi aşma tarzında oluyor
dikkat etmek lazım

keşke diyorum
benim 1. mesajımdan hemen sonra
keşke şu mesaj oluverse idi

1. Walking Lunge 2 set x 10 tekrar 2kg'luk sağ , sol 2 dumbbell
(link)

2. Russian Twist 2 set x 15 tekrar 5 kg ile
(link)

3. Crunches (Mekik) 2 set x 20 tekrar 5kg ile
(link)

4.Push Ups (Şınav) 2 set x 15 tekrar
(link)

5.Barbell Squat 2 set x 15 tekrar , Bar üzerinde 5 kilo takıyoruz
(link)

6.Burpees 2 x 15
(link)

7.Upright Row 2 x 15 2 kiloluk dumbbell ile
(link)

8.Plank 2 set x 30 sn
(link)

9.Chest Press 2 set x 10 tekrar 5 kiloluk barbell ile
(link)

10. Barbell Step ups 2 set x 10 tekrar 5 kiloluk barbell ile
(link)

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Konu gitmiş doğal olarak protein tozlarında da dayanmış :)
Yaklaşık 15 yıllık vücüt geliştirme kariyerim esnasında aklınıza gelen gelmeyen bir sürü marka ürün "protein, amino asit vs" kullandım. Hatta bunların arasında uyanık girişimci olarak tabir ettiğim tanıdığım bazı insanların sanayi ürünlerinden, hiç bir filitrasyon vs gibi işlemler yapmadan, derledikleri ve satmaya çalıştıkları gıdalar bile vardı:) Gerçi buradakilerin çoğu da öyle ya.. Neyse konuyu saptırmayalım.

Protein tozları faydalı mı, sağlıklı mı, vediğiniz paranıza değer mi gibi soruların cevabı çok değişken olabiliyor. Bu arada plasebo etkini de unutmamak lazım. Şahsen ben artık kullanmıyorum. Daha zor, maliyetli ve bence daha etkili olan doğal beslenmeyi tercih ediyorum. Mesela 300gr lık yağsız dana bifteği hiç bişeye değişmem.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Güney Tuncer

Sizin masterlardaki başarılarınız ortada . Bu arada kaslı , hacimli bir vücuda da sahip olduğunuzu biliyoruz . Geçmişte vücut geliştirme yapmanızın size bisiklet sporunda ne gibi fayda ve zararları oldu ? Supplementlerin zararlarını gördünüz mü?