Bisikletçi beslenmesi nasıl olmalı?

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe Bu konuda sana katılıyorum abi. Ben de bisiklet sporundan önce powerlifting ile ilgilendim çok uzun bir süre. Haliyle beslenmem ve kilom da ona göreydi. Zamanında yaptığım squatlar yüzünden bacaklarım çok kalın. İlk yol bisikletine başladığımda çok kolay olacağını sanıyordum ama uzun sürüşlerde ve yokuşlarda çok zorlandım. (50/34 - 12/28 dişli oranlarını kullanıyorum) Yeni yeni alışıyorum. Beslenme düzeni konusunda da sürekli powerlifting beslenmesine kayıyor kafam. Bir süre önce beslenmemi de bisiklete adapte etmeye başladım. Boyum 1.78, kilom şu an 80. Bisiklete ilk başladığımda 85 kiloydum. Hedefim 70 kiloya kadar düşüp orada kalmak.

Scudo

dodulan

Üye
Tepki
92
İsim
Dorukhan Doruk
Bisiklet
Carraro

En yakın ulaşabildiğim kaynak bu olduğu İçin paylaşıyorum. Gerekli bilimsel makaleler de dipnot olarak sayfalarda yer almakta.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ilter Elmas

70 'e indiğinde 17 eğimleri ezeceksin,kilo olmayacak eğimde,zati süratli çıkar kilosu az olan ve performanslı olan,keçi boynuzu harnup özü beni fişekledi,pekmez değil bu ,ama sende nasıl bir etki yapar bilemem,

@dodulan

Yağ beni eğimde fişekler,kuyruk yağı ile omlet ,4 adet doğrarim ince ince ,fazla kızartmam,yumurtanın sarısı pişmez,tam yağlı peynir,siyah zeytin,ayrıca her gün kahve içine hindistan cevizi yağı,1 çay kaşığı,
zeytinyağının hasi ile yemek yaparım,zeytinyağlı fasulye,ıspanaklı yumurta ,,,,,kefir,kaymak, balık yağı,ve balık menüde,kuzu eti.menüde,

@dodulan

Keten tohumu
Zencefil
Isırgan otu

Bağırsakta ne varsa söker atar,
3 çorba kaşığı doğal yoğurda yukardaki karışım konacak,1 çay kaşığı 15 günde bir tedavi şart

dodulan

Üye
Tepki
92
İsim
Dorukhan Doruk
Bisiklet
Carraro
@Kudret Kurtcebe Hindistan cevizi yağını ve balık yağını nasıl temin ediyorsunuz?

Watts Per Kilo

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
Ege
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dodulan
Kitapta paylaşılan glütenle ilgili kaynaklarda, sonuç kısmını inceleyelim.
Makale: Intestinal cell damage and systemic immune activation in individuals reporting sensitivity to wheat in the absence of coeliac disease
Conclusions These findings reveal a state of systemic immune activation in conjunction with a compromised intestinal epithelium affecting a subset of individuals who experience sensitivity to wheat in the absence of coeliac disease.
Çeviri : Çölyak hastası olmadığı halde "gluten hassasiyeti" sahibi olan kişilerde bağırsak epitelindeki bir tehlikeye karşı sistemsel bir bağışıklık aktivasyonu gözlenmiş.
Yani: Bu adam çölyak olmadığı halde gluten hassasiyeti varsa YEMESİN. Yok ise YİYEBİLİR.

Bunlar da gluten-free-diet ve bağırsak mikrobiyotasının pek de alakasını olmadığını söyleyen makaleler;
(link)
(link)

Bu link gluten.org'daki "KİMLER glutensiz diyeti uygulamalıdır" kısmına çıkıyor.
Spoiler: Eğer glutenle ilgili bir "şikayet veya hassasiyetiniz" yoksa gluten-free diyet yapmanıza gerek yok diyor. Ben demiyorum GLUTEN.org diyor.

(link)

Bu link de glütenin yapısını anlatan bir makaleye çıkıyor.
(link)

Sonuç: Para kaygısıyla hareket eden hiç bir sağlık, beslenme uzmanını ciddiye almamak gerekir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@dodulan

Aktarlarda var,küçük kavanoz içinde,,,
Marincap balık yağı eczanelerde

Watts Per Kilo

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
Ege
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe Abi, bu hindistan cevizi yağını çok sağlıklı kılan kısmının saflaştırılmış halinde satılanı var. MCT oil diye geçiyor. O en kralı. Tavsiye ederim bu arada

dodulan

Üye
Tepki
92
İsim
Dorukhan Doruk
Bisiklet
Carraro
@WattsPerKilos okuduğunuz ilk iki makaleden ilkini satın almadım sadece özet kısmını okudum ve bu araştırmanın kaç kişiyle yapıldığı veya nitel bir araştırma ise hangi literatür incelenerek yapıldığına rastlayamadım. Yanlış anlamayın; yüksek lisans yapan birisi olarak ki bunu bir bilimsel araştırmanın nasıl yapılması gerektiğini az çok öğrenmeye başladığımı belirtmek için söylüyorum, bu tarz bir araştırmanın güvenilir olabileceğini düşünmüyorum. İkinci araştırmada ise 37 kişilik bir örneklemin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Kullanılan whey proteinin de sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Kısacası ben glutenin son derece zararlı olduğunu düşünenlerdenim. Sadece karbonhidrat almak İçin karbonhidrat ağırlıklı beslenmek bana hiç sağlıklı gelmiyor. Patlayıcı güç İçin gerekli olabilir ben vücut geliştirme yapmadım. Ama vücut geliştirme sporunda da kuvvette devamlılık denilen kavramın olmadığı aşikar. Önemli olan patlayıcı güç olduğunda karbonhidrat gerekli olabilir ancak kuvvette devamlılık İçin karbonhidratın mümkün olduğunca düşük olması çok daha mantıklı geliyor bana. Bence @Kudret Kurtcebe nin de dediği gibi sonuç paylaşmalıyız. Bunu deneyebiliriz. Anladığım kadarıyla siz karbonhidrat beslenmesi ile ben de yağ ağırlıklı beslenme ile bisiklete bineceğiz :)

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@dodulan tahıl beyin kitabında da benzer Dr DAVID PERLMUTTER aynı şeyleri söylüyor.Gluten hassasiyeti olmasanız bile , glutenin bağırsak için ne kadar sorun çıkardığı ve inflamasyona neden olduğu bir çok araştırma ile kanıtlandı ileride alzheimer , dehb vb.(davranış ve hikeraktiv bozukluğu) nedenlerinin aşırı derece tüketilen karbonhidrat , şeker ve glutenin neden olduğu aşikar. Doymuş yağların zararlarından bahsedildi millet yıllarca yağdan korktu ve yağsız light ürünler türedi , bunlar ise aşırı derece karbonhidrat ve şeker içerdiği için obezite arttı.Vucüdun karbonhidrata ihtiyacı yok ama yağ ve protein olmazsa o zaman sorun çıkıyor.LCHF yapan onlarca sporcu var ki başta Chris Froome , romain bardet bv. bisikletçiler Karbonhidrat ile uğraşmadan turlarda ya birinci oldular yada en ön sıralarda yer aldılar.

• Beğen
Tepkiler: dodulan

Watts Per Kilo

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
Ege
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dodulan
@dodulan
Tabii ki tercihler kişiye özel. Saygım sonsuz. Ketojenik beslenmeyi futbol, crossfit, street workout gibi dayanıklılık gerektiren sporlarla da uyguladım ve bana iyi gelmedi. Bisiklet konusundaki düşüncem de sprint, yokuşlarda atak gibi konularda ketojenik diyetin geride kalacağı yönünde. Bakalım belki bu yaz tekrar denerim ✌

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@dodulan

Kuvvette dayanıklılık testini 53 km yarısında gördüm,5 km 'lik eğimi hızla aldım,eğim 3-4 arası,sona doğru bilerek tempomu düşürdum,bunun nedeni zati 60 mastırda 5 kişi idik,diğer 4 rakibi önceden tartmış idim ,nitekim 4 adet rakam aklımda idi,bu rakamlara son 2 km 'de raslamayinca tempomu çektim,başlangıçta ilk pelotunu yakalama derdinde olmadım,ama ikinci pelotunu bırakmadım,
53 km 'de sonda 200 metrede çok hızlı bir atak yapmadım,zati bunun için prolar önceden barları enerji jellerini çakmaktalarda ,ama ben doğal enerjilerden yanayım,aşırı kimyasal katkılı enerji jellerini bi ara aldım sonra bıraktım,
Bu mayıs ayında 28 km etapta durma yapmadan basacağım her zamanki gibi hafta içi kuzu eti yükleneceğim,etap oldukça serttir,protein tabiki şart ,etapta çok sert eğimler için ,
ve de yağ,karbonhidrat gene makul ölçülerde olacak yüzde 50 yağ yükleneceğim,yüzde 30 protein ve yüzde 20 karbonhidrat,bu göçbeyli Bickidere göçbeyli etap için ,düz idmanlarda en fazla yüzde 70 yağ yüzde 10 protein yüzde 20 karbonhidrat yüklemesi yapmış idim,şimdi 10 yıldır bi fiil seleden düşmeyince gelinen nokta kişi için randımanlı olmakta,tabi bisiklet sporu nankördur bıraktığınız an ,diyelim 1 yıl, kaslar peynire döner,bisiklet sporu derken kısa mesafe non stop pedal anlamında,yani mola asla yok,bu tip disiplin anlayışında yıllarca çalışan ter dökenleri
Başarı bekler,ayna kolum 50 /34 arka onlu11 /34
Yalnız eğimlerde 34 /34 yapmıyorum ,çünki bisiklet traktör gibi çıkıyor,arka 30 ve 26 dış ile egimleri alıyorum,yol bisikletinde benim gibi yaşlılar için ideal olanı arka onlu 11 /32 dir,tabi feridun gibi eski milliler için zamanında 56 ayna kol çevirdiği için alt yapı müthiş ,son gördüğümde 52/36 arka 11/23 idi,ve çok süratli egimleri hızla almış idi,

@Ertan M.

Chris froome 'ın başarısını örnek aldım ertan dostum,ama fis fis olayını değil,:islik:senin verdiğin linkte her şey yazılmış adam paso yağ yükleniyor ,karbonhidrat hak getire birde eğim canavarı,belki kintanada aynı sekilde besleniyordur

QWEZXC

Aktif Üye
Tepki
159
et süt ürünlerini okuyunca yazmak istedim
şu kitabı okuduktan sonra et süt işlenmiş gıdalar ekmek türevlerini kestim (ev yoğurdu hariç,bir bu kaldı onuda bırakacağım )
ciddi bir araştırma bol deneyli ve kapsamlı bir kitap okumanızı şiddetle tavsiye ederim
(link)

başka bir yerden alıntı
-ABD'de tüm sağlık karar organları ve tıp fakülteleri, Kraft,Max, Nestle, McDonalds, BurgerKing, Danone, Wendy's, TacoBell gibi et-süt-yumurta-işlenmiş şeker firmaları ve/veya Pfizer, Roche, Wellcome, BristolMyers, Baxter, Wyeth gibi ilaç şirketleriyle bağlantılı akademisyenler tarafından sevk ve idare edilmekte olup, tüm bilimsel çalışmalar ve ders-kongre-konferanslar da onlar tarafından planlanmaktadır.

-Tüm biyomedikal düzenlemeler, halkın vergileriyle finanse edilen Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından kontrol edilir ve Koruyucu Hekimlik (hastalıkların oluşumunu önleyici) alanına sadece binde oranında fon ayrılır.

-HEKİMLER, beslenme ve sağlık ilişkisini bilmeden veya güdümlenmiş bilgileri edinerek mezun olur ve hastalarının bu yanıyla asla ilgilenmez, HASTALIK/İLAÇ/AMELİYAT/MALZEME ile TEDAVİ EDİCİ HEKİMLİK sürsün diye uğraşır dururlar

Watts Per Kilo

Aktif Üye
Tepki
377
İsim
Ege
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe Chris Froome ‘carb cycling’ uyguluyor yanılmıyorsam. Sakin ve düşük şiddetli idmanlarda düşük karb yüksek yağ; yarış ve ağır idman günlerinde ise yüksek karb besleniyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@WattsPerKilos

Ağır idmanlarda yüksek karbonhidrat makuldur,benim antremanlarda 100 km durmadan gitmek yok,,burada tabiki karbonhidrat gerekli,
Zati gran fondoda Kısada oldum her iki yaristada,biri 43 km diğeri 53 km idi,bir sorun yaşamadım yarış sonrası,
idmanlarım kısa etap yarışlarına göredir beslenmede ona göre olmaktadır

Fixie Cem

Aktif Üye
Tepki
246
Bisiklet
Peugeot
Bu tarz ürünler kullanan oldu mu aranızda. Bir faydası oluyor mu?

(link)

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe
Maşallah abi nazar değmesin. Bende 3 aydan beri kefiri yapıp içiyorum.
Doğal protein kaynağı aynı zamanda vitamin mineral ne ararsan var.
Herkese de tavsiye ederim...

• Beğen
Tepkiler: kerem E

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Kudret Kurtcebe burada ve diğer mesajlarınızda ara ara bahsediyorsunuz. Feridun Bey 'n spor geçmişi güzel bir örnek. Bunun gibi beslenmesini bildiğiniz eski sporcular varsa iyi referans olabilir. Benim merak ettiğim konulardan birisi farklı sporları uzun yıllar yapmış kişilerin ileri yaşlardaki durumları. Eminim amerikada bunun takibi yapılmaktadır. Misal yol bisikletçisi ile mtb cinin yollar sonraki karşılaştırılması. Yada maratoncu kosucular ile sprint koşularının karşılaştırılması gibi. Karma ve sert spor yapanların ilerideki durumları

Ayrıca belirtmek lazım askeri deneyler de - sonucu açıklanmasa da - bence önemli.

Yanı bunlara bakarak spor ozelinde olmak kaydiyla antenman ,beslenme ve müsabakalar hakkında genel bir yol vardır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kudret Bey'in söylediklerini dikkatle takip ediyorum. Deneyim ile harmanlanmış ve bireysel formuyla kanıtlanmış bilgiler olduğunu düşünüyorum.
Beslenmenin spor tarzına ve hatta bisiklet sporunda sürüş tarzına göre değişiklik göstereceğini belirtiyorlar.
İşin içine insan metabolizmasının değişkenliği ve tepkileri girdiğinde teorik bilgilerin genel geçerliliğinin olamayacığını düşünüyorum.

Tarz farkı ile ilgili olarak da şu video oldukça ilgi çekici. İki farklı performans türünün ürünü farklı vücut yapıları. Beslenme şekillerinin aynı olması beklenemez.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@volkan ismail

Tarz olarak eğim bisikletcisiyim, kısa mesafe eğim idmanlarinda beslenme kuzu eti hafta içinden ,aşırı protein ise yok,aşırı karbonhidrat yok,28 km 'lik son derece sert eğimlerde durmadan bastım,burası istanbulun en sert egimlerine sahip bölgesidir,göçbeyli bickidere göçbeyli hattı,burada bir çok idman yapılmıştır 2008 senesinden beri yani tam 10 yıl,bu 10 yıl içinde benim metabolizmada tek sorun olmamıştır,bu etabın ilk 14 km 'sini 41 dakikada alarak dönüşü aynı yerden 46 dakikada bitirdim ,burası asla düz değildir,17 eğimler mevcuttur dönüşte aynıyer olunca esas sertler o zaman sizi karşılar burada idman yapan tek yol bisikletci benmiyim diye kendime soruyorum çünki burada çok nadir yol bisikletcileri gördüm tam 10 yılda,geneli anadolu yakasında bostancı tuzla Orhanli formula pendik kurtköy bağlantısından bostancı yapmaktadırlar,esas eğim idmanları kısa mesafe burada mümkündür,bu idmanlar bana bir ikincilik birde birincilik kazandırmıştır,özellikle 17 eğimlerde boğuşarak,2017 orhangazi bursa nilüfer hattını 1 saat 35 dakikada alarak[53 km ] 33 .4 ortalama ile 60 mastır şampiyonu oldum,ikinciye 12 dakika üçüncüye 16 dakika ve dördüncüye 20 dakika ve beşinciye 44 dakika fark attım,60 mastırda istanbuldan bana galba rakip yok,esasında varda feridun tezbasaran milli bisikletci 67 yaşında 52 /36 arka 11 /23 kullanmakta sancaktepe tırmanışında yetişemedim,10 km tırmanışın 7 km 'si egimdir,anlık 23 ‘ ler sizi tokatlar,
Dünya genelinde andre greipel asla eğimcı değildir o atakcidir,hem iyi eğimcı hem atakci hemde inisci olmak çok zordur,3 özelliği kendi bunyesinde uzmanlastirmis bisikletci yok gibidir,nitekim andrei greipeli yuşa eğimde gördüm,adamın suratı kıpkırmızı idi ama keçi gibi tırmandı nimets adam tığ çıta yani,ve o gün birinci oldu nimets
greipel asla yakalayamadı nimets 'i eğimde,
Kısa mesafe yarışları için beslenme şeklim asla aşırı karbonhidrat ve protein yüklenmesi değildir yüzde 70 yağ yüzde 20 karbonhidrat yüzde 10 protein ,28 km non stop idmanlarinda yalnış beslenmeden dolayı kas çökmesi yaşamadım,benim kısa etap yarıslarim 50 -60 km aralığındadır,

@Çağdaş78

açıkça söyleyeceğim,feridun bir deli,ben böyle bir kuvvet bu yaşta görmedim,bunun nedeni gençliğinde 56 ayna kol çevirmiş bir adamı eğimde yakalamak çok zor ,bana çok süt içtiğini söyledi yalnız bana yaramıyor laktik asidi çoğaltmakta,ama feriduna yarıyor ,34 derecede banamisin demedi su içmeden 7 km bastı hemde anlık yüzde 23 eğimde,en son 300 metrelik bir tırmanış var burası resmen duvar ,resmen uçtu sağdan bodoslama çıktı,52 /36 arka 11 /23 müthiş bir yetenek teknik ,yılların 56 ayna kol feridunu o ,bana özellikle tenbihledi anlat beni dedi foruma,eski yarışları konuştuk,beni erol küçükbakırcı eğimde yakalayamazdı,dedi,valla şahit oldum,ne deliler var,bir lakabıda otoban faresidir,gran fondolara gelmem dedi,gerekçesi amatörün biri gelir bana çarpar demişti,haklılık payı var tabi,birde dikkat ettim tempo bisküvi yemekte,psikolojik bir durum herhalde tempo yiyince tempolu çıkıyor,