Bisiklet yolunda ışığı sonuna kadar açan insan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hani ölümden dönenler beyaz bir ışık gördüm der ya. Ben bunu bisiklet yolunda sürerken defalarca yaşıyorum.

Sakin bir şekilde giderken karşıdan bir ışık geliyor o an tüm dünya ile olan bağım kopuyor. Gördüğüm tek şey bembeyaz bir ışık başka bir şey görebilmek mümkün değil. Her şey bir anlığına yok oluyor isteseniz de hiç bir şey yapamıyorsunuz ışık sizi içine doğru çekiyor kaçabilmeniz mümkün değil. gözleriniz kamaşıyor kalbiniz hızlanıyor. başınız ağrımaya başlıyor bir an hiç dayanacak gücünüz kalmıyor sonra o ışık yanınızdan geçiyor. karanlıkların arkasından beliren bir dünya ortaya çıkıyor tekrar nefes almaya başlıyorsunuz insanların sesleri geliyor ölmediğinizi anlıyorsunuz sanki hiç bir şey olmamış gibi yolunuza devam ediyorsunuz.

2190s_Catastrophe.png

Allah'ım sana geliyorum

Okuyan varsa rica ediyorum çevrenizi bilgilendirin. Trafiğe kapalı alanlarda ışığı 45,8+ derecelik açı ile gidona takıp sonuna kadar açınca yukarıda ki yazdığım şey oluyor bunu yapanlara diyorum kendi güvenliğiniz için bizi kör etmekten zevk mi alıyorsunuz? bu yaptığınız şey güvenli de değil bu ışık karşısında başka bir şey görmek mümkün değil birisi size çarparsa önünü göremediği içindir.

Birde bunların ultraviyole sürümleri var kask,kol,baçak,kıç,gidon,tekerlek... boş bulduğu her yere 999lümen led takan kişilerdir bir insan neden kıçına led soka.. aman takar. Sinsilikleriyle bilinirler bir anda karşınıza çıkar ve hayatınızı karartırlar bembayaz bir karanlık. Böyle bir yırtıçı karşınıza çıkarsa bisikletten inip yere yatın başkası gelip sizi kaldırıncaya kadar bekleyin eğer kimse gelmezse zaten ölmüşsünüzdür

Yapılması gereken
-----------------------
Trafiğe kapalı alanlarda sürerken mümkün olduğu kadar yere bakacak şekilde ışığı ayarlamak ve ışığı en kısık moda almak trafiğin içine girdiğiniz zaman eskisi gibi kör etme moduna alıp trafikte eğlencenize devam edebilirsiniz. arabaların ışıkları bile yere doğru bakıyor hiç bir arabanın ışığı direk olarak karşıdakinin gözüne bakmaz. terörist değilse tabi.

Scudo

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet yolları zaten karanlık değil ki? Galiba para verdim herkes görmeli sendromu. Bu arada benim de trafikte yaptığım çok doğru olmayan bir davranış. Kör ettiklerimden özür dilerim.
Ama beni başka türlü fark etmiyorsunuz ta ki sol aynanızdan parlayana kadar.

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Gel vatandaş gel zenon farlardan 3-5 kat daha parlak yani 35000 lumenli fenerler 10dolardan 50dolara kadar biten fiyatlardan satılıktır :D

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öyle bi ışık bulursam yere doğru çeviririm ama bendeki ışık önümü bile göstermiyoki. :)

• Beğen
Tepkiler: kerem E

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Çok aramana gerek yok ben kendim yaptım.Elin yatkın ise sende dene. 3 adet 5w lık led ve lensler var bende 20 metreden kör eder.

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@maksim dediğiniz şeyler power led mi yoksa şerit led mi ? Elim böyle şeylere yatkın ama batarya çok pahalıya patlıycak gibi çünki 5w lık ve 20 metreden kör edecek bir led çok akım çeker :))

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben bu siteden almıştım crea marka idi yanılmıyorsam. Şimdi stop lambası için kullanmak üzere 3w lik alıyorum
Çektiği akıma gelince tam güçte 5a çekiyor :ssrtcbya:

(link)

Aslında bir ara üşenmeyip "Kendin yap" bölümünde anlatmak gerek işine yarayan olur belki...:)

Hakan38

hı garbon
Tepki
204
İsim
Hakan Atabay
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@maksim konu dağılmasın
Eğer müsaitseniz vede ben becerebilirsem size mesaj yazayım :)

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elimden gelen her desteği sağlarım

• Beğen
Tepkiler: Hakan38

filipiti

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Salcano
Zaten zifiri karanlık olmayan bisiklet yolunda şu kör eden ışıklarınızı kapatın en sinir olduğum konu. Geçende iki tane bisikletçinin yanından geçerken kör olduk diye bağırıp geçtim.Anlamışlardır belki.Bi de 2 tane yan yana gidiyo karşıdan iki tane far, atv geliyo zannettim bisiklet yolundan.:eek:
Önünüzü aydınlatıcak bi ışık gece vakti yol bisikleti sürüyorsanız zifiri karanlık yerlerde işinize yarar. Hayır anlamıyorum yani niye görmeyelim sizi ışıklı bisiklet yolunda ?

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zaten bu kadar lümeni yüksek ledli farların kullanım amacı zifir karanlıkta sürüş yapmak zorunda kalanlar için.turcular için ne bileyim bilinçli olarak gece sürüşü yapıp ihtiyacı olması durumunda aktif etmek için, ama farkındalığı sağlamak için değil . Farkındalık için bisikletlisini olsun, yayayı olsun yada araç kullanıcısını olsun gözlerine sokup rahatsız etme hakkı yoktur kimsenin, he farkındalık istiyorsa kimseyi rahatsız etmeyen benzeri ürünlerde var.. Herkese şimdiden hayırlı bayramlar olsun

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@bilalfidanboy Ben şahsen trafikte fark edilmek için farımı açıyorum ve özellikle sağ aynaya gelmesi için kaldırıyorum da.Sürekli açık değil belki ama sıkça sellektör şeklinde. Yaptığım gerçekten hiç ama hiç hoş değil.Lakin canım da değerli birkaç defa sola dönen araçlar beni görmedi ve ufak tefek sıyrıklar ile kurtuldum.Bir sonraki sefere şanslı olacağımın ne yazık ki garantisi yok.:hihi:
Dediniz ki :"farkındalık istiyorsa kimseyi rahatsız etmeyen benzeri ürünlerdevar.." nedir bunlar ? Yani başka yol varsa ben de yapmayayım böyle.

• Beğen
Tepkiler: bilalfidanboy

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@maksim

Başlıktan anlaşılabileceği gibi. Araçların arkasından tutulan ışığa sözümüz yok. Bizi delirten 1.5 metrelik bisiklet yolunda karşıdan gelen ışık. kaçacak yerimiz yok trafikteki gibi herkes tek bir yönde gitmiş olsa sıkıntı olmaz.

Trafikte kendini güvende hissettiğin şekilde sür. sürücülerin gözüne ışığın gelmesi zor ihtimal koskoca aracın içinde oturuyorlar tam karşısından sürmeniz lazım bisiklet yolunda insanlar birbirlerine çok yakın sürüyorlar yol dar olduğu için. Bilinçlendirmek lazım böyle yapanları ya farkında olmadan yapıyorlar yada insanlara rahatsızlık vermek hoşlarına gidiyor

maksim

Aktif Üye
Tepki
161
İsim
maksim ünal
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet yolları zaten aydınlatılıyor, daha önce de dediğim gibi ona ben de karşıyım.

filipiti

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Salcano
@ahlaksız
Bisiklet yolunda sadece bisikletler olsa karşı olmazdınız sanırım :kptmya: doğrumu anlamışım ?

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@maksim daha düşük ışık yayan ve rahatsız etmeyen farlar mevcut, mesela decahtlonda satılanlardan,(zaten siz, rahatsızlık vermek amacı ile değil ihtiyacınız durumunda kullandığınızdan bahsetmişsiniz)
bu arada zaten farketmeyen siz gözüne değilde afedersiniz ama başka yerinede soksanız görmüyor..burada en çok bize iş düşüyor önümüzdekini bizim kollamamız gerek, bir nevi göz artık refleks olarak daima sağdaki araçların hareketlerini tahmin etmekte. Esas mesele arka taraftan gelenin ne yapacağını tahmin dahi edemeden bir anda olup biten şeyler ..zaten konu içerisinde bahsi geçen şikayet konusu amaç dışı kullanılan farlar bisiklet yolundaki kullanımlar için geçerli,trafik konusu ayrı çünkü bilerek yada bilmeyerek karşıdan gelen gözleri neredeyse geçici kör edecek kadar uzunları yakan araçlarda var. Ve malum bunların sonuçlarıda bedelleride farklı oluyor .

• Beğen
Tepkiler: maksim

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bisiklet yollarında ön ışığı açmaya bile gerek duymuyorum çünkü ortam yeterince aydınlık oluyor.. ama bisiklet yolunda yürüyen yayalara denk gelirsem onları uyarmak amacıyla çakar'ı yere bakacak şekilde çalıştırıyorum, zil niyetine.. ekstra akülü ışıklar çok güçlü oluyor, yayalar mutlaka farkedip çekiliyor..

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Başlangıçta da söylendiği üzre "Para verdim, herkes görecek" davranışı oluyor bu. Yüksek lümen fara sahibim, artık dünyayı ben yönetiyorum kafası bu. Geçerken tekmeyi vuracaksın bunların gidonlarına :)
Ben açıyı biraz aşağı eğiyorum, ne karşıdakini rahatsız ediyor ne de benim görüşümü engelliyor. Bostancı'da bile bazı noktalar zifiri karanlık, insan önünü göremiyor hiçbir türlü. Yinede en düşük modda bile her türlü fark edilebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Atasoy