Bisiklet üzerine...

bdemirkiran

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Sedona
Arada sağlık ve fitness üzerine blog yazarım. Bisiklet üzerine de ufak bir şeyler karaladım. Umarım beğenirsiniz. :)

Uzun süredir işlerim dolayısı ile yazma fırsatım olmuyordu. Bu süre zarfında sanırım elden ayaktan düşene kadar yapacağım bir hobi edindim.

Hemen hemen hepimiz çocukluğumuzun bir kısmında da olsa en az bir kez bisiklete binmişizdir. Bisikletin vermiş olduğu özgürlüğün tadı çocukluğumuzdan beri damağımızda. Ancak yaş ilerledikçe, basit bir matematik mantığında düşüneceksek, hissettiğimiz ve göründüğümüz yaşın olduğumuz yaştan küçük olmasını istiyorsak bu tür ruh ve fizik sağlığı verebilecek hobiler edinmek çok çok önemli.

Bu nedenle damağınızdaki bu tadı tazelemek için bu yazıyı kaleme almak istedim. Birilerinin hayatına farklı renkler katabilirsem ne mutlu bana..

Yoğun iş temposu, sağlıksız beslenme, stres, özel yaşam, aile, sosyal çevre.. Bu bahsetmiş olduğum klişe kelimeler aslında gözlerimizin ne kadar daha açık kalacağını direkt olarak etkiliyor. Kendimiz için iyi bir şeyler yapmak istiyorsak en iyi yollarından birisi olan "bisiklet bağımlılığı"nın faydalarına değineceğim.

En sosyal sporlardan biri olan bisiklet sporunda yeni bir çok dostluklar ve arkadaşlıklar edinmek mümkün. Bunun yanı sıra bisikletin de bulunduğu uzun mukavemetli sporlarda 30 dakikadan sonra insan vücudu insana rahatlık ve mutluluk veren endorfin hormonu salgılamaktadır. Bu hormon bunalım ve diğer psikolojik bozukluklara iyi gelmektedir.

Yediğimiz yağlı, glisemik endeksi düşük bol karbonhidratlı yemeklerden sonra damarlarımızın vay haline... Yağlı yemeklerden sonra tabağı bile temizlemek çok zorken damarlarınızı temizleyen harika bir icattır bisiklet. Günlük 45 dakika 1 saat arası bisiklet sürmek size fazladan en az 500 kalori yaktıracağı gibi, iyi ve dengeli bir beslenme ile bu kalori kaybının çoğunun yağlardan olmasını sağlayabilirsiniz. Hatta daha önceki yazılarımdan biri olan HIIT tekniği ile bisiklet sürerseniz yağ yakımınızı katlayabilir ve inanılmaz bir kondisyon edinebilirsiniz.

Fazlalıklar mı? Bisiklet sporu buna asla izin vermez.. Üstünüze giydiğiniz size yakışır, kendinize özgüveniniz artar ve sporunuza da, beslenmenize de ve hatta işinize de daha motive olmanızı sağlar.

..ve en güzelini en sona saklamak istedim. Bisikletin üzerindeyseniz artık özgürsünüz.. Her yer sizin, o an karar verebilirsiniz gitmek istediğiniz yere. Özgürlüğü bu denli tadabileceğiniz en güzel dosttur bisiklet.

Bisikletin daha bir çok faydası bulunmakla birlikte hayatınıza direkt dokunabilecek kısımlarını anlatmak ve paylaşmak istedim.

Bisikletlilerin birbirlerine söylediği bir söz vardır, onunla bitirmek isterim yazıyı...

Tekerinize taş değmesin, iyi pedallamalar ;)

Kaynak: (link)

Scudo

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
Sn bdemirkiran

Kısa ancak hoş ve anlaşılabilir yazınız için teşekkür ediyorum.

Esen kalın.

Not: Bloğunuzu incelemeye başladım. Blog bilgileri için de, ayrıca teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Keşkeler

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
@clubber zaten sağlık üzerine bu yazıyı yazdım demiyor. Eğer sağlıkla ilgili bişey arıyorsanız sağlık bölümüne gidin.

Yazıyı tebessüm ederek okudum, bildiğimiz ama bazen farkında olmadığımız şeyleri hatırlattı teşekkürler @bdemirkan

• Beğen
Tepkiler: bdemirkiran

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
Şu forumu adam gibi bilgi paylaşan ve turlarından kareleri harika anlatımlarla aktaran insanlar sayesinde ne kadar seviyorsam, en alakasız konuyu bile ego savaşına çeviren saplantılı kişiler yüzünden de bir o kadar soğuyorum.

Birisi emek harcayıp gayet sade bir anlatımla aklından geçenleri yazmış, diğerinin belli ki yapacak daha iyi bir işi yok ve kendini insanları hayattan soğutmaya adamış. Kardeşim beğenmiyorsan geçer başka bir başlığı okursun, ultra yüksek bilgilerini profesyonel sporcuların bulunduğu başlıklarda aktarırsın, egonu öyle tatmin edersin. Kendi halinde blog yazan insanı niye inatla dürtüyorsun @clubber?

bdemirkiran

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Sedona
@clubber Tamam arkadaşım anlaşıldı canın sıkılmış senin. Zaten yeni bir bilgi içerdiği iddiası da yok.

domino.tr

Üye
Tepki
87
İsim
Orhan T
Bisiklet
Ghost
Ben yazıyı begendim , samimi. Blog zaten bu, ansiklopedik kaynak oldugu iddasıda yok alttarafı Yazarın tecrube aktarımı. Sevgilerimle

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bak şimdi dostum Bedemirkan eğri oturup doğru konuşmak lazım. Bu senin bisiklet üzerine başlığı altında yaptığın genelleme üzerine forumda 1 milyon küsür mesaj yazıldı. Yani bu tip genellemelere artık milletin karnı tok ve forumda artık aşılmış durumda. Millet artık daha enteresan daha dehşetengiz şeyler veya daha önce tatmadığı yazılar bekliyor. Belki bir 20 yıl önce bu yazılanlar ilginç kaçabilirdi ama günümüzde değil. Onun için her ne kadar emeğine saygı göstersemde bu boş lakırdıları bir tarafa bırak.