Bisiklet toplama

burhan33

Üye
Tepki
8
İsim
Burhan Eroğlu
ben de kadro var amortisörlü şehir turlamak için toplayacağım sanırım tekerlek tek eskik nasıl bi tekerlek seçmeliyim yardımcı olur musunuz ben pek anlamamda :/

Scudo

ahsen2

Üye
Tepki
76
Bisiklet
Diğer
Benim ilk toplama bisiklet tecrübem. Parçaları tek tek internetten topladım birleştirdim, Şimdilik tek eksik vites ve zincir kaldı. yarın onlarda gelince tamam olacak.

aynakolu ters takmışım(acemilik) düzelttim. Uyaran Ankara-Yenimahalle-Performance Bisiklete teşekkürler

Dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: leon35 ve Veto8

OğuzAytar

Aktif Üye
Tepki
19
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
Öncelikle merhabalar. Şu an bende yükseltmeye başladığım bi salcano ng650 var. Markaya takılmayalım kadroda değişcek çünkü. Yükseltmeye hangi bileşenden başlamalıyım? İlk 9lu bi sisteme yükselttim. Daha sonra hangi bileşeni yükseltmeliyim? Daha doğrusu enduro kadrosu için bileşen zemini hazırlamak istiyotum. Bileşenler tamamlanınca iyi bi enduro kadrosu denk getirip almak gibi bi niyetim var. Sizce bunu yapmak doğru olur mu?

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi

Upper Architect

Daimi Üye
Tepki
423
İsim
Numan
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eğer derhal binmeye başlamak gibi bir arzun yoksa kadrodan başla

@BookFox
Varsa vites seti o vitese uygun jant ile devam etmeli.Enduro'da pedallar ve orta göbek mili hayati diye biliyorum,haydin rastgele

OğuzAytar

Aktif Üye
Tepki
19
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
Zaten şimdilik biniyırum ng ye yavaş yavaş enduro için zemin hazırlayıp en sonunda kadro değiştirip enduro sahibi olmak istiyorum.

OğuzAytar

Aktif Üye
Tepki
19
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
@smtdgncy
Maşa ve jant setleri hariç diğer parçalar kadroya uymazmı zaten?

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.875
İsim
Hakan Engin
Arka vites değiştirici ve kolu alınabilir, ruble olabilir belki, hidrolik fren alınabilir ama rotorlar alınmayabilir, sele alınabilir, pedal alınabilir. Aslında önce istediğin bisiklet bittiğinde nasıl özelliklerde olacak onu kafanda tamamlaman lazım, ona göre ilerlemen lazım.

ahsen2

Üye
Tepki
76
Bisiklet
Diğer
bisikletin son hali bu. Düz gidonu attım, kartal gidon takdım.. kolum artık ağrımıyor. Daha iyi oldu. Ön attırıcı takmamaya karar verdim. Aynakolun orta dişlisnde sabit kalacak. Hız bence yeterli. bisiklet 7. viteste 25 km lere çıkıyor. yeterli. KM saat takdım. Öndeki çantayı da çıkardım.
Bisikletin özellikleri şunlar...
Rulmanlı jantlar, Rulmanlı furş, Kare mil rulmanlı orta göbek, yani full rulmanlı sistem...
Alüminyum, hidroformed kadro, 28 jant uyumlu.
V frenler. özellikle v fren olmasını seçtim, tüm detayını bildiğim v fren harici fren kullanmama kararındayım..
Arka Vites Shimano tourney. yağ gibi çalışıyor. Bisiklet çok rahat ve akıcı oldu. Dik sürüş zevki veriyor. Eğilme yok.

Dosyalar

Son düzenleme:

Merra94

Üye
Tepki
2
İsim
Ömer
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ahsen2
Merhabalar.Sitede yeniyim.36 tel 26 jant tekerimin göbeğini değiştirdin ve YouTube den ne kadar jant örme videosu varsa hepsine baktım tek tek yaptım ama maalesef olmadı.4veya 5 kere taktım söktüm.en son teller sanki uzun geldi gibi oldu ama göbeklerin delik haznelerinin çapları aynı idi.Kafam iyice karıştı.Yardımcı olursanız sevinirim.Video harici çizimli anlatım aradım oda yok...

ahsen2

Üye
Tepki
76
Bisiklet
Diğer
@Merra94
Maalesef bende jant örmeyi bilmiyorum. Ben hazır örülmüş jant almıştım. Saygılar...

SpirituaL

Daimi Üye
Tepki
1.011
İsim
Eray
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
105 set karbon kadro ve karbon jantlı bir bisiklet toplamak için 14.500 TL çok mu sizce arkadaşlar? Gidon, gidon boğazı, sele borusu alüminyum, toplam ağırlık, 7,4 kg civarı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
rr 340 mı yükseltmek istiyordum bütçen 2500 idi alüminyum gidon sele borusu falan yeni jant falan alacaktım bu sabah aklıma 340 ın sadece vites ve jantını değiştirip hiç gidon falan değiştirmemek geldi artan para ile yeni bir kadro alamak için para biriktirmek geldi bu sayede disk frene de geçicektim ama bu biraz uzun sürecekti
Yani kafam karışık ne yapmalıyım

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
rr 340 mı yükseltmek istiyordum bütçen 2500 idi alüminyum gidon sele borusu falan yeni jant falan alacaktım bu sabah aklıma 340 ın sadece vites ve jantını değiştirip hiç gidon falan değiştirmemek geldi artan para ile yeni bir kadro alamak için para biriktirmek geldi bu sayede disk frene de geçicektim ama bu biraz uzun sürecekti
Yani kafam karışık ne yapmalıyım
Hiç uğraşma . Paranı biriktir , denk gelirse temiz ikinci el al. 1. Ele dahi sıfır parası verme.

Tepki
14
İsim
Ali
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
IMG-20200927-WA0008.jpeg
Bu da benim topladığım 26 jant eski bisikletim. Toplam 9 kg (aksesuar olmadan). 26x1.10 Michelin Wildrun'r lastik kullandım. Önde 28-38-48 aynakolu torna ile.l hafiflettik, arkada 7li Shimano Megarange dişli kullandım. Karbon raylı sele kullandım yaklaşık 100 gram ağırlığı var. Asfalt yol kullanımı için oldukça ideal, kesinlikle tavsiye ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hiç uğraşma . Paranı biriktir , denk gelirse temiz ikinci el al. 1. Ele dahi sıfır parası verme.
ne alırsam alayım aklımda hep bi şeyler değiştirmek olduğundan toplamak istiyorum aslında
2.El temiz alıp parçada değiştirebilirim ayrıca
Şuanki bisikeltimdekileri parçalırı bir kadroya aktarsam yine çok masraf çıkar (kadro,disk fren,maşa,jant) galiba en iyisi dediğin gibi 2.El almak teşekkürler necmeddin abi

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.807
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
272305 dosyayı görüntüle
Bu da benim topladığım 26 jant eski bisikletim. Toplam 9 kg (aksesuar olmadan). 26x1.10 Michelin Wildrun'r lastik kullandım. Önde 28-38-48 aynakolu torna ile.l hafiflettik, arkada 7li Shimano Megarange dişli kullandım. Karbon raylı sele kullandım yaklaşık 100 gram ağırlığı var. Asfalt yol kullanımı için oldukça ideal, kesinlikle tavsiye ederim.
Harika duruyor, güle güle kullanın. Toplama maliyetini de belirtirmisiniz. İşçilik dahil. :) Çok emek verilmiş belli.

Tepki
14
İsim
Ali
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Harika duruyor, güle güle kullanın. Toplama maliyetini de belirtirmisiniz. İşçilik dahil. :) Çok emek verilmiş belli.
Lastikleri 2020'de iç lastikler dahil 300 liraya aldım.
Seleyi 2018'de 120 liraya almıştım.
2018'de Shimano vites setini aktarıcı ty300 35₺ye aynakol FC-131m 67₺ye, Shimano ön aktarıcıyı 17₺ye, Shimano Ty20 vites kollarını 39₺ye, Megarange dişliyi 35₺ye orta göbeği de Shunfeng marka (?) 80₺ye aldım.
Jantları alüminyum tek kat aldım ön arka 100₺ye geldi.
Frenleri ben Shimano Acera istemiştim ellerinde kalmamıştı bana sağolsun Alivio ön arka V-fren gönderdiler onlara da 2018'de 75 lira ödemiştim set olarak.
2020de Arka ışığı(70 lümen) Adana'da bir satıcıdan 50₺ye, ön ışığı (350 lümen) da 90₺ye aldım. İkisi de su geçirmez ve çok kuvvetli şarjlı ışıklar. YouTube'a videoları ekledim isteyen izleyebilir.
Gidon setinin bilyelerini değiştirdim, plastik pedal kullandım, biraz da eski gidonu zımpara ile parlatıp üzerine mat boya attım. Burada da 50₺ masraf var diyelim.
İşçilik tamamen bana aitti.
Totalde 1000 lira tutuyor. Ama 9 kg ağırlık olunca hiç bile denebilir. Şuan bu kadar tur ve işe gidip gelme için optimize edilmiş bir bisiklet (lastik kalitesi bunun kadar değil tabi ki) yaklaşık 2.500 dolayından başlıyor.