Bisiklet Sürerken Çabuk Yoruluyorum

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
ilk bisikletimi aldığım zamanları hatırladım. ilk yokuşu çıktığımda neredeyse bayılacak gibi olmuştum. eve zor döndüm. toplamda 500 metre vardı yoktu öyle bir yol. :) o gün bisikleti aldığıma pişman olmuştum. az buz para değil 5 bin lira bayılmıştım. verdiğim paraya acıdım.

daha sonra pes etmedim. başkaları yüzlerce km gidebiliyorsa elbet ben de gidebilirim dedim ve azar azar sürmeye devam ettim.

kimi zaman bacaklarımın ön üst kısımları şişi, hissetmedim. dinlenip yola devam ettim.

bunun sonunda zamanla açıldım. :) kilometreler artmaya başladı. 1.75 boy ile, 110 kilo halimle 100 km üstü sürüşler gerçekleştirmeyi başardım.

kıssadan hisse, istikrarlı bir şekilde sürmeye devam edersen kısa sürede gelişirsin.

Scudo

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@PeDaLLı-YoRuM
Buruna yapılacak operasyonla alakalı mesela kemik eğri ise iş zor geçer mesela o zaman gözlük falan bit süre takamazsın. Tampondan korkma silikon oluyor nete yaz burun tampon görsellerde çıkar bezler tarih oldu. Ayrıca ameliyatlerda endoskopik oluyor önceki gibi vahşice değil.

PeDaLLı-YoRuM

Forum Demirbaşı
Tepki
357
İsim
Tugi
Bisiklet
Sedona
@Taxonera

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için :harika:

sspl

Forum Bağımlısı
Tepki
2.774
İsim
Emre
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Günde malesef 1 paket sigara içiyorum. 40-50 km'ler zorlamıyor artık beni.
Yavaş yavaş kondüsyonunuzla orantılı olarak gelişecek bu konu.
Tabi yiyip-içmenizle, psikolojinizle hatta giyiminizle bile alakası var bence bu yorulma mezusunun.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@tuna ünüvar

Arkadaş forumun samimiyetine inanarak bir soru sormuş. Keşke insan gibi yorum yapsaymışsınız...

Dostum benim de boyum 188cm, fakat senden farkım ben 90 kiloyum. Hafif olman esasında bisiklet sporu için avantaj olsa da bacak kasların güçlü değilse rüzgara karşı bile gidemezsin. Ben probleminin sigaradan kaynaklandığını düşünmüyorum. Bisikletin bakımlı mı? Bütün vitesleri sorunsuz şekilde kullanabiliyor musun? Eğer kalkışlarda büyük viteslerle hızlanmaya çalışırsan kendini çabuk yorarsın. Sana tavsiyem vites kullanımı ve kadans konusunu araştırman. Söylediğim gibi bacakların güçlendikçe hafif olman rampalarda avantaja dönüşecek...

ta1aln

Üye
Tepki
22
İsim
VOLKAN ALTAN
Bisiklet
Scott
İlk bisiklete bindiğim zaman 3 km gidememiştim. 191 nabızla üstünden atladım resmen.
Nefes alamadım, çarpıntı ve güçsüzlük oluştu. Normalde 8-10 km koşan biriyim. Tabi ki bisikletin hamlığı da ayrı. şimdi 30 km kullanıyorum rampalı zor yollarda fazla etkilemiyor. Bu arada koşu performansım arttı 25-30 km rahat koşar hale geldim. Aklıma gelen nedenleri yazmak ilk iki nedeni istedim.

1 Kondisyon yetersizliği, psikoloji, acemilik ve nabız ayarlama ile ilgili sorunlar aklıma ilk gelenleri
2-Sağlıkla ilgili sorunlar (Kalp damar hastalıkları) çünkü benzer belirtiler onlarda da oluyor. (Kasların yeterince oksijen alamaması) Bir uzman/aile hekimine görünmenizde fayda var.

Tabi önünüze küçük hedefler koyarak abartmadan çalışmaya devam mutlaka başaracaksınız inanın.

Volkan ALTAN

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@PeDaLLı-YoRuM
Ama şunu söylemeliyim. Bir doktorun lafı ile kesinlikle ameliyat olmayın bir kaç doktora gidin bana böyle böyle söylediler diyin kararınızı ondan sonra verin

PeDaLLı-YoRuM

Forum Demirbaşı
Tepki
357
İsim
Tugi
Bisiklet
Sedona
@Taxonera
tabiki bir kaç alternatif denemek lazım bu devirde para için boşu boşuna ameliyat yapan çok doktor var maalesef

Ahmetgitar

Forum Bağımlısı
Tepki
5.633
İsim
Ahmet
Aklıma gelen ve zamanında kendimce de deneyimlediğim birkaç şeyi yazayım,

burunda polip sorunu olabilir (tıkanıklık ile belli eder), kortizon direnci yoksa ameliyat yerine ilaçla çözülür bu sorun (kendimden biliyorum).
astım vb göğüs hastalığı olabilir, bu da tıkanmaya yol açabilir.

Yani sorun devam ederse doktor muayenesi ileride olabilecek daha büyük sorunlara engel olur.

Diğer konular da sizinle ilgili,
sigara, evet etkiler. Sigarayı bırakmak iyi olmuş.
Zamanla ciğerleriniz daha iyi oksijen alacak.

Yeni bisikletçisiniz madem, daha yumuşak pedal çevirin, sürmekten ziyade (!) bisikletinizle gezinti yapın, sabırlı olun.
Nabzınızı hızla yükseltmeyin, bırakın vücut yavaş yavaş ritmini kazansın.
Beslenmenize dikkat edin.

Son bir örnek,
4 ay önce bisiklet aldım ve 2-3km içerisinde boğulacağımı sandım. Öksürük, terleme, nefes nefes kalma vb...
Aradan dört ay geçti, üşenmiyor 25-30km yolu bisikletle gelip iş yerime ulaşıyorum.
Üstelik son 10km sürekli tırmanış var.
İş çıkışı geziyorum, geri eve gidiyorum. Günlük 60-70km gayet iyi tempoda sürüş yapıyorum.
Sizin de öyle olacak.

Kaygılanmayın.

Zamanla ciğerleriniz pırıl pırıl olacak, kalp daha güçlü kan pompalayacak, bacaklarınız güçlenecek...
Öyle işte,
kask takmayı unutmayın,
huzurlu ve kazasız sürüşler...

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@PeDaLLı-YoRuM
Para işin diğer boyutu da daha çok bilgi eksiği/yanlışlığı daha önemli

• Beğen
Tepkiler: PeDaLLı-YoRuM

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
trolleyen arkadaşı geçtim, ama ciddi ciddi ameliyat tavsiye etmişiz arkadaşa. gerçekten ilginç :D

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Serkan Mıstınoğlu
Kim tavsiye etmiş göstersene

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@tuna ünüvar

Mesajları okurken dikkatimi çekti: Vahim bir durum. Normalde soru soran kişiyle aynı ortamda olsa tanımadığı bu insanın yüzüne söyleyemeyeceği şeyleri buradan rahatlıkla yazabiliyor. Forumun kalitesi ancak karşılıklı saygıyla yürür. Birisinin sorusuna saygısızca yazılar yazmak bu forumda prim gören bir durum olmaması lazım. Ben mi yanılıyorum?

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Kesinlikle katılıyorum.Bende ilk tepkiyi koydum.Gerekli ve yerinde olduğu kanaatindeyim.Sonuçta esprininde yeri ve zamanı var.Tabiki seviyeli olmak koşuluyla.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Şu konuda var. Burası monolog bir yer belki aynı ortamda bulunulsa farklı olur

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bütün spor dallarında ( ben 6 sene uzakdoğu dövüş sporlarıyla uğraştım ) öncelik alışma ve kondüsyon arttırma çalışmalarıyla başlar , kşi önce kondüsyonunu geliştirme evresinde debelenir bir süre...Isınmadır ne bilim nefes açmadır bunları yapmadan direk dalınmaz hiç bi spora...Yavaş yavaş arttırın çalışmalarınızı

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!