Bisiklet Sürerken Çabuk Yoruluyorum

Tepki
97
Bisiklet
Corratec
Genç arkadaşım spor geçmişinizden hiç bahsetmemişsiniz...
Daha önce düzenli bir spor geçmişiniz yoksa vücudun bu şekilde tepki vermesi normal...

Yine de herhangi bir spora başlamadan önce bir hekime görünmekte fayda var...

Normalde 1-2 ay içinde 20-30 km'lik düşük tempolu (gezi-tur) sürüşleri sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz...
Sabırlı olun fazla zorlamayın...

Lastik ölçüleri sizin seçeceğiniz tarz ile ilgili bir durum. MTB , TUR , YOL Her bir tarz için boyunuza göre farklı kadro ölçüleri öneriliyor çeşitli bisiklet sitelerinde...

Scudo

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
İmkanınız varsa, bir spor kulübünden sizin için aerobik ve anaerobik efor testi yapmasını isteyin. Ben 1,76 cm ve 95 kiloyum. İstanbul'dan, Çanakkale'ye hiç durmadan KÜREK SÖRFÜ ile giderim, 2006 yılında Trek FX 7200 ile (boş olarak) İstanbul-Tekirdağ arasını hiç durmadan gidip gelim. Ama tam güçte 100 mt. bisiklet sürsem kalbim kafamdan fırlayacak gibi oluyor. Ben aerobik egzersizlerde daha başarılıyım. Bu durum vücut ve kas yapısına göre değişiklik gösterir.

bisiklethobimiz

Cemsiz 7 Yıl
Tepki
1.564
İsim
Coskun ortacakiroglu
Bisiklet
Bisan
Her sporun başlangıcında yer yer sorunlar olabilir. Devamında yaşadıkların aynısını ise doktor dahil araştırma yap derim

BlueMax

Üye
Tepki
75
İsim
Emre Akçay
Bisiklet
GT
@Aydın Kaya

Kendini zorlamadan önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeni tavsiye ederim. Kalp / solunum testlerini yaptır özellikle.

mathhocam

Üye
Tepki
32
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Pandemi sebebi ile kilo alma ve maske yüzünden nefes düzenim bozuldu. Sadece bisiklet sürerken değil, 10 dk bir harekette bile nefes nefese kalıyorum.
(Katlanır bisikletin etkisi de vardır muhakkak.)
1,5-2 km yapınca tükeniyorum. Ev iş arası 3,65 km. Ve rampa var. İşe gidişte iki sefer mola verip dinleniyorum.
Neler yapabilirim? Sizlerin görüşlerini almak isterim.

fatihgocmez

Forum Bağımlısı
Tepki
1.720
İsim
Fatih
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pandemi sebebi ile kilo alma ve maske yüzünden nefes düzenim bozuldu. Sadece bisiklet sürerken değil, 10 dk bir harekette bile nefes nefese kalıyorum.
1,5-2 km yapınca tükeniyorum. Ev iş arası 3,65 km. Ve rampa var. İşe gidişte iki sefer mola verip dinleniyorum.
3,65 km nedir ki yürüme ile 20 - 25 dk pek normal değil. covid felan geçirdiniz mi ? Bisiklet sürerken maske takmayın. Mesafe çok kısa hocam kesin bi doktora gidin.

hrnkral

Üye
Tepki
108
İsim
Harun
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
kalp damar tıkanıklığı ile alakalı bir kardiyoloğa görünüp efor testi yaptırabilirsiniz, ayrıca göğüs hastalıkları doktoruna görünmenizde fayda var. Kondisyon eksikliğiniz varsa elbette zorlanmanız normal ama sizinki biraz fazla geldi bana. Ayrıca bisiklet kullanırken maske takmamanız çok daha sağlıklı olur. Sağlıklı sürüşler dilerim...

• Beğen
Tepkiler: mathhocam

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Çok acil doktora görünün yaşınız ve kilonuzu kaç bilmiyorum ama bu durum normal değil .eğer bir sağlık sorunu yok ise düzenli ve bilinçli antrenman yapın

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Bisikletin vitesini evden çıkar çıkmaz en düşüğe alın ve yol boyunca vitesi hiç değiştirmeyin. Katkı sağlayıp sağlamayacağını merak ediyorum. Acilen tomografi çektirin MR çektirin akciğer filmi çektirin gibi bir öneride bulunmadan önce pedallama alışkanlığınızın ne durumda olduğunun tespiti açısınından söylediğimi denemeniz faydalı olacakır :harika:

mathhocam

Üye
Tepki
32
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Bisiklet sürerken maske takmıyorum. Covide yakalanmadım. 31 yaşındayım ve 67 kg. Cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. En iyisi doktora muayene olmam.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

fztserhat

Daimi Üye
Tepki
370
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İnşallah bir sıkıntı yoktur ama en iyisi önce bir doktora görünmek. Aile hekimliğinde bir kan tahlili yaptırmakla başlayın bence.

NoIde4

Aktif Üye
Tepki
163
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Rampa çıkarken nefes nefese kalmak oldukça normal, düz yolda sürmeyi deneyin. Su içmeyi de ihmal etmeyin.

• Beğen

fatihgocmez

Forum Bağımlısı
Tepki
1.720
İsim
Fatih
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar peki baş dönmesi normal mi sprintlerden sonra veya 10-15km sürdükten sonra durunca ? kendimden korktum şimdi.

BirLebowski

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
İsim
ERAY
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam tabi doktora gidin mutlaka , benzer bir durumu hayatımda henüz bisiklet yokken yaşamıştım. Merdiven bile çıkarken nefes nefese kalıyor tıkanıyordum. Belli zamanlarda tavan yapıyordu bazen azalıyordu. Doktora gittim zaten alerjim vardı ilaç kullanmadığım için astıma dönmüş. Önce astım tedavisi gördüm, çok hızlı iyileştim, sonra doktor tavsiyesi üzerine yürüyüş, koşu bisiklet gibi sporları yapmaya başladım. 2017 de başladım tedaviye 2018 de ilk yol bisikletimi aldım ve düzenli kullanmaya başladım ve halen devam ediyorum, şuan yine ilaç kullanmıyorum(doktor kontörlü ile). Nefesim kondisyonum oldukça iyi tamamen iyileştim. Canınızı sıkmayın doktora gidin özellikle bu mevsimde alerjik polenler çok fazla var muhtemelen sizin de alerjiniz var