Bisiklet Satın Alırken Pazarlık Adabı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Murat T. tarafından paylaşıldı.

1. iogee

iogee Bi Garip Yolcu !!!

Adı:
    Onur GEBEN
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Pazarlık meselesi bence tamamen esnaf işi olay. Gelişmiş ülkelerde devlet yapılan indirimi ve zamanını bile kanunla belirler nedeni haksız rekabet koşulları oluşturmaması ve tüketiciyi korumak hem ürünü pahalı alanı hem indirimli alanı. Bence artık ülkemizde de bir ürün nerede olursa olsun liste fiyatı üzerinden belirtilmeli örneğin bisiklet için ekim kasım aylarında indirim zamanının olacağını herkesin bilmeli ve firmalar elinde ki stok durumuna göre örneğin %30-%50 gibi indirimlerin kendi içinde serbest ekonomiye karşı olmadan indirim yapmaları sağlanmalı. Benim bisikletten anlamayan elinde parası zar zor biriktiren babanın araştırmadan bisiklet alsa bile içini bizim kadar rahat tutacağı bir sisteme geçilmiş olur inş.

Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Beyefendiler konunun dağılmaması adına tartışma çıkmamasını rica ediyorum lütfen.
    Ayrıca yaklaşık 5 gün sonra bisikletimi alırken aldığım fiyatları buraya aktaracağım ki konumuza katkı sağlasın. Mersin genelinde araştırmalarımı yalnızca internet ve telefon aracılığıyla yapabiliyorum maalesef. Şu anda merkezde olmamamdan ötürü. Ancak bende de şöyle birşey var ki büyük bir mağazadan aynı ürünü biraz daha pahalıya alsam içim daha rahat olurdu açıkça söyleyeyim. Çünkü esnaflarımızdan alış-veriş yapınca her zaman ama her zaman içimde ''Acaba daha ucuza alabilir miydim'' diye bir soru kemirir durur beni. Bisiklette de bu böyle olacaktır eminim. Fakat büyük mağazalardan satın aldığım ürünlerde kasadan çıkınca verdiğim para ve aldığım ürün o kadar kesin ve net oluyor ki o zaman aklımdan sadece aldığım ürünü incelemek ve kullanmak geçiyor. Kafa rahat oluyor yani :)

3. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Mersin'de benim bildiğim kadarıyla 3 adet elle tutulur bisiklet mağazası var. Birisi bir alışveriş mağazasındaki firma. İsim vermemden zarar gelmez sanırım. Nitekim haklarında olumsuz birşey yazmayacağım. Tam tersine, yaptığım 2-3 alışverişte oldukça memnun kaldım. Decathlon.

Diğer bir mağaza, siteye sponsor olan Delta bisikletin şubesi. Açılalı çok olmadı. En son 2 ay önce falan uğradım sanırım. Açılalı 2-3 hafta olmuştu. Esnaf arkadaşların ilgisi oldukça iyiydi ama malesef bilgi olarak kendilerini geliştirmeleri gereken bir konumda idiler. Şu an ne durumdalar bilmiyorum. O tarafa yolum düşmedi. Şöyle ki yol bisikleti olarak elinizde ne var dediğimde bir türlü derdimi anlatamadım. Alakasız bisikletler gösterdiler. Dropbar diyorum, yarış bisikleti, yarış gidonu vs ama yok. İlla düz gidon gösterdiler. Belki de ben anlatamadım derdimi. Ama ilgi ve alakaları iyiydi. Siteden bisikletleri gösterdiler, istediğini beğen, getirtelim falan dediler ama sitede de dropbarlı bisiklet göremedim. Fazla zamanımda yoktu, ayrıldım mecburen.

Onun dışında başka bir firma var. Daha eski bir firma. Askerlik şubesinin oralarda. 1-2 alışveriş yaptım onlardan ama mecburiyetten. O zaman Detachlonu henüz keşfetmemiştim. Delta'nın şubesi de açılmamıştı. İlgi alaka sıfıra yakındı. Sorduğum sorulara zorla verilen cevaplar, gitsen de bizde rahat rahat otursak tarzında hareketler. Yaptığım 300 TL'lik aksesuar alışverişinde, ödemeyi nakit yapacağımı belirtip pazarlık yapmak istedim. İndirim istedim. Aldığım cevap buzz gibi "Bizde indirim yok, bizde pazarlık yok" El mecbur aldım artık. Başka dükkan olsa direk ürünleri bırakıp oraya gideceğim yani. Bilmiyorum belki de sorun bendedir. Bisiklet camiasında yeniyim. Hele ki o zamanlar oldukça yeniydim. Bisiklet adına ilk alışverişimdi. Belki ben yanlış girdim olaya. Ama şu ana kadar çeşitli alanlarda o kadar alışveriş yaptım, bu kadar asık surat, bu kadar ilgisizlik, bu kadar "gitsen de otursak" duruşu sergileyen bir esnaf görmedim hiç. Belki ben her iki seferde de çok kötü günlerinde denk geldim bilemiyorum, ama forumda da, Mersinde de düşüncelerimizi paylaştığımız bisiklet severler genel olarak aynı görüşteydiler.

Delta bisikletin şubesinin son durumu şu an nasıl bilmiyorum ama Mersinde alışveriş yapacak olursam şu an ilk tercihim Detachlon olacak. Sanırım bir Triban 3 alacağım Ekim ayı gibi. Pazarlık yapma özürlüsü olduğumdan dolayı da bana daha cazip geliyor orası.
    Eğer durumu biraz daha düzeltmişse, Delta bisiklet de ilk tercihim olabilir. Uğrayacağım inşallah bisikleti alacağımda oraya da. Ama o diğer firma. Son seçeneğim olacak ve umarım ellerine düşmem diyorum.

4. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Söylediklerinize kısmen katılıyorum ancak büyük mağazalarını çok büyük bir kısmı malının arkasında durmama cesaretini gösterebilirken o beğenmediğimiz küçük esnafların gerekirse malı iade edip yerine yenisini getirmek gibi lüksleri olabiliyor. İstisna kaide kıyaslamasına girmeyeceğim elbette ama emin olun böyle yerler daha çoğunlukta. Şimdiden size hayırlı alışverişler dilerim. Gönül ister ki en doğru yerden en güzel fiyata çok beğendiğiniz bisikleti alabilmeniz. Teşekkür ederim..

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    Her insan pazalık yapmayı sever mi acaba?pazarlık yapamayan kişi kazıklanmış pazarlık yapan kar mı etmiş olur?bu pazarlığın miktarı ne kadar olacağını nasıl karar veriliyor?ya yaptığından daha fazla indirim yapabilecekken yapmadıysa ?işte bu kadar ve daha fazla can sıkıcı ve karışık bir şey pazarlık yapmak.

6. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Pazarlık sünnettir anlayışı hem dinimizin hem de alışveriş geleneğimizin bir usulüdur. Pazarlık yapmadım ya da yapmam diyen yoktur varsa yalan söylüyordur. Zira pazarlık bizim kültürümüz inkar edemeyiz, satıcılar da bunu bilir ve istisnalar dışında alıcı genelde pazarlık usulüyle aldığı malı bütçesine göre almış olur, memnun kalır. Ancak bizim insanımızın bir de abartı huyu vardır vur deyince öldürürüz bazen. Sonuçta her malın bir bedeli vardır. Hele bu mal bu forumda herkesin gönül bağı olan bisikletse varsın 10 lira ya da 20 lira kazıklanalım. Ucunda ölüm yok. Bu sözlerim yanlış anlaşılmasın ben geçtiğimiz yıl kron xc250yi bayisinden görerek kadrosunu ölçerek 30 tl indirimle 600liraya aldım. Aynı bisikleti istanbulda sirkecide ankarada yibada belki 570e 560a herneyse alan olmuştur. Bunun için kahrolmaya gerek yok. Her şey sınırında güzeldir buna pazarlık da dahil.

7. emir yakup bulut

emir yakup bulut Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    pazarlık yapmak açgözlülüğünden emin olunan esnafın atacağı kazığın boyunu kısaltmak için müzakere yapmaktır, hiç kimse bana bunu sünnettir falan diye savunmasın , dinimizin en temel buyruğu dürüst olmaktır, kendin için istemediğini başkası için istememektir ki bu semavi olsun olmasın bütün dinlerin üzerinde uzlaştığı evrensel bir ahlak ilkesidir. İnsanlar menfaatleri için dinin ruhuna aykırı eylemlerin bile sünnet olduğunu iddia edebilirler nitekim aklıma öğrencilik yıllarımda o zamanlar İstanbul da iki yaka arasında yolcu taşıyan vapurlarda ağzı iyi laf yapan, çenebaz satıcılar olurdu ve bunlardan biri de çakmak satıyordu ve bilin bakalım ne dedi: ateş sünnettir..ha biz bunu işitince her birimiz peygamberimize layık bir ümmet olmak için birer çakmak alacağız öyle mi adi herif ya da ateş sünnetse her yeri ateşe verelim , kundaklayalım.
    Mesela geçenlerde bir bisiklet ilanı verdim ve ilanda bisikletin fiyatının sıfırnın yarısından bile ucuz olduğunu bu sebeple pazarlık yapacak kişinin utanmazın önde gideni olacağını belirtmeme rağmen "en son ne olur?" yok bilmem sporcu bir çocuk için alacağız indirim yapar mısınız ajitasyonu... ya bu insanlar ilanın tamamını okumayacak kadar tembeller ya da anlamayacak kadar kafasız. Ben de bu saçmalıklara tepki olarak fiyatını biraz yükselttim çünkü bu insanlara pazarlık yapmadığı takdirde zarar etmiş olacağı fikri aşılanmış, ticaret onlar için kendilerinin de dahil olduğu bir sahtekarlıklar dünyasında mümkün olan an az zararı görmek ve mümkün olan en büyük zararı vermek kefeleri arasında gidip gelen bir savaş.
    ben pazarlık yapmak zorunda kalmayacağım mağazalardan alış veriş yapıyorum size de bunu tavsiye ediyorum.

Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Decathlon'da satılan dağ bisikletleri, yol bisikletlerinin aksiye pek de f/p ürünü değiller maalesef. İkinci bahsettiğiniz yer antmen bisiklet olsa gerek( www.antmenbisiklet.com ). daha önce gitmedim ancak telefon ile görüştüm. İndirim yok dediler. Fakat Mersin'imizde en çok bisiklet satışı yapan yer bura olsa gerek. Müşteri memnuniyeti hakkında bilgim yok.
    Son olarak Delta Bisilklet. Burayı da telefon ile aradım. Fiyatlarını sordum. Gayet nazik bir dille internetteki fiyatlarla aynı olduğunu söylediler. Üslupları hoşuma gitti ancak fiyatları biraz pahalı geldi bana ancak yine de uğrayacağım ve fiyat alacağım.

Şu durumda fiyat olarak en uygun yer antmen oluyor ne yazık ki. Fakat anlattığınız kadar kötü durumdaysa hiç eyvallahım olmaz gider deltadan yada netten alırım. Zaten Mersin'deki esnafların kalitesi ortada. Çarşı esnafının geneli her ne kadar iyi olsa da onun dışındakiler çok ukala. Umarım işini kötü yapan herkes işinden olur.

Düzenleme: Delta bisikletin fiyatları mesela

https://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,6309,OdesisMc

https://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,6306,OdesisMc

Bu fiyat bandında SHIMANO SIS nedir yani? Anlayamadım gitti. Fiyatlar uygun olsa keşke diyorum içimden. 1500 tl olan bisikletlerin bazılarında bile mekanik disk fren var. Hayır ben mi yanlış bakıyorum, anlayamadım. 1200 tl fiyat bandında hiç de fiyatını hak etmeyen bir yığın bisiklet var. Aydınlatanlar olur umarım beni bu konuda.

9. Buğrahan Özbilenler

Buğrahan Özbilenler Aktif Üye

Seviye:
    Yaklaşık bir hafta önce Haramidere'deki Çelikoğlu Bisiklete gittik Liste fiyatı 1400 Tl civarı olan Sedona' nın 820 modelini 1200 Tl ye indirdik kredi kartına 9 taksit olarak satın alıcaktık onlarda bir sıkıntı çıkartmadı arka stop ve ön far hediye ediceklerini söylediler ama alamadık kartın limiti dolmuş. :)

Şimdi asıl konu bir satıcı daha hiç pazarlığa başlamadan 1200 TL ye indirsin biz 1400 tl yi gözden çıkarmışken bunda bir ali cengiz oyunu varmıdır hepsi muamma
    elindemi kaldı yoksa bir aksaklıkmı yaşanda bir üretim hatası varda bizemi haber verilmiyor bir parçasımı değişik gibi sorular doğal olarak akla geliyor.

Birde yukarıda bazı arkadaşlar pazarlıkla ucuza satanların indirimsiz olarak alanların haklarına girdiklerini söylemişler ve kazıkladıklarını söylemişlerdir ben bu görüşe katılmıyorum açıkçası sen eğer o ürünü liste fiyatından her yerde satılan fiyattan pahalıya aldıysan kazıklanırsın ama liste fiyatını biliyorsun hiç pazarlık yapmıyorsun o fiyatı kabullenip alıyorsun sen eksiye geçmiyorsun sadece indirimli alan kazanmış oluyor bu şunada benzetilebilir Benim bir marketim var ve burada bir kilo elma 4 TL sen bunu kabullenip geliyorsun benden elma alıyorsun 4 Tl ye başka biri geliyor 1.2 kilo elma alıyor benden bende aman boşver 200 gramın hesabınımı yapcam diyiyorum ondan da 4 tl alıyorum sana haksızlıkmı yaptım hayır sadece kendi malımdan 200 gram hediye ettim eğer sana 900 gram verip 4 tl alsaydım ozaman hakka girmiş olurdum. benim görüşüm budur. Not : Amacım polemik yaratmak değil sadece doğru olduğuna inandığım birşeyi açıklamaktı.

10. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benım bısıkletçide çalısan bır arkadasım 3000 liralık salcano assos 50 slx bısıkletın onlara 2200 liraya geldıgını soyledı..bende daha önce aynı yerde dukkanın asıl sahıbıne en son ne olur dedıgımde 3000 liralık bısıkletı 2600 e bırakmıstı ve her halukarda ne kadar kazandıklarını bılın ısterım.:)ben bırseyı alırken ne esnafımızda kazansın ısterım vede ben uygun bı fıyata bısey alayım ısterım anlaşalım ısterım..orta yolda anlaşırız olursa olur olmazsa can saglıgı:):):):)dukkan sahıplerı varsa kızmasınlar bana.saygılar

11. Gökhan Toros

Gökhan Toros Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fiyatlandirma su sekilde yapiliyor;
    Uretici firma, Salcano atiyorum; bisikletlerin liste fiyatlarini duyuruyor. Bu fiyatlar internet sitesinde yazan fiyatlar.
    Bayiilere ise bu fiyatin altina satiyor, cunku onlarin kar etmesi lazim.

Bu kar orani %30 civarinda yanlis bilmiyorsam, ya da daha yuksek.
    Bayiiler de bu nedenle, liste fiyati uzerinden guzel indirimler yapip hala para kazanabiliyorlar.

O nedenle bir bayii 100 liralik bisiklete 800 derken, digeri 750 diyebiliyor. Bi gun 750 diyen diger gun 800 de diyebiliyor.
    Ortada kesin bir sey yok cunku.

12. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    kitapçılarla ilgili bir anımı anlatayım. bir kitapçım vardı. bana 100 liralık kitabı nakitte 75 liraya satıyordu. kendisi ankara toptancısından 50 liraya alıyormuş. ankara toptancısı ise istanbul dağıtımcısından 25 liraya alıyormuş. istanbul dağıtımcısı ise basımevinden 12.5 liraya. bisiklette benzer şeyler yoktur elbette ancak karlılık olmadan bu işler yürümez. kimse hayrına dükkan açıp aldığı fiyata satış yapmaz.

13. alpdeğer tanrıverdi

alpdeğer tanrıverdi Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mersin'de Antmen Bisikletten memnun kalmadıysanız sizi memnun edebilecek bir bisikletçi dünya üzerinde yok demektir.

14. semih_07

semih_07 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    arkadaşlar sedona 720 almayı düşünüyorum.gittigidiyor kampanya yapmış 1269 lira bisiklet, 100 lirası bonus 1169 a geliyor ve 9 taksit.bisikletçiyi aradım bunu söyledim sizden almak istiyorum ama indirim yapın dedim, 300 lirasını da peşin vereyim gerisini taksit yapın kaça yaparsınız dedim 1290 dan 1220 ye düştü onuda 3 yada 4 taksitle yapabilirim dedi.şimdi ben ne yapayım sizce gittigidiyordan alsam hem nakit vermicem hem 20 lira daha ucuz hemde 100 lira parapuan veriyor.yani en kötü 120 lira kârım oluyor hala karar veremedim.

15. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Arkadaşlar sorun satıcının kar yapıp yapmadğı ya da ne kadar kar yaptığı değil. Sorun, satıcıyla alıcı arasındaki güven ilişkisinin kurulup kurulmadığıdır. Güven nedir biliyor musunuz? Balık için denizdeki sudur. Su kirlenmediği sürece balık suyun varlığından bile haberdar olmaz.

Bir halk pazarına gidiyorsunuz; bir pazarcı size etikette ne yazıyorsa o fiyattan satıyor ne indirim var ne pazarlık. Hep böyle. Meyveleri pahalı da olabilir, ucuz da. Net olan sizin ona güvenebilmeniz. Hemen yanında bir başka pazarcı var; meyvelerinin üzerinde etiket bile yok. Fiyat soran müşterinin tipine göre fiyat söylüyor. Oradan alanlar bazen ucuza aldıklarını da söylüyorlar. Ama farkında değiller ki, içinde yüzdükleri suyu kirletiyorlar bu alışverişten dolayı.

16. Gökhan Toros

Gökhan Toros Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Düşünecek ne var ki?

17. semih_07

semih_07 Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    o videoyu biliyorum :D beyin bedava.bu arada sedona 740 aldım bayiden :) 720 almaya diye gittim adam övdü vs o kadar dayanamadım aldım.9 taksite aldım 85 lira indirim yaptı 1585 e geldi.kadro boyu 16 benim boyum 170 cm sanki biraz küçük gibi geldi ama normal dedi sana bu kadro.

Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Evet dostlar büyük gün geldi çattı. Memleketime döndüm sonunda :) Oh insan yanmayı bile özlüyor :) Bir aksilik çıkmazsa yarın bisiklet dükkanlarını bir gezeyim bakalım.

Çok iddialı konuştunuz. Zaten Mersin'de ''bisikletçi'' deyince insanların ilk dediği şey ''Şu çamlıbelde bir tane var''. Bakalım bakalım biz de şu antmen bisiklete :)

19. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Maşallah çok iddialı bir cümle olmuş. Dünya üzerindeki tüm bisikletçileri görme şansım olmadı ama dünya üzerindeki uğradığım başka 1-2 bisikletçi gayet memnun etmişti beni. Belki de bana öyle denk gelmiştir. Ama 2-3 sefer gidip her seferinde aynı ilgisizliği ve umursamazlığı görünce insan olumsuz düşünüyor ister istemez. Belki de "Falancanın selamı ile" gitmediğim içindir, bilmiyorum. Neyse, kimsenin rızkıyla oynama hakkım yok. Ben kendi adıma başımdan geçenleri anlattım sadece. Umarım başlığı açan Murat bey ve diğer bisiklet severler aradıklarını bulur ve memnun kalırlar :)

20. enzo

enzo Kıdemli Üye

Adı:
    Enes Çatal
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Satıcılarda bir adap kalmamış ki alıcılarda olsun... Binlerce liralık aletleri alıyoruz, yanında bir pompa bile vermiyorlar, ticaretten bihaber nasıl bu kadar dayanıyorlar o da ayrı bir konu... Halbuki adama bisikleti satarken yanında bir yama seti (5 lira yahu :D) bir pompa (15-20 lira) bir fener seti(5-10 lira) verse alan adam o küçücük şeylerden memnun kalır hediye diye, satanın da reklamını yapar her yerde... Misal adam hesap makinesinde klasik satıcı hesabı sonrası bir fiyat çıkarıyor atıyorum 2053 lira, 2050 diyor, 2050 lirayı düz 2000 yapmıyor, ne oldu sen mi zengin oldun ben mi o 50 lirayla? Ama sen o 50yi indirsen ben 50 kere daha geleceğim belki sana alış-verişe...

İlginizi Çekebilir

maxresdefault.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...
upload_2017-2-6_15-36-24.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...