Bisiklet satın alırken pazarlık adabı

Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@Murat T.

@AykutÇ.

Ücretini EFT yapmadan ürünü kargoya veren bir bisikletçi daha görseydim böyle iddialı konuşmazdım.

Scudo

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Bugün antmen bisikleti ve delta bisikleti ziyaret ettim. Buyrun size izlenimlerimi anlatayım: Bu arada Mersinde Antmen Bisiklet, Delta Bisikletten daha çok ürün satan bir firmadır bilgisini vereyim. Delta bisiklette içeri girdiğim an ilgilenildi. 29" bisiklet arıyorum fiyat aralığım şu şu dedim. 1300 tl civarı. Maalesef ellerinde 29" bisiklet yokmuş ve 26" olarak ellerindeki modeli gösterdi. Fakat ellinde kalan kendi dediğine göre güzel bir model gösterdi. Geotech Path Xc Prime 1.3 modeli idi. Özelliklerini ve donanımını konuştuk. Ayrıca açıkça ''sizin fiyatlarınızı rakibinize göre (antmen bisiklet) daha pahalı buluyorum açıkça söyleyeyim'' dedim. O da bana biraz salcano'yu kötüledi ayrıntıları bahsetmeyeyim. İlgili bir biçimde konuştu. Bana herhangi bir ikram/indirim yapıp yapamayacağımı sordum. Olumlu yanıt aldım. Tam fiyat alamasam da kredi kartına %5 indirim ve yanında suluk ve ışıklarını felan verebilirim ancak dedi. Bu beni tatmin etmedi ancak başlangıç için iyiydi. Ayrıca başka modellerinin olup olmadığını sorduğumda ''İsterseniz Kron getirebiliriz'' dedi. Siz internet sitemizden herhangi bir modelimizi beğenin biz getirelim diye bir olanak da sundu.

Daha sonra Antmen bisiklete gittim. İnternette şubesini buldum ve sürdüm. İçeri girdim. İlgilenen arkadaşım buldum. Fiyat aralığımı söyledim. 29" istediğimi söyledim. Biraz daha ilgisiz biçimde salcano insomnia 29" modelini gösterdi (Ancak bana göre kadro boyu yoktu). Ellerinde sadece bu varmış. ''Aslında 1500 TL'ye de çıkabilirim, 26" modellere bakabilir miyim'' dedim. Aradan bir 27.5" model gösterdi merida. Sonra 26" modellerini gösterdi. Fakat abartılmayacak kadar ilgisizdi. Ancak ''Ben aksesuarlarını da buradan almayı düşünüyorum kredi kartı ile ödeyeceğim indirim yapabilecek misiniz'' dediğimde ''Kredi kartına yapabileceğimiz birşey yok, nakit veya peşinde %10 iskonto uygularım aksesuarlar dahil'' dedi. Her ne kadar cevabı net olsa da biraz ısrar ettim tabii ki. Fakat herhangi bir indirim alamadım.

Şimdi burada adam bana indirim yapmak zorunda değil eyvallah. Fakat gelen müşteri ile gerek iletişim olsun gerek yardımcı olma isteği olsun antmen bana hiç güven vermedi. Şimdi ben bisikleti alıp kaybolmayacağım, bu bisikletin tamiri/bakımı var. Bunları göz önünde bulundurarak delta bisiklet biraz daha öne geçiyor tabii ki. Zaten Mersin'de bulunan delta bisikleti showroom olarak kullanıyorlarmış. Ana şubeleri başka bir yerdeymiş. Adam benimle açık açık konuştu. İyi diyalog kurduk. Fakat antmende artış satışların iyi olmasının verdiği bir rahatlık var. Her ne kadar Delta bana biraz pahalı geldiyse de ben, bana güven veren firmadan ürün almayı daha çok isterim. İlgisizler sürüsü de böylece benden para kazanamazlar. Herkes böyle yaparsa meydanda sorumsuz esnaf kalmaz.

Aykut Bey, ben gittim, gördüm, görüşlerimi aktardım. Bilmiyorum belki benim iletişimim yanlıştır belki tipimi beğenmediler ya da orada çalışan satış elemanı iyi değildi. Ancak müşteri hizmetlerinde delta önde duruyor. Servis hizmetlerine de genelde başka şubesi bakıyor sanırım. Eğer arada çok fiyat farkı olmazsa deltaya bakarım, alırım. Bana güven vermeliler çünkü. İyi geceler.

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Ben 2-3 gidişimde satış elemanı arkadaşla da muhattap oldum, bizzat dükkan sahibi Barış beyle de. Ama hal ve hareketler aşağı yukarı aynıydı. Ama içerde bir usta vardı, tamir vs yapıyordu. Esmer bir arkadaş. O gayet ilgili idi. Satış görevlilerinin ortalıkta olmadığı anlarda o yardımcı olmuştu ve gayet ilgili idi. Ama son sözü satış temsilcileri ve dükkan sahibi söylediği için pek bir anlam ifade etmiyor malesef. Delta bisiklet de ben de aşağı yukarı aynı tecrübeleri yaşadım. Umarım geliştirerek devam ederler. Detachlonu da önereceğim ama sanırım siz MTB alacaktınız ve Decathlon'dakiler pek f/p ürünü değil diyordunuz. MTB'lerden hiç anlamam diyebilirim. Umarım bütçenize ve zevkinize en uygun bisikleti bulursunuz. Saygılar...

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Teşekkür ederim, sağolun. Ellerinde Kron xc 1000 varsa onu almayı düşünüyorum. Nasipse yarın bisikletimi almış olacağım. Umarım xc 1000 17" veya 18" vardır.

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.434
Bisiklet
Ghost
@Bahadır Gürel

Ben fiyatını etiketle beyan etmeyen esnaftan alış veriş yapmamaya gayret ediyorum fakat meyve- sebze için pazara gidiyorum çoğunda etiket yok, almayı düşündüğün her ürün için o kaça bu kaça .. ey esnaf milleti! her ürünün fiyatını etikete yazmak mı zor yoksa yüzlerce müşteriye yüzlerce kez aynı cevabı vermek mi?
Geçenlerde kasaptan içeri adımımı attım , tezgahın önü kalabalık, kıyma kaç para dedim tezgahın arkasındaki ergene , anlamadı tekrar sordum ve o ergen yavşak bir gülümseme ile ne klima mı? deyince nevrim döndü ve ona ne gülüyorsun be , espri mi yapıyorum ben kıymanın fiyatını soruyorum dedim..sonra ne mi oldu, işyeri sahipleri personellerinin bu edep dışı davranışından dolayı özür dilediler , yok be ne özrü ...burası Türkiye, bu terbiyesizliğe kayıtsız kalmayıp bağırdığım için beni mekandan kovdular, çıkmayı reddedip üstelese idim ne mi olurdu? Muhtemelen hepsi ve diğer esnaf arkadaşlarının dahil olacağı bir linç olayı...
Esnaf...ekşisözlükte 17 sayfa boyunca yazılan "esnaf yalanları" başlıklı konuyu okuyorum da esnaflığın tarihin çöplüğündeki o müstesna yerini alacağı günün hayalini kuruyorum.

Murat T.

Aktif Üye
Tepki
34
Bisiklet
Kron
Tekrardan merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 gün önce bisikletimi satın almış bulunmaktayım. Fotoğraflarını ve görüşlerimi de az önce forumumuzun ilgili bölümünde paylaşmış bulunmaktayım. Bisikletimi mahkeme suratlı antmen bisiklet esnafından değil de nispeten güler yüzlü Serdal bisikletten satın aldım. Adamların yaptığı indirim fazla değil 50 Tl ve yanında suluk+matara. Yaptığı indirim ve hediye ettikleri pek birşey değil ancak gerek iletişim gerek bana verdiği güven olsun antmen bisikletin kat kat üzerindeler. Mersinde bulunan Delta Bisiklette Serdal Bisikletin bir yeri ancak Deltanın bayiliğini almışlar. Çok da iyi etmişler. Kısaca 2 ay ertelemeli 6 taksit ile 1350 Tl ye satın aldım. Kron Xc 750. Buyrun burada da diğer bir konum var (link)

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.434
Bisiklet
Ghost
aga bu nedir ya? sitedeki en ucuz karraro sportive'den 350 tl daha ucuza satıyorum, buna rağmen hala "en son ne olur" saçmalığına muhatap oluyorum.

• Beğen
Tepkiler: okaancetin

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Bazılarıda var ki bir pazarlığa giriyor maşallah, işlerim sıkıntıda da, evde yatalak hasta bakıyorumda, sizin bisikleti çok beğendimde başkasına gitmesin benden iyi alıcı bulamazsın, bilmem ne atölyem varda sanada atölyeden bişiler yapamda hediye edemde..... böle bi pazarlık şekli varmı, varsa bir tek banamı garip geliyor ya da banamı denk geliyor? Konunun üstünden çok sular akmış ama güncel listede görünce yazmadan duramadım.