Bisiklet Önerisi

Tepki
0
Merhaba, yeni bisiklet almak istiyorum. Geçtiğimiz yaza kadar kullandığım bisiklet altus'un 20 inch jantlı bir modeliydi. Çok yoruyordu ve çift amortisörlü olduğundan gücümü çok fazla yiyordu. Yani kullanmak tam anlamıyla bir işkenceydi. Artık keyifli bir hobi olması için düzgün bisiklet arıyorum. Biraz seri kullanırım ve bisikleti makul ölçülerde yatırmayı severim Genellikle asfaltta kullanıyorum yani taşa toprağa girdiğim pek söylenemez. Bu yüzden yol bisikleti istiyorum ama ne kadar doğru seçim olur bilmiyorum. Daha önceden hiç yol bisikleti tecrübem yok ve tekerlerin inceliği aklımı karıştırıyor. Mazgallardan geçerken, seri manevralar yaparken sonucu benim için kötü olabilir diye düşünüyorum. Bütçe olarak 500-600 arası olabilir. O fiyatların 50-100 tl üstünde daha performanslı bisiklet olursa düşünebilirim. Genellikle turlara katılacağım. O yüzden dayanıklı ve yormaması lazım. Bunları dikkate alarak bisiklet önerebilirsiniz. Teşekkürler.

Boy: 180
Kilo: 68

Scudo

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Hoşgeldin Giray. Daha güzel bisikleti ilk fırsatta alarak keyfine keyif katmanı ümit ediyorum.

Forumun sağ üst köşesinde "Arama" düğmesi var. Bu kısmı kullanarak daha önceden bu konuda açılan konuları ve yapılan yorumları görebilirsin.
Bunun dışında, 500-600 TL'ye yol bisikleti alabileceğinizi sanmıyorum. By fiyata sıfır giriş seviyesi ya da temiz ikinci el orta seviye bir Şehir Bisikleti alabilirsiniz. Kask önemli olduğundan 50-100 TL arası da ona masraf etmek gerekecek. Kask olmadan en ufak bir düşme bile hayati tehlike doğurabilir.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
(link)

edit : tur demişsin sonradan gördüm.

500- 700 : (link)

750 - 1000 : (link)

Alabileceklerin bunlar. Turlara katılacak isen v-fren olmasına dikkat et ve sele takılı olmayanlarda sele girişi olup olmadığına dikkat et. Bazı modellerde sele girişi olmaya biliyor.

(link)

Çamurluk ve selesi var ayriyetten bunlara masraf yapman gerekmiyor.

Tepki
0
@Tahir Keskin

Yorumunuz için teşekkür ederim. Yol bisikleti tercihim değil fakat sürekli yolda kullanıyorum mtb uygun olur mu o yuzden karar veremedım. Uzun süre kullanacağım için doğru seçim yapmak istiyorum. Ekipmanlar için ekstra ayırmayı düşünüyorum.

@Turan Babacan

Önerileriniz için teşekkür ederim fakat şehir bisikletleri biraz klasık kaçıyor. İstediğim tarz ya yol bisikleti ya da mtb. Disk fren istemiyorum zaten v freni daha iyi biliyorum kendim onarabilirim gibi. Tur dediğim pek uzun mesafeli değil maksimum 50 km diyelim.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
o fiyata yol bisikleti Salcano xrs 300 ve xrs 700 var. İkisindede sele delikleri yok. Ayrıca lastiklerini 700x32 veya 700x35 yapman lazım. Ama sürtme sorunu yaşıyorsun. Daha dün gidip sordum. Cyclocross alacak param olmadığımdan xrs 300 veya xrs 700 alıp lastik değiştirecektim. Daha ilerdede ön vitesi 2x den 3x e çıkartmaya bakacaktım. Ama lastik olayı su koyuverdi.

700x32 - 700x35 takabileceğin 300 lira civarlarındaki 90 larda kullanılan yol yarış bisikleti alıp restore edip kullanacaksın o zaman.

MTB olayına gelirsek. 29" janlı bir şey bakman lazım. 26" lastikli bir şey tur için işine yaramaz. Gene lastikleri incelterek değiştirmen gerekecek.

MTB yi tur bisikletine çevirme
Yol bisikletini tur bisikletine çevirme
Yarış bisikletini tur bisikletine çevirme diye aratırsan çeşitli bilgiler karşına çıkacaktır.

Tepki
0
@Turan Babacan

Yorumunuz için teşekkür ederim. Yol bisikletine pek sıcak bakmıyorum lastiklerin inceliği aklımı çok çeliyor. Mtb olarak kron xc250 ve ya burada satılık olan (link) xc500'ü düşünüyorum. Turu genel söyledim. Bisikleti aldım diye sürekli turlara çıkmayacağım yani ara sıra gezilere katılabilirim.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
MTB : 180 - 185 46 - 48 cm 18 - 19 "

xc500 18-18.4" diyor 1.80-1.85 arası boyundamısın?

Performans artırmak için dağ lastiklerini şehir lastiğine yakın çevirirsiniz ama 26" lastikli olduğu için; Bildiğim kadarıyla yol kavraması yüksek ama hız ve yorma sorunu yaşayacaksınız. 28"-29" lastik bakarsanız sizin için daha iyi olur. 26" lastik ve kadro ağırlığı yan yana olunca şehir içinde sizi bitiriyor.

Daha bilgili arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır.

Üstündeki 26x2.10 olacak 26x1.7 takarak cidid bir performans kazanabilirsin. (link)

Tepki
0
@Turan Babacan

Evet boyum 1.80 yeterli olur diye düşünüyorum. Yani linkteki bisikleti önerir misiniz? ufak değiştirmeler yaparak verimli hale getirebilir miyim bisikleti?

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Giray Akkuş

26" MTB nin lastikleri asfalta göre yapınca ne kadar performans alınır bilemiyorum. Tecrübe etmediğim bir şey olduğu için benim tavsiye etmem doğru olmaz. Şehir içi ve arada tur için kullanacağım bir bisiklet için 28"-29" ağır olmayan bir bisiklet bakardım. 26" tercih etmezdim. 26" bence cidden insanı çok yoruyor. Tecrübe etmiş arkadaşların yorumlarını bekleyip ona göre tercihinizi yapın.

edit : turdan kastınızda çok önemli günü birlik turlar mı yoksa 3-4 şehri kapsayan turlar mı? Bu da ayrı bir eken tabii.

Tepki
0
@Turan Babacan

Yorumunuz için teşekkür ederim. Valla 20 inç kullanıyodum önceden 15 kmlık yolu 2 saatte falan gidiyorduk yoruluyordum. Günü birlik turlar yani öyle şehir dışına falan çıkıp değil. Çıkarsam belki bu yaz çıkarım oda o kadar önemli bir unsur değil zaten.

ÇEVİK

Aktif Üye
Tepki
22
İsim
Volkan Ç.
Bisiklet
Trek
Eğer dağ tepe dere orman gezeceksen dağ bisikleti ancak çoğunlukla şehir içinde ve yollarda gezeceksen şehir bisikleti alacaksın.Ayrıca melez olayına girme bence.Biskletin yapısı ile fazla oynamamalısın.Ancak belki maşa değiştirilebilir.

Tepki
0
@Volkan ÇİNKILIÇ

Kron xc500 alıp dağa çıkacağım zaman dağ tekerleri, şehir içinde gezeceğim zaman ince lastik ve kilitlenebilir maşa ile sorunu halledeceğim sanırım.