Bisiklet kaza haberlerinin artması

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
havalar iyileşti, attık kendimizi yollara da sonu pek iç açıcı olmadı sanırım... son zamanlarda sürekli yeni bir kaza başlığı açılıyor.

aman diyim, az dikkat. malum bahar yorgunluğu, havaların belirsizliği/değişkenliği falan derken dikkatimiz dağılmış, reflekslerimiz zayıflamış demek ki. Araç sürücüleri de aynı durumdadır tabi, onlar da insan...

şu ara kendimizi biraz sağlama alalım arkadaşlar. kötü haber duymayalım, vermeyelim.

kaza geçiren tüm arkadaşlara da bir kere daha geçmiş olsun diyorum.

Scudo

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Kesinlikle katılıyorum.

Ben geçen yazdan beri ilk kez bisiklete bindim geçen akşam.

Bu arada, Eylül-Mart arası askere gidip geldim. O yüzden de iyice uzak kalmıştım yani.

Yaklaşık 10 aylık aradan sonra ilk sürüşüm gayet tedirgin ve temkinliydi. Hatta yer yer dengemi kaybettiğimi, yalpaladığımı bile hissettim.

Uzun süre ara verdikten sonra pat diye anayollara çıkmamak gerek. Trafiğin düşük yoğunlukta olduğu yerlerde biraz pratik yapmalı.

Tepki
24
Bisiklet
Cube
Yanılmıyorsam yol bisikleti ile kaza yapanlar daha fazla idi. Ben bunun sebebini bisiklet yarışı organizasyonları olarak görüyorum (kötü manada değil tabi), çünkü şuan benim gibi eurosport ta yarış izleyen birçok arkadaş, o yarışları izledikten sonra, bisikletçilerin o güzelim yollarda rüzgar gibi süzüldüğünü gördükten sonra iştaha gelip, memleketin asfalt özelliği kalmamış yollarında virajlara Peter Sagan gibi girmeye kalkması (arkadaşımın biri de öyle düşmüştü, omuz kemiği kırılmıştı) kazaları kaçınılmaz kılıyor. Tabi araç sürücülerinin bisikletlere karşı kör olmasını bir tarafa koyuyorum. Yine de hangi bisiklete binersek binelim kask ve eldiven takmayı ihmal etmeyelim. Bisiklet deyip geçmeyelim, özellikle de yol bisikletlerinin inişlerde ulaştığı hızı düşünürsek çok dikkatli ve tedbirli olmamız gerektiğini hepimizin bilmesi gerekir.

skywagon

Daimi Üye
Tepki
464
İsim
Cem Kürkcü
Bisiklet
Canyon
Karşı taraf hatalarına karşı da dikkatli olmakta fayda var. Dün kısa bir tur yaptım ve bilinçli olmayan bisiklet kullanıcılarının, özellikle kulaklıkla kendini meledolire kaptırıp rahvan giden, yola 2-3 bisiklet yayılan dostlarımızın da tehlike oluşturduğuna inanıyorum. Velhasıl bisiklet yolunda kulaklıklı, kasksız, el ele bisiklet sürenleri görürseniz dikkat edin arkadaşlar.

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
Sabah evden 06:00 gibi çıkıp 30 dk süren yolculuktan sonra işe ulaşıyorum, sabah ortalık sakin olduğu için sorun pek olmuyor ama , akşam iş çıkışı özellikle yoğunlaşan trafiik baya tehlike oluşturuyor

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Son 2 senedir bisiklet moda oldu. Buna çok seviniyorum. Ancak pek çok tecrübesiz ve hevesli arkadaşı da yollarda görüyorum. Bir kısmının kaskı yok. Bir kısmı uygun olmayan bisikletler kullanıyor. Tecrübesizlikten dolayı hatalar yapılıyor. Ayrıca dediğiniz gibi araçlar da henüz bisikletlilere alışmadı. Bundan dolayı kazaların çok yaşandığını düşünüyorum. Yavaş yavaş bu problemler de ortadan kalkacak ve bisikletliler trafiğe katılacaktır. Araçlar da daha farkında ve duyarlı davranacaktır.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Düşen taraftan yazayım :)

Benim sebebim yağmur oldu. Yol bisikletinin lastiğinin kayabileceğini hiç aklımdan bile geçirmemiştim ama iyi öğrendim :D

Diğer tüm kaza yapan arkadaşlara da geçmiş olsun.
Ben kaza yaptığımda ortalık biraz ıssızdı ve karanlıktı ama gören bir arkadaş olsaydı yardıma koşacağından eminim.
Aynı şekilde ben de gördüğümde, yardıma koşacağımdan eminim.
İnşallah kazalar hiç olmaz ama olduğu zaman destek, insana kendisini iyi hissettiriyor.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bütün mesajları okudum, söylenecek çoğu şey.
Hatta konunun başlığı ve ilk mesajında CandanC tarafından yazılanlar dahi yeterli.
Başka bir konuda düştüğüm ülkeleri yazmış, bir kaç çirkin :) fotoğraf da koymuştum.

Ben;
"Nasıl ve ne kadar düştüğün değil,
ayağa kalkıp bisiklet sürmeye devam edip etmediğin önemli"
diye beylik bir laf edeyim bari :)

Herkese güvenli, keyifli sürüşler.
Sevgiler

Ersin savaş

Forum Demirbaşı
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Ben 2 hafta önce düştüm. Biraz kendi hatam birazda yol bozukluğu oldu. Sol dirseğim de kırık meydana geldi. İlk saatlerde anlayamadım sürmeye devam ettim (;. 1-2 saat sonra ağrı ve sızı başladı. Hastanede filmde belli oldu. Zor bir durum 2 gün önce alçı alındı. Şimdi hareket başladı ve düzeliyor fizik tedavi, işten geri kalma vb. sıkıntı büyük oluyor. Dikkatli olmalı. Yakın zamanda iyileşir ve pedallamaya devam ederim İnşallah.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
geçmiş olsun @Ersin savaş

trafikte bisiklet mi kullanacağız... unutalım tüm kanunları, kuralları... akılda tutmamız gerekenler şunlar:

1) araç sürücüleri yeşilin yanıp söndüğünü gördüğünde yavaşlamaz, aksine hızlanır.
2) araç sürücüleri kırmızıda durmaz.
3) araç sürücüleri hız sınırını ölümüne aşar, zaman zaman refüjü ve kaldırımları da aşar.
4) araç sürücüleri emniyet şeridi de dahil, her tür sağ boşluğu, jet hızıyla kullanır.
5) araç sürücüleri genelde görmez. görmüş taklidi yapar, bize baka baka önümüze/üstümüze çıkar.
6) bununla birlikte işlerine geldi mi görürler... bize teğet geçmeleri, kafamıza bir şeyler atmaları, geçerken bağırmaları vb. hep bizi gördüklerinin ispatıdır. ve bazen, görünmez olmak en iyisidir.

• Beğen
Tepkiler: Ersin savaş

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
@skywagon Yok öyle bir şey yaaa !!! emin ol belki siz yaparsınız bir elin parmağını geçmez sana banada denk gelmez öylesi.burda bile en ufak konularda birbirine saldıran,tartışan saçma sapan başlıklar açan bizler değilmiyiz sonrada pedaldaşız ve aileyiz öylemi!!!

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
sadece aracın koridor tarafındaki elini kullanmak bile yeterli bir çözüm.Koridor tarafında ki el ile kapı açılmak istendiğinde gövde istem dışı kapıya doğru döner ve ayna göz hizasına gelir.
bugün ankaradaki zırhlı birlikt arafındaki kazanın detaylarını biliyormusunuz... forumda konusu olmamış

BurakMehmet

Daimi Üye
Tepki
529
İsim
Burak Mehmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bugün ankaradaki zırhlı birlikt arafındaki kazanın detaylarını biliyormusunuz... forumda konusu olmamış
Sosyal medyada gördüğümden fazlasını bilmiyorum.
bende merak ettim.

Emre-SEZER

Daimi Üye
Tepki
1.527
İsim
Emre SEZER
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mustaac
Adsız.jpg

Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla kullandığı bisiklet güven vercek bir bisiklet değil gibi duruyor. Gençliğin verdiği adrenalin duygusu ile yüksek hızlara çıktı büyük ihtimal kontrolünü kaybetti