Bisiklet kavramının Türkiye'de yanlış anlaşılması

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Daha fazla cevap yazmayın bence. Bir şey diyecek olsa benim yazdıklarıma derdi. Ben cevap verebileceği bir şey bırakmayınca iyice saçmaladı. :snzdglsn:

Scudo

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.987
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BerkEvren
Siz yine kısa yazdınız :confused:

• Beğen
Tepkiler: Mutlu Onur

mergin

Daimi Üye
Tepki
143
İsim
mehmet ergin
Bisiklet
Mosso
Çoğu kişi tepki göstermiş ama ben kısmen hak veriyorum. hibrit bisikletler şehirde de doğada da kullanmaya uygun. Mtb yi asla aratmıyorlar. Yol bisikleti asfaltta hızlı ama konfor olarak düşük diyebiliriz. Yokuslarda dişli oranları sebebi ile zorluk çıkarsa da hafiflik avantaj oluyor. Herkes istediğini kullansın ama hibrit mantıklı bir seçenek.

• Beğen
Tepkiler: yakup3457

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
@Mustafa Zeybek

Şu nerde uretildiginden yola cikilarak yapilmaya calisilan kalite tespiti kadar duymaktan usandigim birsey yok gercekten de. 6000 liralik iphone X de Çinde uretiliyor, 72000 liraya satilan cervrlo p5x de Çinde uretiliyor arkadaslar.
Evet Trek, Zipp gibi markalar ABD'de uretim yapiyor ama uretildikleri yerde sadece iscilik payi yuksek oldugu icin daha fazla maliyetli oluyorlar! Çin'de iscilik hicbir ulkede olmadigi kadar ucuz, tum hammaddeler ucuz veya ucretsiz kargoyla oraya tasiniyor. E tuketiciye kargo zaten devlet tesvigiyle bedava. Dunyanin fabrikasi Çinkenm baska ulkede mal uretiyorum diye sevinip, Çinde uretilen (tüm) mallari kotulemek çok da mantikli degil 2018'de!
Çin mali olarak bahsedilen gerçekten çakma urunlerle, iscilik ve hammadde maliyetini dusuk tutmak icin kendi fabrikalarini Çine açmis devasa firmalari ayni kefeye koymayiniz artik :mad:

unnamed (8).jpg Şu dandik bisiklet de, bu alttaki oldukca kaliteli bisiklet de Çinde uretiliyor;
Bikes-n-Bites-Singapore_Cervelo-S5-MTN-Qhubeka.jpg
İkisini ayni kefeye koymayiniz. Birinin (ustteki) gidon montaji bile içler acisiyken(!?) digeri ise Cavendishin altina veriliyor. Bunlar bir mi yahu? Kalkip da bir mal Çin'de uretiliyor diye Çin mali demeyin artik :acpsnr: Dunya çinde uretiliyor zaten. En guzel ornek iphone X ! Çin mali mi iphone X? Cevap bekliyorum! :snzdglsn:

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@Serkan Mıstınoğlu haklısın abi biz Hale'n Çin ' in iyi mal üretebileceğine inanmıyoruz . Halbuki Çin ülkesinde üretim sınıfları var isterse aynı ürünü çok kaliteli ya da adi kalitede yapabiliyorlar

Güzel demişsiniz de lafınız sadece bisiklete acayip para ödeyip yanlış seçim yapanlara gibiymiş duruyor .

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

oguz01adn

Üye
Tepki
53
İsim
Oğuz
Bisiklet
Carraro
Millet de böyle kaosu seviyor he.Yazın yanmamak için ne yapmalı diye konu açmıştım gelen yok burda tartışmaya herkes geliyor :D Kahve ortamı mübarek

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
TAYTLI ABİLER :D :D :D Az daha zorlasak kim bilir neler kusulacak :D Ayrıca şu söz vardı: Her konuda iyi olmaya çalışan, hiçbir konuda usta olamaz diye. Tur yapmıyorsam ne yapayım ben hibrit bisikleti? Yol bisikleti gibi hız yapmıyor, dağ bisikleti gibi patika'ya giremiyor. Tur yapılmıyorsa tamamen anlamsız bir bisiklet. Şehir'de ulaşım için de katlanır var. Hibrit; hem ondan hem ondan ortaya atılmış bir bisiklet. Yol bisikleti kullandığınızı iddia ediyorsunuz ancak zevkine varmamışsınız. ki üzücü bu. Demiyorum da ben size şehir içi 50 yapın ki yol'un zevkine varın. 20 ile de giderseniz elbette varmazsınız keyfine ancak. Biz TAYTLI ABİLER memnunuz kısacası. Bir kişinin daha benzer bir konu açmasına çok da gerek yok. :hrkbuya:

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@The UGUR hocam yapma etme hhahahaha hibrit bisiklet öksüz değil yedirtmeyiz bak :) buralar karışacak

hocam naptı bu hybrit bisikletler ? sdsadsdsad
bir hybrid bisiklet kullancısı olarak beni üzdünüz

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet zavallı şehir bisikletçisi,
Ben önümdeki betona bakmaktan zevk alıyorum, değil şehir ya da dağ kullananlara, yol bisikletcilerine bile selam vermiyorum ve almıyorum... Sadece karbon S-Works kullananlara selam verip selamlarını alıyorum. Evet yokuşlu yollarda, 7 tepeli İstanbul şehrinde kendime işkence çektirmeyi de seviyorum. Yol bisikletini sahilde kullanıp 10-15 km hızla gitmeyi de seviyorum. Herkesin kendi tercihi yahu aşın artık kendinizi.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Desert Fox Bilenmişim bir an, ondan olsa gerek. :D Tamamen kişisel tercih meselesi ya, kötülemişim gibi olmuş ancak aslında niyetim öyle değil. Hibrit bisikletler bana karavanlar gibi geliyor, şehir'de tuhaf buluyorum. Alacaksın ve uzun yol'a vuracaksın diye bakıyorum hep. Süren birisine laf etmiyorum elbette, konuyu açan beyefendi için yazmıştım onları. Bisiklet olsun da gerisi önemli değil. :D

• Beğen

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@The UGUR ya hocam ben dag almak istemedim yola verecek param yoktu gittim sabit masa fitness (hybrit oluyor sanirkm bu kavramlar kafami karistiriyor) bisiklet aldim gayet memnunum ama bu bizim millette bu huy var kendindekini en iyi sanma,lüks esyalara tapma,kendisi disindaki insanlari ezme vs vs aslinda bir aile olarak birleşmemiz lazimken aksine burada bölünüyor duruyoruz.isteyen istedigini kullansin bence

• Beğen

joker669

Üye
Tepki
45
İsim
özden özaydın
Bisiklet
Claud Butler
millet şehir içinde mtb bisiklet kullanıyor oysa ki uygun fiyata güzel şehir/tur bisikletleri var biz deki kafa ya yol bisikleti ya da mtb bisiklet şimdi ki moda kum bisikleti kabak tekerlikli olanlar,

bende ki olay farklı claud butler şehir bisikleti var kendime göre modifiye ettim,makineyi yol bisikletine yakın hız istediğim için lastikleri 700x35c den 700x23c ye geçirdim yol bisikletine yakın hız elde ettim ,artı kadroyu da sanayide rüzgarın rahat geçebileceği şekilde delikler açtım ve baya bir faydası oldu rüzgarlı havada yol bisikletinden daha hızlı gidiyorum 45-40 km hızlarla rüzgarlı havarlada kısacası ortalama 25 km olan hızım 35 km filan oldu.

dağ bayıra gideceksem de eski mtb bisikletimin jantlarını 5 dk da takıp bisikleti mtb moduna sokuyorum.

evin en küçük odasını bisiklet atölyesi gibi bir sey yaptım.Tek bisikleti yol-şehir-mtb olarak rahatça kullanabiliyorum...

• Beğen
Tepkiler: yakup3457

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@joker669
Hocam akışkanlar dinamiğine yeni bir bakış açısı getirmişsiniz.Peki sürücü yani sizin üzerinize etkiyen drag kuvvetlerine nasıl karşı koyuyorsunuz?
Bisikletinizi de merak etmedim değil.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisiklet kavrami Turkiye de gercekten yanlis anlasilmaktadir. Her konuda oldugu gibi “Turk” tarzi bakis ile “benimki en dogrusu” yaklasimi sergilenmekte, aldiginiz bisiklet ve yaptiginiz tercihe gore “savunma-dayatma-karsit olani curutme” taktikleri cercevesinde hareket edilmektedir. Arastirma, inceleme, uygun dille tartisma, analitik yaklasma, sabit fikirlilikten kurtulma, hatali olabilecegini dusunme ve gerekirse kabullenme, kendi tecrubelerinin yanisira digerlerini degerlendirme, farkli parametrelerin getirebilecegi zorunluluklari, empatiyi dikkate alma bu cercevede yer alamaz :)
Bisiklet kavrami bence 2 teker, bir pedal, pozitif bir insan, spor, saglik, ozgurluk, cevre, saygi ve sevgidir ;)

joker669

Üye
Tepki
45
İsim
özden özaydın
Bisiklet
Claud Butler
@hamlet2006

kadroyu şu şekilde delik açtırdım 2 delik arasında huni şeklinde boru taktırdım bisikletin gidon tarafına bakan delikler küçük şerçe parmağı kadar sele tarafına bakan delikler baş parmak dan bi tık daha geniş parmak uçlarına göre hesap edip söyledim şimdi delikler 30 derece açı ile çapraz şekilde duruyor egzoz gibi şekil oldu sadece kadronun üst kısmına delik açtırdım 4 sağ ve 4 sol da gelen rüzgarı önden alıp arkadan atıyor huni şeklinde oldugu için ivme kazancım oluyor kendime gelen kuvvet yükünü azaltma gibi bir şansım yok bu arada bisiklet 2. el olarak 400 e aldıgım claud butler city bike explorer 100 700c sehir/tur bisikleti