Bisiklet hırsızlarına karşı önlem

konusances

Üye
Tepki
15
@sarıyerlibisikletçi

bu olsa süper olur bende sevdim bu fikri ama bunu hayatta yapmazlar ve yapamazlar ayrıca maaliyeti çok yüksek olur.

(En sevdiğim yanı telefondan sonra frenlerin boşalması:D)

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Elektroşok cihazı takmalı aslında. :)
Dokunan kişi ölümcül olmayan ama acı veren bir elektrik akımına kapılmalı. :)

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Yanılmıyorsam instructables'da okumustum, eski fotograf makinalarının flash kısmında kullanılan bir parca 9V pil ile birlesince anlık 300-350V gibi bir potansiyel olusturabiliyordu..

Bisikleti sürerek kacıracak olduklarını var sayarak selenin kaplama üst kısmına 2 adet levha ya da 5cm'lik kablo.. biri (+) biri (-)... sele borusuna kaliteli bir marka pil ve bahsettigim devre (devre dedigim boyutu madeni para buyuklugunde birsey) ve ilk görüste farkedilemeyecek bir anahtar... Bu benzer sekilde metal fren kolları olan v frenliler icin daha da farklı olabilir, fren teline
baglanıp ilk fren anında da olabilir.. bu biraz daha 1.5v la ve flaş devresi olmadan yapılacak ufak bir saka olabilir...
Bisikleti kitleyip giderken anahtarı acık duruma getiriyoruz.. Ola ki biri bisiklete atlayıp gitmeye calısırsa seleye oturdugu an "iletken" görevi görecek ve "bızttt" bilin bakalım ne olacak, hassas bir bölgeden saniyelik yuksek voltaj, öldürmez (kalp rahatsızlıgı yoksa) ama "cin carpmısa" döndürür ve tahminimce yere düser.. bisikleti de almadan kacar gider... En azından gözler onda olacagı icin tekrar kalkıp binmeye korkar..

Nereden mi aklıma Geldi? Daha önce bindigim bisikletimde metal fren kolları vardı, ve ön fara güç saglayan 6V'a ayarlanmıs bir dinamo. kablo da fren teline yakın yerden geciyordu ve kablosunda kırık/sıyrık olusmus, seyir halindeyken dinamomun kilidi acıldı ve sürtünmeye basladı, gündüz bosa lastigi eskitmeyelim dedim ve frenleyip kaldırmayı dusundum.. frenleri sıkmamla kollarımın omzuma kadar uyusması bir oldu.. ellerimdeki uyusuklugun gecmesi icin 3-4 dakika beklemem gerekti..

Tepki
39
Bisikletin görünen bir yerine taksak.Ve biri onu zorlayarak çıkarmaya çalışsa elektrik çarpsa çok güzel olur gibi...

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
@Erdi Altınyay

aslında benim aklıma ilk gelen elciklere koymaktı fakat yalıtkan bir eldiven giydigini dusundugumuzde sorun cıkıyordu, belki eldiven fikri bunu da etkileyebilir.. Kilide koysak diyenler cıkabilir, yok bu da olmaz o zaman biz de acamayız =)

alican türker

Aktif Üye
Tepki
14
@gokdaltercume

kadronun ıcıne mekanızmasını kyosan yıne iş yapar bence: ))

kocaman cep telefnna gerek yok sanıyorum,

24 saat ıcınde cok vakıt gecmeden
calındıgını ogrenırsek hemen mudahele ıle bısıkletı parcalama zamanı vermeyız calan arkadasa,: ))

Tepki
21
@alican türker

Çok güzel bir fikir. İnternette dolaşırken çok küçük bir cep telefonu buldum. (link). Sanki bu iş için yapılmış. (link)
40gr ağırlığıyla en absürt bisikletlerde bile sorun olmaz. Abartmak isteyen olursa(bunla yarışa filan katılacak :D ) carbon fiber kapak takar, biyerlerini söker o ayrı. Dağ başında da işe yarayabilir.

Akın98

Üye
Tepki
11
Herkese merhabalar.Malum ülkemizde bisiklet hırsızlığı hat safada.Bu olay karşısında nasıl önlemler alıyorsunuz.
Bide bu alarmlı asma kilitler sizce işe yarar mı?Bana işe yarar gibi geldi.Sizinde fikrinizi almak isterim.

kronik

Aktif Üye
Tepki
56
İsim
volkan
Bisiklet
Mosso
apartmanda ve hırsızların bol oldugu bir yerde yaşıyorsan balkona kadar cıkart, çelik kadrolu bisiklet kalmadı artık. daha fantastik birşey istiyorsan odana dıvara bir monte yeri hazırla oraya as, tablo gibi dursun. yok ben müstakil evde oturdugum halde bu sene öyle yapacamda sanada bir öneri olsun diye söylüyorum.

müstakil evde oturuyorsan yoldan sokakdan görünmeyecek bir şekilde evin bi tarafına kitleye bilirsin, ama en mantıklısı eve cıkartmak

• Beğen
Tepkiler: Akın98

Akın98

Üye
Tepki
11
8. katta oturuyorum ve bisikleti 8. kata kadar çıkarıyorum.Evde koyacak yerim yok.Okuldada okulun beden odasına giriş kapısına kitliyorum.

• Beğen
Tepkiler: m.klcts

Atkn7

Üye
Tepki
17
Bisiklet
Diğer
Türkiye de en iyi yöntem arkadaşların da dediği gibi eve çıkartmak.

• Beğen

m.klcts

Forum Bağımlısı
Tepki
428
İsim
Muhammed
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
ben eve çıkarıyorum aile apartmanı sıkıntı olmuyo okulda da yer bulsam okula da giderim

• Beğen

BF Okuru

Üye
Tepki
2
şayet dışarıda bağlayacaksak 10 dk. bile kilitli kalmamalı.

hırsıza kilit dayanmaz çünkü. markete gittiğimde dışarıda kilitlliyorum ve olabildiğince hızlı hareket ettiğim halde aklım gene de bisikletimde kalıyor. kasaya gelince bisiklet yerinde mi diye dışarı bakıyorum :D

Tayfun Sezer

Daimi Üye
Tepki
288
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
Bu alarmlı kilitleri bende denemek için alacağım.Zira en güvenli ve hırsızlığın hiç olmayacağını düşündüğüm lojmanda bile kardeşim iki bisiklet çaldırdı.Ben de ayrı zamanlarda bir dijital barometre,Sigma BC1009 STS göstergesi ve bisikletimde buluan koltuk altı alet çantasını içindeki aletleriyle birlikte çaldırdım.En iyisi eve almak.

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
2.kata her gün paşa paşa çıkartıyorum mecbur, ah şu hırsızlar yokmu:acpsnr:
Merdivene kilitlesem jantları seleyi zinciri söker öyle bırakırım yiyiyosa alsın :D

• Beğen
Tepkiler: Batu54

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale