Bisiklet düşmanı işletmeler

fandango

Üye
Tepki
218
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Brompton
Acizlik ile hak aramayı birbirine karıştığınızı düşünüyorum. Mesajınızın sonuna kadar keyifle ve hak vererek okuduktan sonra son kısımdan hoşnut olmadığımı belirtmek isterim. Bence acizlik hakkını aramamaktır.
Otel yönetmeliğinde odaya bisiklet çıkarılmayacağına dair bir şey yoksa ben o odaya bisikletimi çıkartmak için uğraşırım...
Benim lafım size değil. Siz zaten otelle önceden konuşup anlaşmışsınız. Tatilinizin bütçenizi her şeyinizi otelle yaptığınız anlaşma doğrultusunda hazırlamış biri olarak hakkınızı aramakta sonuna kadar haklısınız. Benim o yazıda bahsettiğim kafe/restoran tarzı, spontane tercih edilen mekanlar.

• Beğen
Tepkiler: BurakMehmet
Scudo

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.653
İsim
Serhat C
Çarşamba günü Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki Shell istasyonu bu listeye ve konuya kendisini altın harflerle yazdırdı :)

- İstasyonda 5 bisikletçi arkadaş ihtiyaç molası için durduk.
- Bisikletleri herkes gibi istasyonun önündeki uygun yerlere dayadık.
- Sadece tuvaletleri kullanıp gitmeyelim, ayıp olmasın diye sürüşün başı olmasına rağmen alışveriş de yaptık.
- Birden orada ne yaptığını kim olduğunu bilmediğimiz kır saçlı yaşlı bir adam içeriden bağırıp çağırmaya başladı.
- "Bisikletleri cama dayayamazsınız; bisikletleri gidin şu ileri (istasyonun 50 metre ilerideki diğer ucunu göstererek) koyun; sizin gibi müşteri olmaz" vs diye çıkışmaya başladı.
- Tartışırken laf anlatamayacağımızı anlayıp olayı büyütmeden ayrıldık.

Orada sabah 7 buçukta istasyon bomboşken karşılaştığımız o tutum en hafif tabirle hem saygısızca hem de terbiyesizceydi. Bisiklet/spor düşmanı bir tutumla karşılaştık.

Bunlara gerekli uyarılar ve şikayetler yapılmazsa aynı saygısız tutumu yarın başka bisikletçilere de yaparlar. Farkındalığı artırmak isterseniz şikayet edip tepkinizi koyabileceğiniz linkler:

İstasyon kodu: 12690825
İstasyon geri bildirim formu: (link)
Google Maps linki: (link)

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.350
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisiklete biniyorsa fakirdir. Fakirse ben bunu ezerim Zihniyeti.

Tur esnasinda elma satan abladan
- 2 tane alsam kaca olur dedim. (Tasiyamiyacagim için)
abla yuzume bakti boş boş yaninda baska bir musteri.
- bunlar da para yoktur keh keh diye siritti.
İcimden ya sabir çektim. Sonradan hoşuma gitti parasiz fakir görunmek bir çok avantaj sağliyor insana 😊

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
Bence tepki biraz fazla olmuş . Sabah sabah afyonu patlamamış yada geceden kalmış - bazı istasyonlarda personel araliksiz 24 saat çalışıyor sonra dinleniyor - tek birkişi için fazla bir tepki. Sabah gelecek patron yada müdür öncesinde sagi solu toplamış , yikamis ,temizlemiş ve son saatte bir vukuat olmadan gideyim derdinde olan bir garibana da fazla yüklenmemek gerek. Sabahın o saatinde yaşlı bir kimse niye ailesinden uzakta uç kurus para için çalışmak zorunda kalır ki.
Rahatsız olunan tavır kişinin bir seferlik tavrı mi ?yoksa müessesenin genel tavrı mi ? ona bakmak lazım.
Sağlıcakla pedallayın.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.344
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de yapıştırdım olumsuz puan ve yorumları. Direkt olarak kır saçlı birinin saygısızlık yaptığından bahsettim.

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.614
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok garip şu dünyamız neyi paylaşamıyoruz anlamıyorum.Ne güzel gelmişiz ticarethanene alış verişte yapmışız çıkıyorsun ve müşterilerine olmaz olsun sizin gibi müşteri der gibi konuşup azarlıyorsun.Güzel bir dille konuşsan ne olur yani.Açmısın açıkta mısın ? Şükür Allah’a ne kadar güzel bir işletmen var.Allah bildiği gibi yapsın.Bir daha asla uğramam! Belli bir yaşa ulaşmış fakat akıl ulaşamamış! Saygılar.

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.653
İsim
Serhat C
Bence tepki biraz fazla olmuş . Sabah sabah afyonu patlamamış yada geceden kalmış - bazı istasyonlarda personel araliksiz 24 saat çalışıyor sonra dinleniyor - tek birkişi için fazla bir tepki. Sabah gelecek patron yada müdür öncesinde sagi solu toplamış , yikamis ,temizlemiş ve son saatte bir vukuat olmadan gideyim derdinde olan bir garibana da fazla yüklenmemek gerek. Sabahın o saatinde yaşlı bir kimse niye ailesinden uzakta uç kurus para için çalışmak zorunda kalır ki.
Rahatsız olunan tavır kişinin bir seferlik tavrı mi ?yoksa müessesenin genel tavrı mi ? ona bakmak lazım.
Sağlıcakla pedallayın.
Çağdaş hocam, keşke dediğiniz gibi olsaydı :) Tabii ki işçinin hâlinden anlarız; hak veririz. Girip çıkarken selamımızı veririz, kolay gelsin deriz.

Yaşlı amca oranın sahibi/patronu/müdürü gibi bir tavır ve durumdaydı. Diğer çalışanlar ağzını açmadılar. Ne onu savundular ne de karşı çıktılar.

İstasyona gider gitmez marketin kapısında beliren çalışan abinin bisikletleri kenara koyun el işaretinden belliydi bu yaşlı amcanın çalışanlarına böyle bir ''öğütte" bulunduğu. Bu kapıdaki veya pompalardaki arkadaşlar bize bir şey demedi. Elle işaret etti ama çoğumuz görmedi; ben gördüm ama oralı olmadım. Yani hareketi isteksizce yaptı gibiydi. Sonra o da oralı olmadı. Neyse, içinden geçenleri bilemeyiz.

Ama o amcanın tam da biz ayrılacakken böyle davar güder gibi bir çıkış yapması orada çalışan işçileri ezerek, küstahça el kol sallayarak, bir mesaj verme niyetindeymiş gibi art niyetliydi. Ben bunu sezdiğim için orada da en fazla tepkiyi ben koydum.

Ayrıca, çıkışı yaptığı an aramızdaki 18-19 yaşındaki arkadaşımız bisikletini yavaşça cama dayıyordu ve ne olduğunu şaşırıp korktu ve hiç oralı olmadan "tamam amca ya" dedi. Ben o arkadaşın gözündeki çaresizliği (toyluğu) gördüğüm için kendimi tutamadım. Bu hareketlerin toplamı bu kadar saygısızca olmasa zaten neden vakit harcayıp oraya buraya şikayet etmek için uğraşayım? Yaratanından bulsun der devam ederdim; kaldı ki o gün 12 saat sürüş yaptım ve sürüşün ilk yarısında olayı her tarafından saatlerce tartmaya çalıştım.

Uzun lafın kısası, bu olay bir defa olmuş, mesai saatinin sonuna gelmiş vs küçümsenecek bir olay değil. Oradaki olay yaşlının (benzinlik sahibinin/güçlünün/zenginin) bisikletliyi (genci/onların gözünde fakiri) ezme çabasıydı.

Böyle esnaflık olmaz. Yaşlı başlı diye kendimizi ezdirecek değiliz.

Aksine biz bayağı alttan aldık ve ayrıldık. Agresif birisi olsa ona ağzının payını fiziken de verebilirdi...

Bu arada bu kadar tepki alacağını tahmin etmemiştim; elinize sağlık, teşekkürler. Böyle böyle bir şeyleri değiştireceğiz ve bisiklet farkındalığı öyle ya da böyle bu topraklarda da olacak :)

Geronix

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
Muhammet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eğer bisiklet alacaksanız İstanbul İstoç'a gitmeyin. Gitmeyin yanı ne yapıp edip gitmeyin. Markasız dandik bisiklet önerenler mi dersin, 26" Janttan büyük bisiklet üretilmiyor diyenler mi dersin. 1300 Liralık bisiklete 2000 Lira Fiyat çekip sana 1800 yaparım diyen mi dersin. Gitmeyin. Bisiklet alınca ne Fiş, Ne kurulum bir şey yok. İlgisizler zaten. Gitmeyin işte.