Bisiklet bakım ve onarım ücretleri

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@biozalp Seda ile ilgili yaşadığınız, bildiğiniz sorun varsa anlatır mısınız?
eskiden bütün işleri orda yaptırırdım. uzun zaman oldu ama

Scudo

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@a.f.k.

2014 yilinda ilk bisikletimi alirken kendinlerine gittigimde bana 2012 kasa bir sedona bisikleti (sanirim borla idi ancak hatirlamiyorum borla da olmaya bilir orada cok bisiklet vardi.) 2014 modelinin fiyatina vermeye calismislardi, biliyordum yeni modelinde maşa kilitliydi bunu soyledigimde "ne gerek var ki ona" gibi sacma bir cevap almistim, bir daha donmemek uzere ayrildim oradan.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@biozalp siz de benim gibi İzmir desiniz. Ben Bayraklı dayım ve burda sanki roket bilimiyle uğraşıyormuş izlenimi veren tamirciler var. Seda için de dediklerinize katılıyorum, benzeri bir olay başıma gelmişti; bu kez hasarlı bir Bisiklet ti, ama indirim yapmadılar. Neyse, sorunlarımızın çözümü aşağıdadır.
IMG_20170507_132810.jpg

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Yetkin
kendilerinin cogunu temin etttim zaten evde de buyuk cigunlugu vardi, bir tek hollowtech gobek anahtari kaldi, o da yakin bir zamanda gerekmiyor.

Yetkin

EAT- DRİNK -RİDE
Tepki
258
İsim
Yetkin K.
Bisiklet
b'Twin
@biozalp alet olduktan sonra, gerçekten kolay. Bu alet takımların değer i o bisikletçilere vereceğiniz 3-4 bakıma bedeldir. 6 ayda bir bakım yapan biri olarak ve 2 Bisiklet im olduğunu düşünürsek , yılda 4 bakım olur. O yüzden iyi geldi bunlar.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Yetkin
hocam ben de bakimimi kendim yapiyorum ama oldu mesela acil bakim lazim ve vakit yok gerekli bir usta tanidik olmasi, ayrica akord yapmak ciddi hic hosuma gitmiyor her an patliycakmis gibi geliyor :) sehpa olmamasi da cabasi

mtbcandir

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Bisiklet
Scott
Konuya bende dahil olmak istedim güzel bir soru olmuş ...

Bisiklet dükkanı açısından üçe ayırmak lazım ;
a- ) Pahalı bisiklet görüp adamına göre fiyat çıkaranlar b-) Herkese aynı fiyatı çıkaranlar c-) Yalandan bakım yapanlar

a-) Pahalı bisiklet görüp tek jant akoruna 100 tl isteyenler oldu benden. Bu tip insanları istanbulda tek tek sayarım sizlere. Bir de azarlayanları var bakırköy taraflarında. Bunlar tam pislik...

b-) Herkese aynı fiyatı çıkarıp emeğine göre para alanlar var. Bu adamları hiç üzmeyin. Size en güzel yolu gösterirler. Gereksiz bir şeye heves ettiğinizde paranıza yazık derler. Dükkanların 5.000 - 30.000 tl ye de bisiklet olsa kalitelerinden ödün vermezler... Bunlarda Türkiye' de toplasan bir iki tanedir.

c-) Bunlar arkanızı döndüğünüzde yalandan iki vida sıkar kapatır bakım falan yapmaz. Hele o göbeklere bakım yapmalarını kimse beklemesin. Orta göbek dağılmadığı yenisi takılmadığı sürece kimseler bakım yapmaz.

*** Diğer konu ben adamların havadan 5 tl almasına gıcık kapmıyorum. Arkadaşlar bu adamlar Türkiye koşullarında en az 4 - 5 ay yatıyorlar. Ve adamların dükkanlarını çevirmesi lazım. Büyük firmalar küçük bisiklet firmalarına yüzde 5lik gibi kar payları bırakıyorlar. Ünideyken çalışmıştım içlerinde. O nedenle o konulara bir şey demeyin. Ve ücreti belirleyen tabiki de adamın ödediği kiradır. Parçanın niteleği işçiliğidir. Bunu işinizi yaptırmadan sorun adamın işine bakın karar verin en güzel yol bu.

**** Ama daha güzel bir yol ararsanız öğrenin. Takımlarınızı alın. Youtube ne güne duruyor. Yazın yazın bakım yapmayı öğrenin. En güzel usta sizsiniz unutmayın.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Emre Nakipoğlu

Guzel ozetlemişsiniz ancak bir de bu işe şu açıdan bakın, kirasinin falan yanında sen gereksiz para alırsan sana insan gelmez sana insan gelmezse sen para kazanamazsın, sen bu nedenle fiyatları yükseltirsin daha da müşteri kaybedersin, ama benim dediğim 4tl alan yer bir şube, ve adam bostanlı civarındaki tek bisikletçi, eğer adam normal bir fiyat alsa ve işçiliği güzel olsa işini kendini vererek yapsa ismi duyulur ismi duyulunca daha fazla insan gelir, full bakım dediginiz şey max 2saat süren bir sey, maliyet de max 5tl buna da 70-80tl alirsa misal hem müşteri memnun olarak ayrılır hem de kendisi para kazanmış olur bir kişiden 150 lira almaya çalışmak yerine iki kişiden almış olur o parayı. İnsanlar da bisikletçi kokusunu tatmış olur. Sırf keyf için Alsancak Sundu'ya giderdim eskiden muhabbet etmek için.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
Bisiklete düzenli binen biri için bisiklet bakımını bilmesi şart. Akort ayarı için 15 tl komik rakamlar. O gözle yapılan akort ayarı fiyatı.
Akort ayarı olamazsa olmazı tansiyon metre ki en ucuzu 150 kaat. İyi bir sehpa 200 kaat, ne yaptığını biliyor olmak paha biçilmez.
Ben vitrinde çok durmuş bir bisiklet aldım, ön tekeri sürekli ayar kaçırıyordu, ayar yapıyor 1-2 turdan sonda tekrar bozuluyordu. Jantı değiştirmeden önce nedir diye araştırdım araştırdım en son tansiyon metre ile tellerin gerginliğini eşit ve makul bir seviyeye getirmezseniz akort herzaman kayacak olduğunu öğrendim.
Yani teller eşit gerili değilse gevşek olan dahada gevşemeye müsait.
Locktide ı bilirsiniz. Bütün telbaşlarını loctide ile tekrar sıktım ayarladım 1 senedir tık yok. Yani olay 15 tl değil. Ben şahsen 100 tl isterim böyle bir işlem için çünkü 1 janta 4-5 saat gidiyor. Bütün günün gidiyor.
Park tool tansiyonmetresi yanında verdiği programla tüm jantların verilerini tutuyorsun. Yarın ufak kaymada hangi telin nekadar kaydığını biliyorsun.
Yine garanti kapsamından çıkmamak için göbekten gelen ses sonucu servise gittim ses kesildi ama servisin sürdüğü yağı kapıma gıcırdamasın diye sürmem. Gayet sanayi tipi siyah yeşil gress ama daha hafif ve daha az kullanabilidiğiniz beyaz gress kullanmamışlar 20 tl aldı benden.20 tl ye zaten beyaz gress alabiliyorsun.
Sonuç olarak tamir işini bilmek ve her aleti aşağı yukarı edinmek iyi bir yatırım olur. Ayrıca kaliteli bisiklet, iyi jantlar ve aksesuarlarla daha az bakım işiniz olacak.
Zincir temizliği zaten her bisiklette aşağı yukarı 100-200 km de bir yapmanız gereken bir uygulama. Daha iyi yağ da olsa mutlaka düzenli ve zinciri, rubleyi sökerek bakım yapmanız çok daha uzun ömürlü sistem demek.
Zincir ve ruble bakımı jokeylerin temizliği dahil 15-20 dakikalık olay.
Kolay gelsin.-.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Zekeriya Çab

Valla hocam milimetrik ayarlayan gormedim ben de su ana kadar, anca sarim yapinca insanlar biraz daha ozen gosteriyor ama genelde el hesabi ki eve bir tensionmeter almak icin 800tl civarini gozden cikarmak gerekiyor. Akord sehpasi hemen hemen her bisikletcide var ancak onun yerine bisikletin kenarina bir kalem sokup siz de nereye kaymis bakabiliyorsunuz, bu sayede iki senedir bisikletciye gitmedim ancak dedigim gibi lazim oldugu bir zaman da sacma meblaglar istenmesi sacma. O nedenle baktim zaten kim ne kadar para veriyor bu bisiklet isine diye :)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
@biozalp
Akort ayarının adı neden "akort" çünkü eskiden tansiyon metre yok ve jantlar aynen bir piyano yada gitar gibi akort edilerek yapılıyor.
Telden gelen ses IMG_6211.JPG
Bu aletin sesiyle karşılaştırıp tüm tellerden aynı sesi bulup eşitlenirdi.
Park tool un tansiyon metresi makul fiyatlı.
Yüzeyse yapılan ayar neredeyse her kullanımda tekrar bozuluyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir Flipper değişimine 320 TL ödedim,+bakımada 70 lira.Eskişehir'de 3 senedir çok muhabbetim vardı birde bu dükkanla.2 bisiklet ben,10 bisiklet çevrem almıştı oradan.Bir daha asla gitmem,gerekirse istanbula kargolar orda yaptırırım.

Ruhullah.Grbz

Daimi Üye
Tepki
366
Bisiklet
Diğer

L-Chain markalı yağı kullanıyorum ama herhalde zinciri karartmayan yağ bulamadılar daha simsiyah oluyor 1 saat sürünce :)

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Zekeriya Çab

simdi diyapozon mu aliyim hocam :) muzik kulagi da var hem :)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.655
@MtbHastası01 chain L hiç kullanamadım ama videolardan ve fotolardan anladığım kadarıyla würth ün hhs 2000 ayarlarında kıvamlı ama würth ilk sıkıldığı zaman ince zincirin her yerine giriyor ve sonra kıvamlanıyor. Chain l zaten kıvamlı zincirin elemanlarına girmiyor. İkisinde aynı pisliği topluyor ama würth sıkıp bekledikten sonra bir beze az bir Balat'a spreyli sıkıp bir dıştan silmek yağın fazlasını alıyor. Zinciri gazetenin üzerinde yağlayıp faZla yağı silip öyle takıyorum rubleyi neredeyse hiç yağlamıyırum.

• Beğen
Tepkiler: Ruhullah.Grbz

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Sin arabasının ve bisikletinin tum bakım onarımını yapan birisi olarak net söyleyebilirim ki araç yağ değişimi bisiklet komple bakımından kolay.

@Yetkin kesinlikle katılıyorum bahse konu roket bilimciler yüzünden takim dizdim evde hd disk fren hunisine kadar var. Ne demişler ne şamın şekeri ne arabın yüzü.

@MtbHastası01 yağın fazlasını silmediginizden oluyor. Yağı zinciri söküp uygulayın.

• Beğen
Tepkiler: Son Selim