Benzinlikte lastik şişirmek

ÆSir

Dora Otomotiv Yedek Parça
Tepki
1.547
İsim
Emre
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun. Ben tekrar güvenip kullanmazdım tamir olsa da. Bir kaza çıkmadığına sevinin bence ve bu türden olmayan başka pompa alın. Üzerindeki TÜV etiketinin bile yalan olduğuna %99 eminim.
Bana elle basmalı göstergesi olan ayak pompası ne önerirsiniz peki? Bisiklet üstünde taşıyacağım. 80 çok rahat basmam lazım.

Scudo

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.297
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Bana elle basmalı göstergesi olan ayak pompası ne önerirsiniz peki? Bisiklet üstünde taşıyacağım. 80 çok rahat basmam lazım.
Ben göstergeli pompayı evde kullanıyorum. Taşıdığım pompada gösterge yok. Btwin 900 göstergeli ayaklı pompa. Topeak Race Rocket HP'yi de taşıyorum.

Göstergeli ve taşınabilir pompa olarak bu başlıkta önerilere denk gelmiştim ama hatırlayamadım.

ÆSir

Dora Otomotiv Yedek Parça
Tepki
1.547
İsim
Emre
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
GIYO GP-24D var zaten ama 60 üstünde basmaya güç yetmiyor çok zorluyor. En son mi mijia alacağım o olacak.

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.297
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
GIYO GP-24D var zaten ama 60 üstünde basmaya güç yetmiyor çok zorluyor. En son mi mijia alacağım o olacak.
Race Rocket yüksek basınç basıyor. Evde göstergeli ayak pompası kullanırsanız taşıdığınız cihazda göstergeye gerek yok bence.

Mehmet T.

Üye
Tepki
11
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SEL PER Ben de binmeden önce aracımın çakmaklığından çalışan Araç kompresörüyle şişiriyorum. Bunun bir zararı olur mu

aytu_14

Aktif Üye
Tepki
855
İsim
Ayetullah Kılınç
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bisikleti gerçek manada kullanmaya başladığım son 5 yıldır sürekli benzinlikte tekeri şişiriyorum veya basıncını ayarlıyorum. Lastik üzerinde yazan max psi değerinde şişirme işlemini yapıyorum. Bu işlemlerde teker bu zamana kadar 2 kere patladı. Fakat bunun sebebi pompadan değil tekerden kaynaklanmıştı. 2 patlayışın birinde dış lastik tam oturmamıştı. Araya sıkışıp patladı. Diğerinde ise jant çemberinin koruyucu lastiği kopmuştu. Bu sebeple patladı. Rahatlıkla şişirebilirsiniz.

onurguler

Üye
Tepki
61
İsim
onur güler
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisikleti gerçek manada kullanmaya başladığım son 5 yıldır sürekli benzinlikte tekeri şişiriyorum veya basıncını ayarlıyorum. Lastik üzerinde yazan max psi değerinde şişirme işlemini yapıyorum. Bu işlemlerde teker bu zamana kadar 2 kere patladı. Fakat bunun sebebi pompadan değil tekerden kaynaklanmıştı. 2 patlayışın birinde dış lastik tam oturmamıştı. Araya sıkışıp patladı. Diğerinde ise jant çemberinin koruyucu lastiği kopmuştu. Bu sebeple patladı. Rahatlıkla şişirebilirsiniz.
Bu önerinizi lütfen gözden geçirin. Sizin şişirdiğiniz benzinlikteki hava pompasının kalibrasyonu tam olabilir fakat Türkiye’deki istasyonların %90ımda bu şekilde olmadığına neredeyse eminim 😊. Burayı bilgi kaynağı olarak alacak bir sürü bisikletsever arkadaş hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilir.

• Beğen
Tepkiler: aytu_14

aytu_14

Aktif Üye
Tepki
855
İsim
Ayetullah Kılınç
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Claud Butler
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bu önerinizi lütfen gözden geçirin. Sizin şişirdiğiniz benzinlikteki hava pompasının kalibrasyonu tam olabilir fakat Türkiye’deki istasyonların %90ımda bu şekilde olmadığına neredeyse eminim 😊. Burayı bilgi kaynağı olarak alacak bir sürü bisikletsever arkadaş hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilir.
Dediğim tek benzinlik için geçerli değildi. Şehirlerarası turlar yapıyorum. Neredeyse geçtiğim her ildeki benzinlikte max. psi'a göre ayarlayıp, tekerin basıncını ayarlamışımdır. Ama sizin dediğiniz kalibrasyon ayarı da önemlidir. Belki bana denk gelmemiştir.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
793
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SEL PER Ben de binmeden önce aracımın çakmaklığından çalışan Araç kompresörüyle şişiriyorum. Bunun bir zararı olur mu
Ben şahsi gözlemlerime dayanarak şunu söyleyebilirim. Araba lastiklerine hava basmak için üretilen cihazlar teknik olarak yüksek debi basmaya ayarlı, bu da bisiklet için uygun değil. Bunu açıklamak için önce DEBİ ve BASINÇ kavram farklarını göz önünde bulundurmak lazım. Bu cihazlar ARABA LASTİKLERİNE fazla miktarda hava basmak üzere kurgulanmıştır ama sonuçta fazla miktarda hava basmasına rağmen lastik basıncı ölçülünce basınç bisiklet lastiğine göre daha düşük çıkar çünkü araba lastiğinin hacmi fazladır. Ya da şöyle söylenebilir. Bu cihazlar her hava bastıklarında diyelim ki 3 litre hava basıyor olsun sonra bir durup basıncı kontrol ediyor bakıyor ki basınç eksik yeniden bir 3 lt. hava daha basıyor ve diyelim ki sizin bisikletinize siz 60 psi hava basacaksınız ve bu cihazın çalışmasına göre karşılığı 3,5 lt. olsun . Cihaz 3 lt. yi basıyor bakıyor ki eksik yeniden bir 3 lt daha basıyor (rakamlar sadece açıklama içindir) ama sonuçta bu tekrar bastığı 3lt. araba lastiği için herhangi bir sıkıntı oluşturmasa da bisiklet lastiğinde 3,5 lt. hava olması gerekirken birden 6 lt hava oluyor sonuç ya lastik gümlüyor ya da basınç gerçekleşti tamam diyor ama basınç doğru olmuyor. Onun için bisiklet lastiğine hava basacaksanız bence zorda kalmadığınız sürece bisiklet pompası ile basın. Benzinlikte bastıysanız da sonradan bir basınç ölçer ile kontrol edin

Son düzenleme:

emrecan35

Üye
Tepki
23
İsim
emrecan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Bmx
benzinlikte bisiklet tekerleği şişirmekte bi sıkıntı olmaz bence ben ordan şişiriyorum