Bel çevresindeki yağlar.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
o öndeki göbek çevresindeki:) litaratüregöre türk kasının Yerleşimi böyle (bakınız anatomia turcica:D :D )

Scudo

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sıkı bi diyetle o bel kısımındaki yağlarda gidiyor .. Ama işte irade ve cok iyi bi diyet yapmak lazım ..

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@R4UF

+1

ben de teşekkür ederim bilgiler için

Mr. Biggs

Üye
Tepki
41
En piside karının yan taraflarında kalan kısım..Ne zordur oraları eritmek yahu.
O kısmı çalıştırmak için yapılacak hareketlerde az ve zor gibi..

ilkerikier

Daimi Üye
Tepki
251
eğer bir salona gidiyorsan en iyi yağ antremanın sonunda yakılır ama o zaman da gücüm kalmıyor diyorsan önem verdiğin yeri ilk başa almalısın. mide hareketlerimi söyle yapıyorum. hiç ağırlık almadan ve mekik tahtasına da yatmadan yerde ayağımı geçirecek bi yer buluyorum önce düz mekik sonra yan dönüp sağ sol bel kısmı yağları sonra sırt üstü yatıp bacak çekme yapıyorum ve ondan sonra ara veriyorum. yani bunları tek sette ve yapabldiğim max sayıda yapıyorum. uzun süredir uyguladığım bir yöntem ve çok faydasını gördüm tavsiye ederim. ama tabi aşağıda bi yerlerde kas oluşurken üstteki yağları yok etmek için de sıkı bir diet ve yağ yakıcı koşu gibi hareketleride unutmamak lazım

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cok guzel paylasimlar tesekkurler, hepsini okudum,

adanali arkadasimizin dedigi gibi, en sona kalan bolge gobek ve bel cevresi, eger o gobek artik dışa dogru bombe yapmiyorsa ve yanlara dogru egildiginde o yandaki yaglar 2 parmaginin arasina gelecek sekilde :) fırlamıyorsa zaten işi bitirmişsin demektir..

kosu gercekten herseyin temeli, yalniz dikkat sakatlanmadan, saniyorum, bisiklet ve yuzmeye gore kosuda sakatlanma riski oldukca fazla. Ozellikle tabanlar, bilekler ve dizler ile bel bolgesi olabilir. Eger duzenli kosu yapan biri degilseniz, yavastan hatta yuruyerek baslamanizi oneririm. Daha kisaca mesafeler ve sonra arttırarak devam..

Tolgacım, bizim uzun soluklu bisiklet turlarina kosu turlarini da ekleyelim abi o zaman.. mesela aydos'da 1-2 saat hafif tempo dag kosusu bence canavar gibi olur ?

2 satirda yemek konusunda yazmadan gecmiycem: arkadaslar gercekten biraz irade lazim. en azindan kaliteli seyler tuketmek ve gereksiz hamallık yapmamak lazım benim gibi her buldugunu yiyerek :)yaklasik 2 senedir aynı kilodayım 70. 2-3 kilo daha vermek istiyorum ama mumkun mu ? ustelik belki hergun 1-2 saat antrenman yapmama ragmen ve gobek yaglari da gitmemekte direniyor, sebebi: bilincsizce yemek !

bir de arkadaslar, kondisyonunuz iyiyse yani kalbiniz ve kaslariniz kuvvetli ise, spor yaparken de o oranda daha "az" kalori harcıyorsunuz! Bu onemli. Yani kilolu ve ham bir adam 1 saat bisiklet binerek 1000 kalori harcıyorsa, iyi antrenmanlı birisi ornegin 600-700 kalori harcıyo. Bu da demektir ki, aslinda daha az kalori yani yemek girisine ihtiyac var.. AMA , tabi ki beslenmede "cesitlilik" ve " kalite" cok önemli.

Herkese az yagli göbekler temennilerimle..

Kerim

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@surfer

Kerim cim Selam,

Bir soru ve o sorunun çözümleri ancak böyle tatlı dille özetlenir , masaya servis yapılır ! ! !

Evet kaliteli besin ve çeşitlilik çok önemli . .Mutfağa bir digital terazi alıp besinleri tartıp ondan sonra yiyecem :)

Antrenmalara koşuyu ilave yapalım . .

Tüm forum sakinlerine yağsız vucutlar temennisiyle !

Tolga Gürgün

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Gürgün eğer diyetteysen ve antrenman yaıyorsan istikrarlı bir şekilde sanaşu supplementi öneririm. Fiyat olarak hem uygun hemde etkili . Hardline Cla-one .
Fiyat 100 kapsül 70 ytl netten bulabilirsin ..

Cla one ile ilgili bilgi ise :

Hardline Nutrition
CLA One

Pharmanutrients, 1978 yılında CLA' yı ilk olarak keşfeden Wisconsin Üniversitesi ile ortaklaşa olarak araştırmalar yapmış ve 1996 yılında dünyada ilk CLA ürününü, daha sonra 1999 yılında CLA ONE markası ile ikinci nesil CLA' yı (CLA ONE) piyasaya sunmuştur. CLA ONE piyasadaki diğer CLA 'lardan çok farklıdır.

Pharmanutrients firmasının kendi patentli üretimi CLA ONE, diğer CLA' lardan çok daha yüksek seviyede CLA içerir. FDA (Food Drug Administration) laboratuarları tarafından minimum %80 oranında CLA ve minimum %80 oranında aktif izomerleri (c-9, c-12, t-10 ve t-11) ve eşit miktarda C9,T11 ve T10,C12 izomerleri içerdiği onaylanmıştır. CLA ONE temiz ve berrak bir formdadır. Yabancı maddelerden arıdır. İlave alkol veya petrol bazlı maddeler içermez. Üretiminde en az seviyede yardımcı maddeler kullanılmıştır. Aspur bitkisinde bulunan linoleik asitten üretilmiş olup, en katı vejeteryanlar için uygundur.
Amerikalı üretici Pharmanutrients firmasının üretmiş olduğu CLA One, Türkiye'de Hardline Nutrition markasıyla piyasaya sunulmaktadır.

CLA Nedir ?

Tüm yağ asitleri gibi CLA 'da (Conjugated Linoleic Acid), en temelde karbon atomlarından oluşan bir zincirdir. CLA, esansiyel bir yağ asidi olan linoleik asidin konjuge izomerleridir. 18 karbon atomunun birbirine diğer yağ asitlerindekinden daha farklı bir şekillde bağlanmış olduğu ve bünyesinde 8 farklı izomer (aktif kompaund) bulunduran bir Omega 6 yağıdır. Yapı olarak Omega 6 yağı olmasına karşın, Omega 3 yağının etki ve faydalarınıda (kardiovasküler sağlığı ve kan dolaşımını desteklemek gibi) gösterir. CLA geviş getiren hayvanların etinde doğal olarak oluşan bir maddedir. Linoleik asit içeren bitkileri yiyen dana, koyun gibi hayvanlar, sindirim sistemlerinde bulunan Rumen bakterileri tarafından "Enzimatik izomerizasyon" adı verilen bir işlem sonucu, linoleik asidi CLA'ya çevirirler. CLA, bu hayvanların etinde ve süt ürünlerinde bulunur.

Yağ depolarını azaltan ve yağsız kas kütlesini artıran bir madde olan CLA, son yıllarda Amerika ve Avrupa'da vücut geliştirme sporcuları arasında çok yaygın bir şekilde kullanılan yeni bir sporcu gıdasıdır.

CLA vücudun insülin hassasiyetini artırır. Hem yağ depolarının hücre zarlarını, hemde kas hücre zarlarını canlandırarak, açılma kabiliyetlerini fazlalaştırır. Hücre zarlarının açılma kapasitelerinin fazlalaşmasıyla;

Yağ hücrelerinden yağın çıkışı,
Kas hücrelerine, insülin hassasiyetinin artması sonucu, yağ, glükoz ve diğer besinlerin girişi sağlanır.

Sonuç olarak, yağ depoları azalır ve kas hücrelerine girişi sağlanan yağ ve glükoz kasların çalışması için ciddi bir enerji kaynağı sağlar ve yakılır. Ayrıca, kas hücreleri içine giren besinlerde kasların çalışması durumunda yakılarak, kasları besler ve kasların büyümesini sağlar. Zaten, vücut geliştirme ile ilgilenen ve zayıflamak isteyen insanlar arasında, son zamanlarda, CLA 'nın bu kadar yaygın hale gelmesinin sebebi budur.

Kısacası CLA, yağ depolarını (özellikle karın ve bel bölgesinde birikmiş) küçülterek, yağsız kas kütlesini artıran bir kilo dengeleyici üründür. En iyi sonucun alınabilmesi için, bir egzersiz programı dahilinde kullanılmalıdır.

CLA'nın yapısında bulunan c-9, c-12, t-10 ve t-11 aktif izomerlerinin insan sağlığına çok olumlu etkileri vardır. Yağ yakımında, pisikolojinin iyileşmesinde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kanser oluşumunun engellenmesinde, glükoz seviyesinin dengelenmesinde, trigliserid seviyesinin azalmasında, kemik ve kıkırdak sağlığının iyileşmesinde CLA kullanımının önemli bir desteği vardır.

Nerede Bulunur : Süt ve süt ürünlerinin içinde bulunur. Özellikle hayvanların doğal otlaklar yerine yapay yemlerle beslenmesindeki artış bu yağ asitinin süt ve et türü hayvansal gıdalarda bulunabilirliğini azaltmış, dışarıdan beslenme desteği olarak alımını gerektirmiştir.

Kullanıldığı Durumlar : Abdominal bölge başta olmak üzere yağların yakılması ve kas oluşumunun ve büyümesinin sağlanması amacıyla kullanılır.

Yan Etkileri : Bugüne kadar CLA'nın oluşmuş yan etkisi görülmemiştir. İnsan gereksiminin 50 katı üzerinde paralel hayvan testlerinde hiçbir toksik etki saptanmamıştır.

Kullanımı : Gıda takviyesi olarak, yemekle beraber 1 porsiyon (1 jel kapsül) günde 3 defa veya sağlık uzmanınızın öngördüğü şekilde alınır. Chitosan içeren ürünlerle beraber kullanmayınız.

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@bisikletci

Bisikletçi kardeşim konuya olan ilgin ve paylaşımın için çok teşekkürler fakat herhangi bir supplement kullanmayı düşünmüyorum . .

Selamlar,
Tolga Gürgün

ertie

Üye
Tepki
1
Tolga Selamlar,

Biliyorsun ben de bir süredir zayıflama derdiğle uğraşıyorum. Benim de geldiğim son nokta koşmak oldu. Ancak benim gibi formsuz ve fazla kilolu olunca koşmak tam bir işkenceye dönüşüyor. Bu işkenceyi minimuma indirmek için bir kitaptan aşağıdaki programı buldum. Aklımda kaldığı kadarıyla aktarıyorum. Bu program haftada 3-4 koşu yapıldığında geçerli, toplam süre aşağı yukarı 30 dak. Burada önemli olan hızlı koşmak değil, sürekliliği arttırmak.

1. hafta

2 dak koşu 1 dak yürüyüş

2. hafta

3 dak koşu 1 dak yürüyüş

3. hafta

5 dak koşu 1 dak yürüyüş 4 dak koşu 1 dak yürüyüş 5 dak koşu 1 dak yürüyüş şeklinde devam ediyorsun

4. hafta

6 dak koşu 1 dak yürüyüş

5. hafta

7 dak koşu 1 dak yürüyüş

6. hafta

9 dak koşu 1 dak yürüyüş

7. hafta

15 dak koşu 2 dak yürüyüş

8. hafta

1 kerede 30 dak koşu

Koşu sonrası bir 3 dak cool down yürüyüşü eklersen iyi olur.

Ben 4. haftaya ulaştım.

Kitabdan hatırladığım kadarıyla koşmayı sevmek ilk başta oldukca zor , ancak bu işi 3-4 ay sürdürdükten sonra vucut alışıyor ve bir daha bırakmak istemiyorsun. Hatırladığım kadarıyla da ilerde süreyi de 60 dakikaya çıkarmak gerekiyor.

Tabii ki bir kere düzenli koşmaya başladığın zaman, kilolar da gidiyor, ilerde, yediklerin arttiği zaman bile vucut bunları yakıyor. Yani istediğini yiyip şimanlamamanın yolu koşmaktan geçiyor.

Selamlar

Ertuğrul

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@ertie

Programı kaydettim bile !

Acilen bir koşu ayakkabısı alıp hemen başlayayım bari.

Çok Teşekkürler ,

Selamlar . . .

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu hiç spor yapmamış birisi için geçerli bir program sanki .. Ve sanırım bu yazdığın antrenman programı koşu-yürüme bantlarında geçerli bir program ..

Gürgün iyi bir diyet mutlaka yapmalısın , sadece sporlada olmaz .. Bilirsinki en zor eriyen yağlar bel çevresindeki yağlardır . Onları eritmek içinse yağsız perfect diyet şart diye biliyorum .. Sadece koşu ile sınırlı kalma , mide kaslarınıda güçlendirki 3-5 hafta sonra kas gelişimin daha fazla enerjiye gereksinim duyarak daha fazla yağ yakılmasını sağlasın ..

Tolga Gürgün

Forum Bağımlısı
Tepki
2.142
Bisiklet
Pinarello
@bisikletci

Spor yapmamış demeyelimde uzuun bir süredir koşu yapmamış diyelim . .Tavsiyelerin için teşekkürler kardeşim .

bisikletci

Forum Bağımlısı
Tepki
380
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Selam gürgün bu konuyu bizim profesyonel vücut geliştirici bi abimize sordum kendisi izmir den tanıdık birisi yarışmalara katılıyor ..

Bu bel bölgesi yan yağlar için antrenman programımnı nasıl değiştireyim dedim , yani aynı sorun bendede var cunki bana dediği istediğin oranda koşu ekle , yürüyüs yaz , agır calıs .. Yağ yakmada en önemli olay beslenmedir .. Sen bseslenmeni ayarla günlük aktivitede bile yağ yakarsın ..

Yağ yakmanın birinci kuralı spor yapmak değildir beslenmeyi düzenlemektir .. Daha sonradan bunu spor ile desteklersen çözüme kısa sürede ulasırsın dedi .. Birde koşu yan yağları eritmez vücut yağ oranını düşüren bir antrenman seklidir ..

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Tüm vücuttan (bel karın öncelikli gidiyor) yağ yakmanın tek ve basit ucuz ve kalıcı çözümü:

Antrenman: hergün veya gün aşırı 2-4 saat bisiklet üzerinde kalmak, düşük nabız olması çok önemli: 120-140 nabız vücuda yağ yakmayı öğretir. Özellikle 3 saat ve üzeri eforlar direk karından belden almaya başlıyor. Uzun bisiklet sürüşlerinde 2. saatten sonra atıştırmak için kuru üzüm kayısı vs alın.

Yemek: şekerleri ve yağları azaltın özellikle şekeri neredeyse kesin ama meyve yiyin o da şeker ama iyi bir şeker ama abartmamak koşuluyla.
Yemekte en önemli ilke: 3 saatte bir az az yemek; mesela bir kase meyveli yulaf ezmesi veya meyva tabağı vs.

Proteini karbonhidratı ayırın: mesela et ile ekmek, pilav ile ton balığı beraber yenmeyecek. Bunların sindirim sistemi ayrıdır ve birbirinin tamamen tersidir, proteinler asidik , karbonhidratlar alkalik ortamda sindirilir ve protein ve karbonhidrat beraber alındığında sindrim süresi 2 misline çıkar ve enerjinizi çok düşürür.

Enerji veren canlı şeyler yiyin : mevyeler, sebzeler, tohumlar, salata vs vs

Akşam yemeklerini kaldırın veya çok azaltın 7 den sonra da pek bir şey yememeye çalışın

Lokmaları iyi çiğneyin: Besinlerin vücutta iyi sindirime hazırlanabilmesi için iyice ağızda iyice çiğnenip alkalin ağız sıvısı ile iyice karışması gerekir böyle olunca vücut bunları kolayca sindirip bol enerji verir, bol enerjimiz olunca da daha az yeriz, bir doktor çiğnemenin önemini belirtmek için şöyle demişti: yoğurt bile yesene 30 kere çiğne...

Bol su için: su beden için en iyi temizleyicidir ve bütün zararlı yan ürünleri vücuttan hızla atmaya yardımcı olur.

Psikoloji: Bunu neden yaptığınızı kendinize herzaman hatırlatın; daha iyi hafif sağlıklı bir vücut kendinize vereceğiniz en büyük hediyedir.

Bunları ben uyguluyorum ve çok kısa sürede mükemmel sonuç almaya başladım özellikle enerjim çok arttı ve ilginç bir şekilde önce karın ve belden incelmeye başladım...

• Beğen
Tepkiler: basar

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Hakan Yazman Bey, konuyu çok güzel özetlemiş, toparlamışsınız. Önerilerinizi bir tıp adamı olarak aynen onaylıyorum. Ben de bu beslenme ve yaşam tarzını son 5-6 yıldır hayatımda uyguluyorum. Faydalarını ben de bizzat kendimde gördüm ve görmeye devam ediyorum.

ilkerikier

Daimi Üye
Tepki
251
Ben de birşey ilave etmek istiyorum. ben uygulamıştım işe yarıyor ama tabi daha iyi bilenlerden yorum almak lazım.
spordan yarım saat kadar önce sade bir filtre kahve ya da espresso içiyorum özellikle kimyasal olduğu için hazır kahve içmiyorum. kafein metabolizmanın hızlanmasını sağladığı için kardio antremanımda daha çok yağ yakmamı sağlıyor. yağ yakıcı haplar yerine bunu uyguluyorum hem de antremandan önceki mayışık halimide canlandırıyor.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
bugünden tezi yok "tedbir zamanıdır"
çaylar şekersiz, sigara minimum, yemekler ekmeksiz, akşam ymekleri erken, yağlı yiyecekler benden uzak, protein ve karbonhidratlar ayrı olacak... akşamları da koşu denemeleri yapıalcak, olmazsa da yürünecek :)

teşekkürler bilgiler için...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bence herkes barfix çalışmayı seviyordur.Barfix çalışırken kendinizi yukarıya çktiginizde dizlerinizi de kendinize çekin.Ama bu bir karın kası çalıştırma yöntemidir.Beslenmeye dikkat edip sporla da kaslari aktive edersek.Enerji için yakılan yaglardan zaman içinde kurtulunur diye düsünüyorum.