Başlayalı 2 gün oldu yaptığım km'ler

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Fethi Uzun tarafından paylaşıldı.

1. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Evet 1 değil. Ben 3 km koşsam dağılırım ama 160 km bisiklet sürerim birşey olmaz. Atletizim daha çok kondsiyon ister daha zordur bence.

ProfessionaL bunu beğendi.
    Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Peki siz kaç yıldır çalışıyorsunuz ? ve çalışma biçimini bana söyler misiniz ? Eğer söylerseniz her gün sizin taktiğinizi kullanacağım

3. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Ben 1 senedir biniyorum. Haftalık 3 gün tur yaparım. Biri 130-160 civarı diğeri 40-50 bir diğeri duruma göre 80-120 arası değişir. Öyle kastığım yok yani. Şubat 1den bu yana 2400 km yol yapmışım çok değil. Sadece form düşürmüyorum o kadar.

Fethi Uzun bunu beğendi.
    Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Anladım fakat ben haftalık 3 gün uzun turlar yapamam 130-160 km.Yanımda arkadaşım yok ve bisiklet yolu da yok.Bodrum'u biliyorsunuzdur yazın trafikte bisikletçileri görmezlikten geliyorlar kazalar oluyor bana bir fikir verir misiniz ?

5. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    hocam bence bu dereceleriniz yalan bu kadar derece almis birisinin hele ki atlwtizmde at gibi cigerleri ve bacaklari olmasi birakin 2 km yi o formla cok rahat 50+ km ler sürebilir olmasi gerekiyor. bisikletle de alakasi cok yok biz de demir yığınları ile basladik.

Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İnanmaya bilirsin 2 yıl önce beden eğitimi öğretmenimle katılmıştım.Sonrada hiç bir sportif yapmadım ve göbekte çıktı

7. Alperen ERTEN

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    inanmıyorum zaten ama bisiklete devam ederek gercek başarılar kazanma yolunda size basarilar dilerim :)

AtakanSakin bunu beğendi.
  8. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ayrica benim bisiklette 300 tl lik bir.bisiklet

Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler
    tamam benimde 170

10. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Zaten bisiklet bisiklet yolunda sürülmüyor. Ben bisiklet yolu kullanmam hiç. Hep ilçeler arası yolculuk yaparım. Arkadaş olmasına pek gerek yok. Arkadaşsız daha iyi oluyor aslında kendi performansını görüyorsun. Bodrumu bilmiyorum malesef.

Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sizin deneyiminiz var bana bir çizelge söyler misiniz ? 7 gün boyunca nasıl çalışmalıyım fikrinizi almak isterim.

12. yuzuakyener

yuzuakyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Siz yeter ki sürekli binin yeter. Ben de uzun yıllar süren bir aradan sonra 30 küsür yaşlarımda döndüm bisiklete. Evli, çocuklu ve kilolu olarak :D İlk başta şöyle performanslı bir şekilde bakkala gidip gelsem kalbim güm güm atıyordu. Sonra okula gidip gelmeye başladım. 3km git 3km gel. Hafta sonları da arkadaşlarla 30-40km'lik turlara çıktık. Başlarda düz turlarla başladık sonra eğimi artırdık. Hiç hız telaşım yok. Bolu'nun harika manzaralarının tadını çıkarma telaşım var :D

2 hafta önce gözümde bir tabu olan Gölcük'e tırmandık arkadaşla. Toplam 15km'lik bir yol ve 5km'lik kısmında 800m rakımdan 1200m'ye çıkıyorsunuz. Oldukça dik bir rampa yani. O kadar rahat çıktım ki. Sallana sallana 2-3 molada vardık. Hiç yürümedik hep pedalladık. Şimdi dağ tepe tırmanıyoruz. Ormanlara girip tabloluk manzaralarda sürüyoruz bisikleti. Müthiş bir duygu.

Ben atletizm geçmişinizi yalanlamam çünkü bisiklet için kullanılan bacak kasları çok farklı. Koşu ya da diğer sporlarda çok az kullanılıyor. Bir de hamlık varken olabilir diye düşünüyorum. Forum harikadır ama bazı arkadaşlarımız çok profesyonelleştikleri için yeni başlayanları algılamakta zorlanıyorlar sanırım. İyi pedallamalar size.

Son bir iki öneri: Uzun mesafe sürün, gerekirse eğimi düşük tutun. Sürerken de mümkün olduğu kadar küçük vites tercih edip hızlı pedallayın. Hem performansınızı artırır hem de dizlerinizin sağlığına destek olur.

Fethi Uzun bunu beğendi.
    Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İşte aradığım cevap buydu çok çok teşekkür ederim.

14. AtakanSakin

AtakanSakin Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ilk bir hafta zorlanman normal düz yolda kullanmaya bak, kilonu düşürmelisin benim boyum 1.75, 55,60 kg arası gidiyorum o boya o kilo çok fazla.

15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Direk yokuşla antremana başlanmaz arkadaşım , önce şöyle bi 500-800 km düz yol sür , bacaklar bir toparlansın güçlen ondan sonra yokuşa başlarsın hafiften .

Fethi Uzun bunu beğendi.
  16. İsmail AKIL

İsmail AKIL Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Alperen bey ben baslayali 2 gun oldu bacaklarim agiriyor birde sigara alkolum yok fakat kesiliyorum gecmiste fitneess yaptim fakat bacak hic calismadim bacaklarim zayif duzelirmi acaba

17. Alperen ERTEN

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Fitness salonlarında 2 senemi harcadim ve kapalı alanda spor yapilmayacagini, kasli bir vucutla fit bir vucudun farkini ve ağırlık kaldirmanin, bacak basmanin nefes üzerinde cok az onemi oldugunu gördüm.
    Ilk baslarda tabiki de yanacak agriyacak kasilacak. henüz hamlik donemindesiniz. vücut kendini yeni bir boyuta hazırlıyor. cem abimin de dedigi gibi 500+km gibi bir yolu duzenli bir bicimde katettiginizde hamlik sürecinin baya baya üstesinden gelmiş olacaksınız. benim gibi kilolu iseniz yokuslarda daha bir de yeni oldugunuz icin cok zorlanabilisiniz.
    zamanla düzenli kullanimls hepsi olur.
    bir diger konu dayanikliliktir. bisiklet bur dayanıklılık sporudur. dayanıklılık gelisimi icin dogru teknik ve ayarlarla surusler yapmak gerekir.
    forumda Hakan Yazman abimin gerek yüksek kadans gerekse sağlık konularinda başlangıç icin guzel yazilari var. sadece hakan abimin degil bir çok kisinin paylaşımlari var. forumu aktif olarak takip eden biri bunlari anlar ve bilincli bir spor yapmış olur.
    bisiklet zamanla gelişen zaman isteyen nankör bir spor. 1 hafta bosta kalmak çok seyi değiştirir bazen eski arkadaşlarla bisiklet suruyoruz zamaninda benden iyi suren ama sonra isi gevsetenleri yokusta bile arkada birakabiliyorum. belli bie kondisyon koruma icin ben okula gidiste şehir içinde tempolu bir kullanim gösteriyorum ve hafta sonu da sert bir parkurla haftalik çalışma programimi tamamliyorum.
    sormak istedikleriniz soruları sorabilirsiniz bilgim yettigi kadar yardimci olmaya devam ederim..

Fethi Uzun bunu beğendi.
    Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim aklıma geldikçe soru soracağım

Fethi Uzun

Fethi Uzun Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkür ederim

İlginizi Çekebilir

3-1468594337431-m30jxc42k218-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
upload_2016-10-26_10-22-10.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...