Balık Avlama Sporu / Balıkçılık

Scudo

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Av, sadece dogada yaşam mucadelesi veren insan icin bir ihtiyactir, ama hayatta kalma riski taşımayan kişiler tarafından bu konu "avcilik sporu" olarak adlandirildiginda benim icin katliami cagristirmaktan öteye gitmiyor maalesef. Bir canliyi öldürmek nasıl spor olabiliyor?
Dünyadaki en katil canlı türü biziz maalesef
Ve bu kavramlar gundeme geldikce kendi türüm adina utaniyorum.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.572
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Amatör balıkçılık doğanın dengesini bozmaz, gırgır ve trol ile yapılan avcılık nedeniyle denizlerimizde ki balık popülasyonu ne yazık ki çok azalmıştır..

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.998
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Av, sadece dogada yaşam mucadelesi veren insan icin bir ihtiyactir, ama hayatta kalma riski taşımayan kişiler tarafından bu konu "avcilik sporu" olarak adlandirildiginda benim icin katliami cagristirmaktan öteye gitmiyor maalesef. Bir canliyi öldürmek nasıl spor olabiliyor?
Vegan/vejetaryen olmadıktan sonra, balık avcılığının eleştirilecek bir yanı yok. Tutulan balıklar yeniyor çünkü. Böylece, "zevkine öldürme" sınıfına girmiyor bu eylem.

Benim halen nasıl yasaklanmadığını anlamadığım, sırf atıcılık yeteneğini ölçmek, sapık egosunu tatmin etmek için, ayı, gergedan gibi hayvanları öldürmek... Bunun "öldürmekten zevk almak"tan başka bir açıklaması yok.

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.572
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yakında Mudanya 'dan bir tekne ile açılmayı ve kısmetimizi almayı düşünüyoruz ....

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Palamut akını var dediler. Sabahın 5.30'unda kalktık Bandırma'ya gittik. Sonrasında avcumuzu bir güzel yalayıp geldik.

İşte balıkçılık böyle bir şey, insana bol bol avcunu yalatıyor meret.

IMG_20220917_073120.jpg

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.293
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vegan/vejetaryen olmadıktan sonra, balık avcılığının eleştirilecek bir yanı yok. Tutulan balıklar yeniyor çünkü. Böylece, "zevkine öldürme" sınıfına girmiyor bu eylem.

Benim halen nasıl yasaklanmadığını anlamadığım, sırf atıcılık yeteneğini ölçmek, sapık egosunu tatmin etmek için, ayı, gergedan gibi hayvanları öldürmek... Bunun "öldürmekten zevk almak"tan başka bir açıklaması yok.
Yene konusunda sikinti yok, biz de yiyoruz, cümleten afiyet olsun :) ama spor kelimesi, yok be abi, olmuyor, uymuyor gercekten.
Tabiatinda kendi halinde zararsizca gezen bir hayvani öldürmek spor olarak adlandirilmamali. Spor bu degil.
Ki isin icinde ortantisiz güc ve esit olmayan kosullar var.

hasanazmi

Aktif Üye
Tepki
209
İsim
Hasan azmi
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Balıkçılık ve diğer avcılık sporları güzel şeyler. Tabi kuraliyla , etik değerleri ile yapıldığı taktirde. Balık tutmayı severim olta balıkçılığı da yaparim nadir de olsa kayıkla da acılırım. Yiyemeyeceğim kadar balik tutmam , cogü zaman tutamam da baliklar küçük ise hic denizden almam. Avcı dostlarım var hic bu kadar bilmem.ne vurduk dediklerine şahit olmadım diyenlerle işim olmaz. Doğadaki dengeyi gözetirseniz o dengenin bir parçası olursunuz. Yazik ki bu cografyada olduğu gibi denizleri talan ederseniz norvecten gelen balığı satarlar size. Yavruluktan cikmamis balik resimlerini filan paylasiyorlar bilmem kaç tame yakaladım diye sitelerde onlara lanet olsun.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.572
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olta balıkçılığından ücret alınsın' önerisi: Neden bedava olsun?
(link)

@necmeddin beyimiz belki zuhur edip yorumlar dedimdi...

Townsend

Üye
Tepki
17
İsim
Joshua M.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Single Speed
Balıkçılık ve diğer avcılık sporları güzel şeyler. Tabi kuraliyla , etik değerleri ile yapıldığı taktirde. Balık tutmayı severim olta balıkçılığı da yaparim nadir de olsa kayıkla da acılırım. Yiyemeyeceğim kadar balik tutmam , cogü zaman tutamam da baliklar küçük ise hic denizden almam. Avcı dostlarım var hic bu kadar bilmem.ne vurduk dediklerine şahit olmadım diyenlerle işim olmaz. Doğadaki dengeyi gözetirseniz o dengenin bir parçası olursunuz. Yazik ki bu cografyada olduğu gibi denizleri talan ederseniz norvecten gelen balığı satarlar size. Yavruluktan cikmamis balik resimlerini filan paylasiyorlar bilmem kaç tame yakaladım diye sitelerde onlara lanet olsun.
Sadece zevk ve keyifli anlar için balık tutuyorum. Çoğu zaman geri dönmesine izin verdim. Bir sebepten dolayı balık tuttuğumu göstermek için küçük bir miktar alıyorum)

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.814
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Olta balıkçılığından ücret alınsın' önerisi: Neden bedava olsun?
(link)

@necmeddin beyimiz belki zuhur edip yorumlar dedimdi...
Abi yıllar önce 20 lira verip amatör balıkçı belgesini zoraki aldım. Zoraki diyorum İlçe Tarım Müdürlüğünde o bürodan bu büroya derken 3. yada 4. kapı çalmamızda belgeyi alabilmiştim.
Hocamız konuya değinmiş ama devletteki prosedür farklı işliyor. Bizim milletin avcılığı ve atıcılığı hiç bir millete benzemiyor.
Adamın elinde bir olta belinde cephanelik şarjör boşaltmak için su kenarına gelmiş.:)
Adamın elinde bir olta ,sırtında kocaman iki aküyle sudaki bitkileri dahi yakacak elektrik kablolarıyla gelmiş.:)
Adamın elinde bir olta kollarında iki tane tüple suda ne kadar oksijen varsa yok etmek için gelmiş.:)
Adamın elinde bir olta sırtında bir çuval dinamitle suda var olan börtü böceği katledecek mühimmat ile gelmiş.:)
Adamın elinde bir olta ve iki kova acı kireçle ne var ne yok herşeyi zehirleyecek kimyager edasıyla gelmiş.:)
Adamın elinde bir olta ve şişme bir iç lastikle bir gırgır gemisine rakip olabilecek bir ağla gelmiş.:)
Adamın elinde bir olta kafada hiç akıl yok yemi bitmiş, birlikte balığa geldiği arkadaşına " Sende zaten akıl yok , beynin hiç çalışmıyor ,kafanı açıp beyninde biraz yem yapsak mı?" diye muhabbete gelmiş.:)
Yukarıda 3-5 madde de ağlanacak halimize ait olan ,gülünç hakikatlerin gerçekliğini anlatmaya çalıştım. Şimdi Sayın Hocamız bu tiplerden para almayı ve devletin kasasına sokmayı düşünüyorsa helal olsun demek isterim. :)
Uzaylılar tüm dünyayı istila etse son savaş bizde ki kıyı balıkçılarıyla olsa kalıbımı basarım kaybederler. Şimdi böyle bir zihniyetten vergi alamazsın. Harç yada haraç daha zor alırsın. Fakat bu tip insanlarla çevre için pazarlık yapabilirsin. 2 adet büyük poşet dolusu çöp getiren kıyı balıkçısına 100 gayme para verirsen tatlı,tuzlu ,akarı ,deresi veya nehri tüm sularımız ve kıyılarımız temiz olur.
Gerçek anlamda bir kıyı balıkçısına gelince değil vergi ,bir damla su veya çevre kirlenmesin diye ne istersen onu verir. Çoğu zaman başkalarının çöpünü toplamaktan balık tutmaya odaklanamıyorum. Benim gibi düşünen bir çok arkadaşım var. Fakat çoğunluğa göre çok çok azız. Ha bizden vergi alınacaksa Devletimize feda olsun.
Son olarak kıymetli Hocamıza bir tavsiye de bulunmak isterim. Su kenarında saydığım maddedeki arkadaşlarla olur da denk gelirse , fikrini beyan etmesin. Hocanın ciğerini söküp Yayın balığına yem yaparlar. Beyniyle ıstakoz veya yengeç avlamaya çalışırlar.:)
Devletin asli görevi vergi almak veya vergi koymak değil, sağlıklı nesiller yetiştirerek geleceği planlamaktır. Sularımız ve kıyılarımız ciddi tehdit altında. Bu sebeple ciddi önlemler almak zorundayız. İlk alınması gereken önlem Akedemisyenlerin akademik faaliyetlerine öncelik vermesi olmalıdır.
Balığı tutana ve tuttuğu balığa bir öpücük kondurup salana selam olsun. Sevgiyle kalın forum ahalisi ve çok kıymetli @cazci Cem ağabeyim.:harika:

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.572
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@necmeddin kardeşim, mizahi bir dille anlattığın şeyler çok önemli.
Biz çok çeşit balığı olta ile avladık, küçükleri suya bırakıp sadece karnımızı doyuracak kadarının tadına baktık. Böyle giderse ne avlanacak balık kalacak ne de avcılık..
Bu arada yıllık "Z Raporunu" merakla bekliyoruz.
Kestane kebap, acele cevap... :)

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
21.090
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
2 adet büyük poşet dolusu çöp getiren kıyı balıkçısına 100 gayme para verirsen tat..
Bizim millette böyle şeref yoksunu insanlar varken o 2 torbayı evinde doldurup yutturmaya çalışırlar.

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.793
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben de farklı bir konuya değineyim.

Ülkemizde bilinçli avcıdan cok bilinçsiz avcı var, bu maalesef ki bir gerçek. Bunun için elbette ki bir şeyler yapılmalı, ne yapılması gerektiğini yukarda saygıdeğer dostlar, abiler anlatmış.

Ancak bir başka vahim durum daha var: zehir!

Evet, fabrikalardan, evlerimizden tahliye edilen zehirler elini kolunu sallayarak akarsularımıza, denizlerimize akıyor ve bilhassa akarsu ve göllerimizde toplu balık ölümlerini beraberinde getiriyor.

Irmaklarımızdan yıllardır zehir akıyor ve gelen yetkililer toplumun gazını almak için kamera karşısında bir su örneği alıp gidiyor, devamında hiçbir şey yok.

Balık baştan kokar.
Siyasiler bu konulara ne zaman el atacaklar merakla bekliyorum.

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
2.028
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bizim millette böyle şeref yoksunu insanlar varken o 2 torbayı evinde doldurup yutturmaya çalışırlar.
Değerli büyüğüm @necmeddin sayesinde kafamda çakan şimşeklerle yine kıymetli büyüğüm @Cemal Ç. vesilesiyle olgunlaştırdığım memleketin işsizlik sorununu çözecek projeyi açıklıyorum;

Acilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde İstanbul Ömerli Barajı Çöp Toplama ve Geri Dönüştürme Daire Başkanlığı kurulmalı ve bir daire başkanı, 2 başkan yardımcısı, 2 danışman, 1 özel kalem, 1 sekreter, 5 bölge müdürü, 10 bölge müdür yardımcısı, 5 bölge müdür sekreteri, 50 bölge çöp kabul masası memuru, 100 çöp ayrıştırma ve geri dönüştürme işçisi, 10 güvenlik görevlisi, 10 özel şoför, 6 servis şoförü, 5 teknisyen, 8 o, 3 şu, 5 bu, .......... görevlendirilmelidir. Bunun gibi sadece İstanbul'da 5-6 tane baraj gölü ve Boğazlar'la Haliç dahil kıyı balıkçılığı yapılan 100'lerce saha var. Bu işlerin yapılacağı devlet dairelerinin binaları için oluşacak inşaat işi ihtiyacına hiç girmedim bile bakın.