Babam ve Oğlum

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
18 Kasım 2005'de gösterime giren ve yönetmenliğini Çağan Irmak'ın üstlendiği Babam ve Oğlum, sinemaseverlerin en çok bilgi indirdiği IMDB İnternet sitesinin Drama Bölümü Box Office listelerinde de başarısını perçinledi. Babam ve Oğlum, seyircisinden 10 üzerinden aldığı 8.7 başarı ortalaması ile dünyada en çok beğenilen 50 drama filmi listesine 13. sıradan girdi. Aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz listenin incelenmesinden görüleceği gibi şu anda 2005 yapımı hiçbir film 6 haftalık kısa süre içinde bu başarıya ulaşabilmiş değil...

(link)

Filmin konusu :

Böyle gollarımı açeydim iki yana… Tuteydim onu. Tuteydim onu ben… Gitme deyeydim, gitme. Onbeş sene evvelsi… Dureydim böyle Nuran… Tuteydim. Sarıleydim böyle evlâdıma, gitme deyeydim. Gitmezdi o vakıt… Galırdı… Ağzım dilim lâl oleydi.. Git deyen dilim kopeydi… Benim yüzümdeeeeeeeeeen…

Babam ve Oğlum, daha ilk sahnelerde sokakta doğum sahnesiyle seyirciyi koltuklarına mıhlıyor. İlerleyen karelerde 80'li yıllarda siyasi yazılar yazan Fikret Kuşkan'ın canlandırdığı gazeteci Sadık'ın, cezaevinde işkence görmesini, uykusunda gördüğü kabuslarla anlıyoruz... Sadık, yıllar sonra küçük oğluyla birlikte baba evine dönüyor... Çetin Tekindor'un canlandırdığı Hüseyin Efendi'nin oğluyla arası açıktır. Çünkü onu çiftliğin başına geçmesi için üniversiteye, İstanbul'a Ziraat okuluna göndermiştir. Ancak o babasını dinlememiş gazeteci olmuş, üstüne üstlük siyasi olaylara karışmıştır...

Sadık, şimdi küçük oğlu Deniz'le baba ocağındadır... Annesi, kardeşi, teyzesi ve çiftlik halkı onların gelişine çok sevinirler. Hüseyin efendi oğluyla konuşmak istemez ama, torunu Deniz'i çok sevmiştir. Küçük Deniz, kısa süre sonra dedesi ile babası arasındaki buzları eritir... Buzları eritir, eritmesine ama...

Babam ve Oğlum, küçük oyuncu Ege Tanman'dan, usta oyuncu Çetin Tekindor'a kadar, tüm oyuncuların mükemmel oynadığı, konusuyla, yönetimiyle son yıllarda izlediğimiz en güzel Türk filmi... Bu filmi mutlaka izleyin, ama sinemaya giderken de yanınızda mendil götürmeyi ihmal etmeyin...

• Beğen
Tepkiler: spint
Scudo

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955

evet kesinlikle.. yalnız izlerken yanınızda mutlaka bir paket mendil bulundurun...
teşekkürler süleyman abi.

Derya AKYILDIZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.666
Bilgiler için teşekkürler emeğine sağlık arkadaşım..:) Bu filme bende eşimle gittim;gerçekten söylediğin gibi oyuncular ve senaryoya söyliyecek birşey yok..konu zaten çokiyi yaşanmış gerçeklerden..Hele o olayın yaşanıp bitmesinden sonraki sahneler..öyle bir patlama sahneleri varki gerçekten tek kelimeyle "müthiş" ağlamamak mümkün değil..o sahnelerde sizinde ağlamalarınız patlamakta..geçişlerde güzel ağlarken birden gülebiliyorsunuz..bence bu filime,ben hiç ağlamam diyen arkadaşınız yada bir yakınınızla,iddaya girip gidin..bunu eşine kaybeden biri olarak söylemekteyim..üstelik filmede bunu ispat etmek için gitmiştim..ha..birde benden söylemesi mendil değilde havluya yakın birşeyler götürün yanınızda derim..:(

spint

Üye
Tepki
0
bu film bu forumda nasıl indiriliyor? yukardaki linkten başarılı olamadım.ilginize teşekürler

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781

Bu ve diğer filmlerin indirilmesi yasak. Sadece filmlerin tanıtımları yapılıyor, tartışılıyor, v.s. Yasal olmayan indirme v.b. uygulamalara forumumuzda izin verilmiyor doğal olarak

ilgin

Üye
Tepki
12
nasıl bir filmdir o ya ...
ağlamaktan beynim uyuştu....