Arkadaşlar okulu bırakmak istiyorum.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Selam..

Elektronik ve haberleşme mühendisliği okuyorum. Dgs ile girdim okula,daha önce 2 sene myo okuduğum için 2 sene okuyup mühendis olacağım. %50 bursluyum. Yıllık 10bin lira gibi bir meblağ alınıyor. Okul 2 sene de bitmez. Bitmez yani. 3-3.5 temizinden bitecektir.

Buraya ne yazayım ne diyeyim bilmiyorum ama ben okulu bırakıp,tekniker olup telekom gibi bir yere girmek istiyorum. Ve bunu yapabilme şansım yüksek. Yani çalışmak ve sporumu yapabilmek istiyorum. Boks ve bisiklet ile yakından ilgiliyim. Ve hayatımın her anını güzelce değerlendirmek istiyorum. Bilemiyorum daha da kafam çok karışık ve stresliyim.

Düşünün soru cevapları elimde ve çalışmıyorum. Lanet bir durum..

Konuşmaya ihtiyacım var.

Scudo

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
genç, okulu bitirdikten sonra memur olmaya karar vereceksen hiç durma şimdiden bırak. Okulu bitirdikten sonra 4 yıl okuduğuna değecek büyük hayallerin ve onları geçekleştirebilecek bilgi, birikim, donanım, görgü, cesaret, risk, azim, sabır, ilgi, inovasyon varsa vede okulu bırakırsan bisikletforum yazarlarının tamamının iki eli yakanda olsun derim.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Mühendislik ile ilgili zerre bir hayalim yok artık. Daha önce vardı,yapay zeka pek severdim.

Arkadaşlar bu hayatta her şey olabilir. Yeri geldi bok gibi şeyler yaşadım kendimce dibi gördüm yeri geldi çok tatlı şeyler yaşadım. Kaşarlanmak mı denir buna bilmiyorum. Doğa aşığıyım. Toprak ve hayvan ile ilgilenmek ya da ne bileyim sosyoloji gibi şeyler daha ilgimi çekiyor. Neyse bunlarda artık önemli değil.

Okulu parası için okuyorum artık. Mühendislik maaşı için. Ben böyle bir aile de büyüdüm. Ablam telekomda çalışır der" bak mühendisler şöyle para alıyor"küçüklükten beri bunu duydum.
Peki benim için doğru bu muydu? Para mı? Hayır. Elimdekileri satıyor,bağışlıyorum. Sadece yeteri olsun istiyorum. O sebeple lüks benim için önemli değil. Yani kendimi şuan nasıl ifade edebilirim bilmiyorum başım ağrıyor artık.

Bir iş saygı göreceğim,tatili belli olan. Ve bol spor istiyorum. Çok mudur?

Murtega

Daimi Üye
Tepki
519
İsim
Murat B.
Bisiklet
b'Twin
Burada kimse senin yerinde degil, dolayisiyla da hicbirimiz senin yerine karar veremeyiz.
Hayat boyunca karsilasacagin yüzlerce yol ayrimindan sadece biri bu. Ve gecmiste böyle yol ayrimlarinda cokca yanlislar da yapmis biri olarak yalnizca sunu ögüt verebilirim:
Yolun nasil göründügü degil nereye gittigi önemlidir.
Bu kararinin getirisini ve götürüsünü uzun uzun düsünmeden karar verme. Kararini verdikten sonra da hatir icin asla bundan dönme. Insanin sevdigi seyi yapmasindan daha büyük bir zenginlik ve kazanc yok.
Allah, hakkinda hayirlisini nasip etsin.

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
senin yerinde olmak isteyen dünya kadar insan var. emeklerine yazık edersin. okuyup mühendis olmak varken, telekom da-muhtemelen taşeron firmada- çalışmayı seçebilmek neden?

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

VolkanS

Daimi Üye
Tepki
121
Bisiklet
Ghost
Okulu bitirdim, atandım, yaptığım yükseklisansı yarıda bıraktım, bıraktığıma şimdi binpişmanım, tekrar yapmaya çalışıyorum ama derenin altından çok sular akmış, tavsiyem okulunu bitir ama hayallerinin peşinden koşmaya da devam et ama okulunu illa bitir.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Benim yerimde olmak isteyen bir çok kişi eminim ki aklından daha çok para daha çok tüketim dışında bir şey geçirmiyordur. Kafam karışık,çocukça konuşmak istemiyorum. Affınıza sığınıyorum saçmalamalarımm için.

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
Tabii ki çok değildir ama hayatının hangi bölümünde olursan ol her zaman zorluklarla karşılaşacaksın eğer bu zorluksa seni bu duruma getiren ben bir daha düşün derim. 'Para mı? Hayır. Elimdekileri satıyor,bağışlıyorum. Sadece yeteri olsun istiyorum. O sebeple lüks benim için önemli değil. Yani kendimi şuan nasıl ifade edebilirim bilmiyorum başım ağrıyor artık.' demişşin. Her insanın hayattan beklentisi farklıdır. Okuduğum dershanede efsane bir hocam vardır. Tüm ODTU nun tüm mühendisliklerini
tutturabilirken matematik bölümünü seçen ve sevdiği işi yaptığı için hiç pişman olduğunu düşünmeyen birisi. Ben derim ki bu yola girmeden neler başına geleceğini tek başına değil de bu konuda tecrübeli insanlara onların hayat beklentilerine bakarak karar ver. Nacizane görüşümdür haddimi aşarsam af ola ; iki yıl bu zorluğu çekmişsin bence iki yıl daha dayan. Mezun olduktan sonra yine istediğin işe girebilir istersen yine teknisyen olabilirsin. Ama daha seçilir ve daha dikkate alınır bir çalışan da olursun . Ve hayatındakı öncelikler bir gün değişirse buna hazırlıklı olabilirsin.

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Devir para devri, hayallerinin peşinden gitmek güzel fakat şu anda herkesin tek gayesi okuduğu bölümün ne kadar para kazandıracağı olduğudur. Amaç para kazanmaksa her şekilde para kazanılıyor fakat ne kadar geçinmene yardımcı olacak onu iyi düşün. Ben hayallerimin peşinden gidiyorum fakat besyoyu bitirmekle de iş bitmiycek sürekli para harcıyarak sertifika peşinde koşuyorum. Hayalleri gerçekleştirmek için ne yazık ki miktar önemli. İyi düşün taşın gönülsüzlüğün başlamış bölümün hakkında fakat okul bir şekilde bitiyor.

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Evet okul bir şekilde bitiyor çok güzel bir şey :) Mühendissin ve zerre bir şey öğrenmeden bitiyor. Bunları ilk kez düşünmedim 3. oldu bu ve artık bir çözüm bulmam gerekiyordu. Ya devam ya tamam zamanı kesinlikle. Dediklerinizi de düşünmeliyim..

Peki siz olsanız ne yapardınız? Doneleri elden çıkarın,direk kendinizi koyun.. sizin bölümünüz olsun her şey aynı. Siz ne yapardınız? Çünkü bazen mutlu olabilmek için sürüye uymak gerekiyor. Hep ters akıntı gidilmez ya!

mustafa tabanlı

Aktif Üye
Tepki
192
Onur arkadaşım,
Sakın karamsarlığa kapılıp anlık kararlar verme,çok yanlış yaparsın ,çok pişmanlık duyarsın ama iş işden geçmiş olur.sana nasihat vermek asla haddim değil ama yıllardır yaşadığım tecrübeler senin önünde güzel gelecek varken okulu bırakmanın hayatında yapacağın en büyük yanlış olduğunu söylüyor.sakın,sakın,sakın yapma bu hatayı.
sevgilerimle..

• Beğen

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
@mustafa tabanlı

Yaşadığım değil ama duyduğum tecrübeler Mustafa abiden yana...

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
Karamsar değilim. Anı karar vermek istemiyorum kesinlikle. Elimde bir diploma var teknikerim. 1500 liradan bahsediliyor, yeterli bu para. Para diyorum çünkü tüm nasiyatların altında para düşüncesi var. Evet mühendislik daha garanti,farkındayım. Ama bunlar önemli mi? Yani elinde ki sana yetiyor ise neden daha fazlası? Bunu sorguluyorum. Buyuklerimin hepsi bana nasihat verebilir. Başımın üstünde yeriniz var. Lütfen paylaşın..

Discovery cihazımdan gönderildi

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
Ailenle mi yaşayacaksın ? 1500 tlden cok daha az ücretle calisanlar var. Ama artan enflasyonu belki ileride kurmak isteyeceğin yuvani ciddi bir hesaplamayla ongormeni tavsiye ederim. Hepimizin hayalleri ve hayattan beklentileri farkli. Hicbirimiz senin yerine dusunemeyiz sadece karsilasabilecegin zorluklari söyleyebiliriz. Bence daha radikal bir dusunceyle ve hayatimizin her yerinde karsimiza cikan mantik yönüyle tartip karar ver. hangi şartlarda neler hissedeceğini uzun uzadiya dusunmeden karar verme. Ve hayallerine nasil daha kolay ulaşacağını düşünmeden karar verme

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Kısa vadede okulu bırakmak size hayalleriniz doğrultusunda bir yaşam getirecek gibi gözükse de uzun vadede ele alındığında okulunuzu bitirmek sizin planladığınız hayata ulaşmanızı daha kolay kılacaktır.

• Beğen

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Benden 4 yaş büyüksün abi diye hitap edeceğim , senin yerinde olmak isteyen gerçekten çok kişi var artık bu devirde sınavlar vs çok zorlaştı bence önce bitir sonra diploman bir köşede kalsın 4 yılda sürse bence devam etmelisin , ilerde pişman olacaksın çünkü . Ben bu sene üniversite sınavına hazıranıyorum ve bu işler çok zor seninde bildiğin gibi iyi has kazanmıssın bence bitirmelisin abi , sonra istediğini yaparsın zaten ; en azından benim düşüncem öyle ..

Saygılar..

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Bence tembelsin. Okumaktan kurtulup spor yapmayı düşünüyorsun. Hayatını paylaştırmayı öğrenmelisin. Okul, spor, arkadaşlar vs.

Tepki
15
Bisiklet
Bulldog
Kardeş , ne karar verirsen ver AMA SAKIN karar verdikten sonra , acaba böyle yapmasaydimda , şöyle yapsaydım ne olurdu, nasıl bir hayat yasardım diye tek bir gün bile düşünme.olan olmuştur. Yaşamaya devam..

HTC Vision cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Tekniker olarak çalışmak güzel bir ideal aslında fakat memleketikizde yeterlilikten önce diplomaya bakılıyor maalesef. Yarın tekniker olarak iş bulmak daha da zorlaşabilir, bu sebeple zorlansanız da okulunuzu bitirmenizi tavsiye ederim. Bendeniz Bılgisayar Mühendisi'yim, emin olun hemen her mecliste mesleki kabiliyetimden önce ünvanım ön plana çıkıyor.

• Beğen