Arka vites ayarı

EA1907

Üye
Tepki
6
İsim
EMRECAN
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ayni durumdayım. Bende de legarda 1821 var. Arka vitesler geniş dişlilere geçmiyor. Sadece 5-6-7. Vitesleri kullanabiliyorum. Dün video izleyerek yapayım dedim, daha da kotu ettim ? bu sefer öndekiler de bozuldu. 2den 1e geçmiyor, 3e alıp hızlıca 1e indiriyorum ??‍♂ İzmirde yardımcı olabilecek var mıdır?

Scudo
Tepki
0
İsim
Can
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
@makaram

Hocam biraz kendim oynamayla ayarladım. Vites geçişleri düzeldi şuanda ama başka bir problemim var. Arka teker dönerken çıt çıt diye ses çıkarıyor. Geri dönerken ses yok ama ileri dönerken çıt çıt diye ses çıkıyor.

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Red Wheelbarrow
Tel gerginliği ile oynayınca düzeltirisiniz muhtemelen. Vites geçmek istiyor ancak tel gerginliği uygun olmadığı için çıt çıt sesi yapıyor.

• Beğen
Tepkiler: makaram

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
bugüne kadar ARKA VİTES ayarını grafiklerle böyle nefis anlatan bir video izlememiştim..

içerik 5 bölümden oluşuyor;
1.bölüm: genel olarak olayı özetliyor..
2.bölüm: H-LIMIT vidasının ayarı
3.bölüm: arka vites ayarı
4.bölüm: L-LIMIT vidasının ayarı
5.bölüm: B-screw denilen vida ayarı

basit bir arka vites ayarı için her seferinde işi bilen bir ustaya gitmekten bıkmıştım..
nihayet olayın mantığını anladım ve arka vitesimin geçişlerindeki takılmaları düzelttim..

tavsiye ederim ?

Son düzenleme:

KOMA

Daimi Üye
Tepki
213
İsim
Sinan
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Klasik
Teşekkürler paylaşım için gayet detaylı

Tolga67

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Tolga67
Trek Fx 7.3 bisikletimin vites geçişleri sorunlu, arka aktarıcı (Avilio M 430) ayarını bir türlü yapamadık, yapamadık diyorum, bisikletçi, vites limit ayarlarını oynadıydı birde gerginlik ayarını yaptı, olmadıydı bir ara bakarız yine dediydi. Bisikletçiye getirmedim tekrar ben bisikleti elime aldım vites telini belki bir yerlerinde kırılma vardır diye yeni aldım yağlayıp montajını yaptım, telin geçişi boştayken gayet rahat yani takılma olmuyor bir sorunum yine düzelmedi, bisikletteki sorun vites düşürürken geçiş yapmıyor tel gerginliğini ayarlayınca vites düşüyor lakin bu seferde vites yükselmiyor gerginlik ayarıyla ya düşüşü ya çıkışı düzeltebiliyorsunuz. vitesi iki ileri bir geri yada iki geri bir ileri şeklinde kullanıyorum artık arka aktarıcıyı değiştirmeyi düşünüyorum. Oysa yeni bisiklet, sizce başka bir sorun olabilir mi?

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim bisikletin ruble de bu kadar olmasa da aynı hareketi yapıyor. Merak ettim araştırdım şimdi, videoda dediğine göre sorun göbek milinde veya bilyelerinde.

• Beğen
Tepkiler: redcat1.6slx

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@1911
Merhaba, hocam bugün yetkili servise götürdüm bana bunun normal olduğu söylendi. Siz değerli bisiklet kullanıcılarına sormak istiyorum. Bisikletim de kesinlikle bir sorun var mı? Ya da bu durum normal mi?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bence normal değil. Oradan bir iki bisiklet çıkarıp baksalarmış. Hepsi mi öyle sallanıyor acaba. Bazen sanki ilk defa bisiklete biniyormuşuz gibi muamele ediyorlar. Bu kendini bisikletçi zanneden zatı muhteremler bi bitmedi..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@1911
Bende ana fabrikaya mesaj atmıştım öğlen cevap vermişler görmedim. Görsem cevap verirdim. Onlar da sorun yok gibi bir şey söylememiş fakat servis raporuna göre değerlendirilir demiş. Mail attım buradaki servis çok kötü, İnşallah ana fabrika sorunumu halleder yoksa rapor 1.5 saatlik bir yol gideceğim rapor için. Bana bir şey yok diyip gönderdiler. Servistekiler arkadaşımız o yüzden şikayet etmek istemiyorum ama sonuçta biz de buna para veriyoruz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Babamın oğlu bile olsa işini eğer düzgün yapmıyorsa gerekenin yapılması lazım ki her şey olması gerektiği gibi olsun. Kimse kusura bakmasın çalışıp didinip bu bisikletlere para gömüyoruz. Varsa problemi sonuna kadar irdelerim. İrdelemeliyiz. İyi olması için hakkımızı aramalıyız.

Furkan B.

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Geotech
Vites geçişlerini kolaylaştırmak için bir miktar salınım normal diye okumuştum ama kesin bilgim yok. Benim bisikletimde de vardı. Gerçi ruble değiştirdim ondan sonra bakmadım. Kontrol edeceğim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@1911
Evet zaten ana fabrikadan bisikletiniz de sorun var gibi şeyler söylerseler gidip rapor lazımmış bu normal değilmiş derim rapor istiyor firma derim eğer yazmazsalar başka servise giderim o da yazmaz ise en son cimere şikayet ederim olur biter. Accell Bisikletin ürününe sahip çıkacağını düşünüyorum, en azından onlara problem var ise tarafınızca çözülmesini istiyorum diye ilettim. Bakalım ya Pazartesi cevap verirler ya da yarın. Ama daha bilgili arkadaşlardan da öneri bekliyorum. Bisikletim daha 7 aylık

@Furkan B.
Bakıp bana geri bildirimde bulunursanız çok sevinirim hocam. Eğer imkanınız var ise ufak bir video da yüklerseniz en azından ana fabrikaya bakın başka bisikletlerde bu sıkıntı olmuyor derim.

Furkan B.

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Geotech
@JRScarface Bence bu bir sorun değil. Alt grup setlerde doğal. Bir sorun yaratacağını da düşünmüyorum. Yine de bakınca haber veririm.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Furkan B.
Tamamdır bakalım fabrikadan gelen cevaba istinaden yolumu çizeceğim. 2013 Yılında yine forumumuz da normal falan demişler ama arkadaşın yüklediği video silinmiş. Göbek mili yamuk falan ya gevşemiş gibi cevaplar verilmiş. Ama sadece arka dişli değil disk fren olduğu için fren rotoruda sallanıyor bu şekilde.

Video.MOV dosyayı görüntüle

o da bu.

aslanefe

Üye
Tepki
63
bu bir sorun ama normal. vidalı rublelerde bu salınım doğal karşılanır,. kaset dişlilerde normal değil.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@aslanefe
Kaset veya vidalı nedir pek bilmiyorum. O yüzden soruyorum benimkisi vidalı mı oluyor?