Arka vites ayarı

andac207

Üye
Tepki
21
İsim
Andaç Atasayar
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Vites ayarınız varsa kadro kulağı yamuk olabilir. Benim Sedona 601'in orjinali 2x8 2300 setli. Ben ön ve arka aktarıcıyı 105 5700 ile değiştirdim. Neden böyle yaptın dersen bisikleti 2.el aldım ve göbekleri 105 5700. Bende hazır en pahalı parça elimizdeyken seti tamalıyayım da bisikleti satarsam fiyatı şişireyim istedim de STİ kolları alamadığımdan 8'li sistemde kalacağız gibi. Neyse. Sonuçta olmaz denilen birşeyi yaptım. 10'lu aktarıcıyı 8'li sistemde kullanmama rağmen bu sorunu yaşamıyorum. Kadro kulağından başka açıklaması yok gibi ?

Scudo

hardwrestler

Aktif Üye
Tepki
214
İsim
Yusuf
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@andac207 Ben eski rublede bunu yaşamıştım. Hatta bu yüzden ruble değiştirdim. Şimdi tekrar olmaya başladı. Herhalde vites ayarından oluyor! Ruble ağır yükte dişli artırması bana mantıklı gelmiyor. Bakalım usta ne diyecek.

Tepki
4
İsim
Tolga Güngörmüş
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar vitesi ayarlıyayım dedim iyice kötü oldu 9. vitesten sonra daha çok gidiyor ve kadroyla ruble arasına sıkışıyor. Ben bu ayarı nasıl yapıcam videolari izledim ilk başta vites telini gevşetin sonra vidaları ayarlayın diyor ama vites telini vites kolundan mı ayarlıyacağım yoksa akatarıcıdan mı ?

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.784
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TolgaGungormus limit vidalarindan ve tel gerginlik aylarından olacak ama ha deyince olmuyor, insanı fıtık ettiği olmuştur.
Arka rublede vites en buyukteyken (en küçük dişli) H vidasi ile limit belirleyin.

Tepki
4
İsim
Tolga Güngörmüş
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@TolgaGungormus limit vidalarindan ve tel gerginlik aylarından olacak ama ha deyince olmuyor, insanı fıtık ettiği olmuştur.
Arka rublede vites en buyukteyken (en küçük dişli) H vidasi ile limit belirleyin.
Peki ya vites gerginliğini nerden ayarlıyacağım her iki taraftan mı ? ben ikisiylede oynadım :( naasıl düzelticeğim bilmiyorum

amasseia

Forum Bağımlısı
Tepki
3.784
İsim
Ali
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@TolgaGungormus Vites kollarinin orda ayar vidasi varsa ordan yapilacak ilk olarak. Arka aktarici uzerindeki tel gerginlikle oynandiysa duzeltmek daha zor oluyor.
Geziniyo bisiklet kanalında ayrintili olarak anlatilmis, ordan ayrıntılı bir sekilde izleyin.

• Beğen
Tepkiler: Cemal Ç.

z_g_h

Daimi Üye
Tepki
494
İsim
Ziya
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Her iki vitesi de en büyüğe alın. Ön 3 arka 9 misal. Arka aktarıcıdaki tel vidasını gevşetin. Vites telini ne gergin ne boş olacak şekilde orta şekerli yerleştirin. Bu arada 2 vida var biri en küçük biri en büyük ayarı. Küçük diş ayar vidasiyla oynayın aktarıcı hareket edecek. Rubledeki en küçük dişli ile aktarıcıdaki dişlileri birbirine hizzalayin. Sonra vitesleri 1 e çekip büyük dis ayarını yapın. Yük yokken ne kadar ayarlı gibi olsa da binince sapitabilir. Bisikletin tepkisine göre ayarı düzeltmek gerekecek.

Tamuel

Üye
Tepki
0
İsim
Mustafa
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
merhaba arkadaşlar
bisikletimin zincir atınca arka aktarıcı ayrıldı.
model; shimano rd-tx55, yapmaya çalıştım. yapamadım. yapılabilir mi? yenisini mi alayım, yenisini alacak olursam, aynı modelin farklı bağlantı kulakları var. uyumlu olur mu?

7802c874-cbd4-4366-81a3-8bfeafeb579d.jpgc222e6a7-05f4-45b5-84b6-ab53de51e3d0.jpgd543e60e-c24f-45f9-80a3-2eec1037d4ce.jpge089ae0c-e14f-4811-a843-b89ad59ece34.jpg

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Eksik parçalar var gibi
Adsız.png
şu işaretli parçalar nerde birde o setten ayrı duran ayağın karşısında işaretlediğim dişileri tutan benzerinden olması lazım, civatalarında da eksik yoksa tamir olur gibi duruyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)link hata verdi. Çok aşırı pahalı bir parça değil.

Tamuel

Üye
Tepki
0
İsim
Mustafa
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eksik parçalar var gibi
222625 dosyayı görüntüle
şu işaretli parçalar nerde birde o setten ayrı duran ayağın karşısında işaretlediğim dişileri tutan benzerinden olması lazım, civatalarında da eksik yoksa tamir olur gibi duruyor.
parçalarının hepsi tamam. iki tane plastik dişlinin olduğu parçayı, mekanizmaya takabilmek için ben bazı parçaları ayırdım.
0f26abb7-0255-436d-9c72-f18f91f9f687.jpg

bu parça ana mekanizmaya herhangi bir vidayla ya da benzer bir şeyle takılmıyor. perçine benzer çakılmış. ben içine takıyorum ancak perçin gibi şişirip sıkışmasını sağlamam lazım. onu yapamıyorum.

62078b21-8549-49bf-a37a-877211262dc9.jpg

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
Dişliyi tutan vidayı sıkınca tutmuyormu o parçayı
Adsız.png
sarı işaretli yere girmesi lazım vidanın
Adsız2.png

Aktarıcı dişlisi ile vidasının ayak kısmını tutuyor olması lazım, vidayı sökünce bendeki deore sette iç taraftaki ayağı aktarıcıya bağlayan ikinci bi vida var perçinli değil, daha önce altus vardı ondada aynıydı

• Beğen
Tepkiler: trainspotting35

mustafamrt

Üye
Tepki
12
İsim
Mustafa Mert K.
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
arkadaşlar 2. elden bisiklet aldım ucuza ancak fren ve vites ayarları bozuk. Sorum şu, zincir en küçük dişlide, tel bollanmış vites atmıyor. Ancak ileri doğru basınca pedala hareket etmiyor, geriye ediyor. Sorun nedir?

*fren pabuçlarını fazla mı sıktım acaba tekerlek elle dönüyor zor?

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar 2. elden bisiklet aldım ucuza ancak fren ve vites ayarları bozuk. Sorum şu, zincir en küçük dişlide, tel bollanmış vites atmıyor. Ancak ileri doğru basınca pedala hareket etmiyor, geriye ediyor. Sorun nedir?

*fren pabuçlarını fazla mı sıktım acaba tekerlek elle dönüyor zor?
Elinle pedalı çevirmek dışında normal şekilde sürmeyi denedin mi ?

mustafamrt

Üye
Tepki
12
İsim
Mustafa Mert K.
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Superevo pabuçları aşırı sıkmışım heralde bollaştırdım şimdi pedalla birlikte dönüyor. Şuan ama vitesin ter gerginliğini ayarladım, ancak vites kolunu atınca vites değişmiyor. Teli elimle oynatınca değişiyor ama vites kolu oynatamıyor. Vites kolu bozuk sanırsam sizce de öyle mi?

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti

mustafamrt

Üye
Tepki
12
İsim
Mustafa Mert K.
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Superevo riverside 120 var ben de. Btwin'in kendi vitesi
@Superevo pabuçları aşırı sıkmışım heralde bollaştırdım şimdi pedalla birlikte dönüyor. Şuan ama vitesin ter gerginliğini ayarladım, ancak vites kolunu atınca vites değişmiyor. Teli elimle oynatınca değişiyor ama vites kolu oynatamıyor. Vites kolu bozuk sanırsam sizce de öyle mi?
hızlı cevap lazım lütfen..

Son düzenleme:

Superevo

Daimi Üye
Tepki
339
İsim
Arif
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mustafamrt hahah hızlı cevap lütfen mi ? sana yardım etmeye çalışıyorum btwin müşteri hizmetlerinde çalışmıyorum dostum. vites kolun bozulmuştur değiştir düzelir.

mustafamrt

Üye
Tepki
12
İsim
Mustafa Mert K.
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Superevo stres yaptım o yüzden yanlış anlama, teşekkürler yanıtın için

Tuncay_D

Üye
Tepki
87
İsim
Tuncay D
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
S. A. Bende de riverside 500 var, yaklaşık 1 ay önce ikinci el olarak aldım, aldığımda vites kolu bozuktu, bisikleti bir süre kullanıp satacağım için sağlam ikinci el vites kolu baktım ama bulamadım ve sıfır Shimano acera m3000 vites kolu aldım, bugün taktım ve ayarları yaptım, riverside 500 ile uyumlu, malum sokağa çıkma yasağı var, henüz binip denemedim ama el ile yaptığım ( pedal çevirme, vites geçişi v. S.) denemelerde doğru ayarı tutturdum, bir sıkıntı görünmüyor şu an. Eğer sorun gerçekten vites kolundaysa shimano acera lar uyumlu bilgin olsun..