Arka vites ayarı

Scudo

efeozata

Forum Demirbaşı
Tepki
764
İsim
Efe
önce kadro kulağının mı, aktarıcının mı yamulduğunu tespit et. aktarıcının doğru oturduğunu da kontrol et ondan sonra düzeltmeye çalış. bisiklete takılıyken düzeltmeye çalışırsan kulak yamulabilir dikkat et.

• Beğen
Tepkiler: Vedelii

Vedelii

Üye
Tepki
31
@efeozataDün akşam baktım; Zinciri falan da sökemediğim için (ekipman yok) en iyisi bir bisikletçiye götüreceğim.

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Elle aşırı abanmadan düzeltilebilir. Defalarca yaptığım şey. Düzeltip kontrol edin. Tam düz durana kadar birkaç seferde düzeltilir. Bir kerede abartılı güç uygulamayın yeter.

AbM8o

Üye
Tepki
0
İsim
Abdullah
Bisiklet
Bianchi
Ben bisikletimi kullanırken 5. Vitesteyken 6ya atmaya başladı.
Bende sıcaktan dolayı ayarı bozulduğunu düşündüm. Ama vites ayarını düzeltirken fark ettim ki yamulmuş.
Parçanın modeli shimano tourney mf-tz21 zaten değiştiricem ama neden yamulabilir.

Dosyalar

thieft3000

Forum Demirbaşı
Tepki
439
İsim
tolga
Bisiklet
Mosso
@AbM8o senin en küçük dişlide de ufak bir yamukluk var sanki, vitesi sürekli çarprazmı kullanıyorsun

heavystick

Üye
Tepki
26
İsim
Oğuz Öztürk
Bisiklet
Giant
Arka aktarıcımın makaralarını temizlemek için söktüm. Her şeyi geri taktıktan sonra fotoğrafta işaretlediğim yere zincire sürtmeye başladı. Bu neden olabilir?

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhaba,

arka değiştiricimin tel gergi ayar vidası yalama olmuş. işlev görmüyor sanırım. sanırım gerginliği yeterince azaltamadığımdan dolayı H vidası da belirli bir noktadan sonra pozisyon değiştirmiyor ve tama aşağıya inmiyor. son 2 vitese (9-10) geçmiyor. telin vidasını açıp biraz gerginliğini o şekilde alsam düzelir mi acaba? o yalama yer değişir mi?

yardımcı olabilecek kimse var mı? :(

Tepki
2
İsim
yusufe eren altım
Bisiklet
b'Twin
bisikletim katlanır btwin hoptown 320 bisikletimin bu sesinden şikayetçiyim sizce bu sesin nedeni nedir ?

bysutcu

Aktif Üye
Tepki
208
İsim
Yusuf Emre
Bisiklet
b'Twin
@yusuferenaltım

Hocam videolar tam net değil ama çıkan sesin üç sebebi olabilir.
1 Bisiklet zincirini periyodik olarak yağlamazsanız atlama yapabiliyor.
2 Aktarıcının geçişleri tel ile sağlandığı için hava koşullarına göre esneme germe yapabiliyor vites ayarı kaçmış olabilir.
3 İhtimal vermiyorum ama bir tıkırtı duydum pedal çevirirken pedaldan gelmiyorsa o ses göbekte boşluk olabilir.

Tepki
2
İsim
yusufe eren altım
Bisiklet
b'Twin
hocam ağrıda oturuyorum yazın sonlarında aldım aldığımda vites ayarları vs bozuktu yaptırdım yağlattım zinciri o günden beri uğraşıyorum düzelmiyor bu ses temizledim yağladım fayda yok en son burayı buldum yorumunuz için teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: bysutcu

Civilheros

Üye
Tepki
0
İsim
Anıl
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaşlar merhaba, bende bianchi leopard bisiklet var. Shimano arka vites var orjinal fabrika çıkışlı. Aldığımdan beri sıkıntı vardı ayarında. Bisikletçilerde tam anlamıyla ayarlayamadı. Uzun zamandır kullanmıyordum. Vitesi internetten videolarla ayarlamaya çalıştım ama ayarlanmıyor. 1 den 7 ye kadar geçiyor ama geri dönüşte 7 den 5 atlıyor sonra 3 atlıyor bu şekilde sorunlar var. Bisikletçi de arka aktarıcıda ki yay esnekliğini kaybetmiş dedi o yüzdendir. İnternette bu yayı arattım ama bulamadım. Sizce dediğinin doğruluk payı var mı? Bu yayı bulamazsam arka aktarıcı almak zorunda kalıcam. Bunuda pek istemiyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

OğuzAytar

Aktif Üye
Tepki
19
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
Merhabalar. Aktarıcımın aşağıda belirttiğim yerde minik bi boşluk olmaya başladı. Sürüşte etkisi yok fakat arazide vs endişelendiriyor. Bi çözümü var mı ne yapılabilir? Aktarıcı ömrünü doldurma yolundamı? Yoksa bi çözümü var mı?
195531

OğuzAytar

Aktif Üye
Tepki
19
İsim
Oğuz
Bisiklet
Salcano
@OğuzAytar
Bu konu hakkında fikri olan var mı acaba?

grevıl

Üye
Tepki
62
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@Civilheros

Yaylar (iki tane var) zamanla esnekliğini bi nebze kaybeder ancak büyük ihtimalle sizin asıl probleminiz kadro kulağının eğrilmiş olması. Eğer bu usta kadro kulağını kontrol etmediyse başka bir ustaya gidin.

Tepki
0
İsim
Can
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Bianchi
Merhaba arkadaşlar geçen hafta aldığım bisikletimle dün ilk kez gezintiye çiktım ve arka aktarıcıyı hafifçe sürttüm. Bunun sonucunda bisiklet ilk 3 vitese girmemeye başladı. Galiba ayarı kaçtı dedim ve internetten izlediğim videolarla ayar yapmaya çalıştım ama nafile. H ve L vidalarıyla oynadım ama ayar tutturamadım nerde hata yapıyorum bilmiyorum.

Bisiklet Mosso Legarda 1921

Arka aktarıcı shimano altus

Yardım edebilirseniz çok memnun olurum.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
gergi vidası gevşemiş olabilir. aktarıcı ya da aktarıcıyı kadroya bağlayan kulak eğilmiş olabilir. uzman desteği almanızı tavsiye ederim.