Arka vites ayarı

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Gevseyen vites tellerinden kaynaklaniyor olabilir, veya telleri tutan yerlerde bir gevşeme vardır. Tamirciniz halleder merak etmeyin zamanla olabilen şeyler...

Scudo

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Bende de aynısı oluyor ayar yapıcam.Ayar yapınca geçecektir muhtemelen

• Beğen
Tepkiler: Arseyus

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Arseyus Eğer durup dururken kendi kendine vites düşüyorsa ki muhtemelen büyük dişliye değil küçük dişliye ise kuvvetli ihtimal vites teliniz gevşemiştir ya da aktarıcı üzerinde iyi sıkılmamıştır...Bu olduktan sonra daha büyük dişliye geçirmeyi deneyin...Eğer geçiyorsa bu seferde vites kolunda bir kaydırma söz konusudur...(Tabii bu yazdıklarım sürekli tekrarlayan durumlar ise) Bunu ustaya mutlaka bu şekilde anlatın...Çok kafanıza takmayın halledilemeyecek problemler değiller ;)

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Mesajlarınız dikkate alınmıştır. Bu arada @SerkanH Hocam doğru vites kullanımını biliyorum yalnız 24 vitesli bir sistemde orta 2 de iken arkayı zaman zaman 2 ile 7 attığında oluyordu bu durumdan ortaya bir sıkıntı çıkmış olabilir diye dusunuyorum ama abartılacak kadar bir sorun olduğunu sanmıyorum dolayısı ile bakıma götürürken burdaki mesajları dikkatealarak gideceğim sağolsun teknis servisimiz anlayışlı insanlar.

• Beğen
Tepkiler: SerkanH

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@BF Okuru Fırat'ında söylediği gibi ön vites telinin gevşekliğinden kaynaklanıyordur büyük ihtimalle.Daha önce yaşayarak tecrübe etmişliğim vardır.

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Candan Biberci
Demin dikkat ettimde zincir ile ön aktarıcı bir birbirine cok yakın anlam veremediğim ise bu ayarların nasıl bozulduğu..

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Yeni yada eski herşeyin zamanla ayarı kaçabilir.
Sadece mekanik değil insanların bile ayarı kaçıyor çoğu zaman :)

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Arseyus yeni bisikletlerin vites ayarının oturma süreleri vardır. Zaten 30 günlük bakım kuponları tam olarak bu yüzden veriliyor.
bakımdan sonra sorun kalmaz. bisikletinizde bir arıza yok. sadece tel gerginliklerinin ayarlanması gerek

• Beğen

Arseyus

Daimi Üye
Tepki
213
@Serkan Mıstınoğlu
Hocam genel anlamda bisikletten memnunum. Sadece vites ayarları ileride sorun çıkarır mı diye canımı sıkıyor biraz sanırım teknik anlamda bir şeyler öğrenmek lazım zira bu bisiklet elbet birgün garantisi biticek.. Aleminyumdan ibarette olsa bilgisayarlara oranla teknik anlamda çok kafa ağırtan bir iş bisiklet :)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Arseyus vites ayarı yapmanın birsürü videosu var, izleyip fikir edinebilirsiniz aslında

• Beğen

apol

Üye
Tepki
1
İsim
Abdulkadir
@Ufuk Şahin Merhabalar mükemmel yazınız için teşekkür ederim.

Lakin resimler görünmüyor. Lütfen resimleri gözden geçirin.

Not: galaxy note 4 telefonun kendi mobil tarayıcıyla göremiyorum.

muratcelen

Üye
Tepki
47
İsim
Murat Çelen
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar, dün bisikletin zincir temizliğini her zamanki gibi yaptım. zinciri taktıktan sonra birinci viteste bir ses geldiğini duydum. vites ayarlarımda herhangi bir problem yoktu! daha sonra vites telini sertleştirerek sorunu düzelttim! fakat bu seferde pedalı ters çevirdiğimde arka aktarıcı titriyor gibi oluyor ve bir ses çıkartıyor! aktarıcıyı elimle hafif aşağıya bastırınca ses ortadan kalkıyor! Tel sertliğini artırınca sorun değişmedi, acaba vites ayarında sorunmu var dedim ayarlarınıda değiştirdim, L vidasını sıktım olmadı, açtım olmadı, sizin öneri ve fikirlerinizi merak ediyorum. en kısa sürede bisikletçime gitmeyi düşünüyorum forumdan da yardım çıkazsa. şimdiden herkese teşekkürler.

Edit: sorunu çözdüm arkadaşlar! aktarıcının kadroya bağlandığı noktada bir vida var. o vidayı sıktım ve sorun ortadan kalktı.

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
Xt nin üzerinde h ve l nin haricinde bir vida daha var o ne işe yarıyor

m.kılıç

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Giant
bende shimano acera var 3x8 arka vitesin ayarını yapıyorum bir iki tur götürüyor sonra yine bozuluyor sıkıldım devamlı ayar yapmaktan dedim şu kolu bi açayım bakim belki orası bozuktur yağlayım filan dedim ama bu japon manyaklar nasıl vidalamışlar onu ya vida yalama oldu tornavida kırıldı yağladım filan fayda etmedi. şimdi ben bu arka vitesi napim arkadaşlar bi akıl verin. bağcılar parsellere yakın sağlam işinin ehli bisikletçi tavsiyenizde varsa alim. deore set bakim dedim komple değiştirim oda ne kadar pahalıymış ya yeni bisiklet alsam daha iyi

kpln16

Üye
Tepki
3
İsim
Ali Göktuğ Kaplan
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar...

Benim bisikletim Btwin triban 500 ve ben bisiklette vitesi 3.vitese attığımda rublede 4.dişliye atıyor ve 3.dişli hiç kullanılmıyor...

bunun çözümünü bil varsa söyliyebilirmi şimdiden teşekkür edirim :)

Tepki
0
İsim
Yagami
Bisiklet
Bianchi
Benim bisiklet bianchi aktarıcı bozuldu adam taktı memnun değilim hiç orjinal ile olmuyor bir değil adam dedi aynı verimi alırsın yok olmuyor zincir uzun geliyor az mesela ben sürmeye kalksam boşluk var zincirde sanki orjinal de bu yoktu ne yapmam gerek?

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.103
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar bugün arka göbek ve rubleyi değiştirdim. Eski rublede ilk iki dişli 28-24 iken yeni rublede 32-26. Aktarıcım Tourney serisi TX55, vites ayarlarını düzgün yaptım, düzgün derken geçişlerde sıkıntı yok, zincir ruble ile jant arasına da düşmüyo. Ama ilk 2 viteste aktarıcı çok ses çıkartıyo, sorunu L vidası ile çözemedim, olabilecek optimum noktasında, daha sonra zincir janta kaçıyo. Aktarıcının üst dişlisi ruble dişlisi üzerinden gidiyo, elimle hafif indirsem ses kesiliyo, sorun göründüğü kadarıyla bu. Onu da uzaklaştırmak için B Gerginlik ayar vidası varmış (zaten başka vida da kalmadı oynayacak). Onu da ne kadar oynadıysam değişme olmadı. Vidayı resimde kırmızı daire içine aldım. Fikri olan var mı?