Arka diskteki sorun.

NaKe

Üye
Tepki
7
İsim
Namık K. K.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Öncelikle herkese merhaba.
Benim sorunun şu. Bisikletin frenleri avid juicy 3 ve arka diskte tam olarak belirleyemediğim bir sorun var. Geçenlerde bisikleti yıkamış sonra zincirlerini yağlamıştım ve ondan sonra arka disk fren çok az tutmaya başladı. Yavaşlatıyor ama çok az ve arka fren sıkılıyken bisiklet tam duracağı zaman da caart diye ses çıkartıyor. Ben sanıyorum ki yağ bulaştı. Diskleri kolanyayla sildim yine aynı. Bir konuda da balataların içine yağ bulaşmışsa temizleyin deniliyor ama balatalar nasıl açılır bilemiyorum ve bir de balatalar açılınca kablodaki yağ boşalır mı?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
NaKe balataları açmak demeyelim de çıkartmak diyelim.
Temizlemek için bir çok yöntem var ancak bence en etkilisi cif diye bilinen sıvı krem bulaşık deterjanları.
Hem diskini, hem de kaliperden çıkardığın balataları (ki yağ boşalmayacak merak etme) cifle temizle ve durula. Bu işlemi 3 kez tekrar et özellikle balatalar için. Eğer balataların yağı iyice emmemişse bu yöntem oldukça işe yarar. Ancak kimi durumlarda balatalar yağı komple emdikleri için her ne kadar temizlesen de sorun yine ortaya çıkacaktır. Böyle durumlarda tek çare balataları değiştirmektir.
Forumda arama yaparsan daha detaylı bir anlatım da bulabilirsin.

NaKe

Üye
Tepki
7
İsim
Namık K. K.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Teşekkürler Halil abi balataları açmak yazmışım:D Bilgiler için sağol. Mutlaka deniyecem. Bir de şu sesten kurtulsam tam olacak çok sinir bir ses. Heralde temizlendiği zaman o ses de kesilir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Rica ederim NaKe. Yeteri kadar temizleyebilirsen, ses kısa bir süre devam
eder ve sonra azalarak yok olur.
Ancak dediğim gibi balatalar yağı fazlasıyla emmişse, balataları değiştirmen gerekecek.

NaKe

Üye
Tepki
7
İsim
Namık K. K.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ya aslında tam olarak sorun balatalarda değilmiş. Hidrolik yağı biraz eksilmiş ve hava yapmış. Yani fren kolu sertleşip gevşemeye başlamıştı şimdi fren hiç tutmuyor. Bir bisikletteki hava tam olarak nasıl alınır acaba. Ben kendim denemeyi düşünüyorum. Çünkü bulunduğum yerde bu işleri bilen yani gÜvendiğim bir bisikletçi yok. İnşallah frenler değişmez de:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Avid'in kullandığı kodda DOT yağı al öncelikle. Daha sonra www.sram.com'dan Avid'in kullanma klavuzlarını indirip işe koyul. Eğer ki eli bu işlere yatkın birisi isen halletmen 15 dakikanı almaz.
Ancak pek elin çekiç, çivi (lafın gelişi :D) tutmaya yatkın değilse o zaman hiç dokunma ;).

NaKe

Üye
Tepki
7
İsim
Namık K. K.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Elim bu işlere yatkındır:D Ama benim kafam bir şeye daha takıldı bu klavuzlarda özel bir şiringa kullanmışlar o bende yok Türkiye'de satılıyo mudur acaba. Satılmıyorsa onun yerine başka bir alet kullanabilir miyiz?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Ben kendi Hayes frenlerimi normal şırınga ve serum hortumu ile dolduruyordum :). Bu özel alet şu an için Türkiye'de yok bildiğim kadarı ile. Ancak çok zor durumlarda normal şırınga da kullanılabilir sanırım.