Arka aktarıcı kırıldı kadro kulağı yamuldu

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kaynak, malzemeyi gevrekleştirir. Hala üretici firma ile iletişim kurman konusunda ısrar etsem de farklı çözümler deneyebilirsin. Bulduğun yöntemin dayanıklı olması ve stabil olması gerekiyor. (link) da deneyebilirsin ama dönmeyi engellemelisin. Bunun için de farklı çözümler üretilebilir. Çözüm çok ama işçilik önemli ve neredeyse bir çözümü bir kere kullanma şansın var kalan parçaya zarar vermeden.

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaynak, malzemeyi gevrekleştirir. Hala üretici firma ile iletişim kurman konusunda ısrar etsem de farklı çözümler deneyebilirsin. Bulduğun yöntemin dayanıklı olması ve stabil olması gerekiyor. (link) da deneyebilirsin ama dönmeyi engellemelisin. Bunun için de farklı çözümler üretilebilir. Çözüm çok ama işçilik önemli ve neredeyse bir çözümü bir kere kullanma şansın var kalan parçaya zarar vermeden.
Ben ikinci el olarak aldığım için fatura vs. yok, o yüzden garanti olmuyor. Bugün artık sıkılıp iyi yorumları olan bisikletçiye verdim. Kaynaksız olacak şekilde çözerim dedi bir şekilde, büyük olasılıkla ince somun ile bağlantı yapacak. Hiç olmazsa solidworks ile bir kulak çizip freze de yaptırıp bagaj deliklerine monte edecem.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Beni yanlis anlamasan sana o kadronun artik kurtulusu yok demek istiyorum. Kulak cok egilmis onu düzeltseler bile ya kirilir yada malesef kilcal catlaklar olusacagi icin fazla dayanmaz. Linkdeki sordugun kulak ise malesef senin kadroya olmuyor, senin bisikletin dropoutlari uygundegil arti bagaj deligine de malesef kulak takamasin, taksan bile vites ayarlarini tutturamasin ve en gec her 20km de gevser veya egilir.
Size su kulagi önerebilirim ama bu da sadece vidali olan kulaklar yolda kirilirsa gecici olarak kullanilan yedek kulak. Nekadar saglikli olur bilemem.
59204393_0.jpg59204393_2.jpg59204393_5.jpg

Eger hersey yolunda gidecek olursa aktariciyi kesin degistirmen gerekiyor ki ben olsam o kulagi düzeltmeye kesinlikle ugrasmam. Aksi taktirde bisikletinin kadrosu artik sadece singlespeed yada Fixed olarak kullanima uygun.

Ömür boyu garantiye gelince 50, 60, 100 sene degil. Malesef kimse o garantinin altinda yazili olan kücük yazilari okumadan ömür boyunu görünce on yaziyi yeterli buluyor. Oysa olay tam tersi ömür boyu demek malzemenin ömrü kadar yani her malzemenin bir yipranma ömrü var bu da malesef kaliteli malzemelerede en fazla kanuni olarak 10 sene oluyor.

Umarim bir kadro icin o kulagi düzelterek sagligini hayatini tehlikeye atmasin. Bundan sonrasi artik sana kalmis.

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Murat Cömez Kulak bükülmesiyle/kırılmasıyla kaza geçirmez ki. Dingil emniyetli şekilde yuvasında oturmaya devam edecek çünkü. Teker konumsal olarak yerini koruyacağı için, frenlerin çalışması etkilenmez. Aktarıcı tellerin arasına dalıp 2-3 tel kopartır en fazla...

Bence kulak tekrar eğilene/kopana kadar kullansın. Kopunca ss/fixie olarak hayatına devam eder bu kadro.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Murat Cömez Kulak bükülmesiyle/kırılmasıyla kaza geçirmez ki. Dingil emniyetli şekilde yuvasında oturmaya devam edecek çünkü. Teker konumsal olarak yerini koruyacağı için, frenlerin çalışması etkilenmez. Aktarıcı tellerin arasına dalıp 2-3 tel kopartır en fazla...

Bence kulak tekrar eğilene/kopana kadar kullansın. Kopunca ss/fixie olarak hayatına devam eder bu kadro.
Ben kulagin kopup aktaricinin jantin icine sardigini ve adamin takla atarak kolunun kirildigini ve yaralaninda gördüm. Tabiki yinede kendisi bilir, ben olmaz diye hic bir seye ihtimal vermem ve vermis biriside degilm, herzaman olabilecekleri göz önünde bulunduran tetbirimi hic bir zaman elden birakmayan birisiyim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben ikinci el olarak aldığım için fatura vs. yok, o yüzden garanti olmuyor. Bugün artık sıkılıp iyi yorumları olan bisikletçiye verdim. Kaynaksız olacak şekilde çözerim dedi bir şekilde, büyük olasılıkla ince somun ile bağlantı yapacak. Hiç olmazsa solidworks ile bir kulak çizip freze de yaptırıp bagaj deliklerine monte edecem.
Daha önce decathlondan almış olduğum btwin markalı km sayacının hiçbir bilgisi ve belgesi olmamasına rağmen müşteri hizmetleriyle kurduğum iletişim sonucunda iade almışlardı çünkü üretim hatası vardı ve firma btwin kendi ürünleri olduğu için belge aramadı, üretim numaraları var zaten. Bisikletinizin kadro numarası da yardımcı olabilir. Çözüm yöntemleri pahalı olursa yeni bir kadro alınıp bu bisikletteki malzemeleri ona taşımak daha ekonomik ve daha güvenli olacaktır. Sağlam olmayan kadro kulağı tekrar kopabilir ve şuan görselini bulamadım ama kadro çatalını, telleri ve kulağı parçalayabiliyor. Sahibindenden temiz bir kadro bile bulabilirsin, fiyatlara bi bak istersen.