Araştırmaktan Gözlerimiz Kanlandı "Yar Bana Bir Tavsiye"

Tepki
15
Bisiklet
Merida
Herkese merhaba.

Öncelikle bir bisiklet kazasında 12 dişini kaybetmiş birisi olarak tekrar yollara dönme düşüncesinin beni heyecanlandırdığını söyleyeyim. Bu heyecanın hayal kırıklığına dönüşmemesi için de sanırım siz dostlardan alacağım hem ekonomik hem performans hem teknik tavsiyelerin önemi büyük.

Bisikleti ev/iş arasında şehir içinde ve uzun turlarda kullanmayı hedefliyorum. Maximum bütçem artık kendimi yırtarcasına verebileceğim para 1000 TL. Vereceğim modellerden bazıları 1000 TL'nin üzerinde ama kampanya kovalayıp peşin ödemede indirim alabilirim diye ümit ediyorum. Ben kafamda bir kaç model belirledim forumu hatim ederek her şeyden önce onları paylaşayım sonrasında soruları sıralayayım.

Model 1:
Merida Crossway 40v

Model 2:
Giant Escape 2

Model 3:
Sedona 321

Model 4:
Trek Fx 7.0 veya Trek Fx 7.1

Sorulara geçelim:

1. Bisikleti elden alma imkanım yok Burdur gibi bir yerde malesef. Online olarak hangi siteyi/firmayı tavsiye edersiniz? Forumda reklama girecekse lütfen özel mesaj atınız çünkü güvenilir ve ekonomik olarak uygun olan bir yer önem sırasında ilk sırada yer almaktadır benim için.

2. Yukarıda verdiğim modellerden hangisini, hangi artı yönünden dolayı önerirsiniz? Veya bunların dışında bana aynı ayarda başka bir öneriniz var mı?

3. Boyum 1.80 Kilom 108. Kadro olarak kaç cm önerirsiniz. İlla ki bende iç bacak boyunu hassas bir şekilde ölçüp klasik hesaplamalara gireceğim. Fakat kişisel tecrübenizle verebileceğiniz rakam benim işlemlerime referans olacaktır bu sebeple istemekteyim.

Sorularım bu kadar. Oldukça aşağıda devam edeceğim sorulara. Fakat şunu bilin ki vereceğiniz cevaplar benim için hayati öneme sahip olacaktır. Hayal kırıklığına uğramak beni oldukça üzecektir. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Scudo

reclif

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Merida
yol donanımlı şehir tur bisikletlerine bakabilrsin. Merida'ların f/p oranı iyi. merida speeder t1 700 dolar peşin biraz da pazarlıkla 1200 yapılır.
stabilize yollara çok girerim diyorsan merida crossway 40. ama v frenlisini al. Diskle uğraşma. ben de crosway 300 var ve disk başa bela.

Tepki
15
Bisiklet
Merida
Benimde gönlüm nedense merida'dan yana. Kanım ısındı ama almak için tek bu sebep yeterli olmayabilir. Bende v fren almayı düşünüyorum ne olursa olsun. Merida speeder t1 çok çok iyiymiş ama ekonomimi o kadar zorlayabilir miyim? Çok zor. Teşekkür ederim tavsiyelerin için.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan Demirel

Valla sadece asfaltta kullanacak iseniz speeder t1 çok şık ama en ufak bir çukur/bozuk yol da konfor düşüklüğünü çok rahat hissedeceksiniz.

Tepki
15
Bisiklet
Merida
Berke hocam speeder t1'i geçecek olursak yukarıda verdiğim modeller için ne düşünürsün? Eklemek istediğim bir model var mı?

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Merhaba,Öncelikle geçmiş olsun

Kazasız belasız sürüşler dilerim şimdiden,

Trek hakkında bilgi istersen,aşağıda ki link sana yardımcı olacaktır,arkadaşların ellerine sağlık,Trek hakkında detaylı bilgi,paylaşımı yapmışlar..

(link)

Tepki
15
Bisiklet
Merida
Çağlayan teşekkür ederim. Sanırım Trek Fx 7.0 eliyorum ama yine de duracak bir kenarda. Yukarıda sorduğum soruların yanında genel olarak carraro nasıl bir markadır fikri olan var mı? Örneğin Carraro Sportive 225 gibi.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Ozan Demirel

(link)

Ben seçenekler içinde Sedona 321 derim. Özellikle düz yolda en rahatı 321 olur. Giriş seviyesinde, düz maşalı, şık ve piyasası da olan bir model. Escape 2 de muadil olarak gayet uygun. Bunlardan birini tavsiye ederim.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
Giant hakkında , kadro sağlamlığı açısından 10 numara bisiklet,aynı zaman da bir çok bisiklet markasına kadro üretiyor,ancak ülkemiz de tutulmadı..

Tutulmamasının nedeni,yaygın olmayan servis ağı olabilir diye düşünüyorum..

Tepki
15
Bisiklet
Merida
Ahmetcan tavsiyen üzerine Sedona 312 üzerine dün gece biraz yoğunlaşma fırsatı buldum ki hakkın var. Üstündeki ekipmanlar diğerlerinden çok daha kaliteli sanırım. Bugün daha ayrıntılı inceleyip sonuçları yazarım. Önerileri bekliyorum.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan Demirel

Öncelikle şunu sorayım neden V-fren de ısrarcısınız ? :) Islak yollarda, çamurlu yollarda, toprak yollarda, kumlu yollarda her türlü avantaj sağlar hidrolik disk fren. Ben bütçeyi biraz daha zorlayıp Sedona 331 alırdım o kadar olmuyorsa Carraro Sportive 225 iyidir. Karar sizin tabi

• Beğen
Tepkiler: Mucaku

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Berke1903

Siz neden hidrolik frende ısrarcısınız? Hafif olması beklenen düz maşalı bir şehir bisikletinde en gereksiz şey disk frendir. Kaliteli pabuçlara sahip bir v fren yeter de artar.

Tepki
11
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisikleti canlı görmeden almak biraz eksik. Fakat markaya güvenirseniz yada önceden deneyimlediğiniz bisikletse olabilir.
Bende bisikleti yeni aldım sayılır, seninkiyle hemen hemen aynı bütçeyi ayırmıştım. Merida Corossway 20 v'de karar bağladık en son, uzun araştırmalar sonucunda.
Memnunum. İnternetten tavsiye edebileceğim bir yerden getirttirdim. Özelden yardımcı olurum istersen. Fakat şunu söyleyim bu markaların arasında Sedona'yı hiç gözardı etme derim.

Tepki
15
Bisiklet
Merida
Erhan hocam özelden msj atarsanız sevinirim nereden edindiğinizi, ne kadara aldığınızı. Merida 20v de benim için ideal olabilir. Yalnız ne menem bir işmiş ki araştırdıkça yeni yollar açılıyor önümde. Whistle Guipago 1160 hakkında düşüncesi olan var mı? Kompedantları çok çok iyi fiyatına göre.

Berke hd fren olmaması hem ağırlığın az olmasına sebep olacak hem fiyatı aşağı çekecektir. Ayrıca arıza durumunda da kendim yapabilecek teknik yeterliğe sahip değilim. Bir yerde yaptırsam bile ayrıca masraf normalden fazla olarak. Bu sebeple v fren olsun istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Çağlayan

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
whistle 508 yüro hocam. Şehir bisikletin de V fren ve maşa diyenlerdenim ben. Merida kalitelidir,öneririm.

Tepki
15
Bisiklet
Merida
Onur Bey 508 euro fakat forumda bazı arkadaşlar fiyatı 850 TL'ye kadar düşürmeyi başarmışlar. Araştırmaya devam teşekkür ederim.

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
@Ozan Demirel

Whistle'ler hk,kısa bir bilgi; üretimi durdu,bisiklet satan bazı işyerlerinde kalmış olabilir..

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ahmetcan44

Arkadaşımız speeder t1 modeli yani düz maşalı modelden vazgeçtiği için ben kendi düşüncemi yazdım ;)

Tepki
15
Bisiklet
Merida
2012 Model Sedona 321

Kadro
6061 Al.
Maşa
Alu 7005 Rigid Fork
Fren Takımı
Tektro
Vites Kolu
Shimano Alivio - 8
Vites Ön
Shimano Altus
Vites Arka
Shimano Alivio - 8
Ayna Kol
Sram Truvativ E-350
Zincir
YBN SC-8
Ruble
Sram PG-820
Jant
Tughra
Vites Sayısı
24
Kadro Ölçüsü
M,L,XL
Furş
Neco 142
Gidon
Race Face Ride 31.8
Boğaz
Race Face Ride 31.8
Sele Borusu
Race Face Ride 31.6
Sele
Tughra
Pedal
Wellgo
Lastik
Schwalbe CX Comp
Ön Hazne
Shimano R-M35
Arka Hazne
Shimano R-M35

Özellikler yukarıdaki gibidir. Sizce donanım aksamı nasıl? Alivio-8 vites sistemi Acera-X'den çok mu iyidir? Merida, Giant, gibi modellere bakıyorum daha düşük kalite aparatlar olmasına rağmen çok daha fazla para istiyorlar. Sadece ada mı para veriyoruz yoksa Sedona'nın kadrosu çok mu kötü?

Tepki
1.235
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Trek fx 7.1 kullanıyorum V fren şiddetle tavsiye ederim....Sedona 321 kendini kanıtlamış bir bisiklet bütçenize hangisi uyarsa onu alın derim....