Araçlar ve içindekiler

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
700 lira verenin ehliyet, 3000 lira verenin hurda otomobil ile trafiğe çıkması bitmedikçe bunlar da bitmeyecek. Bazen diyorum ehliyet iyice zorlaşsın, sıfır-ikinci el oto piyasası tavan yapsın benzini de 9 lira yapalım birde 20 üstü araçlar trafıkten toplansın, bak bakalım bunların kaçı yollara çıkacak.

Scudo

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Görüyorum ki bisikleti bir hobi aracı olarak sınırlamışsınız. Bu görüş yüzünden yollarda kamyonlar, arabalar, minibüsler size bu şekilde davranma ya da taciz etme hakkını kendinde görüyor. Ben bisikletimle neden işe, gezmeye ya da alışverişe gidemeyeyim. Arkadaşa korna çalan kamyon yokuşta 10 km hıza düşünce neden kimse tepki göstermiyor da bisikletli yolu işgal etmiş gibi görünüyor. Bu soruları bir düşünün. ülkemizde trafikte bisikletlerin artmasıyla ileride bu sorunları unutacağımızı düşünüyorum. Ben 5 sene öncesiyle şimdi arasında bile büyük farklar görüyorum. Yavaş Yavaş bu problemleri aşacağız inanın.

• Beğen
Tepkiler: wenom ve kobalamin

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@murat serbet

Hobi için araba veya kamyon veya bisiklet kullanan saygı göremez mi diyorsunuz? Bu bakış açısı bu bozuk zihniyeti üstü örtülü haklı görmek anlamına gelmiyor mu? Bir kız gecenin ikisinde sokakta yürüdüğü için tecavüze uğradığında, "gecenin ikisinde orada ne işi varmış" diyen sapıkları haklı bulmakla aynı şey değil mi? Burada önce kafamıza yerleşmiş hatalı alışkanlıkları düzeltmekle işe başlamalıyız. Önce ortak bir noktaya varalım ki diğerleri çok kolay.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
"Asfaltta can verecek olan Tüm arkadaşlara şimdiden Allah rahmet eylesin,
Kaza geçirip sakat kalanlara ve kalacak olanlara Allah acil şifalar versin.
Ailenize ve sevenlerinize sabır ve metanet diliyorum şimdiden."

Yol bisikleti kullananları küçümsemenin, hakaret etmenin hatta ölümlerinin hayalini kurmanın en güzel tarifi.

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@Bahadır Gürel Ne dediğinizi inanın anlamadım. Aynı şeye tepki gösteriyoruz muhtemelen. Arkadaşlar kısaca; bisikletle yola çıkma ölürsün demişler ben de bu görüşten kurtulup bisikleti trafikte de kullanmamız gerektiğini söylemiştim. sadece ormanda ya da trafiğe kapalı alanda değil yollarda da bisiklet kullanma hakkımız var. Bisiklet de trafiğin bir parçası. Benim anlatmaya çalıştığım buydu. hobi olarak kamyon ya da araba kullanmak ne demek onu anlayamadım :)

• Beğen
Tepkiler: wenom

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Biri diyorki elinde yalınkılıç yollara çık biri diyorki dağ başı dışında bisiklet sürenin allah belasını verir. Bu nasıl bir mantıktır kuzum. Olağanı savunmak ne zamandır anormal olarak addedilmeye başlandı.
1- Tünelde hiçbir sürücü heleki önünde bisikletli ile karşılaşmayı beklemez. Kutup ayısının çölde önüne çıkması gibi bir şeydir bu. Temkinli olmak bisikletliye kalmıştır.
2- Bisikleti dağ başında sürmek ooo oldukça modern ve medeni bir bakış açısı. En kısa zamanda hollandalılara yanlıştan dönmeleri telkininde bulunacağım.
bari ironi yapmaya kalktığını farzedelim bunu bile becerebilme meziyetini gösterseydin.

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@mehmetsunu Eğer o tünele ya da yola bisiklet ve motorsuz taşıtların girmesi yasaksa haklısınız. Ancak yasak değilse trafiğin bir unsuru olan bisikletle karşılaşınca neden çölde kutup ayısıyla karşılaşmak gibi bir etki yaratsın? Gerekli aydınlatmayı yapıp görünür olursa ve kurallara uyarsa bisiklet de o yolu kullanabilir. Ama amaç genç kardeşimize akıl vermekse evet ben de şu anda tünellere girmeyi tehlikeli görüyorum.

• Beğen
Tepkiler: TheOneUser

Engin er.

Aktif Üye
Tepki
280
İsim
Engin E.
Bisiklet
Cannondale
@Halilibrahim

siz niye bu kadar üstün zekalısınız? yani durum şu haldeyken bile anlık da olsa insanı güldürmeyi başarabiliyorsunuz hakkaten. herif ciddi ciddi gebermeyi hakediyorsunuz diyor. neyin peşindesiniz, ne olsun istiyorsunuz? bizim ölmemiz hangi adaleti tecelli ettirecek, yoksa tahammülsüz egonuzu mu tatmin edecek? ölelim mi senin için? edepli olun, yazdıklarınıza dikkat edin. candan bahsediyoruz burda, kırılan kemikler, üç kuruşluk oyuncaklar değil. özür dileyin.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Halilibrahim
Abi yazdıklarına, sana hep saygı duydum ama şimdi şu dediklerin hiç hoş değil.Saygısızlık etmek istemem ama şahsen yakıştıramadım hiç.Bu işin fıtratında ölüm var demekten farkı yok bunların.

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@oktayakgoz
Ironiyse bi şey diyemem ancak sanmıyorum pek ironi olduğunu.Pek öyle gözükmedi bana ne yazık ki çünkü

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
İşte her zaman bisikletliler haklı olmuyor. Sen nasıl yapıyorsan artık 65 basıp sağ şeridi ortalamışsın, tamamen suçlusun. Tünelde ve çevreyollarında sağ şerit kamyonlara aittir. Bazen sola geçseler bile aslında, kanunen, sol şeride geçmeleri yasaktır. Adam tünelde gidiyorken, bir de soldan araba geçiyorsa sola da kaçamaz ki, sol boş bile olsa bir kamyon araba gibi ani şerit değiştiremez. Bir de utanmadan, gidonuma sıfır geçti diye kızıyorsun. Adam zor kurtarmış işte sana çarpmadan geçmiş, tepki olarak da; "manyak mısın ulan canına mı susadın" şeklinde korna çalmış. Bir de kurtaramasa, çiğnese seni, hem sana yazık olacak, hem de adamın başına iş açacaksın.
Netice olarak, mümkün mertebe tünele girmeyeceksin. Mecbur gireceksen de eğer, uyarı ışığın, reflektörlü aksesuarların mutlaka olacak ve mümkün olduğunca sağdan, arkanı sürekli kollayarak yavaş gideceksin.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@S.Emre DURMAZ

Lütfen bir bisikletlinin yoldaki hakları hakkında trafik kanunlarını dikkatle okuyun. Yazdıklarınız hatalı. Paralı yollarla Antalya Kemer gibi bisikletlinin hakkı olan yolları birbirine karıştırmışsınız. Üstelik o tünellerde bisikletli için bir yasak bulunmamaktadır. Bisikletlinin ulaşım hakkı olan yollarda bisikletlinin sağ şeridi ortalamaya hakkı var; tam aksine, bisikletlinin sağa iyice yanaşıp arkadaki aracın aynı şeritten sollaması hatalıdır. Asıl kötü olan bu hatalı bilgilerinize dayanarak konuyu açan arkadaşı azarlamaya çalışmanız.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Bahadır Gürel

Peki bahadır dostum herşey kurallardanmı ibarettir. öyle olmuş olsaydı işimiz daha kolay olurdu. örneğin anayasada toplantı ve yürüyüş hakkı vardır ve kapsamı çok geniştir. Hadi bu yasa maddesine göre hareket edeceğim de. Kütürt diye jopu yedinmi pratiği görmüş olursun. Bijamayla yolda yürümenin bir kanuni engeli yoktur ama kimsede böyle bir engel yok diye yolda bijamayla gezmez. Kurallarda bir hükmün olmaması senin dilediğin gibi hareket edeceğin anlamına gelmez. istanbulu bilmem etmem herhalde pek çok bisikletçinin yasak olmadığı halde kendine yasaklamış olduğu yollar vardır çünkü risk büyüktür. Diyorsunki 15 yaşındaki çocuğa riski üstlen nede olsa bizim tuzumuz kuru ne olacaksa sana olacak. Kamyon üzerinden geçtiğinde biz vahlanır unuturuz anası ömür boyu ağlar. ne demiş büyükler kaçanın anası ağlamaz. Trafikten kaçacaksın hele tüneldemi zinhar. Şu çuvaldızı kendimize batırma işini bir öğrenemedik gitti. Yollayabiliyormusun çocuğunu tünele ozaman tamam derim. Lütfen bir büyük olarak şu gençleri yanlış yönlendirmeyelim.

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
@Bahadır Gürel
Yaklaşık 20 yıldır motorlu araç ve daha uzun süredir bisiklet kullanıyorum. Bisikletle şehirlerarası uzun turlara da çıktım.
Paralı otobanlar ve çevreyollarına motorsuz araçların girmesi yasaktır. Bunlara at arabası da dahil. Ama bahsettiğiniz bölgelerdeki yollarda böyle bir yasak yok. Ancak bu tarz yollar ve tüneller genellikle 2 şeritlidir ve sol şerit otomobiller, sağ şerit ise ağır vasıtalar içindir. Mümkün mertebe bisikletle tünele girilmemesi uygundur. Girilse bile çok temkinli olunmalıdır. Ne yolda ne de tünelde bisikletin sağ şeridi ortalama hakkı yoktur. Sağ şeridin bitimindeki çizgiden sonra emniyet şeridi gibi, bazı yerlerde şerit genişliğinde bazı yerlerde de yarım şerit kadar boşluk olur. Bisikletler de genellikle buradan gider. Eğer şeridi ortalarsanız kazaya davetiye çıkarmış olursunuz.

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.755
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
@Halilibrahim
Bu nasıl bir üsluptur? Nasıl bir temennidir? Forum ortamına hiç yakışık almayan bir üslup.

Bu arada dağda sürüş yaparken de riskler var. Trafiğin hanzosundan kaçayım derken, dağdaki boz ayıya denk gelirseniz o zaman vay halinize. O zaman bu yazdıklarınızı forumda sizin için yazarız merak etmeyin...

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@TheOneUser sen kendini ne kadar güvene alırsan okadar güvende olursun.eğer ani yüksek sesler yada stres altında kullanacak tecrüben yoksa zaten o yola girmen başlı başına bir hata...olayı dallandırıp budaklandırmaya gerek yok..burada her yaşadığımıza konu açacaksak..ben her turdan sonra gelir foruma bir konu bırakırım..hatta çoğu zaman 2 3 konuluk malzeme bile çıkıyordur.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@murat serbet Hergün işe bisiklet ile gidiyorum.Alışverişe ve gezmeye giden gidebilir buna kimsenin bir şey dediği yok.Ben her yere bisikletle gidiyorum.Bursa'da yolların durumu belli sabah saati trafiğin yoğun olduğu saatler ve böyle bir zamanda öne sepet takıp kırda gezer gibi 25 km hızla şeridin birini kaparsan sayende trafik kitlenir yada böcek gibi ezilirsin.
Tabi yaşamak zoruna giden varsa şeridi ortalayarak gitmeye ddvam edebilir...

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Her tünelde yanından kamyon geçecek diye bir şey yok. En sağdan tıpış tıpış gideceksin,başka yol yok :)

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci