Araçlar ve içindekiler

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@S.Emre DURMAZ nasil yolda bisikletlinin sag seridi ortalama hakki yoktur?Acikcasi bir bisikletforumda boyle seylerin soylenmesi beni cok sasirtti.Kanuna gore sag seritten gitme hakkimiz varken siz nasil boyle bir hakkin olmadigindan bahsediyorsunuz?Su ana kadar bisikletle tunele girmedim ancak aracla gectiklerimin hicbirinde banket mesafesi yoktu.Anladigim kadariyla alternatif olarak kullanilabilecek yakin bir yolda yok.Bence arkadas dogru olani yapmis.Ha belki bir takim seyleri eksik yapmis olabilir.Ornegin -yukarida da belirtilmis yansitici aksesuar,isiklar vs- ekstradan kask aynasiyla arkasini surekli kontrol edip arac geldiginde arac surucusumu gordugunu belirten bir kol isareti(sinyal seklinde) ardindan da yol verme babinda seridin sagina yaklasabilirdi.
Bu takdirde ben boyle bir olayla karsilassaydim yapacaklarim bu sekilde olurdu.Ankara trafiginde pedallayan biriyim.Yeri geldiginde kontrollu olarak 3.seritte suruyorum(odtu kavsagi bilen bilir ilk 2 serit saga donus icindir,eger bu seritler icinde sola gecmeye kalkarsaniz kaza olasiliginiz bayagi artar).Sonuc olarak sag seritte min.bir hiz limiti yoktur;sagda 20km hizla giden aracla 20km hizla giden bisikletli arasinda hicbir fark goremiyorum.Eger gecmek isteyen varsa sollar gecer gecmeyi beceremiyorsa da kornaya abanip hizlan demesi gerekmez.

Scudo

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@tıbbiyeli Kanunen hakkımız olabilir ama ölüp gittikten sonra yemişim kanunu..Araçlara 70 lm hız yapabilirsin diyor devletin kanunu..İş kanun prosedür meselesine gelirse ülkemiz koşullarında işimiz yaş.Bisikletliler olarak kendi kendimizi kollamak zorundayız.

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
tahmin edebiliyorum,haklisiniz,burasi Turkiye;ancak banket olan yerlerde kesinlikle banketi tercih ederim ki genelde banket olur ancak bunun olmadigi yerlerde seridi kaplamak bana daha guvenli geliyor.Gecen ay kizilayda seritten degil de seritin sagindan gittigim icin körüklü ego otobusunun tekerleri altina giriyordum kacacak hicbir yerim yoktu,peki boyle bir durumla karsilastiginizda sizin tepkiniz ve bundan sonrasi icin uygulayacaginiz yontem ne olurdu? @Candan Biberci

• Beğen
Tepkiler: TheOneUser

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet sağ şeridi kapatabilir ne de olsa kanun var diye E-5'te alın sağ tarafı.Kanun umarım kurtarır o durumda.Kanun var da sanki...

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
Öncelikle, otoban ve çevreyollarına bisikletle girmek yasaktır. (Örneğin; Tem, E5, D100) Burada bahsi geçen yollar çevreyolu statüsünde olmadığından dolayı bisikletle girmek yasak değildir. Ancak yasak değilse de sağ şeridi ortalayabilmeniz gibi bir hakkınız olduğu anlamına da gelmez. Bu bahsi geçen ve genellikle 2 şeritli yollarda Trafik kurallarına göre de otomobiller soldan, ağır vasıtalar sağdan gitmek zorundadır. Hatta yol 3 şeritliyse bile; yine en sol şerit otomobiller, orta şerit otomobil ve otobüsler, sağ şerit ise ağır vasıtalar içindir. Yolun 3 şeritli olması durumunda ağır vasıtalar, yalnızca sollamak maksatlı olarak orta şeride geçebilirler. Sollama biriminde yine en sağ şeride geçmek zorundadırlar. Böyle bir trafikte siz, yasak değil diye, nasıl sağ şeridi ortalayıp gidebileceğinizi söylersiniz? Eğer bunu yaparsanız, ya bir aracın altında kalırsınız, ya da en azından bol bol tepki alırsınız

• Beğen
Tepkiler: TheOneUser

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@Candan Biberci Candan Bey kendimizi korumamız gerektiği zaten aşikar. Ama böcek gibi ezilirsin ne demek? o zaman tırlar da arabaları böcek gibi ezer. çok enteresan yorumlar gerçekten. Polemiğe girmeye gerek yok.duruma göre sağ şeridi kaplarsınız ya da kenardan gidersiniz. Ben işe gidip gelirken kask aynası kullanıyorum. 2011'de ilk işe gitmeye başladığımda araçlar korna çalıyordu. tepki gösteriyordu. şimdi tek korna ya da tacizle karşılaşmadan evden işe işten eve dönüyorum. farkındalık oluşturmak için yapılan gösteriler, protestolar vs. hepsi boşuna. bisikletliler bile trafikte bisikletin haklarını gözetmiyorsa bu durumları daha çok tartışırız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
avrupa yakada bir adet tünel var,direk dolmabahçeye çıkıyor,ben aytekin onur,girdik ama ip gibi sağa yapıştık paso bastık ,bir an önce çıkmak istiyor idik,mecbur kaldık bi kere, bir daha girmekmi işim olmaz,
bu ülkede tünele girmek risktir ,hele hele ortadan gitmek en büyük risktir,arkadan hızla gelen bir aracın altında kaldığınız an sevdikleriniz üzülür,bu ülkede bisikletlileri adam yerine koymayanlar tünelde ne yapar pestil gibi ezer geçer.
bura avrupa değil tünele bisiklet yolu yapsanızda arkadan tepenize çıkarlar ,eğitimsiz cahiller ordusunun ellerine ehliyet verirseniz trafik kazalarında maşallah birinci olursunuz, türkiyenin ruslar ile kapışmasına gerek yok bir yılda trafikte bayağı kayıplar ve binlerce yaralılar var,ne oluyor kardeşim ,savaşamı gidiyorsunuz, yoksa arabamı kullanıyorsunuz.
nedir derdiniz,kurban bayramında maşallah kan gölüne dönüyor yollar, bir minübüste 50 kişi ne oldu, hepsi öte tarafta haddinden fazla ne bindiriyorsun arkadaş,
çözüm var tünel girişine bağımsız yoldan ayrı korunaklı bisiklet yolu yaparsında, 3-5 kişi için kara yolları bisiklet yolu yapmaz ,niye yapsın yahu 75 milyonda kaç tane kemikleşmiş bisiklet kullanıcısı var,
onun içim mehmet sunu dostum 200 yıl sonra belki amsterdam gibi oluruz o da belki..

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
T.C. Karayolları Trafik Kanunu 2918 Sayılı Bisikletle İlgili Maddeler;
Madde 3 c (10) Bendi: Bisiklet motorsuz bir taşıttır.
Madde 37: Sürücü için ehliyet ve taşıt için plaka gerekmez.
Madde 46: Kara yolunda en sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlar ile aynı sorumlulukla hareket eder.
Madde 66: Bisiklet yolu olan yerlerde kara yolunda sürülemez.
Madde 66: a) Kara yolunda ikiden fazla bisiklet yan yana sürülemez.
Madde 66: b) İşaret verme dışında, çift elle sürülmesi ve genel kurallara uyulması zorunludur.
Madde 66: c) Yük ve eşya taşınamaz.
Madde 37: Kara yollarında bisiklet sürmek için 11 yaşını bitirmiş olmak yeterlidir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Madde 66: Bisiklet yolu olan yerlerde kara yolunda sürülemez.

66 'ıncı maddeyi takan yok,ora nere ?

bostancı-tuzla sahil yolu,
ikili halde sürdük attilla bisiklet takımı ile asla düzen bozulmadı,takım içersine asla sokulmadı dışardan gelenlerki doğrusuda budur,kaynarcada bir kısım bıraktı çok az kişi formula benzincide oldu,

şimdi trafik kanununda boşluk var,tünele bisiklet girme yasağı olması bence gerekli çünki bu ülkede sabırsız çok,
katliam olur.
gelelim diğer boşluğa,polis ses etmiyor sahil yolda,esasında suç işleniyor,trafik polisleri istese 66 'ıncı maddeyi uygular,
bütün yol bisikletlilere 60 lira para keser,bu ülkede insan hayatının önemi yok,ama yurt dışında var,aracın kazara bisiklet yolunda park etmiş olsun cezayı yersin.
bostancı-tuzla bisiklet yolu yeniden projelendirilmeli kesin olarak korunaklı bisiklet yolu,hatta iki adet biri gezi için diğeri performans için,herhalde artık bisikletliler yolları karıştırmaz ,performans bisiklet yolu tabelayı koyarsın birde bisiklet gezi yolu,
kavşaklarda kesinlikle bisiklet üst köprü olacak ta tuzlaya kadar dönüştede aynı.bunları yapmaz isek her şey havada kalır

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@Kudret Kurtcebe abi kadıköy pendik arası bisiklet yoluna bisiklet yolu demeye bin şahit gerekir.Bisiklet yolunun bir tarafı sürekli yaya işgali altında yol tarafındaki yol ise giriş yerlerine hep arabalar park ediyor.Yeni yapılan maltepe dolgu alanındaki yola ise hala yayalar giriyor.Şimdi kim sürmek ister böyle bir yolda.Sizinde dediğiniz gibi yaya ve araçlardan arındırılmış bir yol yapılmalı ki performans yapanda orada sürsün yapmayanda bizdeki yol sadece isim olarak var.

boritz

Üye
Tepki
31
Bisiklet
Amoeba
Trafik kanunu
@S.Emre DURMAZ
Karayolları kanununu biliyormusunuz yoksa sizce doğru olanı mı söylüyorsunuz. Tünelde sağ şerit ortalanmaz, sağ şerit sadece ağır vasıtalara aittir gibi bir durum yok. Pratikte bunları yapmak tehlikeli midir? Evet
slide_57.jpg
images.jpg

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
sağ şerit olarak ayrılan kısım aslında sağ şeridin en sağı..yanılgıya düşüp sağ şerit benim diye yolu ortalamayın !!

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

S.Emre DURMAZ

Forum Demirbaşı
Tepki
353
İsim
S.Emre
Bisiklet
Cube
En sağ şeridi kullanır ve diğer taşıtlarla aynı sorumlulukta hareket eder derken, aynı sorumluluk, şeridi ortalamak anlamına gelmiyor. Kenardan gideceksiniz, diğer taşıtlar da size dikkat ederek biraz mesafe bırakıp, korna çalmadan geçecek. Kask veya gidon aynası kullanmanız da yararınıza olacaktır..

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu
@Bahadır Gürel

Sevgili üyeler ironi yapmaya çalışmıyorum, farklı bir gerçekçi yaklaşımla anlatmaya çalışıyorum. O nedenle neyi becerip beceremediğimi siz düşünüp kendinizi yormayın ve tavrınıza dikkat edin 32 yaşında 16 senelik bisikletçiyim ben de, ironi yapmaya kalktığınız farzediyorum ama onu da yapamamışsınız, denemeyin lütfen. Kimsenin ölümünü hayal ettiğim yok, asfaltta gördüğüm ölümler bana yeter. Bir daha ki sefere alıntı yaparken @Halilibrahim yapın da cevap hakkı doğduğunu göreyim.

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@uguryilmaz144 Valla çok komikmişsiniz, benim birşeyi merak etiğim yok Ruh hastası / Dikkatsiz / Trafik canavarı bir kamyon, otobüs şoförünün aracının altında sürüklenip parçalanmaktansa , besin zincirinde benden daha vahşi bir halkaya yem olup parçalanmayı tercih ederim. Üslubumda bir terslik göremiyorum geçmiş 1000 mesajımla aynı. Ayrıca çok yanılıyorsunuz, böyle bir temennim olmadı olmaz da beni kendinizle karıştırmayın kimseye ayılar sizi parçalarsa arkanızdan yazarız demedim :)

Halilibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
2.288
İsim
Halil ibrahim
Bisiklet
Specialized
@mehmetsunu

Biraz pratikle yazmayı öğrendiğiniz gibi okumayı da öğrenebilirsiniz bence :) bu sayede Türkiye ve Türkiye'deki hanzo şoförleri hedef aldığımı anlarsınız. Hollanda, almanya, tailand, çin gibi ülkere laf etmedim. Biraz dikkat okurken :)

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Halilibrahim
Abi ironi yaptığını fark etmemişim ben.Kendi adıma özür dilerim

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Aramızda @Kudret Kurtcebe gibi yıllarını bu işe vermiş tecrübe kaynağı abilerimizin söylediklerini dikkate alın.
Bisiklette 20. yılımı geride bıraktım ama hala yeni tecrübeler ediniyorum.

@Halilibrahim Bazı arkadaşların aksine ben sana katılıyorum.Konuyu açan arkadaş profil tanımına "Bisiklet Takım Başkanı" yazmış.Sağ seridi başkan olarak kendi yaptığı gibi "takımınada" ortalattırırsa muhtemelen toplu infaza sebeb olan başkan diye tatihe geçerdi.

Arkadaşlar yasa filan hikaye.Gerçekleri yaşadıkça daha daha bilinçli oluyorsunuz.Özetle hepimize gerekli olan azami dikkat ve TECRÜBE .

Not : Böcek gibi ezilirsiniz sözüme bozulan arkadaşlar olmuş.Sağ şeritten kopup gelen kamyoncunun ezdiği kişi Allah'ın mücizesi olmazsa muhtemelen tek parça kalmatyacaktır.

TheOneUser

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Barış Akyüz
Bisiklet
Carraro
@Candan Biberci
Hocam onu öylesine yazdığımı belirtmek istiyorum yazdığım yazıda ise kısaca tunellerden korktuğumu ve başka bir rota istediğimi belirttim, Tamam belki belli edememiş olabilirim. Şu ana kadar ciddi bir kaza yaşamadım da 5 tane kaza o kadar. Bunu bir çıkış olarak algılamayın sadece söylemek istiyorum, yıllarca bisiklete biniyorsunuzdur, yarış kosabilirsiniz, Benim demek istediğim yasaya göre Sağ serit benim, tamam elbet tünelin içinde serit falan kalmıyor ama o seste ne birşey görülüyor nede kulak kalıyor, köşeden gitsen yandan gelenler sıkıştırıyor son anda kurtardım kendimi 2-3 kere bisikletten inip yandaki kaldırıma çıkarak, ki kaldırımda o kadar güvenilir değil yani... Tedirgin olmak hepimize özgü birşey dogamizda var. Ben 6-8 yaşıma kadar evden dışarıya ancak ebeveynlerim ile çıkabiliyordum. O yüzden sokakta olanları araçların hareketlerini küfürleri hiçbirşeyden haberim yoktu. Ev okul ev. Daha yeni yeni bazı şeylere ayak uydurabiliyorum.
İyi pedallar...

AliMurat

Daimi Üye
Tepki
171
İsim
AliMurat
Bisiklet
Sedona
@Halilibrahim abi dağa beklerim diyorsunda. Biz hepimiz dağa çıkarsak , tırcılar ve şahinciler asla bisikletle karşılaşmıcak. Şehirde bisiklet kalmıcak. Bu da demek oluyorki bisiklet hobi aracı olucak ama sorsan çoğu insan ulaşım için kullanıyor. Biz asfalta çı0ktıkca bisiklet TÜRKİYEde gelişecek.