Ankara'dan-İstanbul'a

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Her gün,her sabah;yine ve yeniden boğuluyoruz.Nasıl bir çılgınlık hali,nasıl bir gözü dönmüşlük bu?
Sabah işe giderken bindiğim dolmuşun şoförü,yolun orta yerinde durup bir diğer sürücüyle sebepsiz yere tartışıyor;sinirler gergin,küfürün bini bir para.
Bir başka gün bisikletimle ışıklarda bekliyorum:Yıkılıyor ortalık.Koyu renkli camdan,içinde tehditkar bir şekilde parmağını sallayan şahsı seçemiyorum bile.Çekilsene! Diyor;bir başka delikanlı “Abi bu yaşta ne işin var…” gözleriyle bana bakmakta.

Hızla uzaklaşmaya çalışıyorum bu kaostan.Dinmek bilmeyen korna sesleri beynimi uyuşturuyor.Hızla basıyorum pedala;kaçarcasına:Yetmiyor,kırıveriyor tam da önüme.Solundan basıp gitmekle,aniden fren yapmak arasındaki seçimim,aynı zamanda hayatta kalmak ya da…

Az ötede yolun sağında duran otomobil sürücüsü ne zaman kapıyı açar? Bana dikkat eder mi? Bir yılda kaç bisikletli,dikkatsizce ve aniden açılan kapılar yüzünden hayatlarını kaybetmekte?

Ta,ötedeki ağaçlara ulaşmalıyım derhal;o yeşiline hayran olduğum salkım söğüdün gölgesine.
O önümde duran sözde halk otobüsünün egzosundan çıkan duman da neyin nesi? Kapkara bir bulut gibi ve kızartma yağı kokmakta.Biodizel’den anladıkları bu olmalı.
Ya o kamyonun ardında bıraktığı garip koku? Acaba o neyle neyi karıştırdı? Ne zaman patlar? Ya bizler ne zaman patlarız.

Tam trafik tenhalaşmaya başladı ki,iri bir köpek aniden hırlayarak kovalıyor beni.Bir avuç çimen,üç beş tane bakımsız ağaç kalmış ona.Havlama dostum boşuna,bana o kadarı da yok.Barış elimi uzatsam da nafile:Belli ki onların da ruh halleri bozulmuş.Şehirlerde gezinen timsahlar,otomobillere saldırıp naylon poşetleri yiyen ayılar;sebepsiz yere(!) kıyılara vuran balinalar;hiç birinin bu Dünyada olmaya hakları yok gibi.

Kır,kır,kır gidonu…Oh! Çok şükür…Neydi o yola fırlatılan şey? Bira şişesi mi.Bana mı attılar? Öylesine yola mı?Hem ne farkeder?
Hayatı boyunca bir tane,tek bir tane ağaç,ağacı geçtim bir tohum dikmeyen kaç insan yaşar bu topraklarda?...ve kaç tanesi,bir yılda kaç ağaç tüketir?
Elbette en vahim olan,gelecek nesillere miras olarak bırakacağımız bu çevre.Ağaçlarımız yıkılıyor;sökülüyor ya da yakılıyor.
Bir ağaç nasıl feryad eder,nasıl ağlar,nasıl ölür? Bilen var mı?

Evet var.Bizler varız ve sesimizi duymayan kulaklara duyurmalı,görmeyen gözlere göstermeliyiz.Bu projemin temelinde yatan düşünce,Yediden Yetmişe,bisiklet kullanımını arttırmak;bu yolla,daha az egzos gazı,daha çok oksijen solumak;böylelikle,bisikletli yaşamın,doğaya en yakın yaşam biçmi olduğunu vurgulamak; “ İnsanların,hayvanların ve araçların” diye başlayıp “…hal ve hareketleri” olarak ifade edilen trafiğin,günümüzde sadece motorlu araçlara özgü adeta bir arenaya dönüştüğüne vurgu yaparak,bu arenada,elinde küçük bir dal parçasıyla,gladyatörün kılıcından kurtulmaya çalışan bir köle gibi kaçışmaktan bıktığımızı;daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızın olduğunu,haykırmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 20 Haziran Çarşamba günü Ankaradan İstanbula pedal çevireceğim.Bu yolculuğun hatırasına ve doğasına uygun bir alana,küçük bir çam fidesi ekecek,mataramdai o hayat suyunu da o küçük dostumla paylaşacağım.yolculukla ilgili tüm detayları kendi bloğumda yayınlayacağım.
Yolculuğumun ilk günü 180 km lik Ankara Bolu,ikinci günü 156 km lik Bolu-İzmit etapları var.üçüncü gün ise Gölcük,Karamürsel ve Yalova üzerinden İstanbul’a geleceğim.Etkinlik ile ilgili görüşmek,tanışmak ya da bilgi almak isteyenler,bana telefon ya da elektronik posta yoluyla ulaşabilirler.23-06-2012 Cumartesi sabah bostancı,öğlen Kadıköy,öğleden sonra ise Beşiktaşta bulunarak,aynı günün akşamı otobüsle Ankaraya döneceğim.Sevgi ve barışla kalın.

Derya Keçeci.

http://img220.imageshack.us/img220/8999/sam1320m.jpg

Scudo

halil fatih akbaş

Forum Bağımlısı
Tepki
274
Bisiklet
Specialized
Projenizi yorumlamaya dahi gerek yok. Yazınızda gerekenleri, olan bitenleri, insanların ne hale geldiğini, nereye gittiğini ve bizlere düşen görevleri vurguladığınız için size çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Derya Keçeci

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Afişimizi ekleyip,sloganımızı verelim: Yediden Yetmişe bisiklet.Aslında afiş konunun başında yer alacaktı ya,neyse.Yönetici arkadaşlarımız belki düzenleme yaparlar.

http://img220.imageshack.us/img220/8999/sam1320m.jpg

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara İstanbul turu Çarşamba başlıyor.Kısmetse Cuma akşamüstü İstanbuldayım da Gebze-Bostancı arasında D100 ve Sahil yolu trafiği hakkında bilgi aktarırlarsa sevinirim.Zira haberlerin hepsinde yoğun istanbul trafiği var.

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Bu yaz İstanbul - Ankara turu yapmayı düşünüyordum. Yakından takipcisi olacağım. lys nedeniyle o gün gelemeyebilirim kadıköye ama orda olmaya calısacağım. kazasız pedallamalar dilerim.

• Beğen

Kadir Altuntaş

Forum Bağımlısı
Tepki
678
Bisiklet
Whistle
:) Derya Bey güzel bir etkinlik şimdiden turunuz da başarılar dilerim.

Evet?. Mecbur kalmadığım müddetçe dolmuş,halk otobüsü binmiyorum..Bisiklet'le gezerken yol falan vermezler.

Not:İlk gün 180 km yerine Kızılcahamam'ı geçince Yayla Mocamp var 110 km (link) Hani bir tavsiye..

Hoşça Kalın...

• Beğen

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
Gebzeden İstanbula gitmek için E-5 i değil yanyolu kullanın, tuzla kavşağına kadar yanyoldan gidersiniz. Tuzla kavşağından girip tuzlanın içine gireceksiniz. Tuzladan da pendik sahil yoluna pedal çevireceksiniz. Rota budur: (link)

• Beğen

emrahozkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.824
Bisiklet
Cube
Derya bey, umarım yazınızı şikayet ettiğiniz insanlar da okur, bisikletinizi görenler özenir...

iyi yolculuklar kendinize dikkat edin.

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler Emrah bey,aynen ben de öyle umarım.Ankaradan D750 Gerede,Bolu D100 Kocaeli,karamürsel ve Yalova.Oradan ya Kartala ya da eskihisara.Yalovanın neresinden kartala neresinden eskihisara gidiliyor bilmiyorum,bakacağız.İstanbullu dostlarımız sanırım henüz sesimizi duymadı.

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kadir Altuntaş
Teşekkürler Kadir bey,çadır uyku tulumu vs yok.Bir yedek lastik,bir şort ve bir kredi kartı.Bolu ve izmit öğretmenevlerinde kalacağım.

Sait Hislioğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
212
Yalovada Topçulardan bindiğinizde eskihisara gelirsiniz. Topçuları geçtikten sonra 15 km sonraki limandan yalova-pendik vapuruna binebilirsiniz. Topçulardan eskihisara gelirseniz daha ucuza gelir ama eskihisardan gebzeye zorlayıcı bir yokuş var. Oradan E-5 e çıkar, yanyoldan ilerleyerek sahil yoluna ulaşırsınız. Yalova-pendik vapuruna binerseniz daha iyi olur bence, gebzeden istanbula gidişte yollar birazcık karışık. Direk Pendik sahilyoluna çıkar istanbula kadar rahatça sürersiniz.

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Teşekkürler Sait kardeşim.Amacım İstanbul trafiğinden mümkün olduğunca uzak durmak.Yalova -Kartal arabalı vapuru aklımda nereden kaldı bilmiyorum,neyse,Pendik te olur.Sahilden Kadıköye kadar giderz artık.

• Beğen
Tepkiler: Sait Hislioğlu

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Derya bey bahsettiğiniz sürücünün kapı açma olayı çok başıma geldi her çok sefer kılpayı kurtuldum ve olaki bir kaza sonrasını bile düşünmek istemiyorum artık bisiklet kullanırken çevremdeki araç sürücülerinin hepsinin alkollü olduğunu düşünerek kullanıyorum bu daha dikkatli olmamı sağlıyor...

• Beğen

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Bu ay sonunda istanbul dan ankaraya gelecegim bende nasip olursa , yakinen takip ediyor olacagim kafamdaki sorulara da cevap bulabilecegimi dusunuyorum yolcugunuzla ,, yolunuz acik olsun

• Beğen

Yüksel K.

Üye
Tepki
8
İlk yazınıza harfi harfine katılıp imzamı atıyorum.Sizi yürekten kutluyor ve yolculuğunuzun kazasız belasız bitmesini diliyorum.Siz ve sizin gibi insanlar var olduğu sürece bir gram bile kalmayan yaşama sevincim tekrar geri geliyor.
Eğer müsaade ederseniz yazınızın bir kısmını arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum.

• Beğen

Okan Örs

DALGACI DENİZ AYVALIK
Tepki
841
Bisiklet
Focus
@Sait Hislioğlu

Topçular-Eskihisar arası bisiklete ücret alınmamakla beraber Sait Bey'in dediği gibi biraz zorlayıcı ve biraz daha uzun.
Yalova-Pendik arabalı vapuru kilometre olarak daha az ancak bisiklete ücret alınıyor.(Bedeli önemli değil ,tavır bakımından)...
Yalova-Kartal deniz otobüsü de bisiklet için ücret alarak hizmet vermekte.(Bisiklet için bir ara karışıklıklar yaşandı.Son durumla ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilirse iyi olur)...
Şimdiden kazasız iyi bir yolculuk geçirmenizi dilerim...

• Beğen