Ankara'da bisiklet yolları

drsrdr

Üye
Tepki
47
Bisiklet
Brompton
Selam dostlar sosyal medyaya ve gündeme biraz uzağım. İki yıldır Ankarada yaşıyorum bisiklet tutkunuyum avrupanın birçok kentine katlanır bisikletimi götürme ve gezme fırsatı buldum. Mesleğim gereği bisiklet sağlık ve kanser alanında birçok araştırma yapıyorum. 2 yıldır Ankarada gözlemlediğim bisiklet yolunun olmaması ve bu konuda herhangi bir girişim yapılmaması (yada var ben bilmiyorum) . Acaba sosyal medyada ankara ve tabiki diğer birçok ilimiz için kampanyalar başlatılabilir mi? Ya da var mı?? Sosyal medya ve duyarlılık için yardımlarınızı katkılarınızı bekliyorum
Saygı ve sevgilerimle

Scudo
Tepki
47
Merhaba, Ankara'da bazı kampüs içleri hariç bildiğimiz kadarıyla bisiklet yolu yok veya görülemeyecek kadar az. Ülkemizde genel olarak hangi şehre baksanız bisiklet yolu yapılsa da bir planlamaya dahil değil, şu kadar km bisiklet yolumuz var denecek kadar yapılıyor. Bizim, ulusal ulaşım planlarına bisikleti dahil etmeye, emisyon hedeflerine, kısacası stratejilere ihtiyacımız var. Araştırmalar yapılır, bisiklet yolları ve bisikletle ilgili tüm şehir içi uygulamalar bir planlama dahilinde ve araştırmaların ışında işe yarar şekilde gerçekleştirilirse hepimiz bir hizmet almış olacağız, insanlar ulaşım tercihlerini değiştirmeye başlayacak. Bir sosyal medya kampanyası başlatsak dahi, ki bugüne kadar çok yapıldı ve sonuç alınamadı, bugünden sonra daha büyük düşünerek yapılmalı diye düşünüyoruz, biz de elbette her türlü desteği vermeye hazırız.

drsrdr

Üye
Tepki
47
Bisiklet
Brompton
Değerli düşünceleriniz için teşekkür ederim fakat bir ışık yakmamız gerektiğini de düşünüyorum bu konuda daha tecrubeli arkadaşlarla güçlü bir eylem planı organizasyonlara hazırım

Umarım cimere bimere sağlık bakanlığına yazdığım yazılar bir işe yarar

• Beğen
Tepkiler: Lawyer58

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bimer e gönderdiğiniz yazının taslağını burada paylaşırsanız sitede gören herkes bimer, sağlık bakanlığı gibi oluşumlara bu yazıyı kolayca gönderebilirler. Böylelikle talep çok olursa sesimiz daha iyi duyulabilir. Taslağı paylaşmanızı istememin nedeni de insanlar konuya bakıp geçmesin 2dk da mesajlarını yollayabilsin diye düşünüyorum.

drsrdr

Üye
Tepki
47
Bisiklet
Brompton
Sayın Cumhurbaşkanım,
Sağlık ve spor konusunda ne kadar duyarlı olduğunuzu tüm ülke olarak bilmekteyiz. Hareketli bir yaşamın beden ve ruh sağlığına katkıları saymakla bitmez. Sağlıklı yaşam tarzının vazgeçilmez bir parçası olan bisiklet sporu amatör, profesyonel düzeyde hobi olarak ülkemizde birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Bisikletin beden ve ruh sağlığına faydaları bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Ayrıca temiz bir çevre gürültü kirliliğinin azaltılmasında da bisiklet çok önemli bir yere sahiptir. Ne yazık ki ülkemiz güvenli bisiklet yolları konusunda avrupanın çok gerisinde kalmaktadır. Daha temiz bir çevre daha sağlıklı bireyler için bisiklet yolları konusunda değerli katkılarınızı bekliyoruz.

Ben dilim döndüğünce yazdım eksiğiyle kusuruyla affola , dileyen arkadaşlar revize edip gönderebilirler

Buarada ben hergün düzenli ankara belediyesi, başkan mustafa tuna , çevre ve şehircilik bakanlığı, ulaştırma bakanlığını etiketliyerek tweet atıyorum
Şimdiye kadar hiç cevap alamadım ama pek de pes etmeyi düşünmüyorum

sonyaz

Daimi Üye
Tepki
408
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara da işe bisiklet ile gidip gelen biri olarak, geçenlerde başıma gelen olayda; ana yolda giderken sağ yol ayrımında arkama baktım araçlar uzak olunca hızlıca geçtim. Arkadan uzunca korna sesi, durdum yan yana gelince "burası bisiklet yolu değil" 5-6 defa bana doğru bağırıyor. Lan Ankara da bisiklet yolu var diye bende ona bağırdım :) Kaliteli düz performans lastiği alıyoruz, cam kırıklarından elek gibi oluyor. Dağ lastiği Ankara da şart.

drsrdr

Üye
Tepki
47
Bisiklet
Brompton
@sonyaz ben ne yazıkki işe gitme günlük hayatta kullanma spor için aldığım bisikletimi sadece 1 kere kullanabildim onda trafikte perişan oldum ne yazıkki Avrupada ankarada kullandığımdan daha çok kullandım fakat bu kadar faydalı ve bu kadar çok kullanıcısı olan bisiklet için idarecileri duyarsız olmaları çok acı

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ankara Büyükşehir Belediyesine ve bimer üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yazı yolladım. Başlığa giren arkadaşlar da birkaç dakikalarını ayırıp bu kurumlara taleplerini iletirlerse çok iyi olur:harika:

drsrdr

Üye
Tepki
47
Bisiklet
Brompton
@cember3454 elinize emeğinize sağlık bence herkes bu konuda duyarlı olmalı
Olmaz demeyelim, güç olalım

• Beğen
Tepkiler: cember3454

cember3454

Kendi halinde...
Tepki
891
İsim
Berke Uslu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yukarı:islik:

Yukarı. Hep destek, tam destek pedaldaşlar! Birimizin sorunu hepimizin sorunu demek. Duyarlı olalım, el ele verelim, bu sorunu birlikte çözelim!

• Beğen
Tepkiler: drsrdr

drsrdr

Üye
Tepki
47
Bisiklet
Brompton
Kesinlikle katılıyorum, ısrarcı olmamız lazım 1 farkındalık 1 farkındalıktır

sonyaz

Daimi Üye
Tepki
408
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hafta sonu tesadüfen Cumhurbaşkanlığı binasının etrafında bisiklet yolu buldum tabi ki cürümeye terkedilmiş. Etiketleme ve şeritte yapılmamış. Bazı noktalarda polisler yola barikat kurmuş. Haritadan bakınca 1.8km.

IMG_20180317_160429.jpg IMG_20180317_160434.jpg IMG_20180317_160437.jpg IMG_20180317_160442.jpg 1.JPG

FARGO

Aktif Üye
Tepki
455
Bisiklet
Geotech
Ankara için bisiklet yolu hayalden öteye geçemez kanımca. Daha birkaç sene önce açılan ve Etimesgut ile Tandoğan'ı birbirine bağlayan bulvar yapılırken bile kimsenin aklına buranın bir kıyıcığına bisiklet yolu yapmak gelmedi. Yeni başkan Mustafa Tuna bisiklet yollarının yapılacağını ama bunun daha çok yeni yerleşim bölgelerinde olacağını ifade ederken bir gerçeği itiraf ediyordu. Bisiklet yolları elbette yapılabilir ancak lokal yollar olarak kalmaya mahkum. Örneğin Keçiören ile Kızılay arasında kesintisiz bir bisiklet yolu yapmanın imkanı var mı? Eski yollar üzerinde bisiklet yolu yapmayı bir kenara bırakalım, yeni yollar yapılırken dahi projeye dahil edildiğini sanmıyorum. Olsa olsa bebeler şurada biraz eğlensin kabilinden birkaç km'lik yollar inşa edilir. Ankara'nın fiziki şartları böyle maalesef. Hal böyle iken zihni planda bir iyileşme bekliyor insan. Hani bisiklete saygı falan vs. Şu anki durum iç açıcı olmamakla beraber ileriye dönük umut beslemekten ve - en azından fert bazında - eşe, dosta, tanıdıklara anlatarak bir bilinç oluşmasını sağlamaktan öte elden gelen pek bir şey yok sanırım. Fert bazında diyorum zira ülke çapında etkili olabilecek, kamu spotu tarzında bir şeyler yapıldığını bilen, gören, duyan varsa beri gelsin.
Son olarak; geçtim bisiklet yolunu bari mazgalları elden geçirseler. Bir anlık dalgınlıkla mazgala düştüm. Takla atmadığıma şükrediyorum. İç lastiğin gümlemesi ve dış lastikte oluşan küçük bir yarıkla kurtuldum.

20180303_163720.jpg

Dosyalar

sonyaz

Daimi Üye
Tepki
408
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@FARGO Girip takla atan biri olarak ben de bir mazgal gazisiyim. Mavi masa şikayet sonucu olarak; herhangi bir aksilik yok dediler.

FARGO

Aktif Üye
Tepki
455
Bisiklet
Geotech
@sonyaz Aslında çoğu yerde çapraz şekilde dökülmüş mazgallar kullanılıyor Ankara'da. Ama bazı yerler var, bisikletçilerin bilhassa sık sık dikkat çektiği, inatla o mazgalları değiştirmiyorlar. Ben de en bilindik yerlerden birinde düştüm mazgala, Genelkurmay'ın önünde. Sürekli aklımızda olan bir yer olmasına rağmen yakalandık oraya.

sonyaz

Daimi Üye
Tepki
408
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sabah süprizi, az kala üzerinden geçiyordum. Dönüp aldım yerden, başkası yakalanmasın bubi tuzağına.

IMG_20180322_073106.jpg

IMG_20180322_073103.jpg

CeCeKa

Minik
Tepki
496
İsim
Cihan Can Kureş
Bisiklet
Scott
Ben de işe bisiklet ile gidip geliyorum Ankarada yaşıyorum saygı sıfır.Piranha sürüsü gibi üstüne üstüne gelen bir bilinçsiz toplum var geçen sene kaza geçirdim köprücük kemiğim kırıldı dava halen devam ediyor hiç unutmam ilk duruşmada hakim alt tarafı omuzun kırılmış bu kadar uzatmaya ne gerek var demişti ..Bana göre de bisiklet yolu hayal gibi umarım sonuç verir saygılar