Aliexpress

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kasım indirimli vb ürünlerde neredeyse %50 vergi çıkıyor. Kontrol ettiniz mi? Vergilendirme neden böyle?

Scudo

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
indirim bitmeden çin den aksiyon kamerası bakıyorum? işimi görecek bir model yeterli. tavsiyesi olan var mı?

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
geçenlerde merak edip bir tane sipariş verdim, aydınlatmadan çok görünürlük amaçlı.

hoşuma giden tek şey ön ışıktaki çakar benzeri işlev, onun dışında bir esprisi yok. özellikle modül plastik kalıba yerleştirilirken düzgün takılmamış, şarj kapağını açtıktan sonra farkedip yerine oturttum.

sipariş vermeyi düşünen varsa tavsiye etmiyorum, dandik bir ışık.

IMG_20231115_161124.jpg

IMG_20231115_160941.jpg

IMG_20231115_160933.jpg

IMG_20231115_160904.jpg

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici

meleagros

Üye
Tepki
110
İsim
tolga
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Kasım indirimli vb ürünlerde neredeyse %50 vergi çıkıyor. Kontrol ettiniz mi? Vergilendirme neden böyle?

MADDE 62- (1) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;

a) Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi halinde %18,
b) Diğer ülkelerden gelmesi halinde %30,
c) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,
oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
Sanırım ÖTV hesaplıyorlar %20
örneğin bluetooth kulaklıkta ötv olmamasına rağmen ötv hesaplayıp % 50 vergi alınıyor toplam, bir kaç kere yazdım aliexpresse ama cevap alamadım.
sanırım işin ayrıntısını bilmediklerinden bazı ürün gruplarına genel olarak % 20 ÖTV yi ekliyorlar

İsmail Selçuk

Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
MADDE 62- (1) Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya ile kıymeti 1500 Avro’yu geçmeyen ilaç cinsi eşyanın değeri üzerinden;

Sanırım ÖTV hesaplıyorlar %20
örneğin bluetooth kulaklıkta ötv olmamasına rağmen ötv hesaplayıp % 50 vergi alınıyor toplam, bir kaç kere yazdım aliexpresse ama cevap alamadım.
sanırım işin ayrıntısını bilmediklerinden bazı ürün gruplarına genel olarak % 20 ÖTV yi ekliyorlar
Bu, 2 kez vergi alınıyor anlamına mı geliyor? Ben bu indirimlerden hiçbir ürün almadım aliexpress'ten. Amazon daha uyguna geldi.

meleagros

Üye
Tepki
110
İsim
tolga
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
haberimiz yokken ötv mi geldi acaba ürünlere diyeceğim ama amazonda yok mesela..
haberimiz yokken ötv mi geldi acaba ürünlere diyeceğim ama amazonda yok mesela..
Özetle şöyle diyor; Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya için tek ve maktu vergi alınır, bu vergi geldiği ülkeye ve eşyaya göre %18 %30 %38 %50 olabilir.

• Beğen
Tepkiler: İsmail Selçuk

İsmail Selçuk

Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
teşekkür ederim ilginiz için
Özetle şöyle diyor; Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla bir gerçek kişiye gelen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, kıymeti 150 Avro’yu geçmeyen eşya için tek ve maktu vergi alınır, bu vergi geldiği ülkeye ve eşyaya göre %18 %30 %38 %50 olabilir.

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.393
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
Dün akşam sele arkası için 2li matara tutucu siparişi verdim. Ücretsiz kargo ibaresi vardı, çok büyük bir fiyat avantajı yoktu muadillerine göre ama yine de siparişi bu satıcıdan verdim. Bu sabah satıcıdan mesaj gelmiş, yok kargo şartları değişmiş 2$ daha gönderirsem siparişimi çıkaracaklarmış. Bunun için de bir ürün oluşturup tanesi 1$ dan satışa koymuşlar. 2 adet seçip alacakmışım. Doğrudan Aliexpress müşteri temsilcisi ile görüşme açtım. Konuyu benim tahmin ettiğimden çok daha fazla ciddiye aldılar. Bu ciddiyetleri devam ederse satıcının içinden geçerler , bakalım göreceğiz.

Bu arada satıcıya da cevap döndüm, derdini bana değil Aliexpresse anlat, ben seninle satış sözleşmesini yaptım yükümlülüğümü yerine getirdim ödememi yaptım, ürünü bekliyorum diye.

Gelişme olunca paylaşırım.

• Beğen
Tepkiler: MakRo

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.659
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Az önce aliexpress'den bir gidon (öncesinde vermiştim siparişimi iptal ettiler) bir cüzdan bir de elektronik pompa siparişi verdim. Süper tekliflerden baya bir uyguna aldığımı düşünüyorum.

Heyecanla bekliyorum .

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.187
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Az önce aliexpress'den bir gidon (öncesinde vermiştim siparişimi iptal ettiler) bir cüzdan bir de elektronik pompa siparişi verdim. Süper tekliflerden baya bir uyguna aldığımı düşünüyorum.
Heyecanla bekliyorum .
Vaktiyle o gidon işi benimde yalan olmuştu. Eğer daha önceki gidonsa satrai bisiklette de satıyordu, benim de alma niyetim var. Bende bisiklet harici bir tane kulaklık aldım bakalım. Daha çok müzisyenler sahnede kullanıyormuş ama normal tip telefon veya bilgisayar kullanımına da uygun olduğu bahsedilmiş.
(link)

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vaktiyle o gidon işi benimde yalan olmuştu. Eğer daha önceki gidonsa satrai bisiklette de satıyordu, benim de alma niyetim var. Bende bisiklet harici bir tane kulaklık aldım bakalım. Daha çok müzisyenler sahnede kullanıyormuş ama normal tip telefon veya bilgisayar kullanımına da uygun olduğu bahsedilmiş.
markayı çok iyi tanıyorum, pop ve elektronik müzikler için uygun fiyatlı çok iyi seçenekleri var.

geçen sene 40 a yakın kulaklığım vardı. çin menşeli kulaklıklar belirli bir seviyeye kadar rakipsiz, çok net söylüyorum. giriş ve orta seviyede 5 te 1 fiyatına çok daha iyi ses veriyorlar.

fiyatına bakıldığında oldukça iyi bir seçenek gibi duruyor, sesine şaşıracağınızı düşünüyorum. özellikle pop ve elektronik türler dinliyorsanız sizi fazlasıyla mutlu edebilir. kulaklık görünce dayanamıyorum, 10 taneye yakın da kulaklık amfim vardı. çoğunu ya sattım ya da arkadaşlarıma dağıttım.

• Beğen

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.659
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
(link)
Satrai satmıyor artık Alperen . Adamı aradım mail attım tık cevap ses soluk yok. Siteden almak istiyorum ödeme yöntemi eklenmiyor. Keşke soulrider getireydi. Aliexpress aracalığı ile almıştım 1 kere göndermediler.Tekrar aldım şimdi. Umarım gönderirler.

• Beğen

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
geçenlerde cycplus sensörleri bir kenara bırakıp coospo sensör sipariş verdim, bugün de coospo nabız sensörü siparişi verdim.

kaybolan bisiklet bilgisayarım 1 aydan fazla bir süreden sonra satıcıya gönderildi ve tekrardan kargolandı. Nasip olursa sensör ve bilgisayar sistemim baştan sona değişmiş olacak.

garip bir platform, çoğu şeyi buradan sipariş veriyorum. eskiden 7 - 8 günde gelen siparişlerim vardı, son günlerde 20 - 25 günü bulanlar var.

özellikle son 1 aydır siparişlerimin bir kısmı 7 - 8 gün boyunca gümrüğe gelmedi.

neyse, sonuç olarak kendinizi fazla kaptırmamanız gereken bir platform. 270 sipariş bandına yaklaştım yanlış tahmin etmiyorsam.

kısa vadede bir tık hesaplı olsa da uzun vadede o kadar hesaplı değil ekipmanlar. bisiklet için konuşuyorum, özellikle elektronik konusunda ben kötü deneyimler yaşadım.

arada bir fiyat - performans oranı iyi şeyler denk geliyor, 1 sene önce 1000 lümen ön lamba sipariş vermiştim. ciddi şartlarda kullanmama rağmen sağlamlığından ödün vermedi.

işin garibi o bir tane lambayı bulana kadar birden fazla modeli çöp ettim. son aylarda bu tarz ürünlere daha fazla denk gelmeye başladım, özellikle bisiklet bilgisayarı konusunda sağlam seçeneklerle karşılaştım.

neyse, uzun vadede pek de ucuz değil bu platform. ya başlıktan sağlam şeyleri takip edip denk getireceksiniz ya da paranızın bir kısmı harcayacaksınız. arası yok gibi bir şey.

• Beğen
Tepkiler: Kadir Eskici

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.278
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkese keyifli forumlar 🙋🏻‍♂️,

Bu başlıkta ya da yurt dışı alışveriş başlığında , 1 den fazla kargonun birleştirilmesi / 5 ten fazla kargonun gümrükleme işlemlerinin başarısız olduğu ile ilgili, sipariş ettiğim kargoların birleştirilmesi hakkında bir yorumum olmuştu.. Bunu PTT nin iyi niyetli bir çabası olarak yorumlamıştım ama malesef bunu Çin'den yola çıkış noktasındaki bir çabanın olduğunu gördüm..İndirim haftası var şuan Aliexp te çoğumuzun bildiği gibi ve birkaç gün arayla,farklı satıcılardan farklı kullanım alanları olan 7-8 ürün sipariş ettim.. yola çıkış noktasında 5 tanesi birleştirilmiş.. Ama tabi bu yine Türkiye deki gümrükte nasıl muamele görecek, bir süre sonra anlayacağım.. Bilgilendirme için paylaşmak istedim

ozy361

Üye
Tepki
471
İsim
ozan demir
Başlangıç
2022—23
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ürün sağlam ve cok hızlı geldi kalitesini zamanla goruceğim

linkini bırakıyorum

AliExpress'te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın! 509,98TL 67% İndirim | TOSEEK karbon Seatpost 27.2 31.6mm uzunluk 400mm mat siyah MTB yol bisiklet koltuğu Post koltuk tüp bisiklet parçaları MTB karbon kano
(link)

79F94816-12FD-4E23-8F7D-2ACE659C8349.jpeg

• Beğen
Tepkiler: SEL PER ve TafLan

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
kimse meraklı değil birkaç tane zıkkım için çin den 20 gün kargo beklemeye, memlekette çoğu bisiklet ekipmanı yok.

ben bazı şeyleri anlamıyorum.

IMG_20231226_154653.jpg

• Beğen
Tepkiler: Joseph Cavalcanti

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.936
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
kimse meraklı değil birkaç tane zıkkım için çin den 20 gün kargo beklemeye, memlekette çoğu bisiklet ekipmanı yok.

ben bazı şeyleri anlamıyorum.

313061 dosyayı görüntüle
En azından metni düzeltmişler. Daha önce 5 ürün yazıyordu.
Gerçi "5 gönderim sınırı" hala tam doğru tanım değil. Bu haliyle aynı ay içinde 5 gönderinin çıkış zamanına bakılıyormuş gibi anlaşılıyor, oysa sınır aynı ay içinde gümrüğe gelen 5 gönderi. Araya "gümrükte" kelimesini sıkıştırsalar olur.

Awacs7n

Forum Bağımlısı
Tepki
785
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
En azından metni düzeltmişler. Daha önce 5 ürün yazıyordu.
Gerçi "5 gönderim sınırı" hala tam doğru tanım değil. Bu haliyle aynı ay içinde 5 gönderinin çıkış zamanına bakılıyormuş gibi anlaşılıyor, oysa sınır aynı ay içinde gümrüğe gelen 5 gönderi. Araya "gümrükte" kelimesini sıkıştırsalar olur.
sınır bahsettiğiniz gibi gümrüğe geliş süresine göre belirleniyorsa iş daha da karışıyor.

o zaman kim, nasıl takip edecek ki siparişleri? sonuçta bir sürü nakliye yöntemi var ve siparişlerin işlem süreleri belli değil.