Aksiyon Kamera

TalhaB.

Daimi Üye
Tepki
598
İsim
Talha Bölükbaşıoğlu
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar daha önce hiç bir şekilde aksiyon kamerasına sahip olmadım bu yüzden aksiyon kamerası hakkında tecrübesi olanlardan yardımlar bekliyorum.
Şuan da piyasa da sanırım en son çıkan gopro 12, DJI Action 4 ve Insta360 One RS mevcut. Bunlardan hangisi en iyisidir? Amacım kaliteli videolar çekip hobi edinmek.
Elimde yeni aldığım S24 ultra mevcut kamera kalitesi oldukça iyi. Bir göğüs kamera bağlantı aparatı alıp telefon ile video çekmek sizce daha mı mantıklı yoksa telefonun ömrünü mü sömürür?
Ben de geçen sene gopro hero3 aldım çok eski bir makine olmasına rağmen başlangıç için beni fazlasıyla tatmin etti. Daha yeni modelleri size çok rahat yeter gibi düşünüyorum. Tavsiyem ilk başta son modellerini almaktansa alışma sürecinde daha eski modelleri almanız olabilir.

• Beğen
Tepkiler: StanicEnemy
Scudo

-Deniz-

🌴🌴🌴🌴
Tepki
905
İsim
Deniz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Selamlar daha önce hiç bir şekilde aksiyon kamerasına sahip olmadım bu yüzden aksiyon kamerası hakkında tecrübesi olanlardan yardımlar bekliyorum.
Şuan da piyasa da sanırım en son çıkan gopro 12, DJI Action 4 ve Insta360 One RS mevcut. Bunlardan hangisi en iyisidir? Amacım kaliteli videolar çekip hobi edinmek.
Elimde yeni aldığım S24 ultra mevcut kamera kalitesi oldukça iyi. Bir göğüs kamera bağlantı aparatı alıp telefon ile video çekmek sizce daha mı mantıklı yoksa telefonun ömrünü mü sömürür?
Fotoğraf makinelerinde foto çekildiğinde shutter sayısı artar. Makinenin dışarıdan kaç kere ışık aldığı ile alakalı bir durum. Atıyorum shutter sayısı 10000 olan cihaz 10000 kere deklanşöre basılıp fotoğraf çekmiştir. Bu sayı arttıkça kamera performansı düşer. Pek konuşulmasa da "bence" telefonlarda da benzer bir durum var. Emin değilim ama yeni aldığımız telefonlarda çektiğimiz foto ile 3-4 yıl sonra o telefonla çekilen fotolar arasında bir kalite bozukluğu bir detay kaybı ben seziyorum. Foto çekimi yanında video çekilirken kamera lensi full açık kalıyor o süre zarfında. Üniversitede kullandığım fotoğraf makinesini ben reklam çekimi için kullanıyordum. Sürekli video çektiğim için shutter sayısı çok düşüktü ama kamera performansı çok kötüydü mesela. Telefonla saatlerce video çekimi yapmak da bence telefonu yıpratır. Tabii bu benim şahsi görüşüm. Belki de farklı bir teknoloji kullanılıyordur ve alakası yoktur. Böyle olsa bile batarya daha çabuk bitmeye başlayacak, yazın telefon ısınacak ve belki kapanacak gibi durumlar olabilir. Ben yol bilgisayarı yerine s20fe kullanıyordum. 60km üstü turlarda eğer hava sıcaklığı fazla ise ekran full açık iken bir iki kere cihaz sıcaktan kapanmıştı.

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hero 11 + medimod aldım, memnunum. Özellikle bisiklet ile hem vlog çekme hem de yolu çekimi, telefona kıyasla daha çok pratik bi hal aldı. Tabi 2 adet ekipman daha almak durumunda kaldım orası ayrı.

• Beğen

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam ben hero 10 aldım 2 ay önce kanadadan çok memnunum çok güzel çekim yapıyor. Bence telefon sürüşte hantallık sağlar birde adı üstünde aksiyon kamerası tam bisiklet sürüşlerinde kullanılcak türden. Size tavsiyem gopro harbiden çok iyi. Ama diğer markalarıda kullanan vardır illaki onlarla ilgili bir şey diyemiyeceğim
Temiz 2.el bulabilirsem aslında 10 veya 11 de olabilir doğru söylüyorsunuz teşekkürler.

Ben de geçen sene gopro hero3 aldım çok eski bir makine olmasına rağmen başlangıç için beni fazlasıyla tatmin etti. Daha yeni modelleri size çok rahat yeter gibi düşünüyorum. Tavsiyem ilk başta son modellerini almaktansa alışma sürecinde daha eski modelleri almanız olabilir.
Evet hatırlıyorum hatta özel mesajdan senden raw görüntüler istemiştim yanlış hatırlamıyorsam. Dolap uygulamasından bir bakayım belki uygun fiyata bir kamera ya denk gelebilirim teşekkürler.

Fotoğraf makinelerinde foto çekildiğinde shutter sayısı artar. Makinenin dışarıdan kaç kere ışık aldığı ile alakalı bir durum. Atıyorum shutter sayısı 10000 olan cihaz 10000 kere deklanşöre basılıp fotoğraf çekmiştir. Bu sayı arttıkça kamera performansı düşer. Pek konuşulmasa da "bence" telefonlarda da benzer bir durum var. Emin değilim ama yeni aldığımız telefonlarda çektiğimiz foto ile 3-4 yıl sonra o telefonla çekilen fotolar arasında bir kalite bozukluğu bir detay kaybı ben seziyorum. Foto çekimi yanında video çekilirken kamera lensi full açık kalıyor o süre zarfında. Üniversitede kullandığım fotoğraf makinesini ben reklam çekimi için kullanıyordum. Sürekli video çektiğim için shutter sayısı çok düşüktü ama kamera performansı çok kötüydü mesela. Telefonla saatlerce video çekimi yapmak da bence telefonu yıpratır. Tabii bu benim şahsi görüşüm. Belki de farklı bir teknoloji kullanılıyordur ve alakası yoktur. Böyle olsa bile batarya daha çabuk bitmeye başlayacak, yazın telefon ısınacak ve belki kapanacak gibi durumlar olabilir. Ben yol bilgisayarı yerine s20fe kullanıyordum. 60km üstü turlarda eğer hava sıcaklığı fazla ise ekran full açık iken bir iki kere cihaz sıcaktan kapanmıştı.
Shutter sayısı nedir hiç bir bilgim yok desem yeridir bir google da araştırayım bakayım neymiş bu. Sıcak hava konusunda bende aynı şeyi yaşamıştım maalesef. Bisikleti ilk aldığım zamanlarda stravayı telefondan açıyordum ve sıcakta belirli bir süre sürünce telefon kapanıyordu. Teşekkürler.

Hero 11 + medimod aldım, memnunum. Özellikle bisiklet ile hem vlog çekme hem de yolu çekimi, telefona kıyasla daha çok pratik bi hal aldı. Tabi 2 adet ekipman daha almak durumunda kaldım orası ayrı.
Ekipman alırken illa orijinal olması gerekiyor mu?

• Beğen
Tepkiler: -Deniz-

samet akkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
3.485
İsim
Samet Akkaya
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Şöyle bir eklenti yapayım . Makinenin shutter sayısı dslr fotoğraf makinalarında daha mühim sensöre toz girmesi vs gibi durumlarda ama aynasız ki şu an en popüler olan makinalar bunlarda pek bir sorun teşkil etmiyor.

Cep telefonlarında fotoğraf çekmenin shutter sayısı arttırmanın yani yıllar geçtikçe kalite konusunda herhangi bir sorunu olmaz. Video ise telefonda yine bir problem teşkil etmez. İstersen yıllarca video çek. Oyun oynamak,, uygulamalar arasında geçiş yapmak gibi bir yıpratma süreci uygular telefon içinse.

Temiz 2.el bulabilirsem aslında 10 veya 11 de olabilir doğru söylüyorsunuz teşekkürler.

8 - 9 kullandım yıllarca görüntü kalitesi ve titreşim engellemede hiç bir fark yoktu. Şimdi 10 aldım titreşim engelleme sistemi aynı ama ben gimbalda kullanacağım bu sefer. Görüntü işleme ise 4k daha hızlı yazıyor. En önemlisi ısınmıyor. Hemen ısınmyor diyeyim. Goprolar çok ısınıyor hele ki yazın kendini kapatıp açıyor. Kötü bir durum.

DJİ Action 3 denedim kısa bir süre çok güzel bence goprodan daha kullanışlı. Özellikle arayüzü bisiklet üstündeyken aç youtube'u canlı yayın yap . Gopro 10 almamdaki sebep elimde ND filtreler gopro için o yüzden gopro aldım.

8 9 10 hepsi aynı kanaatimce . Uygun bulabilirseniz kaçırmayın .

chizer.adam

SOSYAL ŞEBEKE
Tepki
1.496
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hayır. Gopro bundle set almıştım. İçinden tripod çıktı. Ama gopro uyumlu tripodlar mevcut piyasada. Bunlara ek olarak bisiklete tripod tutucu aldım. İstediğim an çıkarıp istediğim an tekrar yerine koyabilmek için. Konu hakkında bir video hazırlıyorum. Yakında yüklerim.

• Beğen

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.627
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Kamera konusunda sık fikir değiştiren, önceden Insta360gilleri uzun süre kullanan ağır abi Leonard'ın yeniden eskiye son 5 kamera videosu:

awakening

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
Tepki
378
İsim
Murat
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kamera konusunda sık fikir değiştiren, önceden Insta360gilleri uzun süre kullanan ağır abi Leonard'ın yeniden eskiye son 5 kamera videosu:

Şimdi eve geldim tek tek izleyeceğim teşekkür ederim abi.

Agul10

Üye
Tepki
12
İsim
Abdullah
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Evet hatırlıyorum hatta özel mesajdan senden raw görüntüler istemiştim yanlış hatırlamıyorsam. Dolap uygulamasından bir bakayım belki uygun fiyata bir kamera ya denk gelebilirim teşekkürler.

Shutter sayısı nedir hiç bir bilgim yok desem yeridir bir google da araştırayım bakayım neymiş bu. Sıcak hava konusunda bende aynı şeyi yaşamıştım maalesef. Bisikleti ilk aldığım zamanlarda stravayı telefondan açıyordum ve sıcakta belirli bir süre sürünce telefon kapanıyordu. Teşekkürler.

Rica ederim hocam youtube karşılaştırmalarından yola çıkarak alırsanız pişman olacağınızı düşünmüyorum.

• Beğen

Muharib

Üye
Tepki
0
İsim
Alper
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Djı actıon 3 aldım memnunum. 4 de aşağı yukarı aynı zaten.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kanalımda dji osmo action 3 ve 4 incelemeleriyle karşılaştırma videoları mevcut. Dji serisinin yapısı ve kullanımı benim açımdan çok rahat olduğundan tercihim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MakRo

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.555
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
360 farklı bir boyut bu kıyaslamada bence değil 360 rakibi Go pro max 360.
Benim sana tavsiyem 10 larda kronik ısınma probleminden ve yeni başlayacağından dolayı 9 black olur ve fazlasıyla tatmin eder(bütçe varsa üstü alabilirsin.)
Dji stabilizasyon için görüntüyü goproya göre daha çok kırpıyor ve renkleri daha solgun geliyor bana bu yüzden sevmiyorum.

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
114
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aksyon kameralari genel olarak birbirine benzer. Gopro daha basit kullanmasi.

Videoyu cekmek mesele degil asil kisim editlemekte. Video hazirlarken onemli olan sey yaraticilik ozellikle bisiklette video cekerken kesinlik gogus kask sele alti gidon aparatlarini edinmeniz. Surekli ayni yerden cekilen videolar cok standart oluyor. Hatta imkaniniz varsa kameralar icin uretilen tum aparatlari edinin.

mostrider

Üye
Tepki
53
İsim
Ersin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilen arkadaşlara sormak isterim. Wolfang GA300 marka model bir aksiyon kamerasını internette yapılan incelemelere istinaden satın aldım. Kutudan çıkan bir aparat ile gidon boğazına takıp sürüş yaptım. Görüntülere evde bir bakayım dediğimde öyle bir mekanik ses var ki anlaşılan titreşimden kaynaklı vidyoda ses yakalamanın imkanı yok. Görüntülerde yine öyle bir titreme sarsıntı var ki insan izlerken yoruluyor. Göğsüme ya da kaskıma taksam yol bisikletinde görüş açısını nasıl ayarlıyorsunuz?

mcanerg

Daimi Üye
Tepki
622
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bilen arkadaşlara sormak isterim. Wolfang GA300 marka model bir aksiyon kamerasını internette yapılan incelemelere istinaden satın aldım. Kutudan çıkan bir aparat ile gidon boğazına takıp sürüş yaptım. Görüntülere evde bir bakayım dediğimde öyle bir mekanik ses var ki anlaşılan titreşimden kaynaklı vidyoda ses yakalamanın imkanı yok. Görüntülerde yine öyle bir titreme sarsıntı var ki insan izlerken yoruluyor. Göğsüme ya da kaskıma taksam yol bisikletinde görüş açısını nasıl ayarlıyorsunuz?
Bence ideal bisiklet vlogu gidonun da göründüğü bir açıdan olmalı onun için de en uygun yer göğüs bandı. sarsıntı için kamerada özellik yoksa editte bir miktar düzeltme yapılabiliyor ama croplanmış oluyor tabi.
Bir örnek vermem gerekirse, ben bunu deneme amaçlı çektim gidona takılan gorpro aparatı ile ve kamerayı çok önce aldığım için akşam düşük ışıkta biraz kötü performans göstermiş ama croplu düzelmiş hali bu. Yanlış hatırlamıyorsam da vinci resolve kullanmıştım, editleyeli bayağı oldu çünkü.

StanicEnemy

Forum Bağımlısı
Tepki
5.974
Başlangıç
2021—22
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bence ideal bisiklet vlogu gidonun da göründüğü bir açıdan olmalı onun için de en uygun yer göğüs bandı. sarsıntı için kamerada özellik yoksa editte bir miktar düzeltme yapılabiliyor ama croplanmış oluyor tabi.
Bir örnek vermem gerekirse, ben bunu deneme amaçlı çektim gidona takılan gorpro aparatı ile ve kamerayı çok önce aldığım için akşam düşük ışıkta biraz kötü performans göstermiş ama croplu düzelmiş hali bu. Yanlış hatırlamıyorsam da vinci resolve kullanmıştım, editleyeli bayağı oldu çünkü.

Bu açı bana göre çok rahatsız edici. Çok basık hissetiriyor sanki kucağında bir çocuk taşırmış gibi.

Myali

Forum Bağımlısı
Tepki
1.555
İsim
Sef
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben kaska takarak kulanmayı seviyorum diğerinde sürekli düzsün ama başını sağa sola çevirdiğinde daha keyifli görüntüler yakalanıyor.