ABG - Ankara 2019 Gran Fondosu için beyin fırtınası

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bisikletli Gezgin

Yok yok yazmam yahu ,ücretsiz olması makbul ,katılım fazla olur

@Cemil Dada

Aynen 2018 'de yapılan liege bastogne liege gran fondosu gibi '200 km 'yi aşkın bir etaba 8000 kişi katıldı ,kategori yok, kürsü yok, çip yok,
biterebilirsen gel, gran fondo anlayışı ,bizde ıtalyan usulü oldu yarış modlu yani

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
izmirli olarak, öncelikle izmirden katılacak bir (1) kişi evimde ücretsiz kalabilir. evimde bir kedi var. bunu da belirtmek lazım. duş, oda, bekar kahvaltısı dahil.

Alptriatlon

Aktif Üye
Tepki
745
Bisiklet
Cube
Bu mesajı aylar önce yine forumda yazmıştım, araya kaynamıştı. belki faydası olur, konuya ekliyorum.

Bisiklet konusunda, malesef yetkisi olanın fikri yok, fikri olanın yetkisi yok.

İstanbul - Ankara - İzmir gibi büyük şehirlerde neden Gran fondo yada Kriteryum tarzı yarışlar yapılmaz Neden ?

Pazar günü sabah 7 de yaparsın yarışı, zaten tüm şehir uyuyor, mis gibi organizasyon. O şehirlerde yaşayanlar gelse yeter.

Yarışmak için, ülkenin en ücra köşelerine gitmek gerçekten, çok yorucu, külfetli ve aşırı masraflı oluyor..

Gran fondo yarışlarının yapıldığı yerlere bakıyorum; Antalya ülkemizin en altı, Çeşme ülkemizin en batısı, Edirne sınır kapısı :)
Bir tane de Hopa yada Kars ilimizde düzenlesinler tam olsun.

Ankara için konuşacak olursam, mesela bir pazar sabahı, Sakıp Sabancı Bulvarı trafiğe kapatılıp, birkaç turluk Kriteryum tarzı bir yarış yapılabilir. Sağında ve solunda alternatif bulvarlar olduğu için, pazar sabahı trafiği asla etkilemez, kimseyi rahatsız etmez, tehlikesiz mis gibi Gran fondo yapılabilir.
Olmaz olmaz diyen arkadaşlar için, Cinnah yada İran caddesinde yine bir pazar sabahı tırmanma yarışları organize edilebilir.

Gençliğimizde İran caddesini pazar günleri, sabahtan akşama kadar otomobil Drag yarışları için kullanırdık, şimdi pazar sabahı birkaç saatliğine neden Bisiklet tırmanış yarışı için kullanılmasın ?

Oturup düşünsek, İstanbul ve İzmir içinde harika güzergahlar bulabiliriz, insanlar yeter ki istesin neler neler olur.

Bazı AVM lerin dik kapalı otopark çıkışlarında bile, pazar sabahı AVM açılmadan "sabah 10'a kadar" festival havasında tırmanış yarışları düzenlebilir, Yurtdışında adamlar AVM kapandıktan sonra bile, çevresinde Kriteryum yarışı düzenliyorlar.. Bizde neden olmasın ?

Sakıp sabancı bulvarı ile eskişehir yolu arasında kalan, içinde Renault Mais'in de bulunduğu parsellerin etrafında da, kriteryum benzeri yarışlar yapılabilir. Uydudan bakıp nerelerin ne kadar uygun olduğu değerlendirilebiir.

İlk etapta uzun mesafe yarışları yerine her 15 günde bir düzenleyeceğimiz ufak tefek kriteryum, tırmanma tarzında yarışlarla başlarsak, hem tecrübe kazanmış oluruz, hem de eksiklerimizi görüp, kendimizi ve organizasyonu geliştirmiş oluruz. Aksi halde tecrübesizliğimiz ve konu hakkındaki amatörlüğümüz, büyük sıkıntılara yol açabilir.

Belki şimdi sırası değil ama, yine de hatırlatayım; Büyüklerin yarışlarından önce, 4 yaşından başlamak üzere, minikler için de 100 belki 200 metrelik bile olsa, minik yarışlar düzenlemek, çocuklar için teşvik edici, aileler için birleştirici, toplumun konuya bakışını ve ilgisini pozitif yönde etkileyici olabilir, "ortamda oluşabilecek geyik muhabbetlerini de, bir nebze olsun engeller"

Bu konuda alınması gereken çok yol var, biraz ilerleyelim, belki Gran fondolar da, yarış boyunca sürekli sinkaf lı konuşan bireylere de bir çözüm bulmaya çalışırız.

Hep olduğu gibi, önerilerime şiddetle karşı çıkacak, polemik arayan arkadaşlar olacaktır. Lütfen sizler de kendi fikirlerini ayrıca yazın.

Saygılarımla

celilcetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
1.106
İsim
Celil ÇETİNER
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Alptriatlon
İlk etapta uzun mesafe yarışları yerine her 15 günde bir düzenleyeceğimiz ufak tefek kriteryum, tırmanma tarzında yarışlarla başlarsak, hem tecrübe kazanmış oluruz, hem de eksiklerimizi görüp, kendimizi ve organizasyonu geliştirmiş oluruz. Aksi halde tecrübesizliğimiz ve konu hakkındaki amatörlüğümüz, büyük sıkıntılara yol açabilir

% 100 katılıyorum. granfondolar özel yarışların en tepesi diye düşünüyorum. Bunun içinde daha küçük yarışlarla başlanılabilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Alptriatlon ya hep ya hiç kısmındaki ataleti çok güzel anlatmışsınız. Evet marsa gidelim istiyoruz ama daha uçurtma konusunda deneyimimiz yok. Size katılıyorum.

uslsy

Marstan Katılan İlk Vejetaryen Üye
Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Beyin fırtınası tam gaz ilerliyor. Gerek buradan gerekse özel mesaj ile çok güzel yorumlar var. Herkes bir şekilde ben işin bir ucundan tutabilirim diyor özelden.

Gran Fondo yerine Kriteryum vs. vs. gibi fikirler de var. Arkadaşlar farkındaysanız başlık özellikle "Beyin Fırtınası". Şu tarihte şunu yapıyoruz haydi katılın diye net bir başlık koymamamızın sebebi hep birlikte doğru olanı bulup Ankaraya kalıcı ve güzel bir etkinlik armağan etmek. Yılbaşından sonra oluşturduğumuz komite toplantı yapacak. Güzel bir plan çıkartacağız. Bu konuda elimi taşın altına koyarım diyenler bana özelden gsm atsınlar.

Gran Fondo, Kriteryum veya bir başka isimle başka bir konsept...

Şunu size net söyleyebilirim; Hep birlikte Ankaraya bir organizasyon kazandıracağız! :harika:

Ali Kılıç 35.5

Çılgın Fixieci (fren yok, vites yok, kural yok)
Tepki
3.916
İsim
Ali Kılıç
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Sonra arkamızdan forumda, matarada kuş sütü vermediler demezsiniz sizin ile ali inşallah. :D

Valla şimdiye kadar hiçbir gran fondoyu "matarada kuş sütü vermediler" diye eleştirmedim. Tarzım değil. Bugüne kadar gran fondolar hakkında ne yazdıysam daha iyi ve daha ucuz yapılabilmesi üzerine idi.

Hem bir de kuş sütü nedir arkadaş? Apiterapi denen bir şey var, "arı sütü" var, "polen" var, "prepolis" var. :) :) :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
1998 yılında, okulda bisiklet yarışı düzenlemiştim. Okulun ambulansı hazır bulunmuştu. Çok şükür kimsenin burnu bile kanamadı ama yarış pistine yayalar girmişti. O günlerden aklımda kalan tek dikkate almam gerekenin, hem katılımcıların hem de izleyicilerin, güvenliği konusunda ince düşünmek olduğu. Aklıma geldi öğlen öğlen paylaşmadan edemedim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
ömer selam ,
haftaya toplantımız var demişsin takipteyim ....2019 kutlu olsun
ve 2019 ''da ankaraya bi adet gran fondo yakışır ,,,,

uslsy

Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Çok teşekkürler Kudret abi. Evet yılbaşından sonra komite toplanısını gerçekleştireceğiz. Bakalım neler becereceğiz abi.

Sevgi ve saygılarımla, şanslı yıllar dilerim...

• Beğen
Tepkiler: Bisikletli Gezgin

uslsy

Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Merhaba Kudret abi. Yılbaşından itibaren yatak döşek 40 dereceyi bulan ateşle yattım abi. Daha yeni yeni ayağa kalktim. Önümüzdeki hafta fikir fırtınası buluşması yapılması için kolları sıvayacağım. Farklı sesler var. Grup içinde buna bulaşmamızdan mutsuz olanlar da var. Bir konuşacağız. Bakalım ne çıkacak ortaya. Görüşmeden sonra buraya bilgilendirme yazacağım.

Herkese Merhaba.

Dün @burcinhan 'ın eksikliğinde bir Ankara Bisiklet Grubun'nun admin (@BurakMehmet @danceros @CeCeKa ve ben) buluşmasını gerçekleştirdik.

186407

Buluşmada diğer admin arkadaşlar, bu sene birkaç yarışa toplu olarak katılıp bir organizatör gözü ile gözlemleme yaptıktan sonra Ankarada bir organizasyona girişmemizin grubumuz ve organizasyon için daha sağlıklı ve verimli olacağında hem fikir olduklarını söylediler.

Hedefimiz bu organizasyonu yapmak. Bu sene biraz daha tecrübelenelim, gelecek sezona hep birlikte bu postu da hortlatarak çalışırız konu ile ilgili.

Önemli Not: Granfondo veya herhangi bir yarışı organize eden kişi, kişiler veya kuruluşlara buradan tebriklerimi iletiyorum. Emekleriniz ve aldığınız ücretler helal olsun. Hiç birşey uzaktan göründüğü gibi değil. Forumdan mavralar okuyup yok şöyle olsun, yok hesaplar böyle. Hiç böyle eleştirilere girişmeyin derim arkadaşlar. Birden fazla kafanın bu yola baş koyup organize edebilmesi bile büyük emek ve masraf. Demedi demeyin.

@Kudret Kurtcebe abi bilgine... Konuyu merak ediyordun.

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.570
Önemli Not: Granfondo veya herhangi bir yarışı organize eden kişi, kişiler veya kuruluşlara buradan tebriklerimi iletiyorum. Emekleriniz ve aldığınız ücretler helal olsun. Hiç birşey uzaktan göründüğü gibi değil. Forumdan mavralar okuyup yok şöyle olsun, yok hesaplar böyle. Hiç böyle eleştirilere girişmeyin derim arkadaşlar. Birden fazla kafanın bu yola baş koyup organize edebilmesi bile büyük emek ve masraf. Demedi demeyin.

harika bir tesbit, cok tesekkurler., Sizin , yakin bir zamanda , harika bir organizasyon yapacaginiza inancim tam sahsen ve ben de kesinlikle katilmak icin elimden geleni yapacagim.

Diger taraftan da , belirtmis oldugunuz gibi , Granfondo duzenlemek basli basina bir ovguyu hakeden bir calisma iken , bir de bunu Edirne'de ucretsiz yapan ve 10 yildir organize eden dostlarimiza da , saniyorum , haklarini vermemiz lazim. ufak tefek hatalari nedeniyle , bu sitedeki yazilanlari hatirliyorum da, neyse..

uslsy

Tepki
2.652
İsim
Ömer Uslusoy
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@a.valverde

Her kim, hangi ad altında ve hangi ücretle düzenlediyse isterse katılım 1.000 tl olsun. Ellerinden öperim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@uslsy

selam ömer dostum

(link)

uzunda şu anda akrada 53 kişi var ,

(link)

kısada 78 kişi,18 şubatta kayıtlar son bulacak ,toplam 131 kişi, oldukça az sayılır ,geçen sene akra fondoda 460 kişi vardı ,
ama 2016 marmara fondoda 800 kişiyi aşkın insan vardı gene argeus düzenlemiş idi bu kadar katılımın çok olmasının nedeni aynen ücretsiz idi ,bi gerçek var bu aynen anlaşıldı yarı yarıya düştü katılım buda gran fondolara katılımın yıllar içinde düştüğünün gerçeği,fiatlar kısada bu sene 160 ama şöyle bi durumda var tabi,,

Kayıt Ücreti
AKRA Gran Fondo Antalya - Kısa Parkur (61 km) kayıt ücretleri:

• İadesiz kayıt ücreti: 160 TL
  • İade edilebilir kayıt ücreti: 190 TL (11 Şubat 2019 tarihine kadar yapılacak olan kayıt iptallerinde tam iade yapılır)
  • 11 Şubat 2019 tarihinden sonra kayıt ücreti: 190 TL (İadesiz)
Ödemenin online kayıt esnasında yapılması gerekmektedir.

Son kayıt tarihi 18 Şubat 2019'dur ve kaydın tamamlanması için en geç bu tarihe kadar ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

Kayıt Ücreti
AKRA Gran Fondo Antalya - Uzun Parkur (92 km) kayıt ücretleri:

• İadesiz kayıt ücreti: 210 TL
  • İade edilebilir kayıt ücreti: 240 TL (11 Şubat 2019 tarihine kadar yapılacak olan kayıt iptallerinde tam iade yapılır)
  • 11 Şubat 2019 tarihinden sonra kayıt ücreti: 240 TL (İadesiz)
Ödemenin online kayıt esnasında yapılması gerekmektedir.

Son kayıt tarihi 18 Şubat 2019'dur ve kaydın tamamlanması için en geç bu tarihe kadar ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.

131 kişi katılım sağladı ise bu sayı 500 kişiyi bulacakmı aynen takipteyim az katılım olur ise maliyetler nasıl karşılanacak ayrı bi soru tabi,
bu gün ayın 26 'sı kaldı 23 gün bu 23 günde sayının 500 olması sanki zor gibi görünüyor,,,

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Kudret bey siteden ayrıldı mı ?*:agla:

Sahiden neler oldu yahu, asla inanmazdım söyleseler

Melih61

Üye
Tepki
3
İsim
Melih
Merhabalar, Ankara'da yaşayan bisiklet sever bir kişi olarak böyle bir yarış düzenlenmesi hem Ankara'daki bisiklet kültürünün gelişmesine hem de saygının artması açısından önemli olacağı düşüncesindeyim. Tüm yazılanları okuduktan sonra aklımda canlanan birkaç şey yazmak istedim. Ankara'da yaşayan ve hayatı bisiklet üzerinde geçmiş profesyonel sporculardan destek istemek çok kritik olacaktır. Benim şahsi fikirlerim şu şekilde;
1)Başlangıç ve bitiş noktalarının birbirine yakın olması maliyeti azaltacaktır.
2) Ankara'nın çevre yolunda böyle bir yarış organize etmek çeşitkisıkıntılar doğurur.
3)Ankara'da bisiklet sürenler mutlaka bilirler köy yollarında yapılan antrenmanlar hem zorlayıcı hemde keyifli olmakta. Köy yolları üzerinden bir rota çizikebilr.
4) Güzel bir tırmanış ve dayanıklılık yarışı için elma dağa tersten tırmanıp zirve finiş bir yarış olabilir.
Aklıma geldikçe eklemeye çalışacağım. Amacımı lütren yanlış anlamayın amacım çorbada benim de tuzum olmasını istemektedir.

Merhabalar, Ankara'da yaşayan bisiklet sever bir kişi olarak böyle bir yarış düzenlenmesi hem Ankara'daki bisiklet kültürünün gelişmesine hem de saygının artması açısından önemli olacağı düşüncesindeyim. Tüm yazılanları okuduktan sonra aklımda canlanan birkaç şey yazmak istedim. Ankara'da yaşayan ve hayatı bisiklet üzerinde geçmiş profesyonel sporculardan destek istemek çok kritik olacaktır. Benim şahsi fikirlerim şu şekilde;
1)Başlangıç ve bitiş noktalarının birbirine yakın olması maliyeti azaltacaktır.
2) Ankara'nın çevre yolunda böyle bir yarış organize etmek çeşitkisıkıntılar doğurur.
3)Ankara'da bisiklet sürenler mutlaka bilirler köy yollarında yapılan antrenmanlar hem zorlayıcı hemde keyifli olmakta. Köy yolları üzerinden bir rota çizikebilr.
4) Güzel bir tırmanış ve dayanıklılık yarışı için elma dağa tersten tırmanıp zirve finiş bir yarış olabilir.
Aklıma geldikçe eklemeye çalışacağım. Amacımı lütren yanlış anlamayın amacım çorbada benim de tuzum olmasını istemektedir.

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized

uslsy