48 saatte 850+ km

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Osman arkadaşım bu Cuma yine esaslı bir işe girişiyor. Yazdığına göre 48 saatte 850+ km yapmayı hedefliyor. Osman'ın açıklamasını buraya kopyalıyorum.

upload_2016-4-6_6-59-12.png

OBEZİTEDEN REKORA

Başladığım bu spor hayatından bu yana bisiklet ‘in en büyük faydalarından bir tanesine kendi hayatım üzerinden değinmek istiyorum. İnsanların yaşamlarında en çok zorluk çektiği olmazsa olmazlardan biri olan sağlık. Aslında farklı bir boyuttan bakıldığında sağlık olmadan hiç bir şeyin devamının gelmediğini görüyoruz. Yaklaşık 4 yıldır bisiklete biniyorum, ve bir çok insan "ya Osman Allah aşkına bu bisiklet sana ne yarar sağlıyor da bu kadar da sürekli biniyorsun" diye birçok sorular sormaya başladılar. 4 yıl önce 109-111 kilolar arasındayken şuan 75 kiloyum. Zaman zaman insanlar tarafından tepki aldım, kimileri bir hastalığım olduğu için bu kadar kilo verdiğimi düşündüler ve konuştular. Onlara cevabım sadece "hayır, bisiklete binerek verdim" oluyordu. Evet gerçekten bakıldığında ciddi bir kilo ve insanlar bu kiloları sağlıklı bir şekilde vermek için çok zaman harcıyorlar. Benim zaman sıkıntım yoktu. Şuan düşünüyor olabilirsiniz "her şeyi yiyecek ve sadece bisiklete binerek kilo verecek imkânsız" diye. Aslında başlarda yememem gereken çoğu şeyi öğrendim ve dikkat etmeye başladım, daha sonraki evrelerde ise yediğim her şeyin Kas'a dönüştüğünü fark ettim. Ve yıllar sonra şu anki halimi aldım. Şimdi daha aktif, enerjili ve daha dayanıklı bir bünyeye sahibim.

Sağlıkla kalın...

Osman Şirin

* * *

Ancak bu rekor denemesinin detayları hakkında hiçbir bilgim yok (noter kontrolü var mı?, araç takibi olacak mı? ölçüm nasıl yapılacak? vb.)

Geçen yıl 24 saatte 553 km yaptığında tüm detaylara sahiptim çünkü o tarihlerde Atilla bisiklet takımında beraberdik.

(link)

Ancak Atilla bisiklet takımından önemli ayrılmalar olduğundan Osman şu an Pedal Türk adına bu rekoru gerçekleştirecek. Bu nedenle ben de kendisiyle görüşmedim.

Peki Osman Şirin bunu başarabilir mi? Açıkçası Osman'ı tanımayan birisi bu mesafenin alınıp alınamayacağını değerlendirirken doğal olarak önce kendi kapasitesini ve sonra çevresinde tanıdığı kuvvetli bisikletçilerin kapasitesini referans alıp "yapar" veya "yapamaz" diyecektir. Ancak benim gibi onu 4 yıldır tanıyanlar hiç şüphe duymadan Osman'ın bunun altından kalkabileceğini bilir. Bu Osman'ı tanımakla ilgili bir durum. Açıklaması zor.

Osman 2016 başından itibaren 3500 km yol yaptı. Onun antrenmanlarına katılmak veya Strava'dan takip etmek de fikir verir:

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
osman arkadaş doktor kontrolünden geçmiş idi,kas çökmesi yaşamış idi,kendisinin spor geçmişi yok,alaydan gelmiştir,elem bir trafik kazasında kızını gözünün önünde kaybetmiştir,kendisi adına çok üzüldüm,aman dikkat osman aga üst üste 400 km ,kesinlikle riskte var kas çökmesi yaşadığını atilla bisiklet takımından oktaydan öğrendim ,aman dikkat ,
son olarak başarılar osman aga.
ayrıca turun tüm analizlerinin en ince ayrıntısına kadar bilmemizde yarar vardır.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
Arkadaşa şimdiden Allah kolaylık versin ve yolunu açık etsin.
Ben Fitnessle 48 saatte max 630 km çıkarabilmiştim.
Müthiş bir azim..
Kondüsyondan ziyade pskolojik olarak hazır olmak başarabileceğine inanmak esastır ve bu arkadaş kendisini her türlü hazırlamış..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
cuma osman arkadaşa tuzlaya kadar eşlik ederim,tahminimce gelenler olacaktır

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@mehmetsunu
Demekki ironi işinden sonra fantezi işinede el atmışsın :D
Sen bu 600km 24 saatte yapacaktın değilmi? :)
Demekki motor monteletme işini halletmişsin :D

Tepki
49
Bisiklet
Sedona
şimdiden tebrik ederim,stravadan takip ediyorduk zaten. takipte olacagız yine.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yarın saat 08.30 da bostancıya ineceğim osman arkadaşı uğurlayacağım.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Dün sabah Emre Taşçan ve Dinçer Karadayı'yla bir tura katılmak üzere Bostancı'ya giderken tesadüf bu ya Osman'la karşılaştım. TV çekimleri için Bostancı sahile geldiğini söyledi. Benim de fazla vaktim olmadığından çok detay soramadım. Ancak anladığım kadarıyla Pedal Türk yerine Cyclist dergisinden (eski Atilla çalışanı) Tarık Gül hem organizasyonu yapıyor hem de bir araçla çekimler ve kayıt için takip edecek. Böyle zor zamanlarda gerçek dostun Tarık olduğunu bir kez daha gördüm, Pedal Türk'ten Emrah'ın son anda çıkardığı sorunlar hiç hoş olmamış, anlatmak da istemem. Osman beni de Tuzla'ya kadar eşlik etmem için çağırdı ancak 10:30'da doktor randevum olduğundan sadece başlangıçta orada olmaya çalışacağım. Başlangıç yeri Şirin Elektrik (Bostancı'da).

(link)

Başta da yazdığım gibi organizasyon hakkında fazla bilgim yok. Soruları Osman Şirin'in facebook sayfasından sorabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: denny ve Yavuz S.

cezmi özdemir

Aktif Üye
Tepki
113
Bisiklet
Merida
Osman abime kolayliklar diliyorum keske yolcu edebilseydim

Murat Ak.

Üye
Tepki
24
Bisiklet
Mosso
Antalya'da muhakkak gelmeye çalışacağım . Başarılar hocam .