30'unda tayt giyip bisiklete binecek kadar sıyırmak

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Wberlin

Üye
Tepki
139
Bisiklet
Bianchi
@Şeffaf
Osmanlı döneminde tekkeler, gitgide, çalışmaksızın tevekkül* felsefesini işleyen yerler haline dönüşmüştü; halbuki insanları daha yaşarken dünyadan uzaklaştırıp onları uhrevî âleme çekmek, çağdaş yaşam ile bağdaşamazdı.

Toplum yeni bir enerjiye, yeni bir atılıma gereksinim gösteriyor; çağdaş yaşam, insanları çalışmaya, bu çalışmanın yaşarken ödülünü almaya çağırıyordu. Türbeler ise türbedarlar eliyle ölmüş kişilerin manevî varlığından çıkar sağlamaya çalışılan, çalışmaksızın onlardan medet umulan odaklar haline getirilmişti. Ayrıca tekke ve zaviyelerin başında bulunanlar siyasal amaçlarla ve çoğu kez dini siyasete âlet ederek masum vatandaşları suça yöneltiyorlardı.

Türkiye Cumhuriyeti artık, şeyhler, dervişler ve müritler memleketi olamazdı. İşte 30 Kasım 1925’te kabul edilen bir yasayla tekke, zaviye ve türbeler kapatıldı; türbedarlıklar ile şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik, seyitlik, çelebilik vb. birtakım unvanlar kaldırıldı.

Meslegi olmayan vergi dahi ödemeyen bir vatandaşa "efendi hazretleri" diyerek övmenizi kınıyorum.

Scudo

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
İnşaallah daha fazla uzamaz bu konu. Zira benim inandığım değerler uğrunda sessiz kalmak, haksız yere pasize edilip susturulmayı kabullenmek gibi bir iyi niyetim hiç yok. Ve verecek cevabın ise gerçekten çok var. Delillerle birlikte hem de. Bence diyerek değil.

Şimdi şunu da söylemeli ve sizleri uyarmalıyım ki, ben bu forumda öyle bir şey yapmak istemiyorum. dini bir konu tartışmayı, herhangi bir şeyi açıklığa kavuşturmayı, bir örnek vermeyi, tarihi veya dini bir belge ile bir şeyleri çözüme kavuşturmayı çok iyi bilirim. Ama yeri burası değil. Bunu yapmayacağım. Bu bağlamda, sizlerden ricam insanların değerlerine saygı duymanız, beni daha fazla kışkırtmamanız olacaktır.

Elbette fikirlerinizi kibarca söyleyebilirsiniz fakat bu konu pek de öyle saygı çerçevesinde yürütülecek, tatlıya bağlanacak bir konu değildir.

Sizlere son olarak, dünya çapında, küresel çapta din savaşlarının çıktığını hatırlatır, dini hususlarda dünya yıkılsa da yanda da kişisel tercihlerin değişmeyeceğini hatırlatırım.

Elbette fikir beyan edip olumsuz görüşler sunacaksınız. Fakat ben de boş değilim, hepsine verecek cevabım emin olun ki vardır.

Lütfen konuyu noktalayalım ve sizin saygı duyduğunuz şeyler hakkında tek kelime yazmamış biri olarak, siz de benim saygı duyduğum şeylere tek kelime yazmayın.

Yeri burası değil.
Teşekkürlerimle...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Anlamadığım bir şey var. Siz bu başlığı nasıl tayt konusundan tarikatlara, dine, Cumhuriyet ve Osmanlı'ya kadar getirdiniz? Bravo yani gerçekten tebrikler ama size şunu söyleyeyim. Bu, bu tip şeyleri yaptığınız son başlık olsun. Bundan sonra aynı şey olursa gereğini yapacağım. Anlıyorum yani dolmuşsunuz ve bir şekilde içinizi boşaltmak istiyorsunuz ama bunun yeri burası değil. Artık bunu anlarsanız iyi edersiniz. Bu tip konular yerine bisiklet, spor, sağlık vb. konularda içerik üretmeyi denemelisiniz.

Snr U

Forum Demirbaşı
Tepki
1.229
Bisiklet
Mosso
@BF Okuru
Bu başlığa birşey yazmamıştım ama bir iki kelamda ben yazayım öncelikle etki tepkiyi doğurur.
insanları kılık kıyafetinden ötürü yadırgamak, yanından geçerken tövbe estafirullah çekmek %99 oranında kendini müslüman sanan falanca tarikata, cemaate uşaklık edenlerin çok severek yaptıkları şey, bunlara maruz kalan biri de tabi ki fikrini tepkili olarak söyleyecek bunda kızacak yada alınacak birşey yok tartışma ortamı biraz daha sürerse konu yaradılış felsefesine kadar iner :)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@BF Okuru Bu başlığın varlığı bile sıkıntı, ne amacı olduğu açık bir başlık bu. Altında tartışma çıkıp ilgi çekmesi...
Bisiklet forumuna girince bu kadar sığ bir başlık görmek rahatsız ediyor :kötü:

FRKEMRE

Üye
Tepki
128
İsim
FARUK
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Burala kadar gelmesinde site yönetimin suçu çoktur. en kolay neye vururum tabi ki dine inanca. çünkü söyleyecekleri çok bir şey yok. baksanıza bisiklet, tayp ile ilgili bile çok şey yazamıyorlar. bilgisiz bir toplumun hali bu olur işte.

• Beğen
Tepkiler: Snr U

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren

Üstad sana katılıyorum.Ferasetle bakabilmek de ayrı bir yetenek.Forumdaşlarımız senin gibi feraset sahibi olmalı ki, iş çığırından çıkmasın.:harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006

dostum söz konusu cumhuriyet olunca feraset sahibi olamıyor demek ki bazı forumdaşlar . siz bizim gibi feraset sahibi olmayanların kusurlarını görmemezlikten gelin lütfen ;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Snr U

Katılmıyorum. Bu konu, bahsettiğim alanlar olmadan da sürebilirdi. Şöyle örnek vereyim. Bundan yıllar önce -ki hala bu şeyler var- siyah giyinirdim satanist misin sen? derlerdi. Saç uzatırdım karı mısın sen? derlerdi. Top sakal bırakırdım top musun sen? derlerdi. Ama bunlar dini olarak denmezdi. Toplumdaki kültürel yapıya dayalı olarak denirdi. Traşın subay traşı olacak. Giyimin normal gömlek kumaş pantolon falan olacak böyle belli tipte olacaksın. Bunun dışına çıkınca çok fena yadırgardı insanlar. Gerçi bugün hala var dediğim gibi ama kısacası tayt konusu da böyle kültürel yapıyla işlenebilirdi ama birileri bir şekilde buraya kadar getirdi. Sebebini söyledim işte insanlar dolmuşlar ve bir şekilde içlerini dökmek istiyorlar. Fakat dediğim gibi burası bunun yeri değil. Farkında mısınız bilmiyorum ama bu tip konular 7/24 de konuşulsa kimseye faydası olmuyor. Olmuyor işte yıllardır aynı şeyler defalarca yazılıp çiziliyor ve bıraktığı sonuç aynı.

@BerkEvren

Yani katılıyorum Berk bey. Başlık yine bir şekilde seviyeli gidebilirdi anlattığım gibi ama öyle olmadı. Sağlık olsun ama bu başlık da son olsun diyelim ve noktalayalım.

Not: müsadenizle konuyu kapatıyorum.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.