30 Aralık 2017 asgari ücret zammı

Scudo
Tepki
52
İsim
Mesut Topal
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ahlaksız

01 Ocak 2002 – Gram Altın: 13.15 TL asgari ücret 184 TL = 14 gr altın
01 Ocak 2018 - Gram Altın: 159.51 TL asgari ücret 1604 TL = 10 gr altın

bisikletebin

Forum Demirbaşı
Tepki
503
İsim
birol
Bisiklet
Dahon
@atasoy

Gelsinler tabi. Koşarak gelsinler. Burada 1600 tl ye işverenler onları bekliyor. Tarımı bırakıp gelsinler. Domatesi ithal eder hale gelelim.

@timelapse

Devlet asgari ücreti üç bin yapsa şu olur bu olur tamamen yanlış. 1600 tl den bir dünya vergi alan zihniyet 3 bin tl den 6 kat vergi alır yine eldeki parayı 1.600 e düşürür. En düşük memur maaşına öğretmen maaşına baktığınızda 1.600 tl yi işçiye layık görmenin tercümesi " iŞÇİYİ SÜRÜNDÜRÜN " demektir. Ben devlet isem işçimi iş verene hayat pahalılığına ezdirtmem. Devlet kanun çıkartır.

Ülkenin en büyük sorunu topraklarını bırakıp insanların büyük şehirlere akın etmesidir. Yine en büyük sorunlardan birisi çiftçiden tarladan 3 kuruşa alıp büyük şehirlere 5 tl den satanlardır. En büyük sorunlardan biri öküzü bırakıp traktör parasına benzin mazot yetiştirme çabasıdır. Ülkede traktör var hayvancılık bitti.
Daha büyük sorunlardan birisi ezilen işçiyi görmeyip kendi insanını işsiz bırakıp 2 milyon suriyeliyi kayıt dışı çalışmasına göz yummak ve verdiği verginin hesabını sormamaktır. Vekil maaşlarının yüksekliği de sorunlardan en büyüğüdür.

Bir düşünün her ay 25 bin tl bankaya yatıyor. İşçinin asgari ücreti 1.600 işçi saplanmış banka batağına. 25 bin tl maaş alan birisinin umuru olur mu :)

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@bisikletebin yanlışın var. Birisinin mesleği ,yaptığı iş ; işçilik. Diğerinin mesleği ise milletvekiligi değil. Vekilin asıl mesleği işadamı , müteahhit ,serbest avukat yada tüccar vb. Kanun yapacak adam bir işçi ,memur, maaşla çalışan doktor ,mühendis öğretmen yada ufak çiftçi değil ki. Zaten olamaz . Olmaması için uğraşılmış zaten. Tilki ve kümes bekçiligi hikayesi . Yoksa 100 .000 tl maaş versen de farketmiyor. Attıkları imzaların yada verdikleri oyların karşılığı milyar dolarlar ve yıllar boyunca artı yada eksi olacak paralardan yada çıkarlardan bahsediyoruz. Yani aldiklari para ila ulkenin milletin maddi manevi menfaatini geleceğini kıyaslamamak lazım. Çok daha ötesinde zarardayız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok derin bilgim yok ama bir ara tarım arazilerinin aile içinde çık parçalı hisselere bölündüğü ve verimli tarım yspılamadığı, bunun için arazilerin birleştirilmesi için bir girişim yapıldığını hatırlıyorum, ki bir parça toprak hatta yolda geçiş önceliği için adam vuran bir millet olduğumuzdan bunun asla tutmayacağını, düşünüyorum, ancak tekrarlayayım, bunda son tahlilde ne durumdayız, bilgim yok.

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
Araziler bölünse bile herkes tarıma yönelmiyor ki. Sonuçta kardeşinin malı alsın eksin bi yararı olur. Babamlar öyleydi mesela. Kimden nereden kaldığını bilmediğim bir tarla var 3 kardeşler bir tanesi öğretmen, benim babam esnaf, diğer kardeş ise bütün tarlaları tek başına işledi. Şimdi yaşlandığı için kira tarzı bir şey var başkasına veriyor. Kira olduğu için geliri 3 kardeş paylaşıyor. Ama ileride dediğin gibi baya bölünecek o tarlalar. Toplam 6 çocuk var ve hiç birimizde çiftçilik yok üstüne ya kiraya versen ondan gelecek paradan ne olur denilecek fakat okul ile adam olmazsam oraya yönelebilirim :)
Gerçekten bu devirde olduğum için hiç memnun değilim. Herkes diplomalı iş peşinde kimse diğer mesleklerin yüzüne bakmıyor nedense. Hayalimdeki mesleği aileme söyledim diplomaya falan gerek yok bir tane E sınıfı ehliyet yeterli ama olmuyor işte izin vermediler mi yapamıyosun yapsan da çok ileriki yaşlara kalıyor ki o yaşlarda da hiç heves edilecek bir iş değil

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Murat Semiz
Pilot illerde arazi toplulaştırma sonuçlandırılmak üzere.Mesala ayrı ayı yerlerde birer,ikişer dönüm toplam 15 dönüm tarlanız var;yeni yasayla devlet bunları birleştirip tek bir yerde tek parça altında 15 dönümlük bir tarla veriyor.Maliyetleri düşürme,verimlilik artırımı gibi avantajları var.Ama herkes benim tarlalarım verimliydi,bana çıkan yer verimsiz gibi çatlak sesler çıkarıyor.
Bir de bunun üzerine kooparifleşme etkin bir şekilde yapılsa,mazot düşürülse,ithalat yapılmasa çiftçilik bugünkünden çok daha iyi olur

• Beğen
Tepkiler: K-Pax

tesla42

Aktif Üye
Tepki
168
İsim
alper
Bisiklet
Lapierre
Benim çevremde gözlemlediğim belli bir gruba dahil olan insanlar kendi sosyal-ekonomik durumunu değerlendirip o yönde görüş bildiriyor.Ben kazanıyorum cebimi dolduruyorum Allah'a şükür diyip resmin diğer kısmını görmemek istiyorlar.Evlerimizde tükettiğimiz elektriğin yüzde 60 ı ithal enerji.Yüzde 40-45 rusyadan alınan doğazgaz ,yüzde 15 civarı ithal kömürdür.Tarımı , hayvancılığı konuşmaya gerek yok.Sen rusyaya domates satıp karşılığında s-400 ,doğalgaz alıyosun.Adamlar artık topraksız tarıma geçtiler.Bilim ve teknolojiye önem verilecekdi.Böyle giderse bizden sonraki nesillerin vay haline.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78

Kunget

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Emre
Bisiklet
b'Twin
Şunu da şöyle bırakayım (link)

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@tesla42 insanların para kazanma şekli siyasi tercihlerini belirler.

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
Eğitimi ben çoktan geçtim. Ülke acı bir son yaşayacak. Ondan sonra toparlanabilirsek ne mutlu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mariokaldato

Doğru lafa ne denir ,
kaldı 20 yıl yada bilemedin 30 yıl ,yani 30 saniye,,,,