30 Ağustos 2020 - Bursa Granfondo

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.250
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@canelmas yüreğine sağlık. Bu tür organizasyonlarda aksiliklerden çok madalyayı verecek olan siyasi, devlet erkanınin yarışma bittikten çok sonra gelip küfür eder gibi yorgun savaşçıları daha da ezmesi. Bence en büyük saygısızlık. Çünkü emeğe saygı yok. Yani bi de günlerden tatil... Hafta içi olsa dersin ki adamin önceden ayarlı randevular var... Tekrar tebrik ediyorum

Scudo

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu anlamlı günde organize edilen Bursa Granfondo; geniş sporcu katılımıyla,ufak tefek kazalar haricinde güzel geçti...
Her kalabalık etkinlikte olabileceği gibi - alaturka- davranış kalıplarımızla start aldık.
Başlangıç noktasında herkes maskeliydi ama mesafe konusunda bir vurdumduymazlık gözleniyordu. Organizasyon ekibi de yola yığılan arkadaşları geç uyardığı için " omuz omuza" bir start oldu.
IMG_20200830_090945.jpg
Nötral start sonrası hışım gibi çıkanların ardından temkinli ve 300-400 metre daha maskeli pedallayıp sonra çıkardım..
Yolların, kavşak ve dönüşlerin olduğu noktalarda görevliler ve emniyet mensupları yeterliydi ve görevlerini yerine getirdiler.
Su ve beslenme ihtiyacı için 3 nokta vardı ve ürün sıkıntısı yoktu. Öğle sıcağının tam bastırdığı saatte yarışın bitiş noktasına ( büyük çoğunluk) geldi..Demirci köyü ile Misi arasındaki 600 metrelik sert yokuşta bisikletinden inen çok kişi gördüm. Ruble dişli sayıları, yüksek tempo ile sürüş ve sıcak birleşip laktik asit eklenince bacaklar alarm veriyor tabi..
Hatta bir noktada kramp girmiş bir arkadaşa emniyet görevlisi masaj yaparak yardımcı olmaya çalışıyordu.
İşin doğrusu izotonik- elektrolit takviyesi yapmanın ne kadar önemli olduğu, yarış devam ederken sıvı ve besin alımının performansı ne kadar etkilediğini bir kere daha gördük...
Yarış bittiğinde süpürge aracı olarak kullanılan belediye otobüslerinde 30-40 kişi vardı...
Ben, yarışmadan çok bir bayram/şenlik/aidiyet/farkındalık gibi amaçlara daha uygun olduğunu düşündüğüm bu Granfondonun şehrimiz adına her yıl tekrarlanmasını diliyorum..
Emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyorum.
Katılımcı arkadaşların tümüne de pandemiye rağmen bu spora destek oldukları için yürekten takdirlerimi iletiyorum..

IMG-20200830-WA0051.jpg

Biz de B.T.K. olarak takım formatında olsakta kendi kategorimize göre sıralamada yerlerimizi aldık...

Son düzenleme:

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
İsim
selim
Organizasyon genel olarak çok başarılıydı. Bursa da şehrin merkezini kapatmak bile büyük başarı. Ayrıca kısa ve uzunda asfalt kalitesi oldukça iyi.
Malesef acemi sürücülerin olduğu yerde kazalar olacak. Verilen hizmetten çok memnun kaldım. Umarım hersene yapılır

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
988
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Organizasyon rota evet çok güzeldi de insanın canını sıkan, malesef halk oldu. Yolun kapanacağı bilgisi günler öncesinden bildirilmiş olmasına rağmen yinede ısrarla yarış güzergahını seçip neden yolda rezillik çıkardılar, yarışçılara küfürler hakaretler ayıptır yahu canımız sıkkın bir şekilde Bursa'dan ayrıldık Türkiyemizin bu güzide ilini çok güzel temsil ettikleri için de teşekkür ederim

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@haruncoskun haklısınız bu iş biraz kültür işi biz İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer illerin merkezi cadde ve sokakları kapanınca da aynı sorunu yaşadık ülke olarak cahiliyet, eğitim sorunumuz var. Evet şehirler güzide ancak toplumlar bilinçsiz .

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
988
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@haruncoskun haklısınız bu iş biraz kültür işi biz İstanbul,İzmir, Ankara ve diğer illerin merkezi cadde ve sokakları kapanınca da aynı sorunu yaşadık ülke olarak cahiliyet, eğitim sorunumuz var. Evet şehirler güzide ancak toplumlar bilinçsiz .
Hocam evet kültür işi bu spor evet Türkiye'de tam oturmadı ama benim bu kadar tepki aldığım bir yerde olmadı

• Beğen
Tepkiler: Tutmosis89

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok düşen oldu maalesef acemi bisikletçiler yine iş başındaydı.

(link)
Bir kişinin acemice pozisyonunu değiştirmesi kaç kişiyi düşürmüş. Koskoca yol ne diye sağa sola atlar insan anlamak mümkün değil. İşin ilginç tarafı arkasına bile bakmadan devam ediyor ☹

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti

theghost01

Üye
Tepki
1
İsim
Tuncay YILMAZ
Sıkıntılı insan çok, kendini kurtardı kaç kişiyi düşürdü uzuna katılmak daha mantıklıydı kisi sayısı azdi hiç yoktan

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bu protestonun sebebi otoritenin harcadığı paralar içindi yanlış hatırlamıyorsam. Yarış için kapanan yolları ve o yollardan geçen sporculara küfür etmek için değildi.
Kıyas için koymadım zaten kesinlikle. Neredeyse 10 senemi Bursada geçirmiş biri olarak şaşırmadım ama küfürlere, tepkilere.

Aykut S.

Üye
Tepki
88
İsim
Aykut S.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hocam evet kültür işi bu spor evet Türkiye'de tam oturmadı ama benim bu kadar tepki aldığım bir yerde olmadı
Ben dün sırf yarışı seyretmek için İst-Bursa yaptım. Yarışmacılara tepki göstermek elbette mantıksız ancak, oluşturulan rota sanırım 4-5 milyonluk bir şehrin, 2 milyonunun yaşam alanlarını çember şeklinde sarmış. Yani bisiklet sporu ile ilgilenmeyip, organizasyondan haberi olmayan, ailesiyle Uludağ'a çıkıp vakit geçirmek ya da tam tersi şehir merkezinden Bursa'nın ilçelerine gitmek isteyen insanlar saatlerce bir çemberin içerisinde mahsur kaldı. Üstelik sıcakta ve arabalarının içerisinde.

Gelecek yıllarda yarışı etkilemeden araç geçişlerini bir şekilde sağlamak lazım bence.

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

haruncoskun

Daimi Üye
Tepki
988
İsim
Harun Coşkun
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben dün sırf yarışı seyretmek için İst-Bursa yaptım. Yarışmacılara tepki göstermek elbette mantıksız ancak, oluşturulan rota sanırım 4-5 milyonluk bir şehrin, 2 milyonunun yaşam alanlarını çember şeklinde sarmış. Yani bisiklet sporu ile ilgilenmeyip, organizasyondan haberi olmayan, ailesiyle Uludağ'a çıkıp vakit geçirmek ya da tam tersi şehir merkezinden Bursa'nın ilçelerine gitmek isteyen insanlar saatlerce bir çemberin içerisinde mahsur kaldı. Üstelik sıcakta ve arabalarının içerisinde.

Gelecek yıllarda yarışı etkilemeden araç geçişlerini bir şekilde sağlamak lazım bence.
Hocam hiç mi alternatif yol yok kilit noktaları kademeli açıp kapattılar gördüğüm kadarıyla

YagizY

Üye
Tepki
216
İsim
Yağız Yıldırım
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ana gruplar bitirdikten sonra ana caddeleri kademeli olarak açtı trafik polisleri. Gördüğüm kadarıyla duyuruları da yaptı Büyükşehir belediyesi önceden. Bizim insanımız ne havayı ne yol durumunu önceden takip etmeyip bir de her şeyi kendine hak gördüğü için katlanmakta zorluk yaşıyorlar 2 saatlik trafiğe.

Noldor

Herr Bockolog
Tepki
2.032
İsim
Caner Kocaman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düzenleyenlerin ellerine, katılanların ayaklarına sağlık. Her organizasyonda aksilik olur. Eksikler olur, kazalar olur, önlenemeyen sıkıntılar olabilir.

Ama böyle büyük bir etkinliği eleştirirken "biz mangala gidemiyoruz, gezmeye gidemiyoruz yol mu kapatılır" şeklinde eleştirmek kadar saçma bir bahane yok.
Dünyadaki bisiklet yarışları, etkinlikleri şehri tanıtmak için yapılıyor. Şehirlerin güzelliklerini önemli noktalarını duyurmak için yapılıyor. Koskoca Paris'i adamlar saatlerce,, hatta gün boyunca kapatıyorlar. Ama bizde kademeli olarak kapatılan yola bu kadar yaygara var.

Piknik yapmak için bir şeridi, hatta bazen iki şeridi birden komple kapatıp trafiğin içine eden adam, izinli bir etkinlik yapanlara laf söyleyemez... çıkıp da yanından geçen bisikletçilere veya farklı bir etkinlik yapanlara küfür edemez....

@Aykut S. Bey,
"Gelecek yıllarda yarışı etkilemeden araç geçişlerini bir şekilde sağlamak lazım bence." demişsiniz. Çözüm için nasıl bir fikriniz var mesela?
Bu tip etkinliklere seyirci ve sponsor çekebilmek için merkezi bir yerden başlayıp bitirmeniz gerekiyor. 100km'lik bir parkur için öneriniz veya araç geçişini engellemeden "yol bisikleti" etkinliği yapabilmek için öneriniz nedir?

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Bir kişinin acemice pozisyonunu değiştirmesi kaç kişiyi düşürmüş. Koskoca yol ne diye sağa sola atlar insan anlamak mümkün değil. İşin ilginç tarafı arkasına bile bakmadan devam ediyor ☹
O bölgeden geçerken jantı yamulmuş kırmızı bir bisiklet ve kenarda oturan genç bir arkadaş vardı. Gerçekten çok yazık.

Tepki
274
İsim
Cüneyt TURAN
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Genel itibari ile güzel bir organizasyondu. Polis ve jandarma gerçekten çok ilgiliydi sağolsunlar, yollar kasisler hariç gayet hoştu. Ancak harunun dediği gibi gençlere sinkaf edenleri ve kaçak olarak parkuru sürenleri göz ardı etmemek gerekir. Emeği geçen herkese teşekkürler,saygılar..

okuyucuoptik

Hayat Felsefem Bisiklet ☪
Tepki
494
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar kısa parkurcularla uzun parkurcuların başlama zamanı farklı mı?