3 saatlik bir sabah antrenmanında enerji verici olarak ne yenebilir?

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.294
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
nedense bana her yol üzerinde bulunan A101'den hazır çiğköfte almak mantıklı gibi geliyor. hem doyurucu hem de içinde çok malzeme olduğu için besin değeri çok yüksek.
Motoru bozunca pek de mantıklı olmadığı anlaşılabilir :D Olabildiğince paketli gıdadan uzak durulmalı.

Scudo

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.134
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Karbonhidrattan uzak durmak lazım. Sabaha bir kurşungeçirmez kahve yeterli olacaktır. 400ml filtre kahve içine 50-60gr tereyağı + 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı.

3 saat boyunca ihtiyaç kadar su içmek dışında hiç bir şeye gerek kalmaz. Özellikle ilk seferler zorlar ama sonra alışınca canavar gibi olursunuz.

Not: simit üzerindeki susamlar bir süre sonra midede yanma yapacaktır.

Tatlı yense kısa süreli enerji sonrası çöküş yapacak.

Protein bar bende midede yanma yapıyor.

Muz (ya da lifli yiyecekler) yanma yapabilir. Suya karşı direnç yaratabilir.

Bir çok şekil denedim en baştakinden en fazla randımanı aldım.

• Beğen
Tepkiler: Ali Eren

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.814
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sabah paçacılar açık oluyor. Şöyle mis gibi tırnak yada kelle paça iş görür. Her ikisinide karıştırabilirsiniz. Bolsarımsak,limon ve sirke ilave etmeyi unutmayın. Yanında acılı turşu işin zirve noktası. Tabi bunları söylerken evli olduğunuzu baz alıyorum.
Sakın ha kız arkadaşınızla yada sevgilinizle buluşacağınız bir gün böyle bir çorba içip gitmeyin . :)

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
11.166
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sabahları antrenman öncesi 1 adet muz , biraz ekmeksiz nutella.Yolda şu migros ta satılan sıkıştırılmış meyve kurusu var daire şeklinde bir paketi var küçük
bir şey.Kayısı hurma vs karışık böyle yalnız fena enerji veriyor.Tavsiye ederim.Antrenman uzun sürecekse yanıma bir adet bu meyve kurusundan ve muz alıyorum.
Bol bol su içiyorum.Bunlar bana yetiyor.Arada mola verdiğimizde de soda içiyorum.

• Beğen
Tepkiler: MakRo ve necmeddin

ToroMir

Sadece Bisiklet
Tepki
1.895
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sabahları 3-4 yemek kaşığı yulaf. İçine 3 yarım ceviz, bir tutam elma kakı, bir tutam da dut kurusu atıyorum. Yanında bir haşlanmış yumurta ve sonrası bir kupa kahve ile kahvaltıyı bitiriyorum. 30-32 ortalama ile 90-100 km'lik sürüşü ek bir gıdaya gerek duymadan ve açlık krizine girmeden bitiriyorum.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.568
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaklaşık 6 aydır otofaji sistemi ile günlük öğün sayımı 2'ye düşürdüğümden sabah 1-2 saatlik sürüşler için sadece bir kahve içiyorum ve yetiyor. İlk öğünüm saat 11-12 arasında oluyor ve enerjim kaybolmuyor.

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
793
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ben en fazla faydayı çikolatalı gofrette buluyorum

• Beğen

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
2.934
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sabahları lor peynirli (100gr) yumurta (3 adet L), zeytin (10 adet) ve tam tahıl veya tam buğday ekmeği 3-4 dilim, mevsimine göre yeşillik, domates havuç vs..
Sürüş sırasında kendi yaptığım izotonik içecek ve cevizli sucuk (km ye göre adet sayısı size kalmış), bulursam ilave olarak muz
Sürüş sonrası süt, protein tozu, yulaf, kuru meyveler
2-3 saat sonrasında tavuk ya da kırmızı et 300-400 gr, bulgur ya da makarna, mevsimine göre salata

engursafak

Üye
Tepki
73
İsim
Şafak Özcan Engür
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Akşamdan depoyu doldurup sabah antrenmanının 45. dakikasından sonra kolay sindirilebilecek karbonhidratlar da işe yarayabilir.Ben genelde önceki akşam pizza ya da makarna yiyorsam tempolu sürüşün 1. saatini atlattıktan sonra hurmalı bar atıyorum bir tane eğer 2. saatide geçtiysem bir bar daha; sürüşün tırmanış profiline ve performansına göre yarım saatte bir de küçük bir şeyler yenilebilir.Özellikle son zamanlarda jelibonu denemeye başladım, jel yapısından dolayı çabuk sindiriliyor ve glikojen depolarını doldurmaya yardımcı oluyor ancak tabii ki aşırı ölçülü yemek lazım neticede kan şekerini çok ani yükseltebilir ve tabii ki nefes nefese çiğnemeside ayrı dert:krsn:

• Beğen

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.594
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sabahları antrenman öncesi 1 adet muz , biraz ekmeksiz nutella.Yolda şu migros ta satılan sıkıştırılmış meyve kurusu var daire şeklinde bir paketi var küçük
bir şey.Kayısı hurma vs karışık böyle yalnız fena enerji veriyor.Tavsiye ederim.Antrenman uzun sürecekse yanıma bir adet bu meyve kurusundan ve muz alıyorum.
Bol bol su içiyorum.Bunlar bana yetiyor.Arada mola verdiğimizde de soda içiyorum.
Biraz ekmeksiz nutella kaç yemek kaşığı oluyor? 😬 O konuya bir açıklık getirirsek iyi olur.

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.760
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben dünden ayırdığım makarna ya da pilava 4 yumurta kırıp yiyorum. En az 100 km bir şey yememe gerek kalmıyor 😀

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.573
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öneriler çok çeşitli...Beslenmede dört yapraklı yonca ilkesi gereği günlük ihtiyacımız olan gıdaları düzenli olarak tüketmeliyiz.
Kahvaltı kültürümüzün dünyada eşi benzeri yok. Kişisel tercihimize göre, güne bu zengin gıdalardan bir karma yapıp yiyerek dışarı çıkmak, ya da spor sonrası gene bu çeşitliliğe uygun beslenmek çok önemli...
Dört-yapraklı-yonca-700x700.jpg

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.568
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adsız.jpg

Bu tarz toz şeklinde ürünleri kullananlar var mı? Ne kadar işe yarayıp yapamadığını bilmek faydalı olacaktır.

Ceasar Bravo

Forum Bağımlısı
Tepki
1.679
İsim
Sezer
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
3 saatlik antremanı molasız yapıyorum. Sabah çıkarken bir muz yiyiyor, bir de kahve içiyorum. Yanıma da 2 adet zuber enerji barı (ya da enerji jeli), bir de muz alıyorum. Bunları 45 dk ara ile yiyorum. 2 mataradan birisine sis'in (başka marka da olabilir) izotonik sporcu içeceğini koyuyorum.

277294 dosyayı görüntüle

Bu tarz toz şeklinde ürünleri kullananlar var mı? Ne kadar işe yarayıp yapamadığını bilmek faydalı olacaktır.
Bahsettiğim Sis ürünü de bunun gibi. Hatta bir daha ki sefere bundan alırım. Yarışta sporcu içeceğini kullanmış ve çok memnun kalmıştım.

Bir vatandaş

Forum Bağımlısı
Tepki
964
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Genelde 2-3 saatlik antrenmanlar için cevaplar verilmiş. Mesela 6-7 saatlik bir antrenmanda nasıl yapıyorsunuz uzun sürüş yapan forumdaşlar bilgi verirse çok memnun olurum.
150-200 km lik sürüş olsun. Kaç dakikada bir besleniyorsunuz, beslenmeler bisiklet üzerinde çantandan çıkarıp ağza atılabilecek türden mi yoksa bir yerde mola verip bir çorba içmek ya da yemek kahvaltı şeklinde mi oluyor?

• Beğen

ahlaksahibi

Daimi Üye
Tepki
338
İsim
yusuf
Bisiklet
Salcano
Genelde 2-3 saatlik antrenmanlar için cevaplar verilmiş. Mesela 6-7 saatlik bir antrenmanda nasıl yapıyorsunuz uzun sürüş yapan forumdaşlar bilgi verirse çok memnun olurum.
150-200 km lik sürüş olsun. Kaç dakikada bir besleniyorsunuz, beslenmeler bisiklet üzerinde çantandan çıkarıp ağza atılabilecek türden mi yoksa bir yerde mola verip bir çorba içmek ya da yemek kahvaltı şeklinde mi oluyor?
Sabah tereyağ bal ekmek. 100 km sonra oturup güzel bir yemek köfte güveç vs. Ama fazla kaçırmamak lazım yanında pilav ve kola olmazsa olmaz Yemekten sonra bir bir buçuk saat dinlenme bol çay ve dönüş. Mevsime göre 5 ila 10 litre su. arada 1-2 çay kaşığı içme sodası suya karıştırıp içiyorum. 20 25 km de bir 5 dakika su çay vs molası. En çok dikkat ettiğim şey aşırı kasmamak keyif almak