3 Cyclocross bisiklet arasında kaldım

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Evet arkadaşlar başlıkta okuduğunuz gibi dağ bisikletinden cyclocrossa geçeceğim ve bütçem 2000-3000 TL arası, internette bakarken gözüme 3 model çarptı. Bunlardan 1 tanesi

Scott CX Team 2012 2880TL

(link)

Specialized Crux Elite 1400$
(link)

Cannondale Caadx Tiagra 2520 TL
(link)

Scott daha çok kafama yattı gibi , 9.3kg ağırlığı var , cannondale 10.74kg , parçalar olarakta scott 1 2 adım önde sanki, specialized da sora system var ve ağırlığı kaç bilmiyorum fakat onunda dizaynı ve parçaları kötü değil, tercihiniz hangisi olurdu ? Veya bu fiyatlarda başka bir model tavsiyeniz var mı ? Teşekkürler.

Scudo

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Yol sürücüsü için Cyclocross bisikleti tavsiye eden görmedim. Bende endurance biking ile ilgileniyorum. (türkiyede böyle bir kavram pek yok.)

Seçeneklerden en iyisi Scott. Komponentleri bir yana, kadrosu uzun yol için çok uygun gözüküyor.

Ben yinede konforlu kadroya sahip bir yol bisikleti öneririm. Lastik değişimi ile stabilize yollar'a da uygun hale getirilebilir diye düşünüyorum.

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
Bence D şıkkı. Hiçbiri. :)

Cyclocross için bu işte uzmanlaşmış Surly, Charge veya Genesis gibi firmaların kromolileri dururken sıradan markaların teneke kadrolarına bakmak çok anlamsız.

Genesis in Reynolds 853 borulu ve Alfine 11 sistemli Day01 modeli , Surly nin Cromo 4130 borulu Cross-Check' i veya Charge ın Tange-Prestige borulu Filter serisi tek geçilir baktığınız fiyat aralığında (Genesis hariç, onun için pamuk ellerin biraz daha cebe girmesi gerek.).

• Beğen
Tepkiler: Masterkutt

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Scott, Specialized ve Cannondale sıradan markalar mı?

Yada sıradan marka derken neyi kastediyorsunuz merak ettim. :)

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@Tuncay Üner

Evet, sıradan markalar. Yanlış anlama olmasın, benim de bisikletlerimden biri Cannondale şu an ama bu markayı çok üstün gördüğüm anlamına gelmiyor. Sıradan markadan kastım tamamen bir alan üzerine yoğunlaşmamış ve uzmanlaşmamış, her fiyat aralığına ve her çeşit kesime bisiklet üretmeye çalışan "pazar markaları" bunlar. Ama birde sadece bir noktaya odaklanmış ve uzmanlaşmış özel markalar vardır. Cyclocross veya tur bisikletleri için Surly mesela bir örnek olarak. Veya sadece yol bisikletine odaklanmış bir Colnago markası örneğin. Yoksa sıradan markadan kastım kalitesiz ürün üreten üretici manasında değil.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
@Aytaç Biber

Teşekkür ederim. Ozaman teneke kadro deyimi biraz acımasız olmuş sanırım. :D

Aslında bu mesele, ilgi alaka ve bütçe ile doğru orantılı. Herkes alanında uzman bir bisiklet ister. Ama ülkemizin şartları buna pek uygun değil.

Mesela seneye tur bisikleti toplamayı düşünüyorum. Surly LHT. Bir çok parçasını yurt dışından temin etmek zorunda kalacağım. buda birsürü uğraş ve maddiyatı beraberinde getiriyor.

Konumuza dönecek olursak, bu meselede ülkemizde olan seçeneklere bakmak daha akıllıca olacaktır diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Aytaç Biber

Aytaç Biber

Forum Bağımlısı
Tepki
2.081
@Tuncay Üner

Yok, acımasız sayılmaz, 3-4 bin euroluk bir çelik kadroya su borusu yakıştırması yapanların yanında aluminyuma teneke demek bir lütuf tam tersine. Şaka bir yana, aluminyum sürüşü en zevksiz, en yorucu ve verimsiz malzemedir. O açıdan teneke yakıştırmasında bir abartı bulmuyorum. Bu arada benim teneke, yerine tekrar su borusu toplamak istediğim için satılık isteyen alabilir.

Son larak: Surly LHT bahsettiğiniz amaç için mükemmel bir tercih. Bisikleti merakla bekliyor olacağım, bitince bizimle paylaşın lütfen.

• Beğen
Tepkiler: Tuncay Üner

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Tuncay Üner

Yol bisikleti gerek ruble gerek dişli ve aynakolu yüzünden rampalı yollara gittiğim(iz) için zorlayıcı olacaktır, o yüzden cyclo-cross düşünüyorum. Yanlız scottun fiyatının bundan çok daha pahalı olduğunu öğrendim yabancı siteden baktığım için türkiyeye girdiğinde fiyat değişiyor.

Masterkutt

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Merida
Surly lht nin tekerler arası mesafesi yüzünden hızlı olamayacağını düşünürken Cross Check modelini gördüm. Tur seçeneğinden vazgeçemeyen biri olarak Cross Check çok yerinde bir model fakat bilgim olmayan bir konu mesela Cannondale scott vs gibi bahsi geçen modellere göre hız için daha mı uygundur yoksa tam tersi mi ? 4130 cro molly kadro da arazide oldukça güven verir her an dünya turuna çıkılabilecek kadar :)

bahtiyar közen

Forum Bağımlısı
Tepki
663
İsim
Bahtiyar Közen
Bisiklet
Mosso
ozan scott olabilir

B

BF Okuru

Misafir
@Aytaç Biber

önemli bilgiler için teşekkürler aytaç..türkiyede bu bisikletleri bakalım hangi firma getirecek..

Gürhan

Üye
Tepki
4
gecen sene CORRATEC C-CROSS 105 CYCLOCROSS model bir bisiklet aldıgıma nerdeyse pişman edıcektınız benı yorumlarınızla. yanı onunla 1 seneyı dağ bayır camur beraber tek sorun cıkarmadan gecirmeseydık eger :) bence seceneklerınıze bu modelıde ekleyebılırsınız hatta 2013 modellerı dısk frenlı bence bir bakın.

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
ornek olarak gosterilen bisikletlerin linklerini gorseydik daha iyi olurdu .

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Konu kapatılabilir arkadaşlar , kararım scott cx comp 2011 den yana oldu , düşünenlere tavsiye edebileceğim bir bisiklet.

Tepki
1
Bisiklet
Cannondale
Ozan merhaba,
ben yeniyim henüz bisiklet almadım..karar vermeye çalışıyorum..dediğin bisikleti almışsındır sanırım..nerden ve kaça aldın paylaşır mısın..teşekkürler.

İsmailÇağrı

Aktif Üye
Tepki
37
Selam, ben gecen ay 2013 crux comp aldım.Bununla Gümüşhane'de şu ana kadar 300 km yol ve yaklaşık 4000 m. tırmanışım oldu. 4 yıllık yol bisikleti tecrübem var; bu modelin rijidliği, aerodinamiği ve endurasyonu tatmin edici.Ağırlık 520 pedallar dahil 9 kg. Malum v fren çok konforlu olmuyor. Bu bisikleti herkese tavsiye ederim ancak getirtmek zaman alacaktır.

Tepki
1
Bisiklet
Cannondale
ismail bilgi için teşekkürler,
getirtmek derken, kim getiriyor scott u..nette arattım marintek diye bir firma çıktı doğru mudur?

İsmailÇağrı

Aktif Üye
Tepki
37
crux scott'ın değil specialized'ın bir bisikleti.. Türkiye de aktif pedal tarafından ithalatı yapılır.

Tepki
1
Bisiklet
Cannondale
ozan'ın dediği scott resimlerden hoşuma gitmişti ama specialized'ı da incelemeye alayım o zaman...gidip alıp dönücem sanıyordum ne zor işmiş ya :))