29 mu 26 mı ? Kafam çok karışık yardıma ihtiyacım var..

Cengizhan Terzi

Forum Bağımlısı
Tepki
197
Öğrenciyim hemde part time olarak çalışıyorum (yeni başladım).. geçen sene memnun kalmadığım için sattığım Salcano Ng 255'in parası [900 TL] nin üstüne biraz daha para ekleyerek güzel bir bisiklete sahip olmak istiyorum.. bisiklette disk fren tercihim.. ormanda dolaşmak istiyorum.. bisiklet modellerini bir süredir inceliyorum.. tam benim istediğim işte bu diyebileceğim bir bisiklet yok.. illaki bir kaç düşük parçası kalıyor.. boyum 1,80 29 jant mı alsam diyorum.. 29 jantları fazla kullanan yok fazla bir bilgimde yok.. sedonanın 2012 katoloğunda neden 29 diye bir bölüm var onu okudum 29 a baya kanım ısındı.. ama türkiyede 29er yedek parça açısından biraz sıkıntı var galiba.. maşasını değiştirmek istesem jant çemberlerini değiştirmek istesem yedek parçası varmı bilmiyorum .. 29er ların kadro boyları neye göre ölçülüyor bilmiyorum.. cahilce gidip bir 29er de almak istemiyorum.. bisikletlerin çoğunda bi parça shimano bi parça sram .. komple shimano çok az.. bir kaç model belirledim hepsini neden alıp neden almak istemediğimi, özelliklerini resimlerini paylaşacağım yardımcı olursanız sevinirim :) :)

işte o kafamı kurcalayan modeller:

Cannondale Sl 4 - Red - 2011
http://img685.imageshack.us/img685/8199/hayall.jpg
Özellikleri
KULLANICI TIPI : MTB
KADRO : Trail SL SAVE threaded BB and 1.5” head tube, disc only
ÖN AMORTİSÖR : RST Omega TnL 100 mm lockout and 1”1/8 alloy steerer
ARKA AKTARICI : Shimano Deore
ÖN AKTARICI : Shimano Alivio
VİTES KOLLARI : Shimano Alivio Display
RUBLE : Sunrace 11-32t 9sp
ZİNCİR : Shimano HG53 9sp
AYNAKOL : FSA CK306 44/32/22t
ORTA GÖBEK : FSA square taper
FREN ÖN / ARKA : Tektro Draco
ARKA GÖBEK : Formula
ÖN GÖBEK : Formula
PEDALLAR : VP flat toe clip
GİDON : Cannondale C3 riser
BOYUN : Cannondale C4
FURÇ TAKIMI : Cane Creek 1”1/8 semi-integrated
SELE : Cannondale Halo steel rails
SELE BORUSU : Cannondale C4 31.6 mm zero offset
JANT : Maddux DC 3.0
JANT TELLERİ : CN stainless
LASTİK : Schwalbe Black Jack 2.1
RENK : KIRMIZI, BEYAZ
JANT EBATI : 26"
MATERYAL : Alu
SIZE : S, M, L, XXL
Link: (link)
Fiyatı: 1650 TL
Benim Görüşlerim: Kadro olarak mükemmel bir bisiklet. gidon seti sele sele borusu çok iyi değiştirmem şahsen :) vites sistemide güzel.. tek problem aynakol .. değiştireceğim parçası hallowtech deore aynakol alırım diye düşünüyorum.. aklımdaki bisikletlerden en iyisi ama fiyat olarak biraz pahalı gibi :)

Kron Xc750 Hydrolic Disc - Kırmızı Siyah - 2012
http://img72.imageshack.us/img72/6687/kronxc750.jpg
Özellikleri:
GÖVDE :7005 DOUBLE BUTTED ALU GÖVDE
ÖN SÜSPANSİYON :KRON NEO REMOTE LOCKOUT
VİTES/FREN KOLU :SHIMAO ACERA
ARKA VİTES :SHIMANO ACERA –27 VİTES
ÖN VİTES :SHIMANO TX50
AYNAKOL :SHIMANO ACERA
ARKA DİŞLİ :SHIMANO HG-50
ZİNCİR :KMC-Z50
FREN SETİ :SHIMANO HİDROLİK FREN
GÖBEK SETİ :SHIMANO DİSK GÖBEKLERİ
JANTLAR :KRON NEO
LASTİKLER :RUBENA SCYLLA SPORT
GİDON :KRON NEO
BOĞAZ :KRON NEO
SELE BORUSU :KRON NEO
SELE BORUSU KELEPÇE :KRON NEO
SELE :KRON NEO
PEDAL :FP-906
BOĞAZ YATAĞI :CH-918
ELCİK :VELO
Fiyat: 1050 TL
Benim Görüşlerim: Kadro olarak biraz abartılı. maşasını kesin değiştiririm(gidondan kilitleme aparatı çok kaba ve bu maşalardan memnun olanı görmedim). yeni acera sistem o yönden güzel.. hidrolik frenleride iyi.. gidon takımıda bisiklete yakışıyor.. jantlar olarak kron her bisiklete aynı çemberleri uygun görmüş disk frenli bir bisiklet alıyorsunuz v fren çemberler var.. jantlarınıda kesin değiştiririm :)

Sedona 741 - Kırmızı Beyaz - 2012
http://img824.imageshack.us/img824/47/sedona741.jpg
Özellikleri
http://img717.imageshack.us/img717/845/sedona741zellikler.jpg
Fiyat: 1280 tl
Benim Görüşlerim: Rst maşa çok iyi bir maşa değil değiştiririm büyük ihtimal :) vites sistemi olarak yeni acera 9x3 gayet iyi :) frenler avid elixir 1 shimano hidrolik frenler olsaydı daha iyi olabilirdi bence.. hem avid hidrolik fren sistemi koyuyorsun rotorlar shimano.. geçen sene kullandığım salcano ng255 srd de büyük sıkıntı yaşadım bu konuda.. hem centerlock rotorlar bi süre sonra gevşiyor sonra titremeye yol açıyor. çember olarak iyi ancak jant göbeklerini ve rotorları değiştirmek şart..

Salcano İnsomnia 272
http://img827.imageshack.us/img827/1382/salcanoinsomnia272.jpg
Özellikleri
HYDROFORMED 6061 ALÜMİNYUM
SUNTOUR XCR LO-R KİLİTLEMELİ
SHIMANO RD-M390 ACERA
SHIMANO SL-M390 ACERA 27 VİTES
SHIMANO FD-M390 ACERA
SHIMANO HG20-9 KASET DİŞLİ
KMC Z99
SUNTOUR XCR V3
SUNTOUR XCT-SQS
SHIMANO M445, TEKTRO 160MM 6 BOLT ROTOR
SALCANO/ZOOM MTB-AL-152BT ALÜMİNYUM
SALCANO/ZOOM TDS-D345 3D FORGED ALÜMİNYUM
SALCANO LOGOLU, JEL TAKVİYELİ
SALCANO/ZOOM SP-238 ALÜMİNYUM
VP A41ACS2 28,6/44/30
SALCANO ALÜMİNYUM BİLEZİKLİ PVC ELCİK
SALCANO X-PROD1 32H
SRAM MTH 306 QR
CONTINENTAL RACE-KING 26x2,2
16"-18"-20"
Fiyat: 1150 TL
Benim Görüşlerim: Salcano yerli bir marka servisleri çok iyi değil bu ilk sorun.. salcanonun kendi tasarımı olan gidon seti seleborusu ve sele hiç güzel değil. aynı jantları geçen sene ng 255 de kullandım çemberler çok kalitesizdi.. rotorlar 6 vida gayet güzel :) vites sistemi acera 3x9 iyi :) maşası xcr gayet güzel :)

Sedona 729 - 29er - 2012
http://img593.imageshack.us/img593/2465/sedona729.jpg
Özellikler
http://img713.imageshack.us/img713/1706/sedona729zellikler.png
Fiyat: 1100 TL
Benim Görüşlerim: Vites sistemi olarak kesin değiştirilmesi lazım.. frenler avid elixir 1 uzun hortumlu shimano disk fren takımı bulursam değiştiririm.. jantları değiştiremem çünkü 29er yedek parça konusunda fazla bilgim yok.. aynı şekilde maşa olarak da 29er maşa türkiyede satılıyor mu bilmediğim için onlarla idare edicem.. kadro boyu olarak da bir bilgim yok.. bide 29er e göre yol lastiği varmıdır.. her zaman dağda bayırda kullanıcak halimiz yok uzun turlarda yol lastiği lazım 29er yol lastiği varmıdır??

Salcano 292 Shimano - 29er - 2012
http://img3.imageshack.us/img3/5979/salcanoinsomnia292.jpg
Özellikleri
29" MTB 27 VİTES
HYDROFORMED 6061 ALÜMİNYUM
SUNTOUR XCR RL GİDONDAN KİLİTLEMELİ
SHIMANO RD-M390 ACERA
SHIMANO SL-M390 ACERA 27 VİTES
SHIMANO FD-M390 ACERA
SHIMANO HG20-9 KASET DİŞLİ
KMC Z99
SUNTOUR XCR V3
SUNTOUR XCT-SQS
SHIMANO M445, TEKTRO 160MM 6 BOLT ROTOR
SALCANO/ZOOM MTB-AL-152BT ALÜMİNYUM
SALCANO/ZOOM TDS-D345 3D FORGED ALÜMİNYUM
SALCANO LOGOLU, JEL TAKVİYELİ
SALCANO/ZOOM SP-238 ALÜMİNYUM
VP A45ACS2 28,6/44-55/30
SALCANO ALÜMİNYUM BİLEZİKLİ PVC ELCİK
SALCANO X-PROD1 32H
SRAM MTH 306 QR
CONTINENTAL RACE-KING 29x2,2
17"-19"-21"
Fiyat: 1300 TL
Benim Görüşlerim: Jantlar konusu çok sıkıntı olucak gibi .. 29 çember bulabilecekmiyim acaba? çemberlerin değişmesi lazım.. vites takımı güzel.. gidon seti sele borusu sele değişmesi lazım.. maşası xcr 29er bence iyi :)

Salcanoya fazla kanım ısınmıyor.. salcanodan başka bisikletim olmadı 7 yaşımdan beri.. hep salcano hep salcano biraz da diğer markaları denemek lazım.. salcanoya alacak gözüyle fazla bakmıyorum ama kafamı kurcalıyorlar :) yardımcı olursanız sevinirim

Scudo

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
29er farkı ayıramamanız olası değil diye düşünüyorum. :)

(alıntı: (link) )
http://www.cyclingnews.com/photos/2006/tech/features/29invs26inpt1/wheel_comparison.jpg

Ayrıca: (link)
(link)

----
Bu bağlamda ilk olarak 26 veya 29'a karar vermeniz lazım. Sedona'nın 2012 kataloğundaki o yazıyı ben de okumuştum. Yukarda verdiğim linklerde de aşağı yukarı aynı şeyler yazıyor.

Cannondale, tartışmasız üstün. 26 alacaksanız ve bütçenizde gerçekten delik açmayacaksa tabi ki tek tercih olmalı. :)

Ehh, eski bir NG 255 kullanıcısı olduğunuza göre Salcano'yu size anlatmaya gerek yok. Servis ağı, satış sonrası destek vb. ortada.
Kron, Sedona filan atla deve fark etmeyecek markalar. Cannondale...

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Bende de şu an ng101 var bir aylık ama şu aralar 29er bisikletlere kafayı yakmış durumdayım. Bence alacaksan kesinlikle 29er al. O kadar kullanıcı yorumu okudum hatta kullananlara sordum hepsi memnunlar. Yedek parça durumu bu aralar sıkıntılı olsa dahi ileride pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Cengizhan Terzi

abdurrahman keleş

Aktif Üye
Tepki
18
29er ler 29 değil 28janttir sadece yanak kalinliklari farklıdır forumda konusu vardi araştırıp bulabilirsiniz

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Ben de 29"'e yakın 28" kullanıyorum. Sürüş zevki olarak kesinlikle 26"'e göre daha iyi.

29er tavsiye ederim.

İsmailÇağrı

Aktif Üye
Tepki
37
Boyunuz kac? 26 inch teker ile s veya xs size kadro 160 cm lik bir insan icin uygun bir ergonomi olusturur; ancak,bu olculerdeki kadro icin 29 er tekerli seri mtb uretimi yapilmiyor. Eger boyunuz benim gibi 1,70 civarlarinda ise 29 er secenegini saf disi birakmak sozkonusu olabilir ama deneyimli arkadaslar bu hadiseye isik tutarlarsa cok sevinirim.

MuhammedErkan

Forum Bağımlısı
Tepki
419
@yetisirismail

Benim boyum 1.70. Ve 29er sayılır bisikletim. M kadroda sıkıntı olmuyor. Ancak S kadro olsa dağ bayır daha kolay olabilir.

Dediğiniz gibi boyu 170 aşağısı olanlar için 29er uygun olmayabilir.

Ensar Koca

Üye
Tepki
4
Bisiklet hakkında hergün yeni şeyler öğreniyorum ve sonu gelmiyor çok ayrıntı gerektiren bir spor olmaya başladı...

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
29 inch olan bisikletlerden kullanıyorum ve hoplayıp zıplamayacaksan kesinlikle tavsiye ederim. Teknik olarak her teker dönüşünde daha fazla yol almak bir kenara araçlar arasında görülebilirliliğin artıyor. Bazen 26 inch'lerin altında çocukların kullandığı bisikletleri görüyorum da gerçekten araçlar arasında kayboluyorlar. Eee, bizim gibi şehirde yaşayanlar için kelle koltukta bir spor olduğuna göre ne kadar yüksek bence o kadar iyi. Hatta bu işin 32 inch olanı olsa ve teknik olarak 1,75 m. boyuma uygun olsa almak isterdim.

• Beğen
Tepkiler: MuhammedErkan

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1.83 boyum var bende insomnia 292 düşünüyordum aslında ama 29'' lastıklerden dolayı vazgeçme aşamasına geldim açıkçası.yani dediklerinize göre ben rahat bir şekilde binebilirim bu boyuta

Tepki
0
Bir süredir forumlarda bakiniyorum, bu konuda çok tecrübeli sayilmam 26 ile 29 arasında kaldım fiyatlar yüksek bu yüzden lastik caplari arasında doğru tercih yapıp en az 4 yıl kullanmaliyim.
Merida matts 70 d modelini almayı planlıyorum bu modelde her iki jant olcusude mevcut
şehir icerisinde de ulaşım ve gezi amaçlı kullanmayı planliyorum, sert sürüşü seviyorum bisikletten beklentim sehirde yüksek kaldırım taşlarından rahat inip çıkabilmek, patika ve orman yollarında da çamur yada engellerden atlayıp geçebilmek, çap büyüdükçe bozuk zeminde düz sürüş sırasında kadro ve süspansiyona daha az yuk biner daha konforlu sürüş olabilir diye düşünüyorum, asıl merak ettiğim tırmanış yada yokuşta lastik caplarınin bana olan etkisi, hangi ölçüde daha az enerji harcarim bu konuda görüşleri alabilirmiyim?

Mr.Yoloo

Üye
Tepki
0
İsim
Giray Şenol
Bisiklet
Salcano
1.65 boyundayim ve cannondale trail 3 44 cm 29 er bisiklet almayi düşünüyorum.boyuma uygun mudur?

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mr.Yoloo
Kardeşim sakın derim
Benim boyum 181 ben bile 29 er bisikleti kontrol etmekte zorlandım
26 er senin için en doğru tercih olur

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
Altinda iki teker olsunda gerisi gelir. 26 miymis 29 mus cok ileri tartisislacak şeyler

Mr.Yoloo

Üye
Tepki
0
İsim
Giray Şenol
Bisiklet
Salcano
2000-3000 tl arası dağ bisikleti önerebilir misiniz?normalde cannondale almak istiyorum fakat sanırım cannondale 26 er bisiklet yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
@Deniz A
1.65 boy icin ben de 29er önermem. Ama diğer yorumunuza hiç katılmıyorum. 175 oy ile iki adet 29er bisiklet sahibi oldum. İkisini de rahatlıkla kontrol edebildim. Size uygun olmamış olabilir yine de böyle bir genelleme yapıp tavsiyede bulunmanız yanlış.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru o sizin bayağı yetenekli olduğunuzu gösterir. Boyum 172 cm 18" kadro 28" kullanıyorum. Zor zaptediyorum gavuru.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
793
175 boy ve 16-17 kadro ile 29er bisikletleri çok da severek kullandım. Bu şekilde kullanan ve yarışan birçok insan var. Tabi ki herkese uygun olmayabilir. Ama genelleme yapmak kesinlikle yanlış.