29 er dağ bisikletleri tuttu mu?

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@nihat yildir arazide bi deneyeyim onuda yazarm ben size :D bu arada arazide kullanıorum demişsiniz istanbulda belgrad harici yerler varmı bildiğiniz

Scudo

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@ERSN PK benim bildiklerim; belgrad, polonezköy, taşdelen, aydos, şile tarafları(hacıllı, saklıgöl), kocaeli tarafı(kartepenin arka yolları, yuvacık barajının üst tarafları)

mümkün mertebe gitmeye çalışıyoruz. tabi üstadların bildiği daha güzel yerlerde vardır muhtemelen. ;);)

• Beğen
Tepkiler: Tyler

sonerveozer

Forum Bağımlısı
Tepki
177
Bisiklet
Mosso
Konunun sahibi olarak yazayım, bisikletle 10 yılım geçti, binmediğim tarz kalmadı gibi, sürekli arazi sürüşü yapıyorum, gücün varsa 29 al (inişlerde daha hızlı engel geçişi daha iyi ama hantal ) ben 26 kullanıyorum

• Beğen
Tepkiler: nihat yildir

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.902
İsim
Hakan Engin
@nihat yildir

İki senedir sadece arazide kullanıyorum. Boyunuz önemli değil kadro boyu önemli diyorlar ama ben buna katılmayan kişilerdenim, boy önemli! :) Özellikle çok bozuk arazide ve dik yerlerde giderken anlarsınız bunu.
Hee bana sorsalar tekrar 29" alır mısın , evet alırım ama karbon alırım :) Çıkışlarda adamı çok zorluyor gerçekten ağırlık olayı.
Ve kesinlikle olması gerektiği gibi yani XC alanlarda kullanırım. Bozuk arazide gerçekten çok kolay ve güzel kayaların taşların çukurların vs üzerlerinden geçmek atlamak ama sürekli olarak jant ayarınız bozuluyor, ben şimdiye kadar düz jant akort ayarı görmedim gibi birşey bu bisikletde :)
Atik, kıvrak değil, dar patikaların, orman içindeki bol virajlı dar yolların adamı değil. Yetenekli adam oralardan da gider ayrı konu, ama daha zor tabii.
Yol geniş olsun yeterki, bozuk arazi , taş , kaya, çamur vs. ne varsa vız ve tırıs, yeterki kullanmasını bilin.
Hele ki bu bisikleti sadece düz taşsız toprak yollarda tam olarak olması gerektiği gibi XC kullanacaksanız, alacağınız bisiklet de hafifse , tamamdır. Bence doğru seçim.
benim deneyimlerim budur.

Melih Çolak

Cyclist ♥
Tepki
3.044
Bisiklet
Scott
@ratm
ucuz bütçeli 29 jantlar o kadar ağırki havaya kalkmıyor bile. üstüne bide bisiklet çamurlandıysa vay ki vay bisiklet 2 kat ağırlaşıyor bu sefer hiç gitmiyor :) bunu çok iyi tecrübe ettim aman allahım işkence gibi hele bide en dik noktada inip götürüyorsun ya bisikleti bisiklet kıpardamıyor bile :) 12 kg ve aşağısı olacak bisiklet burdan 29 alacak arkadaşlara duyuru :)

• Beğen

hucumkedi

Aktif Üye
Tepki
183
İsim
Batu Uçmak
Bisiklet
Sedona
Ben 29 Salcano NG650 kullanıyorum, memnunum. Hangisi daha iyidir bilemiyorum ama ben memnunum iyiki almışım :)

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
281
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
Normalde 26nin jant boyu kısalığından tellerin guc uygulayinca kirilmasina karsin 28 ve 29a gore direnci daha fazladır denir ama.

@ERSN PK

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@erencaner

Dediğiniz mantk olarak doğru ama 29 luklarda kullanılan jantlar genel olarak daha saglam yapiliyor bu goz onnde bulundurularak.. (her marka ve modelde olmayabilir ama..yani bazı marka ve modeller icin solediginiz doru sayilabilir :) )

Emin Töre

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
@nihat yildir
Nihat Bey, ben de sizin gibi 29" a geçmeden araştırdım. Forumda da Bayağı faydalı görüş alışverişlerimiz oldu. Benim geçen 1 yılda ki deneyimim olumlu. Ama bisikletimin özelliklerini seçerken amacıma uygun OLMASINA Özen göstermeye çalıştım. Yani; amatör, 46 Yaş, diz problemleri, Ankara' da toprak yola ulaşana kadar da yolda bol inişli çıkışlı Çankaya yolları vs. Bende 1 tane Çelik kadro çift amortisör, 1 tane standart bianchi mtb ve bir de en son aldığım scott scale 960 var. Naçiz hane önerim 29". Her ortamda rahatım. Çelik olan çift amortisörlü; kısa mesafe orman içinde çok eğlenceli. 26" vs 29" teknik detay ve profesyonel Kullanım detayları hakkında yorum yapmak beni Aşar. Saygılarımla.

• Beğen

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Emin Töre bey, bende yeni alacağım bisiklet için iyi bir bütçe ayırmaya çalışacağım. alüminyum kadro, havalı maşa, 30vites, hidrolik disk fren özellikli 12/13 kg arasında bir bisiklet bakıyorum. ama halen 26" mi, 29" mi karar veremedim. galiba bunun kararını en iyi deneyerek ulaşabileceğim.

Arkadaşlar 29" bisiklet kiralayan bir yer biliyor musunuz? (vites sayısı 27 olursa iyi olur.)

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
29 jant bisikletin yokuşu daha rahat çıkarması fiziksel olarak bir kere mümkün değil. böyle bir şey söz konusu olamaz. yokuşta çok ciddi yorar. olsa olsa o psikolojik bir durumdur. yeni alınan bisiklet ise insan ister istemez o hevesle her şey gözüne güzel gelir.
he düz yolda da az pedal çok mesafe kat edersin orası ayrı.

Emin Töre

Üye
Tepki
15
Bisiklet
Scott
@nihat yildir
Nihat Bey, Benim scott scale' i ne zaman isterseniz kullanabilirsiniz. Özelliklerini aşağıdaki linkten de inceleyebilirsiniz
(link)
Saygılarımla.

• Beğen

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
@Emin Töre
@Emin Töre teklifiniz için çok teşekkürler. Aslında almayı düşündüğüm bisiklet sizinkinin aynısı. Ama sizin Ankara'da benim İstanbul'da olmam bunu şuan için mümkün kılmıyor malesef.

• Beğen
Tepkiler: Emin Töre

Stalker97

Üye
Tepki
9
İsim
berkin
Bisiklet
Ghost
26 " ghost se-1000 aldım 2 hafta oldu bu 28" i gorunce moralim bozuldu boyum 1.79 sizce ne yapmalıyım bu arada bu benim başlangıç bisikletim :acpsnr:

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.640
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Bu konuyu 29er sahibi olmadan önce de sonuna kadar okumuştum. O zaman 29er bisikletler bu kadar yaygın değildi ve 26er'ci arkadaşların sürekli eleştirisine maruz kalıyordu 29lar... Şimdi ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bir kez daha anladım. 29 MTB candır!

sami_fen

Üye
Tepki
2
İsim
Sami
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar merhaba. İlk bisikletimi alacağım.

Mosso wildfire hyd 29" & carraro 729 md 29"
Bu iki model arasında kaldım.. Carraronun krank takımı çelik. Hangisini almalıyım.. Teşekkürler...

B

BF Okuru

Misafir
26 ile yaptığım her km'yi hamallık olarak görüyorum. ( boy 190 )

öylebirbaktıydım

Aktif Üye
Tepki
122
İsim
Şahin Can
Bisiklet
Merida
Tank gibi 29 um dan cok memnunum eskiden neden bunu aldın diyen insanlar simdi bisikletlerini satıp 29 almanın derdinde.