29 er dağ bisikletleri tuttu mu?

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
eğer dağda, engebeli arazide ,dar alanlarda sürülecekse 26inch 29 dan daha avantajlıdır.
eğer düz yolda şehir içinde sürülecekse 29 mtb daha avantajlıdır.

zaten mtb dağ ve bozuk yollar için tasarlandığından bence mtb 26 inch olmalidir.

bu 29 inch mtb leri şehir içinde mtb kullananlar için çıkarttıklarını düşünüyorum

Scudo

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.902
İsim
Hakan Engin
@harun tınas

Bu yoruma kesinlikle katılmamakla birlikte, son zamanlarda okuduğum en ilginç yorum diyebilirim. Yine de saygı duyarım.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@ratm

hem 26 kullandım hemde 29 kullanıyorum
deneyimlerimi aktardım

B

BF Okuru

Misafir
Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları var. Artık çoğu kullanıcı da bunları bilerek seçimini yapıyor. 26'dan 29'a geçip de pişman olanı pek duymadım, ben de pişman değilim. 29'ların tutmadığına dair yorumlar bana sığ geliyor.

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.902
İsim
Hakan Engin
@ONUR YÜCEL 46

Ben de 26 kullandım, 29 da kullanıyorum. Bu yorumu yapan kişilerin önce büyük bisiklet üreticilerine ve sonra ciddi dağ bisikleti kullanıcılarına bakmalarını tavsiye ediyorum. Bahsettiğimiz dağ bisikleti genel olarak en çok kullanılan hardtail tipi mtb ler ise, şu dönemde üretilen 29 ve 27.5" ile 26" lerin adedini kontrol etsinler. 26" lerin ciddi düşüşte olduğunu görecekler zaten. Bu demek değil ki hardtail de 26 kullanılmaz veya 29 veya 27.5 daha iyidir. Kişinin kullanımına göre değişir bu. Ama birisi bana 29" inchleri şehirde kullansınlar diye üretmişler derse pek söyleyecek bir şeyim kalmaz bu konuda.

burak özgüng

Daimi Üye
Tepki
127
Bisiklet
Cannondale
26' çok zevkli çok çevik ve sprint için ideal...
29 daha hızlı engelleri aşma konusunda daha kabiliyetli 30 km hızdan sonra daha atak ve daha rahat hızlanıyor(bence)'teker çapıyla ilgili'
bence genel olarak 29'ler 26'lerden daha başarılı.en büyük farklılıklar bence bunlardı.ama kesinlikle sürücünün 29'le başa çıkabilicek boy ve fizikte olması gerekiyor kanımca minumum 175 ve üzeri daha rahat hissedicektir.

• Beğen
Tepkiler: Atos

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.293
@Deniz Gökhan Tezcan

Merhaba. Uzun boylu olması gerektiği fikrinize katılmıyorum. Zonguldak - Ankara turumuzda gurubun yarısından çoğu 29er kullanıyordu ve evet düz yolda yetişebiliyor hatta geçtiğim zamanlar çok oldu seyahatimiz boyunca ama yokuşlarda hakikaten fark atıldı ben ve benim gibi 26" lere. Gurupta 29er kullananların çoğunluğu 1.70-175 aralığındaydı. Konuyu incelerseniz eğer sizde görebilirsiniz resimlerden. Zonguldak' ın ilçeleri gibi yedek parça sıkıntısı çekilen yerde bile 29er in hiç bir parçasını bulmakta zorlanmıyorsunuz.. :)

(link)

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@ratm

bu 29 inch mtb leri şehir içinde mtb kullananlar için çıkarttıklarını düşünüyorum demiştim
aslında cogu amator kullanıcının sadece 1 bisikleti vardır
dağ için ayrı şehir için ayrı yol için ayrı kaç kişinin 3 farklı bisikleti olabilir ki?

amatör bir kullanıcı 29 inch mtb alarak hem şehirde de sürer hem dağa da çıkar
ama 29 mtb amacına göre üretilmiş bir bisiklet türü değildir bana göre
bir nevi hibrit bisiklettir

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
26 Jant Yavaş Yavaş Tarihe Karışıyor Anlaşılan.Yeni Üretilen Bisikletlerin Çoğu 27,5 29 Jant.

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar 29 inck kötu olsa KADİR KELLECI arkadasimiz abimiz rotwild bisiklwtiyle sizin demenizle 1.gelemezki türkiyede yapilan cogu yarislarda 1. gelmektedir. KADİR KELLECI LASSA TEAM

MertAG

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Kron
29 inchlerınde jantına pek güvenemiyor insan dağa taşa vurduğun zaman jantlar uzun boylu olduğu için dayanım oranı o derece düşüyor.

Cenk_

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Salcano
@Murat Cömez

Sözlerinizde haklısınız dağ bayır vs şartları için mtb ler lakin sonuçda sadece oralarda kullanılmıyor.
Ayrıca kimsenin malını yada tercihinide kötülemedim kendi gözlemlerim le düşüncelerimi paylaştım.
Daha donanımlı 26 demişsiniz? bu 124 ile ferrariyi karşılaştırmaya benzer.
Daha donanımlı olunca illaki fark aşikar olur. Ama benim hem 26 hemde şu anki 29 um (aynı özelliklerde idi)
Lastiklerinden vites aktarıcılarına kadar hatta 26 nın vites aktarıcısı bi üst modeldi.
Ama çok yakın özelliklerde Zaten karşılaştırmayıda bu yönde düşünerek tuttum.
Velhasıl kelam sözlerimden lütfen rahatsız olmayın 26 yı bi ay kullandım 29 da ilk sürüşde bariz farklar vardı onları sıraladım.
26 dan pişman değilim ayrıca belirteyim. Allah a şükür 29 dan gayet memnunum...
Sizin ki dilerim çok daha güzel olsun.,

Belki alakasız bi benzetme olacak ama.
Hani android mi symbian mı konusu vardı ya? android iyi olabilir ama ben symbian telefon dan memnun kaldım.
Ve (kimsenin seçimini eleştirmeden saygı çerçevesinde) kendi tercihimin sebeplerini sıraladım.
Keza yorumumdan farklı bi mana çıktıysa çok özür dilerim Sizden yorumumda silinebilinir gönül koymam silindi diye.

Sağlıkla ve mutlu kalın Rabbime emanet olun..

Baran Halilbeyoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
@can akıncılar

Yorumunuza ben de katılıyorum. Scott, Trek, Specialized, Cube ve daha nice markaların kendi sitelerinde artık 26 jantlı bisiklet yok gibi birşey. Mesela Trek in en üst düzey hardtrail ı olan superfly serisinde düşük kadro boylarında 27,5 diğer kadro boylarında ise 29 jant kulllanılmakta. Scott Scale serisi de yine aynı şekilde ya 27,5 ya 29 ki bu düzen değişeceğe de pek benzemiyor. Belki gerçekten en iyisi bu, ya da ticari de olabilir bir yerde ama bu gidişle bu tarz büyük firmalar( dolayısıyla çağa ayak uydurmaya çalışan daha küçük çaplı üreticiler) 26 jantlı bisikletleri unutturacaklar. Hatta kimbilir belki ileride 26 janta 24 jant gözüyle bile bakılabilir bu gidişat devam ederse ki öyle görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Cenk_

Estagfurullah, özürlük birsey yok. Manali birsey falanda yazmamissiniz. Kesinlikle yanlis anlasma var. Ben size sadece 29"den daha performansli 26" olanlarda var demek istedim. Siz denemeyi hangi bisikletlerle yaptiniz bilmiyorum ama yazinizla 26"lerin hepsini bir keseye koymussunuz. Hepsi ayni degil ben bunu demek istiyorum.
Ben 29"de kullandim ama hic vakit kayip etmeden emen sattim, cünkü benim icin o bir MTB degil sadece MTB görünüslü, bir sehir bisikleti ve öylede kalacak.

NOT: 26" ölecek diye sevinmeyin kesinlikle ne piyasadan silinir nede ölür.
29" kac sene üretildi ve tutulmayinca neden 27,5" üretilmeye baslandi ve 27,5"kac sene daha üretilecek?
Simdide bir 26" biskletleri düsünün kac senelerdir üretiliyor? (Üretilmeyede devam ediyor).
Bu sordugum sorunun cevabini googleden okuyarak degilde, büyük marka üreticilerinin agzindan duyarak cevaplamak daha mantikli olur bence.

Cenk_

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Salcano
@Murat Cömez

Manalaı yazmadığıma inandığınız çin teşekkürler.
Denemem ise; şu şekilde oldu, önceki bisikletim salkano ng650 26 ve şimdikide salkano ng650 28
sadece renkleri farklı.
Ayrıca siz nasıl 29 alıp hemen satmışsınız ki bunu normal söylüyor belirtiyorsunuz.
Bende tam tersi 29 dan memnun kaldığımı belirttim.
Ayrıca bana göre 26 nın artılarınıda yazmıştım zaten.
Hem 26 ölür diye sevindiğimde yok mecazi anlamda belirtmişsiniz.
Şimdi ülke olarak ikiye bölünmeyelim 26 cılarla 29 cular diye :p
26 kaç senedir üretilyor demişsiniz? Güzel mantıklı bir soru!! Peki benzinli araçlar kaç senedir üretiliyor?
Ama güneş enerjili, yada elektirikli araçlar üretilmeye yeni başlandı.
Yani demem şuki, elbette 26 daha çok tutulmuş geniş kitlelere hitap etmiştir.
Ama bunu baz alıp,da 29 üretilmeyecek tutulmadı ibaresi yapıştırmakda ne kadar doğrudur?
Son olarakda MTB görünümlü şehir bisikleti? Neden olmasın :) hergün dağa çıkıp son sürat aşağı inmiyoruz :)
29 a devam 26 cılara selam ayrım gayrım yok hepimiz biriz :)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.376
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Cenk_
Bu mesajim size degildi, diger bu düsüncede olan arkadaslaraydi.

@Cenk_
Bence benzinli ve eletrikli yada günes enerjili araba karsilastirmasi biraz yanlis olmus. Eletrikli ve günes enerjili araba üretimi yaklasik saglam bir 15 senedir sürüyor ama pek piyasada görülmeyen birsey, nedeni de düzen tutmadigi icin.
O sordugum soruyu komple okuyun sadece 26" kismini degil, 29" ve 27,5" kisminida okuyun ve dedigim sekilde bilgi edine bilirseniz bana cevap verin. Ben bu cevabi dedigim sekilde aldigim icin net verebilirim.

@Cenk_
Evet neden olmasin, tabiki olur. Bakin sizde katliyorsunuz, ozaman 29" bisikleti hakiki 26"MTB ile karilastirmayin.

@Cenk_
Daha cok ögrenilecek seyler var, 29 almayla hemen 29cu yada 26ci falan olunmuyor.;)

Son olarak, her bisikletin bir kullanma alani vardir. Burada 26" ile 29" karsilastirmak isitiyorsaniz, gidin arazide yapin bunu. MTB arazi icindir.

Bu konuyu fazlada uzatmaya gerek yok.

Tüm bisiklet alemine sevgiler saygilar.

Cenk_

Aktif Üye
Tepki
143
Bisiklet
Salcano
@Murat Cömez
Bencede uzatmaya gerek yok 29 her türlü fark atar çünkü ;)

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.659
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Bence artık 27.5" 26ların yerini almalı. Yüksek dayanıklılık isteyen downhill bisikletleri bile artık 27.5". Çeviklik olarak da çok bir fark olmadığı söyleniyor. 26'yı seçmek için geriye mantıklı bir neden kalmıyor.

İ.Deniz

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Sedona
Önceki mesajları okumadım ama bir 29'' kullanıcısı olarak gerçekten önceki bisikletimin selesine oturduğumda gidon, kadro vs. çocuk bisikleti gibi geliyor. Ama problemleride yol değil. Benim görüşüm ile ilk problem ağırlık olacaktır. 2. ise arazide kontrol. İyi akşamlar dilerim. Saygılarımla...