29 er dağ bisikletleri tuttu mu?

Recep G

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Santos
28 jant kullanıyorum. Boyum 1.7 olmasına rağmen 29da gözüm var :)

Scudo

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.233
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
vallahi ilk başta bende ghostun 26lığından alıcaktım ki bisikletçi orda bütçeme uygu bir 29lık önerdi iyi ki de almışım.1.98 boyum var işimi görüyor ama bazen küçük gelmiyor da değil gözüme geçen arkadaşın 26lık ghostu ile bir sürüş yaptım çocuk bisikletine binmişim gibi geliyor.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.261
Bisiklet
Salcano
Asfalt sürüşü yapanlar için 29 teker bisiklet trafikte 26 teker bisiklet kadar atik, manevralı olamaz. Ancak benim düşüncemde 29 teker makineler zaten bütünüyle dağ ve patikalar için tasarlanmış makinelerdir. O yüzden asfalt kullanımınız fazla ise 26 teker bisikletler daha faydalıdır gibi geliyor bana.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.014
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Atilla Gobel katılıyorum abi. trafikte bazen zınk diye aralara girip çıkıyorum. ama hiç 29 kullanmadım onuda tecrübe etmek isterdim

• Beğen
Tepkiler: Gjankrow
B

BF Okuru

Misafir
@Atilla Gobel

29 almadan önce bu tip yazıları çok okudum. Fiziken, söyledikleriniz doğru olabilir. Ancak 3000 km 26 tecrübesinden sonra 29 a geçtiğimde resmen eşekten inip ata binmiş gibi hissettim kendimi. İlk etapta ortalama hızınızda (düz yol ) en az 4-5 km fark oluşuyor. Boyunuzun uzunluğu sebebi ile duruşunuz daha rahat. Şehir içi kullanımında da 26 'ya göre bir eksiklik hissetmedim. ( Gidonun büyük olması hariç :) )

Özetle şunu diyebilirim ki 175 üstü bir kullanıcı 27.5 yada 29 a yönelmeli.

@chnkrmz

Kesinlikle etmelisin.

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.261
Bisiklet
Salcano
@mtb_rider

700 Km'den fazla 26 teker RR500 kullandım. Bir çok 29 teker kullanan arkadaşlarla yaptığım sohbette asfalt performansının çekilir olmadığından bahsetmişlerdi. Lastik çapının genişlemesi trafikte sürüşün zorlaştığından ve sıkıcı sürüş deneyimi yaşattığından söz ettiler. Ancak arazi konusundaki performansına diyecek yok elbette.

savaszengi

Üye
Tepki
69
sadece büyük dişliye bakma. bendeki aynakol 28-38-48. orta ve küçük dişlerdeki sayı da önemli tabi bu yokuşlarda yol su elektirik olarak bize geri dönecektir o ayrı :)

dkelleci

Aktif Üye
Tepki
88
İsim
Doğan Kelleci
Bisiklet
Carraro
17 yıl sonra iki teker dünyasına geri dönen biri olarak Carraro Big 929'da karar kıldım. Boyum 182 cm. 3-4 gün 26 janta da bindim ama 29'un havası çarptı beni. Pişman olmam umarım.

karankabul

Aktif Üye
Tepki
73
Bisiklet
Cube
" 26 inc daha cok yorar cumlesinin gecerli oldugu tek kosul yogun arazi kosuludur...Ve (egimli ya da egimsiz) Duz yolda, 29 un 26 ya avantaji yoktur. (yaklasik %10 civari olmak kaydiyla) daha yuksek kadans ile ya da %10 civari daha buyuk aynakol ile ve daha fazla enerji harcanmasi durumu olmamak uzere ayni surus elde edilir. Boyu uzun olan mutlaka 29 kullanmali demek de dogru degildir. uzun boylular icin 26 inc bisikletin buyuk kadrosu mevcuttur "

Yukaridaki ifadelerin aksini ispatlayiniz.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
@selim karan Ben de anlamadım bir furyadır dönüyor bi tur pedal ile 29er büyük olduğu için daha çok mesafe gider 26dan diyorlar da akıl var mantık var sen 26 da 30nm güç uygularsın farzı misal bi tur döner 29 da sürtünme de artıyor bi tur döndürmek için 40nm kuvvet uygulaman gerekli pedal ağırlaşır yani.

Tepki
4
Bisiklet
Merida
(link) Merida Bisiklet 27 ÇEŞİT 29'R BİSİKLET MODELİ ÇIKARMIŞ..Ayrıca 27' 5 jant bisikletler de piyasaya girmiş durumda...İlerde ne olur bilinmez...Herkese iyi sürüşler

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Semih9

Üye
Tepki
18
İsim
Semih
Bisiklet
Cube
29 er kullanıcısı olarak bence cok guzel hizlanma biraz sorun ama gerisi kolay :)

erencaner

Forum Demirbaşı
Tepki
281
İsim
Eren Caner
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Dahon
29 mtb'lerde yokus cikma olayi nasil sizce?

uguryilmaz144

Forum Bağımlısı
Tepki
2.640
İsim
Uğur Yılmaz
Bisiklet
Mosso
Eğer çok ağır arazide ve kıvrak manevraların yapılacağı parkurlarda kullanılmayacaksa 29 her türlü avantajlı. Tırmanışlarda fazladan ağırlıktan dolayı geride kalıyor gibi görünse de aslında bozuk zeminde 26'ya göre çok daha iyi tutunuyor ve enerji kaybı daha az oluyor. İnişlerde de benzer şekilde tekerlekler 26'ya göre daha zor kilitleniyor, daha konforlu ve daha güvenli inmek mümkün. Ayrıca 700x35c lastik takılan 29mtb'yi amortisörlü şehir bisikletlerinden geri kalmaz, bas 80 psi, takıl yol bisikletlerinin peşine :)

Orhan57

Aktif Üye
Tepki
193
İsim
Orhan Yıldırım
Bisiklet
Sedona
bende tuttu, 21 inç kadrolusuna biniyorum hem de, ata biner gibi oluyor, ıslak zeminde kızaklamadan duruyor, 2.35 lastikler çok yakışıyor, hızlandıktan sonra yüksek hızı korumak kolay, çok yüksek hızlardayken 26 da harcadığım denge çabasını harcamıyorum. uzun yola cıkarım, tur bisikletine çeviririm diye aldım, pişman değilim, kısa zaman sonra uzun yol tecrübemi de yazarım.

B

BF Okuru

Misafir
Şu vakitte sonra tutmadı diyemez kimse :) Tutmadı diyen varsa da Merida 2016 modellere baksın bir zahmet. Kaç tane 26 jant var, kaç tane 29 jant var baksın bakalım :)