1 hafta içinde 3 defa patladı!

1 yılda ortalama kaç defa lastiğiniz patlıyor?

• 1-3

• 3-5

• 7-10

• 10'dan fazla.

• Toplam katılım
    122

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bugün itibariyle toplam 815 km yaptım bisikletimle. öyle camdan taştan pek fazla sakınmam ama bile bile de üzerinden geçmem normal akışında sürerim bisikletimi atalarımız ne güzel söylemiş sakınan göze çöp batar diye.

Scudo
Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@kuşlar gibi özgür

Hocam marathon plus tam profesyonel lastik.
Tanesi 1 küsur kg yani patlamaya karşı özel korumalı ve tabi daha ağır lastikmiş.
Dünya turuna gelecek cinsten.:D
Bu nedenle ben marathon serisi başka model taktım. (Almotion)

Önemli olan lastik alırken "patlamaya karşı dayanıklı" olanını almak lazım.
Schwalbe..continental..kenda vb birçok ünlü markanın böyle lastikleri var.
Lastik alırken biraz paraya kıyıp 3-4 sene rahat etmek gerek.:)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Bazen ne yaparsan yap olmuyor patlıyor. Kenda kriterium korumalı lastikler var üzerinde ama denk geldi mi patlıyor. Melez bisikletim de farklı değil. Sahilden uzak duruyorum. Yol bisikletimde ise eskiyince değiştirmeye karar verdim ve 25mm alacağım bu kez. Rezil oluyorsun resmen berbat bir şey

En son aynı günde 3kez patlamıştı sizden daha şanssız insanlar da var benim gibi

Decsan

Forum Bağımlısı
Tepki
902
İsim
Ethem C.
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu hafta sonu kuş cennetine gittim yol bisikleti ile yarı stablize yola girdim ve olan oldu,.
Evden çıkarken yedek iç lastik aklıma geldi ama üşendim çıkıp almadım..
Sonuç asfalt dışında sibobun dibi delindi..
Tamir etmek ne mümkün..
Eve var 40 km..
Her üç kilometrede bir hava basa basa eve geldim..
Kısacası lastiğe uygun yolda gitmek lazım..

Aypedden Tapatalk kullanarak atıldı

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
567
Sans faktörü yüksek olsada lastik basıncı cok önemli die düşünüyorum. Benim min 100 max 130 yazıo ben cıkmadan önce mutlaka ön arka 110 basıp cıkıyorum yola . Lastik nekadar yumusaksa etraftaki sert nesneleri okadar cekiyor , lastik sertlestikce bu diken cam da olsa tutunup batmasını zorlastırıo , itiyo tabi sen basıncı ayarladıktan sonra gerisi dedigim gibi sans işi birazda . Gecmiş olsun .

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Dün yine patladi benim ön lastik, sabah kalktigimda havasi inmisti.

Yaklasik 5 dakika önce kaynak attim.

2 günde ön ve arka toplamda 4 kere patladi.

Kaynak yetistiremiyorum.

Biseyleri yanlismi yapiyorum acaba?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lastik patlamasına neden bu kadar şaşırdınız anlayamadım. Bu kadar abest bir durum değil. 3 de patlar 5 de patlar. Benim lastiğim evde durduğu yerde patladı.

Jantınızda sorun yoksa, o patlayacak siz tamir edeceksiniz.

Rüzgar Inoğlu

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Ben slime iç lastik kullanıyorum ve patlak işini unuttum. Ağır felan diyorlar ama 700x23 iç lastik sadece 175g. Ben memnunum. Tavsiye ederim.

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu işler biraz şans biraz tecrübe işi.

Lastiğe uygun hava basılması önemli. bi kaç arkadaş önemle vurgulamış ama kimse sallamamış. Hava basıncı az olunca kaldırım iniş çıkışlarında jant iç lastiğe zarar veriyor. çivi diken vs daha rahat batıyor.

çok eski iç lastikler esnekliğini kaybediyor. onlarda patlamaya meyilli oluyor.

Bunların haricinde göz göre göre de çivilerin dikenlerin üzerine gitmemek lazım.

Benim de 3 sene patlamadı lastik. çok dillendirdim patlamıyor diye aynı diken 2 defa arka arkaya patlattı. :D Nazar da değebiliyor. Ben kendi malıma çok nazar değdiriyorum :p

Bu arada patlamıyor diye bisiklete 1 kiloluk lastik takmak bana bantıklı değil. Irc duro II vardı 200 gram filandı. hiç patlamadı 3 senede :D

ambiguous

Üye
Tepki
36
İsim
Rıfat
Bisiklet
Cervélo
@ilkercom

Aman ha :) Nazar değmesin..

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
selamlar, eğer lastik sürekli patlıyorsa ve bir şey batıp da patlamıyorsa lastiğiniz bir çukura filan girip darbe almış olabilir, belirttiğim şekilde dış lastik yaralandığı zaman iç lastiği ısırır patlatır. patlayan yere işaret koyup bir bakar mısınız sürekli aynı yerden mi arıza veriyor. öyleyse eğer oraya da bir yama yapıştırın sorunu halledersiniz

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@anzolot

Hocsm en son yazdigim "lastigim yine patladi" mesajindan sonra ertesi gün lastigim gene patladi.

Her defasinda farkli bir yerden patliyor, lastigi kontrol etmistim takmadan önce ama yinede patladi.

Bugün açip lastigi çok ince ve ayrintili bir sekilde inceleyecegim.

3 günde 5 kez iç lastige kaynak atmak olacak is degil.

Jantida inceleyecegim, bu böyle olmuyor.
Kaynak atmak zevkli oluyor seviyorum ama okul, çarsi vb yerlere ulasim araci olarak sadece bisikletimi kullandigim için artik sorun olmaya basladi.

2016-09-30 13.04.03.jpg

Ersinn___

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Merida
İzmirde bisiklet kullanipta tersane ile turan arasında lastik patlamayan varmıdır acaba ? Dün konağa gittim . Giderken arka dönüşte ise ön lastiğim patladı .

Tepki
63
İsim
raşit köksal
Bisiklet
Cervélo
Her sürüşe çıkmadan önce lastik havasını 100psi civarı tamamlıyorum.Sürüş bitince, bisikleti temizlerken lastikleri de gözden geçiriyorum.Senede 3-5 kez patlayınca(yarışta veya grup sürüşte çok moral bozucu olurdu herhalde) manzaralı bir yerde yedek iç lastikle değişiyorum.Yine de özellikle yalnızken lastiği patlarsa çok zorlanacak diye(el çabukluğunu daha kazanamadı) oğluma kendinden patlak korumalı iç lastik aldım taktım.Şimdilik 3 aydır sorun yaşamadı.

(link)

Tekeriniz düz bassın,keyfiniz daim olsun.

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Godzilla

Selam hocam.
Bence dış lastiği değiştirin/yenileyin derim.

Çünkü dış lastik yabancı cisimleri geçiriyor.

İç lastikte de bu kadar yama yaptıysanız yenilemekte fayda var.

Ben schwalbe' nin lastiklerinden bir model takmanızı tavsiye ederim.
Çünkü en baz modeli bile 4/6 seviyesinde patlak koruma sunuyor.
Diğer markalarda araştırmak lazım ve tecrübem yok.:)

Not: geçmişte yılda 3-4 kez lastik patlatıyordum ve tamir etmeyip sürekli iç lastik yeniliyordum.
Şimdi elimde o zamandan kalma 3 tane iç lastik senelerdir duruyor.:)

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@anti panik Hayatım boyunca derken çocukluk dahil :). Çeşitli bisikletleri kullandım ama sanırım patlamamış olması lastikten çok şans meselesi. En son Continental Sport Contact Reflex kulanmıştım. Şimdi yeni aldığım bisikletin üstündeki zırhsız lastikleri kullanıyorum ki o da dediğim gibi 2 hafta önce patladı :)

Kaang96

Aktif Üye
Tepki
233
İsim
Kaan
Bisiklet
b'Twin
Bu hafta 5 lastik patlattım.Birinde çivi girdi, birinde mazgala girdim, diğer 3ü ise dış lastikte ufak bi yarık oluşmuş o yüzden patlamış.Şimdi dış lastikteki yarığa yama yaptık yeni lastikler gelene kadar idare ediyorum :)